پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون تغییرات پایان هفته دلار، افزایش بهای سکه، افزایش 12 دلاری بهای طلا، کاهش بهای نفت، ایران چهارمین تأمین کننده بزرگ نفت هند، توقف تغییر نرخ سود بانکی با فرمان فدرال رزرو، قصد ژاپن برای خرید انرژی بیشتر از آمریکا، رشد 7 درصدی اقتصاد تاجیکستان در سال 2016، بی‌اعتنایی خودروساز آلمانی به تهدیدهای ترامپ و قیمت گاز کم مصرفان افزایش می‌یابد را در بر دارد.
کد خبر: ۶۶۳۰۹۷
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۷ 03 February 2017
از «موج تورم در راه ترکیه» تا «انزجار خودروسازان از سیاست مهاجرتی ترامپ»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت  و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی» این پیمانه موضوعاتی همچون تغییرات پایان هفته دلار، افزایش بهای سکه، افزایش 12 دلاری بهای طلا، کاهش بهای نفت، ایران چهارمین تأمین کننده بزرگ نفت هند، توقف تغییر نرخ سود بانکی با فرمان فدرال رزرو، قصد ژاپن برای خرید انرژی بیشتر از آمریکا، رشد 7 درصدی اقتصاد تاجیکستان در سال 2016، بی‌اعتنایی خودروساز آلمانی به تهدیدهای ترامپ و قیمت گاز کم مصرفان افزایش می‌یابد را در بر دارد.


موج تورم در راه ترکیه

ارزش لیر در ترکیه به شدت کاهش یافته و  اتفاقاتی نظیر کودتا و نیز تحریم‌های روسیه علیه این کشور اقتصاد ترکیه را به شدت تضعیف کرد به طوری که بانک مرکزی ترکیه در جدیدترین پیش‌بینی اعلام کرد تورم در این کشور برای سال جاری و سال‌های آتی از پیش‌بینی‌های قبلی فراتر خواهد رفت. به گزارش بلومبرگ، پیش از این بانک مرکزی ترکیه میزان تورم در این کشور را 6.5 درصد برای سال 2017 پیش‌بینی‌کرده بود که با عقب‌نشینی از موضع قبلی خود این رقم را به 8 درصد کاهش داد. ظاهراً بانک مرکزی اقدامات ضدتورمی را با جدیت دنبال می‌کند. این رقم حاکی از کاهش ۷ درصدی ارزش لیر در سال جاری است در حالی که سال گذشته هم ارزش لیر در ترکیه ۱۷ درصد کاهش یافته بود.

پایان هفته دلار به میانگین 38,066 ریال رسید

در پایان معاملات روز پنجشنبه 14 بهمن ماه، هر دلار آمریکا در بازار آزاد ارز با رشد 39 ریالی به میانگین قیمت فروش 38 هزار و 66 ریال رسید. همچنین هر یورو نیز با کاهش 191 ریال نسبت به روز چهارشنبه، با قیمت 41 هزار و 160 ریال فروخته شد. هر درهم امارات نیز با رشد اندک 1 ریال به رقم 10 هزار و 468 ریال رسید.

رشد 10 هزار تومانی سکه تمام

در پایان معاملات هفته، هر سکه تمام طرح قدیم در بازار، با افزایش 10 هزار تومان به رقم یک میلیون و 156 هزار تومان رسید. همچنین هر سکه تمام بهار آزادی نیز با رشد 3 هزار و 100 تومان به قیمت یک میلیون و 187 هزار و 800 تومان فروخته شد. هر نیم سکه بهار آزادی نیز با 6 هزار تومان کاهش به رقم 622 هزار تومان رسید و هر ربع سکه بهار آزادی نیز با افت یک هزار تومان به قیمت 330 هزار تومان معامله شد.

افزایش 12 دلاری بهای طلا با کاهش بی‌سابقه دلار

روز پنجشنبه در بازارهای جهانی با کاهش ارزش دلار به کمترین میزان یک سال گذشته در پی تصمیم بانک مرکزی این کشور برای تثبیت نرخ بهره قیمت طلا بیش از 12 دلار افزایش یافت. به گزارش فارس، در بازارهای جهانی قیمت اونس با 12 دلار و 10 سنت افزایش نسبت به روز گذشته به قمیت 1221 دلار و 70 سنت به فروش رفت. قیمت طلا روز پنج شنبه در کمترین زمان به قیمت 1211 دلار و 70 سنت و در بیشترین زمان به قیمت 1224 دلار و 60 سنت خرید و فروش شد. قیمت فلز زرد روز پنج شنبه نسبت به یک ماه گذشته 63.4 دلار و نسبت به یک سال گذشته 79.3 دلار افزایش داشت.  همچنین در گروه سایر فلزات گران‌بها هم نقره افزایش 18 سنتی را تجربه کرد.

کاهش قیمت نفت با افزایش تولید ۶.۵ میلیون بشکه ای آمریکا

روز پنجشنبه با افزایش تولید نفت خام و بنزین در آمریکا، قیمت نفت کاهش یافت. این در حالی ست که شواهد حاکی از آن است که بازار کماکان تحت تاثیر کاهش تولید نفت تولیدکنندگان عضو وغیر عضو سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) قرار دارد و این امر از کاهش شدید قیمت جلوگیری کرده است. به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت دیروز ۵ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۶.۸۵ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۵ سنت کاهش، بشکه‌ای ۵۳.۸۳ دلار صورت گرفت. اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه گفت که در هفته گذشته تولید نفت آمریکا ۶.۵ میلیون بشکه رشد داشته و به ۴۹۴.۷۶ میلیون بشکه رسید. این در حالی ست که تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که تولید نفت آمریکا ۳.۳ میلیون بشکه افزایش میابد.

ایران چهارمین تامین کننده بزرگ نفت هند

آمار ردیابی کشتی ها نشان می دهد، ایران در سال 2016 با صادرات روزانه 473 هزار بشکه نفت در روز به هند به چهارمین تامین کننده بزرگ نفت این کشور تبدیل شده است. به گزارش ایرنا، این در حالی است که ایران در سال 2015 میلادی با صادرات روزانه 208 هزار و 300 بشکه در روز ،رتبه هفتمین تامین کننده نفت این کشور را به عهده داشت. بر اساس آمارهای منتشره وزارت نفت هند، واردات نفت هند از ایران در ماه دسامبر (آذر- دی) نسبت به مدت مشابه سال گذشته با بیش از دو برابر افزایش به 546 هزار و600 بشکه در روز رسید.

توقف تغییر نرخ سود بانکی با فرمان فدرال رزرو

به نقل از خبرگزاری فرانسه، بانک «فدرال رزرو»  آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد، همچنان نرخ سود بانکی را بدون تغییر حفظ می کند؛ این در حالی است که بلاتکلیفی در مورد سیاست های «دونالد ترامپ»، موجب زمین خوردن بازارهای جهانی شده و شاخص ارزش دلار آمریکا در بازار معاملات ارز روز پنج شنبه در منطقه آسیا با کاهش روبرو شد. در همین حال ارزش دلار در برابر ین و یورو در آسیا با روند نزولی آغاز به کار کرد؛ ضمن اینکه اکثر بورس های آسیایی هم با کاهش روبه رو شدند. این در حالی است که کارشناسان اقتصادی در آمریکا بر این باور هستند که سیاست های «ترامپ»، مانع از اجرایی شدن تمامی مقاصد سیاست های پولی «فدرال رزرو» خواهد شد. به گزارش مهر، البته پیش از این، مشاور اقتصادی «ترامپ» اعلام کرده بود که سیاست حفظ ارزش بالای دلار به نفع اقتصاد آمریکا نیست.

قصد ژاپن برای خرید انرژی بیشتر از آمریکا

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در حال بررسی طرحی برای واردات بیشتر انرژی از آمریکا است. دو منبع آشنا با این طرح به رویترز گفته اند که این طرح بدنبال اعتراض ترامپ به مازاد تجاری ژاپن و آمادگی آبه برای ملاقات ترامپ تهیه شده است. به نقل از رویترز، پیش از سفر آبه به آمریکا و ملاقات ترامپ که قرار است در 10 فوریه صورت بگیرد ژاپن درحال تهیه یک بسته برنامه ریزی برای شرکت های این کشور است تا در پروژه های زیربنایی و تولید شغل در آمریکا مشارت کنند. بنابر یک منبع در ائتلاف حاکم، ایده دیگر این است که گاز طبیعی مایع (LNG) بیشتری از آمریکا وارد کنند.

رشد 7 درصدی اقتصاد تاجیکستان در سال 2016

اداره آمار تاجیکستان در گزارشی تحت عنوان «وضع اقتصادی و اجتماعی تاجیکستان در سال 2016» اعلام کرد: سال گذشته اقتصاد این کشور حدود 7 درصد رشد داشته است و حجم واردات در مقایسه با صادرات 3 برابر بیشتر بوده است. به نقل از فارس، در ادامه این گزارش آمده است: سال 2016 در تاجیکستان قیمت محصولات غذایی رشد چشمگیری داشته و بر خلاف آن قیمت محصولات ساختمانی افت محسوسی را پشت سر گذاشته است. با توجه به گزارش اداره آمار تاجیکستان، بودجه این کشور در سال گذشته 95.7 درصد محقق شده و 64.3 درصد درآمد بودجه این کشور از طریق مالیات به دست آمده است. کشورهای ترکیه 22.3 درصد، قزاقستان 21.7 درصد، سوئیس 11 درصد، افغانستان 8.3 درصد، روسیه 5.6 درصد، تایوان 5 درصد و چین 4.9 درصد از خریداران اصلی محصولات تاجیکستان محسوب می‌شوند. کشورهای روسیه 32.5 درصد، چین 27.8 درصد، قزاقستان 15.9 درصد، ترکیه 3.8 درصد، ترکمنستان 3 درصد، ایران 2.5 درصد، آلمان 1.9 درصد و ازبکستان 1.1 درصد از واردکنندگان اصلی به تاجیکستان هستند.

بی‌اعتنایی خودروساز آلمانی به تهدیدهای ترامپ

شرکت ب ام و آلمان با وجود هشدارهای دونالد ترامپ برای وضع مالیات مرکزی سنگین برای خودروهای وارداتی به آمریکا، برنامه‌های سرمایه گذاری برای مکزیک و آمریکا را تغییر نمی دهد. به گزارش ایسنا، هرالد کروگر، مدیرعامل ب ام و در یک کنفرانس خودرو در بوخوم اظهار کرد: ما به تجارت جهانی آزاد نیاز داریم. وی در ادامه افزود: ب ام و به سرمایه گذاری در کارخانه اسپارتانبورگ آمریکا ادامه می دهد. کروگر اعلام کرد ب ام و ۷۰ درصد از تولید سالانه در کارخانه اسپارتانبورگ را صادر کرده است. ب ام و در این کارخانه بیش از ۴۰۰ هزار خودرو در سال تولید می کند. ترامپ ماه گذشته هشدار داد آمریکا برای خودروهایی که وارد می شوند، ۳۵ درصد مالیات مرزی تعیین خواهد کرد. بر اساس گزارش رویترز، سه خودروساز بزرگ آلمان شامل فولکس واگن، دایملر و ب ام و سرمایه گذاری سنگینی در مکزیک انجام داده اند.

قیمت گاز کم مصرفان افزایش می‌یابد

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس دهم در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: افزایش قیمت گاز در قبض های صادر شده برای مردم موضوعی است که حساسیت اعضاء کمیسیون انرژی را برانگیخته چرا که این موضوع در برنامه بودجه سال 95 در نظر گرفته نشده بود. وی ادامه داد: در 7 ماهه اول امسال مبالغ قبض گاز دهک های پایین (کم مصرفان)افزایش و دهک های بالا(پرمصرفان) کاهش یافته است و علت چرایی اینکار برای ما روشن نیست. سخنگوی کمیسیون انرژی بیان داشت: استدلال مسئولان مبنی بر افزایش یا کاهش قیمت گاز مردم قوی و منطقی نیست. قره خانی الوستانی تصریح کرد: برای هر متر مکعب گاز، دهک های پایین مبلغی بین 95 تا 150 هزار تومان افزایش قیمت داشته ایم. وی  گفت: این موضوع برای ما روشن نیست و حتما با مسئولان گاز برخورد خواهد شد.

انزجار خودروسازان از سیاست مهاجرتی ترامپ

رئیس‌جمهوری جدید آمریکا در روزهای اخیر فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن اتباع هفت کشور مسلمان به مدت 90 روز از سفر به آمریکا منع شده‌اند. به گزارش فوربس، بیل فورد، رئیس هیأت مدیره، و مارک فیلدز، مدیرعامل شرکت فورد موتور، در بیانیه مشترکی از ممنوعیت 90 روزه سفر اتباع هفت کشور مسلمان به آمریکا انتقاد کردند. در این بیانیه آمده است: «احترام به همه مردم ارزش اصلی شرکت فورد موتور محسوب می‌شود و ما به تنوع قومی که در شرکت فورد در آمریکا و در سراسر جهان وجود دارد، افتخار می‌کنیم. به همین دلیل ما از این سیاست و یا هر سیاست دیگری که مغایر با ارزش‌های این شرکت باشد، حمایت نمی‌کنیم. هیچ یک از کارکنان ما به‌طور مستقیم تحت تاثیر این قانون قرار نمی‌گیرند. به نقل از دنیای اقتصاد، ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا موتور، در توییتر نوشت: «ممنوعیت ورود، بهترین راه برای رسیدگی به چالش‌های کشور نیست. بسیاری از افرادی که از این سیاست متضرر می‌شوند از حامیان آمریکا هستند. همچنین مدیر منابع انسانی جنرال موتورز در یادداشتی به کارکنان این شرکت نوشته است تعداد کمی از کارکنان جنرال موتورز اهل کشورهایی هستند که ورود اتباع آنها به آمریکا ممنوع شده است. او اظهار کرده است: «ما در جنرال موتورز به تفاوت‌های افراد احترام می‌گذاریم.»

برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
افزایش تنها در گاز مصرفی نیست در تمامی سطوح بچشم میخورد طبقه مستضعف باید بمیرد چون هر بلائی سر کشور بیاید ازجانب طنقه فقیر خواهد بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
موج تورم با ۶، ۷ درصد؟! اخبارتان راجع به ترکیه سوگیرانه است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
طوری گفتی تورم بالا رفته فکر کردم مثل ما شده ۱۵۰ درصد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
همه دنیا میدونن که :
کلا ما ی دونه باشیم!
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
کاهش ارزش پول ۴۰۰ درصدی کجا و ۱۷ درصدی کجا ؟!؟!؟!؟!
جاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
کاش بخش نظرات رو آزاد و ثبت و نمایش اونها رو فوری می کردید و فقط نظرات حاوی توهین رو حذف می کردید. الان نمایش نظرات توسط سایت سوگیرانه و غیر عادلانه هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
لیر ترکیه دوباره مثل هفت هشت سال پیش داره بی ارزش میشه.رجب باید از بلایی که سیاست های غلط سر پول ایران آورد عبرت می گرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
دست از افکار نژادپرستانه دست بردارید
واقعاً خجالت آوره
تا کی میخاهین ادامه دهین؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
درد ترکیه بعضی هارو کشت . فکر خودمون رو بکن که از فردا برای صبحانه ، ناهار ، شام ، یکی یه دونه موشک میذارن جلومون میل کنیم با یک بطری نوشابه بعدش هم یه آروق !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
افزایش قیمت گاز کم مصرفا و کاهش قیمت پر مصرفا میگه که دولت به فکر پولداراس تا مستضعفین
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
کاهش ارزش پول ۴۰۰ درصدی کجا و ۱۷ درصدی کجا ؟!؟!؟!؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
خوب اگه مال اونا اين تورم موج محسوب ميشه مال ما سونامي بوده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
برای مسافران خارجی ویزای ایران رو روی برگه صادر بشه تا در پاسپورت اشخاصی که به ایران سفر میکنن مشکلی ایجاد نشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
بهترین زمان شده برای ایرانی های غیرتمندی که دو پاسپورت دارند و آنهم آمریکائی !! پاسپورتهای خود را در متینگی در میدان آزادی پاره کرده بریزند در آبریزگاه ترمینال شرق !!اگر راست میگویند بخصوص وزراء ووکلاء و مسئولین دو پاسپورته . غیرت ایرانی را باید تست کرد!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
خخخخخ موج تورم ترکیه پس مال ما چی بوده ها اینجا تورمش به چی شباهت داره خخخخخخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
قرار نیست در خاور میانه کشوری روی رفاه و خوشبختی رو ببینه
شاید این بار نوبت ترکیه، یا عربستان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۸
خودرو سازان ایرانی اصلا به سیاستهای ترامپ اعتراضی ندارند چون کسی در آمریکا محصولات سایپا و ایران خودرو را نخواهد خرید که برایشان فرق کند. حتی اگر ترامپ التماس هم بکند فایده ندارد.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: