بازدید 11534
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون همکاری مدیرعامل اوپل با پژوسیتروئن، رکوردزنی مصرف بنزین در ۲۸ اسفند، افزایش نرخ مرغ در آستانه نوروز، بررسی علت‌ها و راه‌حل‌های مشکلات اقتصادی، چغندرکاران به جای پول "شکر" می‌گیرند و مالیات شکر را هم باید بدهند، وزرای آلمانی خواستار محدودیت واردات کالاهای آمریکایی شدند و سرمایه‌گذاری ۲۴۰ میلیون پوندی تویوتا در انگلیس را در بر دارد.
کد خبر: ۶۷۸۵۲۱
تاریخ انتشار: ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۰ 20 March 2017
از «جایگاه دوگانه سوزهای مدرن در بازار خودرو» تا «قهر با شیرینی شب عید»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون همکاری مدیرعامل اوپل با پژوسیتروئن، رکوردزنی مصرف بنزین در ۲۸ اسفند، افزایش نرخ مرغ در آستانه نوروز، بررسی علت‌ها و راه‌حل‌های مشکلات اقتصادی، چغندرکاران به جای پول "شکر" می‌گیرند و مالیات شکر را هم باید بدهند، وزرای آلمانی خواستار محدودیت واردات کالاهای آمریکایی شدند و سرمایه‌گذاری ۲۴۰ میلیون پوندی تویوتا در انگلیس را در بر دارد.جایگاه دوگانه سوزهای مدرن در بازار خودرو

بازار خودروهای هیبریدی در سطح جهانی رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفته و تنها یکی از خودروسازان مطرح ژاپنی که در بازار آمریکا رکوردهای فروش را از مدلی از محصولات تویوتا به مدل دیگر جابجا می‌کند، 24 مدل خودرو هیبریدی دارد و ورود بیشتر خودروسازان به این موضوع معادلات آینده بازار خودرو را دستخوش تغییر کرده و کار را به جایی رسانده که کارشناسان بازار نفت، قیمت بالایی را برای این ذخیره خدادادی در 10 تا 20 سال آینده متصور نیستند.
 
به گزارش خودروکار، این خودروها در حالی وارد ایران شده‌اند که اطلاع رسانی قابل توجهی برای این خانواده نشده و افراد بنا بر علاقه و پرسشگری خود به سمت خودروهای هیبریدی سوق پیدا کرده‌اند و حتی برخی افراد همچنان این سؤال در ذهنشان وجود دارد که این خودروها با استفاده از چه پایانه برقی شارژ می‌شود و به این آگاهی نرسیده‌اند که خودروهای هیبریدی تمام برقی نیستند و فعالیت موتور کردنی این خودروها توان برقی خودرو را تولید و ذخیره می‌کند. تعداد مدل‌های خودروهای هیبریدی در ایران دقیقاً معادل تعداد انگشتان یک دست است و جای سؤال دارد که چه زمانی خودروهای هیبریدی آنطور که باید راه خود را به کوچه و پس کوچه‌های ایران باز خواهند کرد و از سوی دیگر آیا نگرانی‌ ایرانی‌ها مبنی بر اینکه چه کسانی توان تعمیرات این خودروها را دارند منطقی است؟ البته ناگفته نماند که در رابطه با این خودروها باید اطلاع رسانی دقیق شود زیرا در کنار موتور بنزینی، موتور برقی جاخوش کرده و در زمان حوادث تیم‌های اورژانسی باید بدانند با چه خودرویی روبرو هستند و به طور حتم رفتار با یک خودرو حادثه دیده صرفاً بنزینی با یک خودرو هیبریدی که تا حدودی ولتاژ برق در آن در جریان است متفاوت خواهد بود.

همکاری مدیرعامل اوپل با پژوسیتروئن

مدیرعامل اوپل قصد دارد پس از اینکه این خودروساز به پژوی فرانسه فروخته شد، همچنان در این شرکت بماند. به گزارش ایسنا، کارل توماس نیومان در مصاحبه با مجله آلمانی "اتو موتور اند اسپورت" گفت: برای من مهم است که در مقابل کارمندانم بایستم و مدیریت خود را نشان دهم. من در گذشته این کار را انجام داده ام و همچنان به آن ادامه می دهم. وی در ادامه افزود: با کارلوس تاوارس، مدیرعامل پژوسیتروئن همکاری خواهم کرد. گروه خودروسازی پژوسیتروئن اوایل مارس اعلام کرد برای خرید اوپل از جنرال موتورز در قراردادی به ارزش ۲.۲ میلیارد یورو (۲.۳ میلیارد دلار) به توافق رسیده است. پژوسیتروئن متعهد شده است در عین بهره‌برداری از فرصتها برای گسترش فروش، اوپل را به صورت یک شرکت مستقل با مدیریت جداگانه اداره کند.

رکوردزنی مصرف بنزین در ۲۸ اسفند

سخنگوی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران: مصرف بنزین در 28 اسفندماه رکورد زد و در این روز 105 میلیون و 300 هزار لیتر بنزین به مصرف رسید. فاطمه کاهی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صداوسیما گفت: این میزان در مدت مشابه سال گذشته 89 میلیون و 600 هزار لیتر بود که مصرف امسال 18 درصد رشد داشته است. وی گفت: تنها در یکی از روزهای سال 84 ما سابقه مصرف 105 میلیون لیتر در یک روز را داشتیم اما در 28 اسفند مصرف بنزین 300 هزار لیتر بیشتر از این رکورد سال 84 بود. کاهی درباره میزان مصرف بنزین از ابتدای اسفند ماه تا 28 اسفند افزود: از ابتدای اسفند ماه امسال تا بیست و هشتم، 2 میلیارد و 172 میلیون و 200 هزار بشکه بنزین مصرف شده که این میزان مصرف در مدت مشابه 2 میلیارد و 40 میلیون و 200 هزار بشکه بود. وی درباره مصرف گازوئیل در روز 28 اسفند ماه نیز گفت: در این روز 74 میلیون و یکصد هزار لیتر گازوئیل به مصرف رسید. وی افزود: با آغاز سفرهای نوروزی مصرف بنزین به حداکثر خود رسیده است و پیش بینی می‌شود این مصرف تا پایان سفرهای نوروزی ادامه یابد.

افزایش نرخ مرغ در آستانه نوروز

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی نرخ جدید مرغ و انواع مشتقات آن را اعلام کرد و گفت: قیمت هرکیلوگرم مرغ در مراکز خرده فروشی ۷۸۰۰ تومان است. مهدی یوسف‌خانی در گفت وگو با مهر نرخ هر کیلوگرم  مرغ  زنده را ۴۸۵۰ تومان اعلام کرد و اظهارداشت: همچنین قیمت هرکیلوگرم مرغ آماده طبخ، درب کشتارگاه  (به صورت نقدی) ۷۰۰۰تومان، تحویل درب واحدهای صنفی (به صورت نقدی) ۷۱۵۰تومان و فروش درب واحدهای صنفی(مراکز خرده فروشی) ۷۸۰۰تومان است. وی اضافه کرد: نرخ هرکیلوگرم ران مرغ با کمر هم۶۵۰۰تومان، ران مرغ بدون کمر برابر با قیمت مرغ و ۷۸۰۰ تومان، هر کیلوگرم  سینه بدون کتف ۱۳۰۰۰ تومان و سینه با کتف ۱۲۰۰۰تومان است.

بررسی علت‌ها و راه‌حل‌های مشکلات اقتصادی

مسأله مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم در یکی از سطوح، از آرمان‌های نظام اسلامی است و رهبر انقلاب همواره اقدام مسئولین را درباره حل این مشکلات مطالبه کرده‌اند. با توجه به اهمیت این موضوع پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR بر اساس بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برخی علت ها و راه حل های مشکلات معیشتی مردم را در این اطلاع‌نگاشت مرور می‌کند.


چغندرکاران به جای پول، «شکر» می‌گیرند و مالیات شکر را هم باید بدهند!

مدیر جهاد کشاورزی ازنا گفت: سال زراعی گذشته سطح زیر کشت چغندرقند در شهرستان ازنا ۸۰۰ هکتار بود و به طور متوسط هر هکتار ۸۵ تن تولید داشت. وی با بیان اینکه برخی از کشاورزان برای فروش چغندر با کارخانجات قند قرارداد بسته‌اند، افزود: بیشتر این کارخانجات هنوز پول چغندرها را نداده‌اند و بدهکار هستند. اقدامی در گفت‌وگو با ایسنا  اضافه کرد: برخی از کارخانجات قند به جای پول کشاورزان، شکر داده‌اند و کشاورز از روی ناچاری شکر گرفته و حالا باید مغازه به مغازه برای فروش بروند. مدیر جهاد کشاورزی ازنا ادامه داد: برخی از این کارخانجات در اقدامی جالب اسم کشاورزانی که شکر گرفته‌اند را به اداره مالیات داده‌اند و کشاورز باید مالیات شکر را هم بدهد. وی یادآور شد: کارخانجات قند هم می‌گویند چون تولیداتشان به فروش نمی‌رود و شکر از خارج وارد می‌شود، پول ندارند.

وزرای آلمانی خواستار محدودیت واردات کالاهای آمریکایی شدند

«زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان و «بریجیت زیپریس» وزیر اقتصاد آلمان خواستار اقدام اروپا در برابر آمریکا و اعمال مالیات‌های ویژه برای جلوگیری از واردات کالاهای آمریکایی شدند. آنها در نامه‌ای مشترک برای کمیسر امور بازرگانی اتحادیه اروپا که روزنامه آلمانی «ولت‌آم‌زونتاگ» آن را منتشر کرد، نوشتند: «برنامه مالیات مرزی با هدف دشوار کردن واردات از آمریکا پیگیری می‌شود. اتحادیه اروپا باید به این اقدام مبادرت ورزد و قوانین سازمان تجارت جهانی را اجرایی کند تا هر چه زودتر به سمت منافع ما اقدام کند.» این نامه به تاریخ 8 مارس (18 اسفند) است. این در حالی است که مرکل در جریان سفر به آمریکا و دیدار با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با وی درباره مسائل اقتصادی هم رایزنی کرد. ترامپ و هم‌پیمانانش بارها از صادرات کالاهای آلمانی به آمریکا انتقاد کرده‌اند و برای مقابله می‌خواهند فرصت‌های کاری شرکت‌های آلمانی را در آمریکا محدود کنند.

سرمایه‌گذاری ۲۴۰ میلیون پوندی تویوتا در انگلیس

تویوتا قصد دارد ۲۴۰ میلیون پوند (۲۹۴ میلیون دلار) برای ارتقای کارخانه‌اش در انگلیس سرمایه‌گذاری کند اما دسترسی بدون تعرفه به بازارهای اتحادیه اروپا پس از جدایی لندن از این بلوک، همچنان موضوع مهمی مانده است. این خودروساز ژاپنی اعلام کرده قصد دارد از قطعات تولید انگلیس استفاده بیشتری کند که این اقدام راهی برای مقابله با نوسانات ارزی برای خودروسازان و همچنین عمل به مقررات داخلی پس از جدایی این کشور از اتحادیه اروپاست. تویوتا در کارخانه‌ای در برناستون، مدل های هاچ بک Auris و خودروی خانوادگی Avensis را تولید می‌کند و این شرکت تجهیزات و فناوری در این کارخانه را سال میلادی جاری ارتقا می‌دهد تا امکان تولید خودرو برمبنای پلت‌فرم خودروسازی جدیدش فراهم شود. این پلت‌فرم می تواند برای مدل های متفاوت مورد استفاده قرار گیرد و در سطح جهانی عرضه شده است.

قهر با شیرینی شب عید

رئیس اتحادیه صنفی قنادان تهران درباره وضعیت بازار شیرینی در ایام پایانی سال جاری اظهار کرد: با وجود اینکه قیمت انواع شیرینی از  سال 93 تغییری نکرده است در بازار شب عید امسال بر اساس گزارش های دریافت شده، شاهد 20 درصد کاهش فروش در مقایسه با سال گذشته هستیم. بهره مند در گفتگو با تسنیم  ادامه داد: از اتاق اصناف مصوبه افزایش قیمت شیرینی برای سال 94 را گرفته بودیم اما با توجه به عدم کشش در بازار مصرف، در دو سال گذشته نرخ های جدید اعمال نشده است. وی تصریح کرد: با توجه به اینکه دستمزدها در سال آینده افزایش می‌یابند امکان اعمال افزایش 10 درصدی قیمت شیرینی در سال آینده وجود دارد. 

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ونزوئلا ال پالیتو غیزانیه نفت ونزوئلا مجلس یازدهم دریای کارائیب قتل رومینا اشرفی
آخرین اخبار