کد خبر: ۶۶۶۹۱۸
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۳ 13 February 2017
مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت از کشف 5 میدان گازی و نفتی از ابتدای سال 92 تاکنون خبر داد و گفت: در طول برنامه پنجم توسعه 30 میلیارد بشکه نفت درجا کشف شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، سید صالح هندی مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در یک نشست خبری با اشاره به کشفیات جدید میادین نفتی و گازی در طول برنامه پنجم و در سال 95 گفت: در طول این مدت 11 میدان گازی جدید، 10 میدان نفتی جدید، 2 مخزن گازی جدید و 2 مخزن نفتی جدید کشف شده است.

وی با اشاره به نفت و میعانات تجمعی کشف شده در طول این سال‌ها گفت: 30میلیارد بشکه نفت و میعانات درجا کشف شده است که 4.7 میلیارد بشکه آن قابل استحصال است.

به گفته این مقام مسئول در طول این سال‌ها 128 تریلیون فوت مکعب گاز نیز کشف شد که 83.8 تریلیون فوت مکعب آن قابل استحصال است.

این مقام مسئول همچنین در ادامه با اشاره به کشف میادین نفتی و گازی جدید در ابتدای سال 92 تا همین اواخر سال 95 گفت: اولین میدان مربوط به میدان گازی پازن است که در جنوب استان فارس و 170 کیلومتری جنوب شیراز قرار گرفته است،این میدان در سال 94 کشف شد و حجم گاز درجای آن 19.9 تریلیون فوت مکعب و حجم میعانات کشف شده آن نیز 436 میلیون بشکه است.

وی ادامه داد: برآورد ما این است که گاز این میدان از نوع گاز شیرین خواهد بود.

هندی با اشاره به دیگر میدان‌های کشف شده گفت: از دیگر میدان‌های گازی کشف شده می‌توان به میدان خارتنگ که در 120 کیلومتری شرق بوشهر قرار گرفته اشاره کرد.

وی تصریح کرد: این میدان در سال 92 کشف شد، گاز کشف شده آن 16.4 تریلیون فوت مکعب و حجم میعانات گازی آن 261 میلیون بشکه است.

هندی با اشاره به کشف میدان گازی چارک که در استان هرمزگان قرار گرفته است، افزود: این میدان در کنار دریا است که می‌توان برای آن یک موقعیت ایده‌آلی را فراهم کند.

این مقام مسئول تصریح کرد: این میدان در سال 95 کشف شد که حجم گاز آن 17.4 تریلیون فوت مکعب و حجم میعانات گازی آن 174 میلیون بشکه است.

مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت با اشاره به کشف 2 میدان نفتی گفت: میدان نفتی یادمان که در منطقه مرز با عراق است اما مشترک نیست که برآورد ما این است که دارای 2.8 میلیارد بشکه نفت درجا است و در نزدیک میادین جفیر و سپهر قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: میدان نفتی دیگر که در سال 94 کشف شد میدان سپهر جنوب غربی است که در دشت ابادان قرار گرفته و حجم نفت درجای آن نیز 2.2 میلیارد بشکه است.

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: