تحلیل علل محبوب شدن ناگهانی سهام شرکت های خودرویی در بورس تهران
در روزیی که کمتر کسی تصور آن را می کرد موج خرید سهام خودرویی ها در بورس تهران به راه افتاد تا شاخص کل در نهایت با رشد ۲۵۴ واحدی در روز دوشنبه به کار خود پایان دهد. هیجان خرید در معاملات گروه خودرویی تازگی ندارد. نمونه بارز این موضوع را می‌توان در معاملات یک سال قبل این گروه نیز مشاهده کرد. همچنان برخی از معامله‌گران با دستاویز اخبار به دنبال کسب سودهای کلان در این نمادها هستند.
کد خبر: ۶۶۲۳۰۷
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۰ 31 January 2017
در روزیی که کمتر کسی تصور آن را می کرد موج خرید سهام خودرویی ها در بورس تهران به راه افتاد تا شاخص کل در نهایت با رشد ۲۵۴ واحدی در روز دوشنبه به کار خود پایان دهد. هیجان خرید در معاملات گروه خودرویی تازگی ندارد. نمونه بارز این موضوع را می‌توان در معاملات یک سال قبل این گروه نیز مشاهده کرد. همچنان برخی از معامله‌گران با دستاویز اخبار به دنبال کسب سودهای کلان در این نمادها هستند.

به گزارش اقتصادنیوز، احتمال اینکه این نقدینگی بتواند به رشد کوتاه‌مدت این نمادها کمک کند وجود دارد. با این حال تداوم ضعف سودآوری این شرکت با وجود بهبود وضعیت عملیاتی، تردید در حمایت سودآوری خودرویی‌ها از قیمت سهام، تجربه بازار از ریزش سنگین نمادهای خودرویی پس از رشد 210درصدی شاخص این گروه در زمستان سال گذشته و همچنین احتمال افزایش تعداد نوسان‌گیران در مسیر صعودی این نمادها با توجه به ریسک احتمالی در رشدهای ناپایدار این نمادها می‌تواند تشدید فشار فروش را به دنبال داشته باشد.

نمادهای خودرویی از میانه معاملات روز گذشته با افزایش چشمگیر تقاضا تا صف خرید پیش رفتند. دقیقا یک سال قبل در چنین روزهایی بود که شاخص گروه خودرویی‌ روی موج‌های صعودی بی‌وقفه‌ای رشدهای غیرمنطقی را به ثبت رساند. سه‌ماه پایانی سال گذشته فضا برای رالی تند خودرویی فراهم شد. در دوره مزبور واکنش هیجانی به اخبار و کنار گذاشتن عوامل بنیادی عاملی برای ثبت جهش‌های مداوم نمادهای خودرویی شد.

تفاهم‌نامه اولیه شرکت‌های خودرویی و امیدواری به بهبود وضعیت رکودی این صنعت در مشارکت با طرف‌های خارجی باعث شد، در زمستان سال گذشته شاخص این گروه رشد نزدیک به 210 درصدی را تجربه کند. در این میان برخی کارشناسان به آینده روشن گروه خودرویی امیدوار بودند، برخی دیگر نیز با وجود اینکه به رشدهای بی‌منطق نمادهای این گروه اذعان کردند اما از بیان حباب برای قیمت نمادهای این گروه خودداری می‌کردند.

به نظر می‌رسید خروج از وضعیت رکودی دوساله‌ای که گریبان بورس تهران را گرفته بود بر چرایی این موضوع، در نگاه کارشناسان اهمیت بیشتری داشت. در نتیجه کارشناسان با اظهار نظرهای محتاطانه در استفاده از واژه حباب حتی در سقف قیمتی گروه خودرویی اجتناب می‌کردند. با این حال بار دیگر با سوق ارزش بازار نمادهای خودرویی (از ابتدای سال جاری) به سمت ارزش واقعی آنها شاخص این گروه حدود 35 درصد افت را تجربه کرد. البته همچنان نسبت به ابتدای دی سال گذشته شاخص گروه خودرویی بازدهی بیش از 100 درصدی را نشان می‌دهد. در حالی‌که نمادهای این گروه در پوشش این رشد نیز چندان موفق نبوده‌اند بار دیگر در شرایط کنونی شاهد نشانه‌های شروع یک موج هیجانی دیگر در نمادهای خودرویی هستیم.

در شرایط کنونی به نظر می‌رسد فعالان بازار بار دیگر به دنبال تکرار تاریخ در ماه‌های پایانی سال هستند. طعم سودهای کلان آن هم در کمترین زمان ممکن همچنان در خاطره بازار باقی مانده است. بر این اساس بار دیگر با شروع موجی از اخبار برای گروه خودرویی شاهد شکل‌گیری جبهه تقاضا در نمادهای این گروه هستیم. این تقاضا به خصوص در «خساپا» بیش از همه مورد توجه بود. در معاملات سهام سایپا با وجود عرضه بیش از 151 میلیون سهم که 65 درصد آن سهم حقوقی‌ها بود، همچنان با نزدیک به 76 میلیون سهم در صف خرید معاملات دیروز را به پایان رساند.

گرچه خودروسازان بزرگ کشور از ابتدای سال تاکنون رکوردهای تولید و فروش خود را نسبت به سال‌های گذشته ارتقا بخشیده‌اند، اما به نظر می‌رسد مشکل اصلی آنها بیش از عملیات، به مواردی مانند هزینه‌های بالای مالی باشد. در نتیجه شرکتی مانند سایپا برای پوشش سودآوری 102 ریالی خود دست به دامن درآمدهای غیرعملیاتی شده است.

در روزهای اخیر شاهد خروج بسیاری از سهام‌داران از «وبملت» در پی هراس ایجادشده در گروه بانکی بودیم. انتظار برای ریزش بانک تجارت در روز بازگشایی و همچنین فضای غبارآلود گروه بانکی با مشکلاتی که در سال جاری از آن رونمایی شد، باعث شده فعالان بازار نسبت به خرید این نمادها رغبت زیادی نداشته باشند. تحت تاثیر این عامل و همچنین دیگر موارد تردید مانند بازارهای جهانی، در روزهای اخیر بورس تهران مسیر نزولی را در پیش گرفته بود. در این شرایط نقدینگی سرگردان بازار بار دیگر به بستر هیجان روی آورده است. خودرویی‌ها روز گذشته یاد جهش‌های پرشتابی را زنده کردند که البته این روند دوام چندانی نداشت و در میان‌مدت شاهد قرار گرفتن این نمادها در مسیر نزولی بودیم. حال نیز این نقدینگی به دنبال سودهای رویایی گذشته به این گروه روی آورده است. قدرت این نقدینگی شاید بتواند به رشد خودرویی‌ها در کوتاه‌مدت کمک کند با این حال به نظر می‌رسد بازار از تکرار دوباره رشد تا قله قیمتی اجتناب کند.

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار