بازدید 4489

خانواده هامراقب گیاهان آپارتمانی سمی باشند

کد خبر: ۶۷۷۴۶۳
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۸ 15 March 2017
دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو گفت: لمس پوستی و دهانی برخی از گیاهان آپارتمانی بویژه از سوی کودکان ممکن است عوارضی مانند مسمومیت و حساسیت شدید در پی داشته باشد.

به گزارش ایرنا، از سازمان غذا و دارو، یسنا به منش ، افزود: با فرارسیدن ایام نوروز، مردم به ویژه زنان، گل و گیاه تهیه می کنند و حتی بسیاری از مردم ترجیح می دهند در دید و بازدید ها چنین هدایایی به یکدیگر بدهند که در این میان، توجه به نکاتی خاص ضروری به نظر می رسد.

وی ادامه داد: کودکان به دلیل تازگی محیط پیرامون همواره به دنبال کشف و شهود هستند و علاقه وافری به لمس و چشیدن اشیا دارند که در صورت نظارت نداشتن والدین ممکن است این میل طبیعی به فاجعه ختم شود.

وی تصریح کرد: از جمله موارد مشاهده شده در این موضوع بروز مسمومیت کودکان به علت گیاهان آپارتمانی سمی است.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو گفت: برخی از این گیاهان مانند خرزهره و دیفن باخیا به دلیل سمی که در خود دارند در صورت تماس پوستی موجبات آسیب های پوستی می شوند که این مسمومیت در کودکان شدیدتر خواهد بود.

به منش خاطرنشان کرد: التهاب پوست، چشم، دست و صورت از اولین علائم آلرژیک با گیاهان آپارتمانی است که در صورت مسمومیت نیز تخریب و سوزش مخاط درونی و سوزش گلو به آن اضافه می شود.

وی تصریح کرد: حتی در مواردی که کودک به حساسیت های مادر زادی دچار باشد ممکن است به مرگ کودک ختم شود.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو گفت: نگهداری گل های گرده افشان مانند شمعدانی ها -که در گروه گیاهان گرد افشان طبقه بندی می شوند- داخل آپارتمان ها رایج شده است که از این کار به ظاهر معمولی به هیچوجه نباید به آسانی گذشت چراکه این گیاهان برای کودکان و نوزادان به ویژه نوزادان دارای اگزمای پوستی یا حساسیت آلرژیک، بسیار مضر است و در آنها عوارض های شدیدی ایجاد می کند.

به منش با تاکید بر اهمیت افزایش آگاهی خانواده ها در زمینه گیاهان سمی ، تاکید کرد: تمام گیاهان آپارتمانی بصورت بالقوه برای کودکان خطرناک هستند و باید دور از دسترس آنان نگهداری شوند.

وی یادآور شد: خانواده ها باید خود را موظف به تحقیق حداقلی درباره گیاهانی کنندکه قصد تهیه آنها را دارند و این تحقیق با ابزارهای موجود اطلاع رسانی، بیش از 2 یا سه دقیقه زمان نمی برد.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # مبطلات روزه # دعای روز یازدهم رمضان # سیزده به در
آخرین اخبار