بازدید 51984
افزایش سن ازدواج یا هرگزازدواج‌نکردن برای دختران و پسران ایرانی نگران‌کننده شده‌است. بسیاری از دختران بی‌مسئولیتی و خصوصیات اخلاقی مردان را دلیلی برای مجرد ماندن و ازدواج نکردن خود می‌دانند
کد خبر: ۶۵۴۳۳۱
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰ 05 January 2017
سن یک میلیون و 300 هزار مجرد در کشور از حد متعارف ازدواج گذشته است. این آمار در حالی است که تنها 320 هزار نفر از مجردان را مردان مابقی یعنی 980 هزار نفر را زنان مجرد تشکیل می دهند. بنابراین تعداد زنان هرگز ازدواج‌ نکرده بالای سن متعارف و قبل از تجرد قطعی سه برابر مردان است.

به گزارش خبرآنلاین، سال ۱۳۹۰ آغاز دهه تجرد در ایران بود. تجردی که گرچه در دهه‌های پیش نیز در ایران دیده می‌شد اما به واسطه تعداد زیاد دهه شصتی‌ها که حالا در دهه نود جوانانی در سن ازدواج بودند، این آمار رو به فزونی گذاشت. آماری که در سال ۹۰ حکایت از زندگی مجردی و تک نفره 7.1 درصد خانواده‌های ایرانی داشت.

زندگی مجردی اما تنها در یک سطح یا در یک جنسیت در ایران باقی نماند. ارقامی که وزارت ورزش و جوانان در سال 1391 اعلام کرد، از زندگی مجرد حدود ۲۵ درصد دختران خبر داد. گرچه هم در ابتدای دهه ۹۰ و هم در سال ۹۵ آمار دقیقی از زندگی مجردی دختران و پسران ایرانی وجود ندارد اما به استناد سخنان وزیر ورزش و جوانان در سال ۹۱ 30 درصد جوانان در شش کلانشهر تهران، شیراز، مشهد، اصفهان، تبریز و اهواز به تنهایی زندگی می‌کنند.

اما دلیل این انفجار چه بود؟


زندگی مجردی در ایران که به گفته بسیاری از جامعه‌شناسان به دلیل گذر از کشوری سنتی به صنعتی و سر درگمی جوانان بین باورهای سنتی درست و غلط و فشار دهکده جهانی که فضای مجازی و رسانه‌های فراملی ایجاد کرده، به وجود آماده اما فارغ بر اینها اگر بخواهید علت اصلی زندگی مجردی را در ایران جست‌وجو کنید باید سری به آمارهای کاهشی ازدواج و افزایشی طلاق در ایران و پیامد‌های منفی این امر بزنید. متأسفانه در سال‌های اخیر آمار ثبت ازدواج با روند کاهشی روبه‌رو شده، به طوری که از سال ۱۳۹۰ با رشد منفی ۹.۱ درصد و پس از آن در سال ۱۳۹۱ با رشد منفی ۱.۵ درصد و در سال ۱۳۹۲ منفی ۷.۶ درصد که در ۹ ماهه سال ۱۳۹۳ به منفی ۲.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبلش رسیده است.

افزایش آمار طلاق و پیامدهای این اتفاق در ایران باعث شده بسیاری از جوانان به ازدواج بی‌رغبت شوند و آمار تجرد قطعی را در ایران بالا ببرد. به گفته اصغر نورالله زاده، مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید در سال ۹۴ ، ۱۱ میلیون و ۲۴۰ هزار نفر در ایران مجرد مانده‌اند. او همچنین از روند افزایش آمار زنان مجرد در کشور ابراز نگرانی کرده و گفته: سهم زنان نسبت به مردان در تجرد بیشتر است. او میانگین سن ازدواج در مردان را ۲۸ سال و زنان را ۲۳.۵ سال عنوان کرده و گفته است: قریب به ۴ میلیون نفر مجرد دارای تحصیلات بالایی هستند که در این میان سهم زنان تحصیل کرده ازدواج نکرده بیشتر است.

دختران مجرد شهری رقیب دختران مجرد روستایی

شاید باورتان نشود اگر بدانید که دختران روستایی بیش از دختران شهری در معرض تجرد قطعی قرار دارند. براساس سرشماری سال ٩٠، تعداد دختران هرگز ازدواج نکرده در مناطق روستایی در همه گروه‌های سنی بیش از دو‌میلیون و ٦٥٠‌هزار نفر بوده است.

اگر این عدد را در مقابل ٣١١‌هزار و ٥٠٦ دختر سه گروه سنی فوق در نقاط شهری قرار دهیم متوجه می‌شویم که جمعیت دختران هرگز ازدواج نکرده روستایی قابل مقایسه با دختران هرگز ازدواج نکرده شهری نیست. این مقایسه می‌تواند یکی از نشانه‌های جمعیت عظیم مهاجرت مردان روستاها به شهرها باشد که فرصت ازدواج را از دختران روستایی گرفته است. در این میان استان تهران با دارا بودن یک‌میلیون و ٥٤٨‌هزار و ٦٧٣ زن هرگز ازدواج نکرده در میان دختران ١٠ تا ٥٠ سال و بالاتر در صدر این آمار قرار دارد. بعد از تهران استان‌های خراسان‌رضوی، خوزستان، فارس و اصفهان به ترتیب بیشترین تعداد دختران هرگز ازدواج نکرده را دارند. البته تعداد مردان هرگز ازدواج نکرده نیز در تهران با یک‌میلیون و ٩٨١‌هزار ٧٧٦ نفر بالاترین آمار را داشته است. البته باید توجه داشت که آمار ارائه شده مربوط به چهار سال قبل است و این امید و احتمال بسیار زیاد است که دختران این گروه‌های سنی در آستانه تجرد قطعی فرصت ازدواج را یافته و از تقسیم‌بندی هرگز ازدواج‌نکرده‌ها خارج شده باشند.

چرا آمار تجرد زنان افکار عمومی را می‌ترساند؟


طبق آمار علی‌اکبر محزون، مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال، یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار مرد بالای ۳۵سال و زن بالای ۳۰ سال در کشور داریم که ۳۲۰ هزار نفر آنها پسر و ۹۸۰ هزار نفرشان دختر هستند. هرچند که زندگی و روابط انسان‌ها مثل این آمار خشک و بسته نیست و احتمال زیادی وجود دارد که این حدود یک‌میلیون دختر مجرد در فاصله سرشماری ٩٠ تا ٩٥ ازدواج کرده باشند، اما مسئله مهم، زنگ خطری است که به صدا درآمده است. اما چرا آمار زنان مجرد بیش از مردان مجرد برای مسئولان مورد توجه قرار گرفته  است؟ زن و مادر شدن به هم وابسته‌اند. زنان به واسطه ماهیت وجودیشان، یک وظیفه نانوشته در جامعه و جمعیت دارند که آن همین تعهد طبیعی فرزندآوری است.

تا پیش از این مادربزرگ‌هایمان میانگین ٦ تا ١٢ فرزند را تجربه می‌کردند و مادران ما تجربه میانگین داشتن ٣ تا ٦ فرزند را داشتند اما زنان این دوره گرچه که انتظار می‌رود که تعهد خود را با کاهش متناسب دوره‌شان ادامه دهند اما تعداد قابل توجهی از آنها در سن تجرد قطعی قرار دارند. بنابراین بسیاری از کارشناسان نگرانند تا در صورت ادامه ‌نیافتن چرخه متناسب فرزندآوری نرخ باروری در کشور با افت چشم گیری روبه‌رو شود.  

در تعریف علمی به تعداد فرزندانی که هر خانم در طول دوران بالقوه باروری خود (١٥ تا ٤٩ سال) به دنیا می‌آورد را نرخ باروری می‌گویند که استناد به این تعریف می‌توانید تعداد دختران مجرد ازدواج‌نکرده اطرافتان را مرور کوتاهی کنید و ببینید که این نگرانی چقدر می‌تواند بزرگ باشد.

چرا دختران ایرانی ازدواج نمی‌کنند؟


گرچه مجرد ماندن دختران همانند مجرد ماندن پسران به دلایل بسیاری از جمله دلایل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بستگی دارند و زنان همانند مردان ممکن است فردی هم‌سطح خود پیدا نکنند اما جامعه بیشتر به زنان انگ می‌زند. این زنان مجرد هستند که از سنی به بعد با عنوان‌هایی نظیر «ترشیدگی» مواجه هستند و حتی بسیاری از خانواده‌ها برای فرار از همین انگ، دخترانشان را به هر نوع ازدواجی مجبور می‌کنند. معمولا زنان هرگز ازدواج ‌نکرده با این انگ مواجه هستند که «اگر ایرادی نداشت حتما باید ازدواج می‌کرد». با این حال دختران امروزی سعی می‌کنند با این تفکرات مبارزه کنند. برخی از دختران بی‌مسئولیتی و خصوصیات اخلاقی مردان را دلیلی برای مجرد ماندن و ازدواج نکردن خود می‌دانند

فهیمه آزادی دختر 30 ساله ایرانی یکی از دخترانی است که در گفت‌وگو با روزنامه لس‌انجلس تایمز در تشریح علل مجرد ماندن خود گفته ‌است که «مردهای ایرانی برای ازدواج به اندازه کافی خوب نیستند!» او دختری است که پس از قطع شدن چندین رابطه، به تنهایی در آپارتمانی در جنوب تهران زندگی می‌کرد و اعتقاد داشت که به علت توسعه آموزش عالی، انتظارات زنان بیشتر شده است. او گفته: شما نمی توانید با یک مرد معمولی ایرانی ازدواج کنید که شما را محدود می کند و می گوید "کار نکن، بیرون نرو." این روزها پیدا کردن یک مرد روشنفکر ایرانی واقعا سخت است، آنها عقبتر از ما هستند. او توضیح داد که مدتی با مردی تقریبا ثروتمند که در ارمنستان تحصیل کرده بود زندگی می‌کرده اما بعد از مدتی از او جدا شده است، پس از آن مادر و پدرش از تصمیمش برای اینکه مجرد بماند حمایت کردند. خواهر بزرگتر فهیمه هم وکیلی است که یک فرزند 10 ساله دارد و از شوهر خود طلاق گرفته؛ شوهرش مخالف این بوده که این وکیل به سفرهای کاری برود.

آزادی همچنین گفته که در طول این سال ها با مردهای زیادی آشنا شده است، اما هیچ کدام از آن ها به قدر کافی مسولیت پذیر نبودند تا با آنها ازدواج کند یا بچه دار شوند: «مردهای پیرتر زنان جوان تر از من را ترجیح می دهند و جوان‌ترها هم فقط رابطه جنسی می خواهند چون فکر می کنند من قصد ازدواج ندارم و می توانم سهم پول خودم را در کافی شاپ ها بدهم!»

چرا پسران ازدواج را دوست ندارند؟


بی‌پولی، بیکاری، نداشتن خانه شخصی و تورم از یک طرف و بالا بودن مهریه و توقعات دختران ایرانی از سوی دیگر مردان را از ازدواج فراری می‌دهد. اتفاقی که به راحتی هم دختران را در تجرد قطعی قرار می‌دهد و هم پسران را.

دندان‌گرد شدن ‌دختران ایرانی پاسخی از سوی پسران مجرد به اتهام «خوب نبودن و بی‌مسئولیتی مردهای ایرانی» است. مهرداد یکی از مردان مجردی است که در آستانه ٣٧سالگی با وجود موقعیت خوب مالی و تحصیلی ازدواج نکرده. او فوق‌لیسانس زبان دارد و رئیس یکی از شعب بانک‌های دولتی ایران است. او درباره دلیل ازدواج‌نکردنش و همچنین خوب یا بدبودن دختران و پسران  می‌گوید: «به نظرم، نه دختران و نه پسران دیگر خوب نیستند، مهم‌ترین مشکل هم شاید این است که از مسئولیت قبول‌کردن فرار می‌کنند، حتی آنهایی هم که قبول می‌کنند ازدواج کنند، از مسئولیت‌هایشان در برابر طرف مقابل فرار می‌کنند، این مسئله هم درباره دختران و هم پسران صدق می‌کند و پس در هر دو سمت پیداکردن گزینه مناسب برای ازدواج کار سختی به نظر می‌رسد.» او درباره دلیل ازدواج‌نکردنش نیز می‌گوید: «در همه این سال‌ها توقعم بالا رفته، ضمن اینکه حوصله‌ام هم کم شده و برای خودم پیله تنهایی درست کرده‌ام.»

زنان در تقابل با مردان


«شبکه‌های اجتماعی مقصرند، مجردی بهتر از متاهلی است، دختران از پسران متنفرند و پسران از دختران، خانه پدری بهتر از بی‌خانمانی دو نفره و ازدواج تنها به شرط پول» اینها تنها بخشی از نظرات و واکنش‌های مخاطبان به دلایل مجرد ماندن دختران و پسران ایرانی است. عده‌ای با ارسال نظر به خبرآنلاین به افرادی چون فهیمه آزادی و مهرداد توصیه کرده‌اند که ازدواج را برای ادامه زندگی انتخاب نکنند. عده‌ای دیگر شبکه‌های اجتماعی را مقصر اصلی این تفکرات و پذیرش زندگی مجردی در جوانان دانسته‌اند و گفته‌اند: «شبکه های اجتماعی سبک زندگی رو تغییر دادن، و خانواده ها هم در آموزش کم میذارن. الان هیچ کسی درک درستی از ازدواج نداده در کل هیچ کدوم از دخترا و پسرا طاقت تحمل همدیگرو ندارن و فکر میکنن فقط حرف خودشون باید حرف اول و آخر باشه.»

پذیرش زندگی مجردی از سوی افکار عمومی اما یکی دیگر از خواسته‌هایی و نقدهایی است که بسیاری از مخاطبان آن را با دیگران در میان گذاشته‌اند. یکی از مخاطبان نوشته است: مخاطب دیگری که خود یک دختر مجرد است، به شرایط سخت زندگی دختران مجرد در ایران اشاره کرده و نوشته است: «من زندگی مجردی دارم. کاملا شرایطش رو لمس میکنم. الان مشکل ما این نیست که چرا ازدواج نکردیم مشکل اینجاست که چرا بدون ازدواج نمیتونیم زندگی کنیم.»

مجرد ماندن نگرانی دارد؟


ازدواج‌نکردن نمی‌تواند به خودی خود نگران‌کننده باشد اما وقتی یک دختر رخ‌ندادن آن را در کنار همه محدودیت‌ها، موانع، مشکلات، کمبودها و نگرانی‌هایش می‌گذارد، اوضاع کاملا تغییر می‌کند. واقعیت این است که نگرانی درباره آینده و ترس از تنهایی تبدیل به یکی از موارد اصلی بحث میان دختران ازدواج‌نکرده یا حتی زنان مطلقه و تنها شده است و بسیاری از زنان برای فرار از این نگرانی و ترس، راه‌های مختلف، پرهزینه و حتی خطرناک را در پیش می‌گیرند. البته همین موارد برای مردان نیز صادق است. از آنجایی که جامعه ما با عرف و رفتارهایی اجتماعی عجین شده و براساس همین رفتارها و عرف‌ها مردان فرصت، امکان و راه‌های بیشتری برای تأمین نیازهای خود دارند.

عدم ارتقای کاری یکی از پیامدهای مجرد ماندن مردان است. اتفاقی که به عنوان یکی از ابزارهای قهرآمیز که نتیجه اش تشویق مردان مجرد به ازدواج است در ایران مورد استفاده قرار گرفته؛ ابزاری که کمتر زمانی به نتیجه مورد نظر دست پیدا کرده است. محمدناصر نیک‌بخت، استاندار همدان از جمله کسانی است که به این اقدام قهرآمیز روی آورده و ضمن اعلام این خبر که 5000 کارمند مجرد در دستگاه های اجرایی فعالیت می کنند، گفته است: در تعجب هستم که کارکنان دستگاه‌های اجرایی با وجود شاغل بودن چرا از امر ازدواج اجتناب می‌کنند؟! بنابراین از این پس کارمندان مجردی که قراردادی هستند را پیمانی نخواهیم کرد و اگر پیمانی باشد رسمی نمی‌شوند.

 مجرد ماندن برای هر دو گروه یک بحران روحی، روانی و حتی جسمانی است. با این حال در جامعه کنونی ما دختران نگرانی بیشتری نسبت به مجرد ماندنشان دارند. به ‌عبارتی بیشتر دختران به‌خصوص آنهایی که تصمیم به زندگی منفک از خانواده خود را می‌گیرند، فارغ از انواع عارضه‌های جسمی و روحی و روانی نوعی نگرانی از آینده و ترس از تنهایی دارند که نمی‌توانند با آن کنار بیایند و ممکن است همین نگرانی و ترس در آنها تبدیل به بیماری‌های دیگری شود.

ترس‌هایی که به گفته ناهید خداکرمی، رئیس کارگروه بهداشت معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری و رئیس انجمن مامایی بین دختران کم ‌سن‌ و سال تنها و دختران و زنانی که از سن ازدواجشان گذشته مشترک است. او می‌گوید این حس بین آقایان تنها و ازدواج‌نکرده هم وجود دارد.

علت چیست؟ چه باید کرد؟


او مسئله عدم ازدواج، گسترش روابط غیر از ازدواج، کاهش فرزندآوری، افزایش سن ازدواج و تمایل‌نداشتن به آن و بسیاری از مشکلات دیگر را زنجیره‌وار به هم متصل دانسته و بیان کرده است: باید بدانیم همه اینها به اشتغال و بیکاری و تحصیلات و میزان محدودیت‌ها و آزادی‌های جوانان در جامعه ربط داشته و دارد. او می‌گوید مهاجرت‌ها و مسائل مالی خانواده‌ها و امید و ناامیدی بین جوانان را باید در نگاه آنها به آینده بررسی کرد. بسیاری از جوانان به‌دلیل همین نداشتن امید به آینده و نداشتن برنامه‌ای برای آینده خود را وارد رفتارها و اقداماتی پرخطر و پرهزینه می‌کنند و برایشان نتایج این اتفاقات مهم نیست و این نگران‌کننده‌ترین اتفاق درباره جوانان یک کشور است. او به نتایج بررسی‌های جهانی اشاره می‌کند و می‌گوید: در جوامعی که شادی و نشاط اجتماعی و فردی بالاست و امید به آینده فرد و خانواده تا حد زیادی وجود دارد، تمایل به ازدواج بیشتر و نرخ باروری هم بالاست و بالعکس در جوامعی که مشکلات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و... وجود دارد، این شاخص‌ها هم افت می‌کند.

خداکرمی در رابطه با تجرد و احساس ترس در مردان نیز گفته: افزایش سن ازدواج یا هرگزازدواج‌نکردن درباره مردان هم نگران‌کننده است اما از آنجایی که مردان از نظر عرفی و اجتماعی و البته جسمی فرصت بیشتری برای دامادشدن دارند نگرانیشان کمتر است. درعین‌حال جامعه ما از شدت نگرانی درباره ازدواج‌نکردن در سنین بالاتر دچار هیجان ازدواج دختران و پسران در سنین کمتر از سن ازدواج شده است و به‌همین‌دلیل شاهد افزایش ازدواج‌های کمتر از ٢٠ساله‌ها هستیم که همین موضوع خود شروع یک اتفاق ناگوار دیگر است.

رئیس کارگروه بهداشت معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری تأکید دارد ارگان‌های مسئول در امر سلامت جسم و روان و نیز ارگان‌های متولی درباره مسائل اشتغال و شادی و نشاط و تحصیل و... همراه با هم مدیریت کنترل اجتماعی را اجرا کنند که البته مبنای آن نباید اقدامات قهری باشد. او گفته است که باید سیاست‌های جداسازی دختران و پسران در سن ازدواج از یکدیگر را اصلاح کنیم و بدانیم که بهتر است دختران و پسران قبل از ازدواج با یکدیگر آشنا شوند. در این شرایط است که آنها می‌توانند اولا اقدام به انتخاب کنند و درعین‌حال با خصوصیات جنس دیگر آشنا شوند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۱۱۰
انتشار یافته: ۹۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
ولمون کن جون مادرت، یه چیزه دیگه بنویس هی هر روز صبح ازدواج مزداوج در مورد کله پاچه بنویس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
همه مملکت دارن ما هم مملکت داریم، همه مسئول دارن ما هم مسئول داریم ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
دلیل های اصلی رو ول کردن رفتن سراغ چیزهای دیگر، 90% مشکلات ازدواج نداشتن شغل برای پسر ها یا بی پولی و حقوق کم هست و دندان گردی دختر ها که از اول میخوان بیان و از خونه بابا بهتر باشه همه چیز نه کمتر.یعنی خونه ماشین باید باشه حتما.ما که مجردی بهتره برامون اون ها باید به فکر باشن ما مرد هستیم بل اخره خرج خومون رو در میاریم زندگی میکنیم پیر هم شدیم از پس خودمون بر میایم اون ها چی پدر مادر تای کی هستن که براشون وسایل زندگی رو اماده کنن؟؟؟ فقط صبر کنید زمان همه چیز رو مشخص میکنه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
شما نگران نباشید. دخترها هم کار می کنن. نیازمند شما نیستن. زمان همه چی رو مشخص می کنه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
من حرف این دوستمون را تایید میکنم دوتا برادر دارم به زنهاشون آزادی کاردادند الان هیچ فرمانی از شوهرهاشون نمی برند .باوجود اینکه درآمدشان برای خودشان است و خرجشان را شوهرانشان میدهند بازسازناسازگاری گذاشته و درخواست طلاق دارند ازشون سوال میکنی بابا شوهرهای شما چه مشکلی برای شما درست کرده اند میگویند مادرزندگی هدف داریم و بدون شوهر راحتتر زندگی میکنیم .شوهردست و پاگیر است.میپرسم شوهرانتان مگر بشما خرجی نمیدهند میگویند شوهران ما خیلی خوبند ولی ما مجرد باشیم بهتر زندگی میکنیم.شاید اگر آزادای نداشتند اینگونه نمیشد.
من فکر میکنم تخیلات آرمانی که دختران و زنان برای خودشان درست کرده اند متاسفانه طی زمان نتیجه اش را به آنها نشان خواهد داد و آنموقع دیگر دیرشده.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
دوست عزیز آقایون جوان هم که هستند از پس خودشون بر نمی آیند چه برسد به وقتی که پیر شدند . لطفا شعارندهید؟؟؟؟؟؟؟
محسن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
آقا اگه این خانوما اجازه ازدواج دوم و سوم رو بدن خیلی از مشکلات حل می شه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
همین الان همه چیز مشخصه.آینده را نیاز نیسسسسست...
شیما
| Canada |
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
. . ما نیاز به کسی نداریم.مستقلیم تا الانش خوب بوده از این به بعدش هم خوب خواهد بود. شما ابدا خودتوناراحت نکن!!
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
سلام. دخترخانمها همینکه حقوق بگیر میشن و مدرکی میگیرین فکر میکنن همه چیزو بدست آوردن در صورتیکه ذات زن مادری و محبته. ای کاش دخترا اینو بفهمن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
جالب هست که به یک نکته مهم اشاره نشده. بله بیپولی و بی کاری و ... هست اوکی، اما مشکل دیگر، عدم وجود مکان هایی برای آشنایی هست.
زمانی که دانشجو هستی ممکن هست در محیطی باشی که دختر ببینی و انتخاب کنی، اما سنت کم هست شغل نداری اعتماد به نفس پایین، اینها سبب میشود میل ازدواج و انتخاب را سرکوب کنی، وقتی شاغل شدی کمی سنت بیشتر شد، فرصت دانشگاه هم تمام شده، دیگر در کدام محیط باید دختر ببینی؟ در خیابان؟!!!!!
الان مشکل من این هست که نه رفت و آمد داریم زیاد، و نه در محیط کار می کنم که دختر باشد و ... و با اینکه میخواهم ازدواج کنم اما قادر به پیدا کردن همسر نیستم.
سیاست تک جنسیتی کردن جامعه و کاشتن این نهال و ترس در وجود ما دهه شصتی ها که به دختر نزدیک نشویم نگاه نکنیم حرف نزنیم چون گناه هست یکی از عوامل عدم ازدواج ما دهه شصتی هاست در شرایطی که میبینیم دهه هفتادی ها ارتباطاتشان راحت تر هست و زود هم ازدواج می کنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
دخترهای محل کار هم واقع بین نیستن و به فرض موجود بودن، شما رو سهل الوصول می بینن و منتظر یک شاهزاده با اسب سفید میمونن.
نهایتا در سنین بالا متوجه میشن که خیال پردازی ها محقق نمیشه و با هر کی برسه ازدواج میکنن.
بقیه شون هم میگن نمیخوان با همکار ازدواج کنن.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
دهه هفتادی ها زود ازدواج می کنند؟
! دهه هشتادی هم که اصلا نیازی به ازدواج نمی بینند
اعظم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
خیلی عاقل بودند که ازدواج نکردند. من که ازدواج کردم پشیمانم. بعداز دوازده سال زندگی مستاجریم
تو حسرت همه چیز موندم، این همه کار می کنیم آخرش هم هیچی به هیچی
34 ساله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
من پسر مجردم یکی بیاد با من ازداواج کنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
خواهرم دکتری شاغل در یک شرکت خوب و بسیار مذهبی و مقید
سمیه
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
ادرس بده!!!!
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
دلیلی نداره که همه انسانها ازدواج کنند!
همانطوری که دلیل نداره همه پزشک بشن
بعضی ها جنم، روحیه، عرضه تاهل ندارن. خب چرا تحریکشون میکنید برن یه زندگی شکننده تشکیل بدن و از قبلش چهارتا آدم در به در و بی روحیه و بدبخت بوجود بیان؟
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
دوست عزیز شما این مسئله را فراموش کردین که نظام هستی همه موجودات از جمله انسان را جفت آفریده تا در کنار هم تکامل و به آرامش یابند .آرامش جسمی ، روحی و روانی ، درست است که یک سری مشکلات از جمله اقتصادی و کار... دچار مشکل کرده ولی نمی توان منکر ازدواج شد.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
آقای محمد
وقتی یک نفر از لحاظ روانی اسکیزو باشه یا هر اختلال دیگه ای از این دست دوست داره تو زندگیش تنها باشه، شما به نظرتان این فرد باید ازدواج کنه، آرامش فرد به اینکه تنها باشه تو زندگیش بعد این فرد اگر ازدواج کنه شما مطمئنی فرد زندگیش موفق و به آرامش میرسه،
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
در پاسخ دوستی که گفته نظام هستی همه موجودات را جفت آفریده و غیره عرض می کنم که ما هم منکر این حقایق طبیعی و فطری نیستیم ولی وقتی کسی شرایط ازدواج را نداشته باشد یا همسر متناسب با خودش پیدا نکند نباید به هر قیمتی ازدواج کند و خودش و چند نفر دیگر را بدبخت کند. چیزی که قبل از همه حتی قبل از طبیعت و فطرت حرف اول را می زند عقل و شعور است.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
ایشون راست میگه قرار نیست که همه ازدواج کنن
بهراد فرنوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
معضل رکود ازدواج - يک بحران جند جانبه است. از بيکاري تا انتظارات عجيب دختران - از سياست هاي ناکارآمد مسئولان امر تا مواد غذايي بي کيفيت با مواد ماندگاري - از آلودگي هوا تا گسترش ارتباطات آشکار وپنهان جوانان تا ... و همه و همه يک واقعيت تلخ تلخ تلخ را نشان مي دهد : « سرطان اجتماعي » هشدار - هشدار /
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
مشکل اینجاس که وقتی خواستگار داریم به بهونه های مختلف اون ها رو رد میکنیم و منتظر خواستگار با شرایط بهتر میمونیم. اما از یه جا به بعد هم خواستگار کم میشه هم خواستگار بهتر نمیاد و نمی تونیم با شرایط جدید کنار بیایم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
مشکل اینجاست که در جامعه ما متاسفانه دخترها باید انتخاب شوند به ویژه برای دخترای نیمه اول دهه شصت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
کلا زندگی تو ایران عاقبتش همین میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۴
یعنی تو خارج مردم ۲۰ سالگی ازدواج میکنن به پای همم پیر میشن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
مشکل اصلی سربازیه که پسرها دو سال از بهترین زمان عمر که اتفاقا سن ازدواج هم هست به جای کار و پول درآوردن و ازدواج عمر خود را در پادگان بدون هیچ حقوقی تلف میکنن و بعد دو سال قدرت ریسک پذیری ادم کاهش پیدا میکنه و سنشان هم بالاتر رفته تازه باید دنبال کار بگردند
پاسخ ها
یوسف
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
اگه پسر وجود و جنم داشته باشه بهانه سربازی نمیکنه اونم یه دوره هست که باید همه بگذرونن کسی که از رفتن به سربازی( که الان همش بخور و بخوابه) میناله وای بحال مسئولیت پذیری تو زندگی
سقراط حکیم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
والا ما دو سال هم سربازی رفتیم ولی هیچیک از این اتفاقات نیفتاد
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
شاید کسی مشکلی داره و نمیتونه ازدواج کنه. ولی اطرافیان اینقدر متلک بارش میکنن که بنده خدا افسرده میشه و شاید دست به خودکشی بزنه بعدم میگن بخاطر تنهایی بوده. ولی بیشتر از تنهایی حرف مردمه که اونا را از بین میبره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
علت تجرد خانم ها خودشون هستند!!
من 4 بار رفتم خواستگاری. دختره پدرش پراید داشته بعد میگه شوهرم باید حداقل سوناتا داشته باشه!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
خیلی هم عالی...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
استثناهایی وجود داره ولی مشکل اصلی همه پسران برا ازدواج کردن نداشتن شغل و یا نداشتن امنیت شغلی هست، ولاغیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
متاسفانه کسی به درستی آثار و تبعات تجرد را تبیین نمی کند.
دانشجویان (چه دختر . چه پسر) در دانشگاه تجرد برایشان جذابتر است
دانشجویی که در دوره لیسانس ازدواج کند یک جورایی انگشت نما میشه
هم کلاسیها به او چپ چپ نگاه می کنند . انگار کار ضد ارزشی انجام داده
وقتی تشویق به ازدواج می کنید اکثریت دانشجویان جبهه می گیرند
ظاهرا بخاطر مشکلات اقتصادی و یا فرهنگی و اجتماعی است ولی در باطن انگار ازدواج را یا بی ارزش و یا ضد ارزش می دانند
الگو اکثر دانشجویان چیزی است که در غرب رواج دارد
دیر ازدواج کردن و یا ازدواج نکردن هیچ مشکلی برایشان ندارد
نفوذ فرهنگ غرب در نوجوانان و جوانان بسیار جدی است
چه در زمینه عدم گرایش به ازدواج
و چه در زمینه رابطه دوستی با جنس مخالف
بطوری که همین روابط ناصحیح خود تشدید کننده عدم گرایش به ازدواج است
چون هم پسران و هم دختران بخش زیادی از نیاز خود به جنس مخالف را
به این ترتیب ارضاء می کنند
و از طرف دیگر مسئولیتهای یک زندگی مشترک را ندارند
و حتی بعضی ها به سمت ازدواج سیاه رفته اند.
اینها نتیجه نفوذ فرهنگ غرب در مورد بی بند و باری جنسی
است.
وقتی دوران نوجوانی و جوانی به پایان میرسد و از شر و شور
آن دوران می گذرند و به دنبال زندگی ارام می گردند. دیگر دیر شده
و این خیلی تاسف انگیز است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
چقدر عالی نوشتی این بده یه پروپوزال کنند بلکه پذیرش بگیری از یه دانشگاه درست و حسابی واقعا نخبگان دارند تلف میشن تو این کشور
AlirezA
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
عدم ازدواج جوانان
نه به بیکاری و عدم امنیت شغلی مربوط میشه!
نه به مسکن !
نه به سطح توقعات بالا و مهریه و جشنهای آنچنانی !
نه به فرار از مسئولیت پذیری!
نه به تلگرام !!

همش تقصیر آمریکاست، این شیطان بزرگ خونخوار نمیخواد جوانان غیور ایران زمین سروسامان پیدا کنن !!!!
خواننده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
چه تیتر جانبدارانه ای، چیزی که از تیتر برداشت می شود این است که پسران اگر ازدواج نکردند خودشان خواسته اند ولی دختران مانده اند، یعنی در این مورد نه تصمیم گرفته اند نه تلاشی کرده اند. همینجور مثل عروسک نشسته اند یکجا و حالا هم بی شوهر مانده اند
جوون عذب اوغلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
تنها راه عملی که از دوستیهای خیابونی خیلی هم بهتره ازدواج موقته
نمیگم مرد زن دار بره صیغه کنه
پسری که یه دختری رو واقعا دوست داره و شایسته هم هست ولی به دلیل مسائل مختلف فعلا توانایی ازدواج نداره رو بذاریم از تبصره ازدواج موقت استفاده کنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
بعد اگر اون دختره رو ول کرد چی؟ خواهر هودت هم باشه قبول می کنی؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
مگه مرد زن دار چشه ... بعد از صیغه میشه مرد دختر دار...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۴
دقیقا ۱۵:۳۳ شما حرف منو زدی
بنده خدا اینو به خواهر خودتم توصیه میکنی؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
شرایط سخت ازدواج. تجمل گرایی. انتظارات خیال پردازانه از همسر
عدم وجود گذشت و صبر و تحمل در زندگی مشترک
زیاده خواهی و الگو برداری از زندگی های ماهواره ای و سینمایی
نشان دادن مستمر خیانتها و بدبختی های زندگی مشترک در تلویزیون
نبود فیلمهای انگیزه بخش در سینما و تلویزیون ایران
نگاه ترحم آمیز به زندگی پدر و مادر ها و بزرگنمایی کردن مشکلات آنها
ترس از مسئولیت پذیری
راحت طلبی
گوشه ای از مشکلات شخصیتی جوانان است
نه در تلویزیون و نه در آموزش و پرورش و نه در دانشگاه و نه در خانواده ها و نه در هیچ برنامه فرهنگی در کشور
برنامه مدونی برای زندگی مشترک و تشویق به آن و
آماده سازی نوجوان برای زندگی مشترک و آمادگی روحی برای این کار مهم
و آماده سازی برای تحمل مشکلات زندگی تدارک دیده نشده و وجود ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
بزرگترین علت عدم ازدواج جوانان ایرانی که به نظر من خط قرمز بحران را هم پشت سر گذاشته، عدم وجود کار با درآمد حداقلی برای پسران است. بیکاری پسران بزرگترین دلیل عدم ازدواج در بین جوانان است که نتیجه آن فقر اقتصادی و وحشت از تامین آینده فرزندان احتمالی است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
دو هفته پیش همین مقاله رو بی بی سی زده بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
جوان 35 ساله دارای مدرک لیسانس و شغل مناسب با در آمد حدود 3 میلیون تومان در ماه دارای مسکن و ماشین هستم و حدود 7 سال هست که یه نفر رو برای ازدواج میخوام خانوادش مخالفت میکنن همین شده دلیل مجرد ماندن من
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
یا فراریش بده یا ولش کن تا از بلاتکلیفی دربیای
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
عدم اشتغال پايدار ومسايل مالي علت اصلي است وفاجعه شروع شده ودر حال كسترش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
آقا کی از ازدواج واقعا بدش میاد تازه میشه کیس مناسب رو هم پیدا کرد به سختی هم که شده البته نه در سن بالا در زیر سی سال. اما علت چیه؟ علت اینه که وقتی من مهندس دارم ماهی یک و دویست حقوق میگیرم و هفتصد اجاره میدم با اون پونصد تومن باقیمونده دو بار برم سوپر و خرید کنم پولم تموم میشه حالا خرج زن و بچه رو از کجا بیارم؟ خرج مهمونی و مسافرت رو از کجا بیارم؟ اصلا آبرومو جلو فامیل چجوری حفظ کنم با جیب خالی؟ هر روز که نمیشه نون و ماست خورد! فقط یک راه داره اونهم اینکه دو شیفت خودم کار کنم دو شیفت هم شریک زندگیم تا اون خرج خودش رو دربیاره منم خرج خودم و مقداری از مخارج خونه رو بعدش هم مثل دو تا جنازه بیفتیم بخوابیم دوباره روز بعد ۱۴ ساعت کار کنیم. راهش با این اقتصاد فقط همینه. اینهایی هم که مجرد موندن ممکنه تحصیلات بالا داشته باشن ولی اکثرن پدر پولداری ندارن که ساپورتشون کنه تا دو سه سال اول زندگی. تا اقتصاد حل نشه ازدواج درست نمیشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
انصافا این سربازی درسته فقط دو ساله اما انگار تو زندگی ضرب در یک عددی میشه که ادم از نتیجه اش حیرت زده میشه مثل این کزارش واقعا سربازی جوانان و کشور رو داره نابود میکنه خدا کنه نظرم تایید شه ....
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
شهرداری تهران اخیراً بخشنامه زنان با شرایط خاص را ابلاغ کرده که مطابق این بخشنامه زنان سرپرست خانوار(اعم از مطلقه و شوهر فوت شده) روزانه یک و نیم ساعت کمتر از بقیه می توانند کارکنند ضمن اینکه تمامی مزایای خود را می توانند بگیرنند و اضافه کاری تمام دریافت نموده و بدون آزمون نیز می توانند رسمی شوند! یعنی تصورش رو هم نمیشه کرد! آیا این کار تشویق به مجرد ماندن مطلقه ها و طلاق گرفتن زنان متاهل نیست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
چرا تیتر نمی زنید دخترانی که ازدواج نکردند؟ مگه دخترها فقط به دلیل انتخاب نشدن ازدواج نمی کنند؟ دخترها هم مثل پسرها تصمیم می گیرند و انتخاب می کنند که با مرد نالایق ازدواج نکنن. همونطور که پسرها با دختری که مطابق شرایطشون نباشه ازدواج نمی کنن.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
من واقعا موندم که شما چطور فکر می کنید مشکل اصلی این موضوع می تونه باشه...باشه شما خودت نخواستی ازدواج کنی ... بقیه برات دست می زنن خوشحال باشی
دکتر پزشکیان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
نالایق یعنی کسی که پول بیحساب ندارد...باش تا صبح دولتت بدمد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
در عرف ما پسر ها زن ميگيرند نه دخترها،در اظهار نظر ها مسايل مربوط به عرف را ناديده نگيريد اهميت عرف به حدي است كه در قانون در بسياري موارد قاضي مكلف است در جهت اصدار حكم به عرف استناد كند و نه ماده قانوني
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۴
چون در مورد اکثریت جامعه صحبت شده نه در مورد اپسیلون درصد کم سن و سالی که شما باشی چند سال دیگه شما هم به بقیه خواهی پیوست البته اگه روندتون همین باشه
ايراني
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
دغدغه و ترس از اين هست كه خداي نكرده جمعيت كم نشه و اين كشور درگير خشكسالي و ركود اقتصادي كه ركورد تعداد بيكاران رو تو دنيا هم داره ميزنه دچار كاهش جمعيت نشه.آمار اشتغال هم ايشالا تو مصاحبه ها و روي كاغذ حل ميشه!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
مهریه های نجومی که طی سالهای اخیر شتاب گرفت و موجب افزایش آمار طلاق و وحشت پسران از ازدواج شده است.

مخارج عروسی لزوم تشکیل محل زندگی مستقل دست آویز هایی که زنان به کلی می توانند مردان رادر منگنه بگذارند زندانی شدن به خاطر ازدواج:
اطاعت امر خدا کردی ازدواج کردی ولی >مهریه ندهی باید بروی زندان نفقه ندهی باید بروی زندان نصف داشته و نداشته ات را بدهی به زنت سالها باید جهیزیه زنت را دست نزنی آک بمونه والا حکم جلب و زندان
اینها در کنار کوه مشکلات اشتغال و کفاف درآمد و غیره خودنمایی می کنند.

فضای مجازی هم مزید برعلت شده است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
همه ابن نظرات درست اما لطفا آفتی به نام سربازی رو جدی بگیریم نه الان 100 ساله پیشه نه مردا واسه صد ساله پیشه اما در عوض درامد سرباز ماهی 50 تا 70 تومن وایسه عصر یخبندانه فحشایی که تو پادگان میشنوه تا در مقابل دشمن قوی شه عادلانه نیست با تحقیر شدن و وقت کشی جوانان منه جوون به جایی نمیرسم بابا من اصلا حاضرم این وقتو بزارم درکنار رشته تخصصی خودم یه دوره فنی ببینم بدرد خودمو خونوادم بخورم در این زمان دشمن فـــرضــی باعــث تـحـقـیـر مـنـه جـوون شـده وشما فقط نگاه میکنید میگید باید مرد شی وای به روزی ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
جوانان وقتی هم که به سربازی نرفته اند خروار خروار وقتشان را به تلفن همراه و تفریحات و سرگرمی های پوچ می پردازند و کسی به قول شما به فکر گذراندن دوره های تخصصی و کسب مهارتهای بیشتر نیست ولی تا اسم سربازی می آید اونوقت می خواهید از ثانیه ثانیه وقتتان برای گذراندن دوره های تخصصی استفاده کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
China
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
همه می گن شغل ولی کسه نمی گه تفاوت 3 برابری زن و مرد مجرد رو چطوری میشه پر کرد! اگر بگم که ملت کج فهم منفی می زنند!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
در سالهای اخیر طبق آمارها تعداد مردان حدود دو میلیون از زنان بیشتر شده. شما اگر در توهم هوسرانی و داشتن تعداد زنهای بیشتر به سر می برید لطفا از خواب خرگوشی بیدار شوید؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
این مشکل هم به سایر مشکلات کشور گره خورده تا زمانی که از نظر اقتصادی و اخلاقی و اجتماعی مشکلات را نادیده میگیریم این مشکل هم وجود خواهد داشت و حل ان با تفسیرهای اشتباه و دلیل تراشی اینچنینی ممکن نخواهد بود ؛ ...
مونا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
شما هم کشتین مارو هر روز تیتر میزنید. خب بابا ما دخترا با این پسرای لوس و بی عرضه ایرانی نمی خوایم ازدواج کنیم مگه زوره؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
اتفاقا دخترها بازیشون اینکه تو مسائل دلخواه به صورت منفی صحبت می کنند این یه مکانیزم دفاعی خواهر پسرا حواستون باشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
ااا ... خب مردای اروپایی و امریکایی هم دخترای پرمدعای ایرانی رو نمی خوان... در نتیجه ماداگاسکار خوش بگذره بهتون... شنیدم اونا عروس دوست هم هست... ابگوشت میمون هم می خورن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۴
۱۳:۵۴@ خخخخخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
دختر ها را استخدام نکنید و جایگاه زن خانه دار را مطابق نظر اسلام پررنگ کنید ( اگز به دنبال خانواده ی پایدار هستید)
اگرهم میخواهید از غرب پیروی کنید پیروی کنید اما طبعاتش هم بپذیرید. ( هرچند مشکل حل نمی شود ولی از وضع موجود بهتره)
ولی این حالتی که در جامعه ی ما هست که یه چیزی را اسلام گرفتیم یه چیزی را از غرب بدترین نتیجه را میده.
مثلا نمیشه مردی مهریه آنچنانی و نفقه بده و ازن طرف زنش توقع سبک زندگی زنان غربی را داشته باشد. ( ازدواج شکل نمیگیرد)
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
دوست عزیز اگر دختران را استخدام نکنند اونوقت زمام امور به دست شما مردان بی کفایتی می افتد که تبعات را طبعات می نویسید. پس در وهله اول بی سوادی و بی لیاقتی خود را برطرف کنید اونوقت دیگر نیازی به استخدام نکردن دخترها نخواهید داشت!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
مجردی خیلی هم خوب است.ازدواج محدودیت میره مخصوصا برای خانمها...اینجا برو اینجا نرو...و دخالت مادرشوهر و خواهرشوهرا. ..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
من مجردم هر کی خواست بیاد بامن ازدواج کنه
سقراط حکیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
وقتی که اقایان با افتخار دم از افزایش تعداد دختران دانشجو و بیشتر شدن ان از نعداد پسران میزدند باید فکر اینجایش را هم میکردند که وقتی خانم از دانشگاه ازاد دقوزاباد فوق لیسانس گرفت دیگر به این سادگی زیر بار ازدواج نمیرود..... خود کرده را چاره نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
من صبح اول از همه نوشتم در مورد کله پاچه صحبت کنید، تابناک منتشر نکرد، این چیزا رو ول کن بگرد دنبال نون که خربزه هم آبه آره داداچ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
متاسفانه دخترها دیگه صداقت ندارند، و اصلا عشق و عاطفه براشون مهم نیست، خیلی مسائل هست که نمیتونم اینجا مطرح کنم، من 6 سال با رعایت موازین شرعی این موضوع بیشتر از 43 دختر امتحان کردم، از هر طبقه و هر سطح تحصیلی متاسفانه نتیجه مناسبی نبود. فرق نمی کنه پسر هم همینطوری است.

مهمترین چیز در زندگی صداقت صداقت صداقت نه احساس و هیجان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
خدا رو شکر می کنم، دوران سانی مانتال دیگه تمام شده، یعنی دیگه کمتر میشه نقاب زد، و ارتباط احساسی ایجاد کرد، و ازدواج هیجانی هم شکل بگیره و آخرش هم طلاق عاطفی
الان خدارو شکر با وسایل ارتباط جمعی این نسل داره آگاه میشه، بی مهبا و احساسی اقدام نمی کنه، فقط باید مراکز مشاوره را در کشور فعال کرد، این نسل احتیاج به جهت دهی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
قدیم های نه چندان دور، با رژ لب و میکاپ.، بینی سر بالا، گونه و ادا اطوار، ....... دل فرد و می بردن، ازدواج و بعد هم طلاق الان دیگه این چیزها جواب نمیده، و بازاری نداره، این نسل نسل آگاهی است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
یک مقاله بی ارزش و پوچ. شما خودت بهتر از هر کسی می دونی که دلیل اصلی ازدواج نکردن مسئله در آمد و پول است. بقیه دلایلی که گفتی حتی 2 در صد هم نمی شه. یک مشت حرف بیهوده برای نگفتن واقعیت و گول زدن مردم. من خودم ازدواج کرده ام و با وجود درآمد 4 میلیونی به کلی در خرج زندگی مانده ام و مدام باید شاهد ناراحتی و نگرانی همسرم و ترس از آینده او باشم. من تقریبا 15 روز آخر ماه رو با 50 هزار تومان باید سر کنم و واقعا از این وضعیت زندگی خسته شده ام. ای کاش شعور داشتم و ازدواج نمی کردم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
شما چرا دست از سر مجردهای بیچاره بر نمی دارید. مثلا حالا کسانی که ازدواج کرده اند چه گلی به سر خودشان
و جامعه زده اند که شما اینقدر تجرد را به صورت کابوس مطرح می کنید. با وضع فعلی جامعه و جهان امروزی خیلی ها
به تنهایی زندگی کنند بیشتر خوشبخت هستند و تبعات منفی کمتری برای خودشان و جامعه پیش می آید. پس لطفا دست از سر مجردها بردارید. اگر عرضه دارید مشکلات و معضلات مهم تر جامعه را بر طرف کنید!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
تا چند سال دیگر ، دختران از پسران خواستگاری خواهند کرد .
۹۰ درصد مشکلات از توقع بالای خانم ها است ، بنده خدا پسرها مه توقعی ندارند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
دهه شصتی های عزیز سخت نگیرین زندگی ما ها همین 100 سال اولش سخته!
ما برای زندگی کردن به دنیا نیومدیم که الان انتظار زندگی کردن دارین ... ما فقط برای افزایش جمعیت دنیا اومدیم.

مسئولین تشکر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
گل گفتی ما رو فقط برای افزایش جمعیت در زمان جنگ به وجود آوردند زمانی که میگفتند برای هر کسی که بیشتر از سه تا بچه داره خونه میدیم پدرامون مارو بوجود آوردن که خونه مفت گیرشون بیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
علت عوضی بودن پدر مادرا!!
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
وقتی متاسفانه هرگونه معاشرت و شرکت دخترها و پسرها در اجتماعات سالم که می‌تواند منجر به اشنایی و ازدواج جوان‌ها شود را به شدت سرکوب کرده‌ایم انتظاری به غیر از این وضعیت داربم؟
سید حسنی3نیک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
فقط غرور
فدلهما بغرور
شیطان هم وقتی مغرور شد حرف گوش نکرد و نفع خود را از دست داد
غرور برای زن در ایران قابل هضم نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
میگم چطوره مجردها رو هم مثل افراد بی خانمان عقیم بکنیم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
خخخخخخخخ
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
من دوست دارم همیشه تنها باشم مشکل مالی هم ندارم در تنهایی آرامش بهتری دارم و این آرامش رو نمیخوام از دست بدهم و خدا جایگزین تمام نداشته هایم مرا بس است و یاد او مرا آرام می کند من الان کار می کنم و به دیگران کمک مالی می کنم اما اگر ازدواج کنم این لذت ها را از دست می دهم
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
صيغه يكي از قوانين پيشرفته اسلام است
ممد دگر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
مشکل تمام مشکلات اجتماعی تربیت نادرست هس در خانواده ک به فرزندان درس ندگی یاد ندادن
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
منم دهه شصتیم همون نسل سوخته
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۴
بگو جزغاله
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷
به نظر من زندگی مجردی نه تو ایران نه تو هیچ کشور دیگری معنی نداره - الکی هم شعارهای احمقانه و احساسی ندید که من دوست دارم مجرد زندگی کنم- اصلا ذات آدم زندگی مجردی رو قبول نمیکنه -توی جوامع غربی هم ازدواج خیلی امر مقدسی است مخصوصا توی امریکا -برید از اونایی که رفتن بپرسید- خانوداده تو امریکا مهمترین رکن جامعه است - پس خودتون گول نزنید ازدواج هیچ ربطی به روشن فکری و این جور مسائل نداره چندتا آدم روشن براتون اسم ببرم که ازدواج کردن - پس سعی کنید ازدواج کنید زیاد هم سخت نگیرید -
البته من خودم 34 سال دارم و هنوز مجردم و نتونستم ازدواج کنم ولی قصد ازدواج دارم - از خیلی از دختر ها جواب رد شنیدم ولی اشکال نداره باید به نظر همه احترام بزاریم - این هیچ ربطی به غرورو و زیاده خواهی دختر ها نداره اونا هم معیارهای خودشون دارن باید به معیارهای اونا هم احترام بزاریم - با لج بازی و قهر کردن چیزی درست نمیشه باید ذهن و فکرمون اصلاح کنیم و به حقوق همه احترام بزاریم هر وقت به این نقطه رسیدیم مشکلات خودش حل می شه -
این همه موج منفی و سم پاشی که توی شبکه های اجتماعی می شه خیلی هاش دروغ - سعی کنید منطقی و واقع بین باشید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۴
چرا منفی دادین بهش؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷
من الان کار دارم و درآمدم خوبه و درس هم خوندم منتها اگه برم خدمت شغلم رو از دست میدم و بعدش حتی اگه کار پیدا کنم فقط دو سه سال باید کار کنم تا به شرایط امروزم برسم که سر جمع میشه پنج سال و بعدش هم دست و پام بیشتر میلرزه و... تروخدا سربازی رو بردارید یا حداقل بزارید با درآمدمون قسطی بخریم به شرط اشتغال
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر سازمان همکاری شانگهای هفته دفاع مقدس اربعین
آخرین اخبار