رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران رشد اقتصادی بدون نفت در سه ماهه امسال را ۲.۶ درصد اعلام کرد و گفت: نظام بانکی کشور هم اکنون با مشکل مواجه است و زیان تولید می‌کند.
کد خبر: ۶۶۴۸۰۶
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۹ 07 February 2017
رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران رشد اقتصادی بدون نفت در سه ماهه امسال را ۲.۶ درصد اعلام کرد و گفت: نظام بانکی کشور هم اکنون با مشکل مواجه است و زیان تولید می‌کند.

به گزارش مهر، ولی الله سیف امروز سه شنبه در جمع فعالان اقتصادی در اتاق بارزگانی کرمانشاه اظهار داشت: کرمانشاه استان مظلومی است و در دوران دفاع مقدس بشدت مورد حملات هوایی قرار گرفت و مردم سلحشور و انقلابی و غیور این دیار بعد از پیروزی در جنگ نیز، در عملیات مرصاد خطر بزرگی را از کشور دور کردند و این توفیقات به خاطر اقدام سریع و بموقع مردم ما بود.

رئیس بانک مرکزی ایران تاکید کرد: همکاران ما در تهران باید با سرعت بیشتری به اجرای پروژه ها در مسیر توسعه و رشد و اشتغال و حرکت اقتصادی در استان کمک کنند.

وی بیان کرد: دولت یازدهم در شرایطی کار خود را شروع کرد که اقتصاد از وضعیت متعادل خود خارج بود و آشفتگی‌های زیادی داشتیم و بروز این آشفتگی‌ها در تورم رو به افزایش ۴۰.۴ درصدی در سال ۹۲ و تورم ۲۵ درصدی در خرداد ۹۲ بود همچنین آن زمان شاهد تلاطم و نوسانات شدید نرخ ارز بودیم.

سیف گفت: در زمانی که دولت تدبیر و امید کار خود را شروع کرد هیچ فعال اقتصادی توان تصمیمگیری نداشت و این فضای ملتهب توام با نوسانات شدید تصمیم گیر اقتصادی و سرمایه گذار ترجیح می داد تصمیمات بلندمدت نگیرد و عملا عملیات خرید و فروش و سفته بازی می شد که نفعی برای آن روز نداشت.

رئیس بانک مرکزی ایران با ادامه توضیحات بیان کرد: تیم اقتصادی دولت در این فضا اولویت را در برگرداندن آرامش به اقتصاد  قرار داد  تا با انضباط پولی و مالی مسیر درست را ترسیم کند.

تورم فعلی کشور ۸.۶ درصد است

وی گفت: بیشترین ویژگی از عملکرد دولت یازدهم به سرعت بروز عینی آرامشی بود که به اقتصاد برگشت و فعالان اقتصادی به آینده امیدوار شدند و وضعیت با ثبات تر شد و اگر سرمایه گذاری می خواست خلق ارزش افزوده در بلند مدت داشته باشد نیاز به این افق  و دید داشت.

وی تورم فعلی حاکم بر کشور را ۸.۶ درصد اعلام کرد و گفت: بعد از ۲۵ سال در سال ۹۵ تورم تک رقمی را دیدیم همچنین رشد اقتصادی در سه ماهه اول امسال ۵.۴ درصد و در سه ماهه دوم امسال ۹.۲ درصد بود و در مجموع نرخ رشد اقتصادی در شش ماهه امسال ۷.۴ درصد و نشانگر رشد بالا در سطح بین المللی   است البته جهت گیری ما رسیدن به رشد ۸ درصدی است.

سیف بیان کرد: بدون شک این رشد اقتصادی تحت تاثیر حوزه نفت بوده است، در سه ماهه امسال رشد اقتصادی بدون نفت ما ۲.۶ درصد بود و با تحرکی که در اقتصاد مشهود است رشد بالایی در سال ۹۶ خواهیم داشت و شرایط در سال آینده کاملا متفاوت خواهد بود و اقتصاد با شیب بلندی به سمت توسعه خواهد رفت.

وی گفت: در این سه و نیم سال، دولت تدبیر و امید بر زیرساخت ها متمرکز بود و در سال ۹۶ بخشی از این آثار را مردم خواهند دید.

رئیس بانک مرکزی همچنین گفت: مردم استان کرمانشاه لیاقت شرایط اقتصادی بهتر از وضعیت موجود را دارند و این استان که مسئولیت سنگینی در حراست از انقلاب انجام دادند باید دستاوردهای بروز و ملموسی در زندگی مردم داشته باشد.

وی با بیان اینکه آرامشی که در بازار ارز ایجاد شده ناشی از اصول اقتصاد مقاومتی است، گفت: برخی کشورها همچون کشورهای حوزه شمالی خودمان در ازای شوک شدید نفتی سال ۹۳ وضعیت اقتصادیشان تحت تاثیر قرار گرفت ونزوئلا تورم سه رقمی پیدا کرد و نرخ ارز بشدت کاهش یافت و این شوک می توانست در اقتصاد ما تاثیرات عمیق بگذارد اما با تبعیت از اصول اقتصاد مقاومتی و برنامه ریزی دولت شرایط طور دیگری شد.

سیف در ادامه در خصوص مصارف بانک ها در استان گفت: هیچ سپرده ای از استان در مرکز ثبت نمی شود اما تسهیلات همه پروژه های بزرگ در تهران اعطا و ثبت می شود. از بانک های استان درخواست کردیم گزارش عملکردی را در این خصوص  ارائه دهند.

بازار اقتصادی نیاز به شفافیت دارد

سیف گفت: با توجه به اینکه پروژه های بزرگی در استان کرمانشاه در حال انجام است و این استان به دلیل شرایط خاص فرصت های سرمایه گذاری را از دست داده باید توجه بیشتری مبذول داشته شود.

رئیس بانک مرکزی ایران گفت: تورم ۶.۶ این استان باعث خوشحالی است و این تورم حفظ شود و در کنار ان تحرک و فضای باز ایجاد شود.

وی گفت: بیش از ۲۰ هزار بنگاه کوچک و بزرگ در کشور از تسهیلات استفاده کردند و ۱۵ هزار میلیارد تومان به این واحدها پرداخت شده است که توانسته اشتغال و تحرک اقتصادی را در اقصی نقاط کشور ملموس نماید. استان کرمانشاه ۳ تا ۴ درصد در بحث اعطای تسهیلات به واحد ها از سطح کشور عقب تر است. در سطح کشور میانگین پرداختی تسهیلات به واحدها ۵۳ تا ۵۴ درصد و در استان ۴۹ درصد است و ظرف ۱۵ روز تا یک ماه آینده باید وضعیت استان در پرداخت تسهیلات به واحدها به میانگین کشوری برسد.

وی در خصوص سختگیری بانک ها در بحث وثیقه گفت: سختگیری بانک ها در مورد پذیرش وثیقه باید تعدیل شود اما نه سختگیری افراطی، در برخی موارد بانک ممکن است حق داشته باشد، در دنیا مبنای تصمیم گیری بانک برای پرداخت تسهیلات وثیقه نیست اما در نظام بانکی کشور تمرکز جدی بر وثیقه وجود دارد.

سیف با اشاره به انجام اقداماتی در بخش رونق تولید گفت: در کل کشور این تصمیمی که نظام بانکی گرفت در رشد ۲.۶ درصدی بدون نفت و ۷.۴ درصدی با نفت نقش بسیار موثری داشت فلسفه ما این بود که از منابع محدود، تسهیلات نظام بانکی با روشی متناسب با نیاز اقتصاد استفاده بهینه شود.

وی بیان کرد: هم اکنون نظام بانکی کشور واقعا دچار مشکل شده است . به رغم تلاش هایی که برای رفع تنگناهای دولت در زمانهای مختلف شده اما خود بانک ها اکنون بخشی از منابعشان تبدیل به مطالبات معوق شده بخشی از بدهی های دولت از طریق واگذاری بنگاه های اقتصادی تسویه شده و این ها به دارایی های غیر مالی در ترازنامه بانک ها تبدیل شده است.

سخت گیری افراطی بانک ها در مورد نوع وثیقه مردود است

رئیس بانک مرکزی ایران بیان کرد: بانک ها از ۱۰۰ درصد سپرده ای که جمع می کنند ۴۰ درصد تسهیلات پرداخت می کنند و مابقی در سرفصل هایی که اشاره شد قفل است تنگنای مالی نشات گرفته از این پدیده ای است و همه تلاش ما این است که این را به ترتیبی هدایت کنیم که  بیشترین تاثیر را ایجاد کند.

سیف بیان کرد: در ترکیب تامین مالی یک پروژه در ایران نسبت مالکانه ۲۵ درصد است اما در دنیا ۴۰ به ۶۰ است اما ما پروژه هایی را اجرا کردیم که ۵ درصد نیز سهم آورده سهامدار نبوده است. وقتی طرف نتواند اقساط تسهیلات خود را پرداخت کند وثیقه مشکلی را حل نمی کند.

وی بیان کرد: مسئولان استان کرمانشاه بانک ها را به عنوان حلقه ای از فعالین اقتصادی بشناسند و شادابی بانک نیز از ضرورت های ما برای شادابی اقتصادی است. کارگروه رونق تولید و اقتصاد مقاومتی در استان باید از هدر رفت منبع محدود در نظام بانکی کشور جلوگیری کند.

سیف سختگیری افراطی بانک ها در مورد نوع وثیقه و شرایط را مردود دانست و گفت: عدم تعادل دارایی بدهی و عدم تعادل ترازنامه ای و درآمد هزینه سبب بحران در نظام بانکی می شود.

وی تاکید کرد: نظام بانکی ما الان زیان تولید می کند. فعالیت بانکداری باید مانند تولید لاستیک اتومبیل و نساجی توجیه اقتصادی داشته باشد اما فعالیت بانکداری توجیه اقتصادی ندارد. بانک نمی تواند مانور زیادی داشته باشد ضمن اینکه بانک مرکزی بشدت کنترل می کند و هم اکنون ۷ پرونده بانک در هیئت مربوط در حال بررسی است و بانک هایی که تخطی دارند مشمول مجازات می شوند.

سیف در خصوص بحث سرمایه در گردش نیز گفت: بازار اقتصادی ما نیاز به شفافیت دارد و این شفایت باید در مالیات و تسهیلات باشد اگر شفافیت مخدوش شود امراض دیگر به بار می آید.

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: