عراقچی:
معاون وزیر امور خارجه گفت: ایران با تشخیص دادن این موضوع که منافع او در برجام رعایت نمی‌شود می‌تواند به شرایط قبل از برجام برگردد و بر اساس مصوبه مجلس موظف هستیم که کشور را به غنی‌سازی صنعتی در کوتاه‌ترین مدت برسانیم به همین علت نگران بدعهدی‌ها نیستیم.
کد خبر: ۶۶۲۲۴۳
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۹ 31 January 2017
معاون وزیر امور خارجه گفت: ایران با تشخیص دادن این موضوع که منافع او در برجام رعایت نمی‌شود می‌تواند به شرایط قبل از برجام برگردد و بر اساس مصوبه مجلس موظف هستیم که کشور را به غنی‌سازی صنعتی در کوتاه‌ترین مدت برسانیم به همین علت نگران بدعهدی‌ها نیستیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، سید عباس عراقچی عصر امروز طی نشست خبری که در تالار امام رضا(ع) برگزار شد، با بیان اینکه برجام به شیوه‌ای تنظیم شده که اختیار برگشت‌پذیری به جمهوری اسلامی ایران واگذار شده است، اظهار کرد: ایران با تشخیص دادن این موضوع که منافع او در برجام رعایت نمی‌شود می‌تواند به شرایط قبل از برجام برگردد و بر اساس مصوبه مجلس موظف هستیم که کشور را به غنی‌سازی صنعتی در کوتاه‌ترین مدت برسانیم به همین علت نگران بدعهدی‌ها نیستیم.

وی اضافه کرد: بزرگ‌ترین ضامن در توافق برجام، جمهوری اسلامی ایران است چراکه خودمان تصمیم می‌گیرم که هر گاه منافع ما رعایت نشود برجام را کنار بگذاریم.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤوال یکی از خبرنگاران در مورد ارتباط ترامپ با پوتین مطرح کرد: اکنون در موقعیتی نیستیم که روابط ترامپ با افراد دیگر را بررسی کنیم و گفته‌های مطبوعات در این مورد فقط تحلیل است به همین علت منتظر هستیم که سیاست‌های رسمی را اعلام کنند تا بتوانیم موضع‌گیری‌های لازم را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا از شعارهای خود در زمان تبلیغات انتخاباتی فاصله بیشتری گرفته است، تصریح کرد: این موضوع که رفتار او در برابر برجام چیست، تاکنون چارچوب مشخصی نداشته اما موضوع مهم اجرای این قرارداد در فضای سازنده است چراکه در برجام کشورهای مختلف متعهد شده تا برجام را با حسن‌نیت اجرا کنند.

عراقچی یادآور شد: نمودهای اقتصادی برجام به خوبی در جامعه ملموس است چراکه مذاکرات باید تحریم‌های نفتی را بر می‌داشته و بازگشت درآمدها را رقم می‌زده که به هدف خود رسیده و در حوزه حمل و نقل نیز باید تحریم خرید هواپیما را برمی‌داشته و این کار را انجام داده است اما اگر کسی ایرادی به جزییات دارد به سیاست‌های دولت بر‌می‌گردد و ارتباطی با برجام ندارد.

وی با اشاره به اینکه به برکت برجام هواپیماهای ایران ایر در کشورهای اروپایی سوختگیری می‌کنند، تصریح کرد: ‌کشتی‌ها و نفت‌کش‌ها از بیمه بین‌المللی استفاده می‌کنند و برجام تحریم‌های بانکی را برداشته و تبادلات بانکی در حال انجام است هر چند ممکن است برخی بانک‌ها به تصمیم خود وارد تبادل با بانک‌های ایران نشوند اما تاثیرات ملموس برداشته شدن تحریم‌ها قابل احساس است.

عضو تیم مذاکره کننده ایران خاطرنشان کرد: اینکه برخی مخالف برجام باشند نشان دهند سلامت سیاسی جامعه است چراکه نمی‌توان با یک موضوعی در جامعه همه موافق باشند، جامعه زنده، بانشاط و آزاد دارای صداهای متفاوت در همه عرصه‌هاست اما مهم این است که برآیند نظر همگان به‌ویژه مسؤولان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی طرح سال گذشته بوده که اجرای آن دنبال شده است.

وی با بیان اینکه مجموعه مردم جامعه نسبت به برجام دیدگاه مثبتی دارند، اضافه کرد: مخالفت‌ها طبیعی و قابل احترام است.

عراقچی با تاکید بر اینکه برای تامین امنیت ایران از هیچ کسی اجازه نمی‌گیریم، گفت: امنیت دفاعی اولویت کشور است و در این خصوص با هیچ کسی حتی مذاکره هم نمی‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه لزوم توجه به مباحث امنیتی و دفاعی ایران در مجامع مختلف مورد تاکید قرار گرفته است، تصریح کرد: در برخی قطعنامه‌ها فقط داشتن موشک‌های بالستیکی که برای حمل سلاح‌های هسته‌ای بوده منبع شده اما موضوع امنیت همانند گذشته مورد تایید و تاکید است.

معاون وزیر امور خارجه از دستاوردهای نظام اسلامی در حوزه دفاعی یاد کرد و افزود: خلاف هیچ قطعنامه‌ای در جمهوری اسلامی عمل نشده است.
برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: