کاخ کرملین اعلام کرد: ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ رئیسان جمهوری روسیه و آمریکا در مذاکره تلفنی شامگاه شنبه خود برای همکاری دو کشور در عرصه بین المللی با هدف حل مسائل مختلف توافق کردند.
کد خبر: ۶۶۱۱۰۳
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۲:۳۰ 29 January 2017
کاخ کرملین اعلام کرد: ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ رئیسان جمهوری روسیه و آمریکا در مذاکره تلفنی شامگاه شنبه خود برای همکاری دو کشور در عرصه بین المللی با هدف حل مسائل مختلف توافق کردند.

به گزارش ایرنا، پس از تبریک پوتین به ترامپ برای آغاز مسئولیت ریاست جمهوری آمریکا، دو طرف بر لزوم هم افزایی برای تثبیت روند همکاری های دو جانبه بر اساس روابط برابر و سودمند تاکید کردند.

بنا به اعلام کرملین، پوتین و ترامپ همچنین به صورت مشروح در مورد مسائل بین المللی از جمله مبارزه با تروریسم، اوضاع خاورمیانه، مناقشه اعراب و رژیم صهیونیستی، مسائل مربوط به ثبات راهبردی، جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای کشتار جمعی، فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران و وضعیت شبه جزیره کره گفت وگو کردند.

مسائل مربوط به اوضاع اوکراین نیز از دیگر محورهای مذاکره تلفنی پوتین و ترامپ اعلام شده است و دو طرف توافق کردند در مورد همه این مسائل مشارکت و همکاری کنند.

بنا به اعلام کاخ کرملین، رئیسان جمهوری روسیه و آمریکا همچنین تروریسم بین المللی را یک تهدید معرفی کردند و تشریک مساعی بین المللی برای مبارزه با آن را یک اولویت خواندند.

پوتین و ترامپ همچنین خواستار هماهنگی واقعی اقدام های دو کشور برای سرکوبی داعش و دیگر گروههای تروریستی فعال در سوریه تا نابودی کامل آنها شدند.

در گفت وگوی تلفنی سران روسیه و آمریکا همچنین بر اهمیت احیای روابط اقتصادی و بازرگانی سودمند میان محافل تجاری دو کشور تاکید شد تا روند توسعه روابط دوجانبه تسریع شود.

پوتین و ترامپ همچنین با توافق برای انجام رایزنی های منظم سران، درباره برنامه ریزی دیدار و مذاکره مستقیم نیز موافقت کردند.

ترامپ در این مذاکره تلفنی گفت که برای ملت روسیه آرزوی خوشبختی و شکوفایی می کند و آمریکایی ها نیز به شهروندان روس و کشور آنها علاقه دارند که واکنش مشابه پوتین را در پی داشت.

پوتین نیز اظهار کرد: روسیه در طول بیش از دو سده از آمریکا حمایت کرده و متحد این کشور در دو جنگ جهانی بوده است و مسکو اکنون واشنگتن را شریک مهمی در مبارزه با تروریسم بین المللی می داند.
برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: