بازدید 22516
۸

اعتراف رسمی اسرائیل به حمله به سوریه و معنی آن برای روسیه

روز گذشته، وزیر دفاع رژیم اسرائیل مستقیم و رسمی، مسئولیت حمله به اهدافی در دمشق و در خاک سوریه را بر عهده گرفت و اذعان کرد، این حملات در راستای جلوگیری از تقویت مواضع حزب الله لبنان در سوریه انجام شده است. این موضوع به معنی آن است که این رژیم از سیاست 5 سال قبل خود درمورد سوریه دست کشیده و همچنین اعتراف به حملات می تواند معانی جدی برای روسیه داشته باشد.
کد خبر: ۶۴۶۸۵۱
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۰ 08 December 2016
روز گذشته، وزیر دفاع رژیم اسرائیل مستقیم و رسمی، مسئولیت حمله به اهدافی در دمشق و در خاک سوریه را بر عهده گرفت و اذعان کرد، این حملات در راستای جلوگیری از تقویت مواضع حزب الله لبنان در سوریه انجام شده است. این موضوع به معنی آن است که این رژیم از سیاست 5 سال قبل خود درمورد سوریه دست کشیده و همچنین اعتراف به حملات می تواند معانی جدی برای روسیه داشته باشد.
 
به گزارش «تابناک»؛ صبح چهارشنبه، جنگنده های اسرائیلی بنا به گزارش ها، دو حمله را در خاک سوریه صورت دادند؛ یکی در نزدیکی فرودگاه دمشق و دیگری به کامیون های مهمات حزب الله. حملات هوایی صبح چهارشنبه جنگنده های اسرائیل به نزدیکی فرودگاه دمشق، دومین مورد از حملات اسرائیل به خاک سوریه در یک هفته گذشته بود؛ مسأله ای که به شدت رسانه های منطقه و خارج از منطقه را به خود مشغول کرد.

مهمترین بخش از توجهات اما معطوف به گفته های وزیر دفاع رژیم اسرائیل آویگدور لیبرمن بود که تنها چند ساعت بعد از انجام این حملات بیان شد. وی بیان کرد، رژیم اسرائیل همواره به فکر صیانت از شهروندان خود و جلوگیری از قاچاق تسلیحات پیشرفته و کشتار جمعی از سوریه به سمت حزب الله است.
 
اعتراف رسمی اسرائیل به حمله به سوریه و معنی آن برای روسیه 
 
این اعتراف دو جنبه بسیار مهم را در بر می گیرد؛ نخست اینکه گویا رژیم اسرائیل از سیاست پنج سال گذشته خود برای عدم دخالت در جنگ داخلی سوریه و عدم انجام حملات علیه هر گروهی خارج از مرزهای فلسطین اشغالی، دست برداشته و دوم آن که این رژیم به شکل رسمی مسئولیت حمله به خاک سوریه را بر عهده می گیرد.

صرف نظر از این دو موضوع در اصل و ماهیت آنها، نکته ای که در پی می آید این است، روسیه که اکنون رهبری حملات در سوریه علیه نیروهای تروریستی و در حمایت از بشار اسد را بر عهده دارد تا چه حد از این حمله جنگنده های اسرائیلی مطلع بوده و تا چه حد در مورد آن با اسرائیل همراهی داشته است؟!

ارتش سوریه و حزب الله به عنوان بخشی از متحدان اصلی روسیه در مبارزه با تروریست های داعش در سوریه فعال هستند. همچنین روس ها از یک مکانیزم اساسی برای جلوگیری از برخورد با نیروی هوایی رژیم اسرائیل در آسمان سوریه استفاده می کنند. اگر آن گونه که لیبرمن اعتراف کرده و همچنین نیروهای ارتش سوریه و حزب الله بیان کرده اند، جنگنده های اسرائیلی به انبار مهمات در سوریه حمله کرده باشند، آیا روسیه از این حمله مطلع بوده است و چشم خود را روی آن بسته است، یا به اندازه دیگران روسیه نیز از این حمله شگفت زده شده است؟

این دو حمله در روز چهارشنبه در حالی صورت گرفت که پیش از این رژیم اسرائیل، برای مدتی دست از حملات مشابه به خاک سوریه برداشته بود. رژیم اسرائیل احتمالا به دو دلیل برای مدتی، حمله به خاک سوریه را متوقف کرده بود: اول عملیات های شدید نیروی هوایی روسیه در شمال سوریه و استقرار سیستم های دفاع هوایی با حوزه تحت پوشش وسیع و دوم افزایش تنش ها میان روسیه و آمریکا قبل از انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده.

بر اساس داده های رسمی در اختیار در مورد سیستم دفاع هوایی روسها، این سیستم قادر است حرکت هواپیماهای اسرائیلی را از دورترین نقاط در فلسطین اشغالی تا شمال سوریه شناسایی کند. در نتیجه این موضوع که روسیه متوجه تحرکات جنگنده های اسرائیلی نبوده باشد، بعید است.

اما نکته ای که وجود دارد این است که اولا حمله به فرودگاهی در نزدیکی دمشق در جنوب سوریه صورت گرفته و البته در سحرگاه (4 بامداد) که تحرک نیروی هوایی روسیه بسیار اندک است و همچنین بر طبق گزارش ها، جنگنده هایی که این حملات را انجام داده اند به حریم هوایی سوریه نفوذ نکرده و از فاصله دور اقدام به شلیک موشک کرده اند.

با این همه، آنچه به نظر می رسد این است که روسیه در مورد حملاتی که در خارج از حوزه عملیات های هوایی این کشور در سوریه صورت می گیرد و در نزدیکی پایگاه های روسیه در طرطوس واقع نشده، حساسیت چندانی ندارد. برخی رسانه ها گزارش داده اند که دست کم تعدادی قابل توجه از تسلیحاتی که طی این حملات نابود شده اند، تسلیحات ساخت روسیه بوده و اغلب آنها اینگونه القا کرده اند که از میان رفتن این تسلیحات، می تواند به نوعی به معنی درآمد بیشتر برای روسیه باشد!

اما هیچ یک از این ها به معنی آن نیست که رژیم اسرائل قبل از انجام حملات با روس ها هماهنگی داشته است. لیبرمن در هفته گذشته بعد از بمباران مواضع تروریست ها در بلندی های جولان، هماهنگی با روسیه در این مورد را انکار کرد.

تنها پاسخ به نظر محتمل برای این مسأله آن است که رژیم اسرائیل احتمالا دست به ارزیابی و تحلیل از مناطق مورد علاقه روسیه در خاک سوریه زده و بعد از رسیدن به این نتیجه که حمله چهارشنبه چندان برای روسیه ایجاد دردسر نخواهد کرد، آن را صورت داده است.

اما این حمله صرف نظر از هرگونه تحلیل که رژیم صهیونیستی به آن رسیده باشد، یک معنی جدی برای روسیه نیز دارد و آن اینکه اعتراف رسمی به این حمله و زمان و مکان آن هشدار جدی برای روس هاست که در میانه درگیری با تروریست ها، مداخلات هوایی رژیم اسرائیل منجر به وقفه در کار آنها نشود. از سویی این حمله و اعتراف رسمی به آن می تواند هشدار به انجام حملات مشابه در آینده باشد که از آنجایی که هدف اغلب آنها متحدان روسیه در سوریه خواهد بود، دستور کار امنیتی روس ها در سوریه را با پیچیدگی های جدیدی مواجه می کند.
تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴۴
انتشار یافته: ۸
خودمان را فريب ندهيم روسيه فقط درپي دسترسي به آبهاي گرم و بس
روس ها هميشه دربازى هاى دوسر برد شركت ميكنند!دنبال منافع ملى خودشون هستند!تاريخ را مطالعه كنيد
نتیجه تکیه به روسیه همین است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۸
یادتون نرفته داستان رفیق وهب رو
پیش بینی بنده جنگ بین روسیه و اسرائیل خواهد بود آنهم جنگ شدید و نیابتی
خیلی جالبه همه ذات روس هارو میشناسن ولی باز هم بهشون اعتماد میکنیم و و باز هم از پشت بهمون خنجر میزنن
سوریه که پول مهمات نمیده که ضرر کنه ما هستیم که هزینه مهمات روسها را برای سوریه می پردازیم
الان این نیاز مالی حزب الله زیاد شده؟
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # انتخابات ریاست جمهوری # انتخابات # حج # رفح