بازدید 19516
جریان سازی نشریات سعودی و اسرائیلی؛
ایریدیوم 192 از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان یک ماده رادیو اکتیو از نوع دوم و یک ایزوتوپ ناپایدار طبقه بندی شده که هم اشعه گاما و هم الکترون را به اطراف خود ساطع می کند. مواد رادیو اکیتو از نوع دوم از گونه ای هستند که مجاورت انسان با آنها برای چند ساعت پیاپی یا چند روز می تواند منجر به مرگ آنی شود.
کد خبر: ۶۴۴۱۰۲
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۵ 27 November 2016
روز گذشته، روزنامه الشرق الاوسط، طی گزارشی ادعا کرد، یک ایزوتوپ رادیواکتیو از سایت هسته ای بوشهر در ایران به سرقت رفته و همین، منجر به بروز برخی نگرانی ها در مورد استفاده از این قطعه هسته ای در راستای ساخت بمب آلوده کننده رادیو اکتیو شده است.

به گزارش «تابناک» بر اساس ادعای این روزنامه، قطعه ایزوتوپ گم شده از نوع اریدیوم 192 است که مفقود شدن آن از سوی نهاد نظارتی هسته ای ایران، چندی قبل به آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش شد و اکنون منجر به آن شده است که کشورهای حاشیه خلیج فارس در مورد سوء استفاده از آن احساس نگرانی کنند.

آن گونه که این روزنامه بیان کرده، احتمال استفاده از این ایزوتوپ به عنوان یک بمب آلوده کننده وجود دارد. این نوع از بمب سلاحی است که اشعه رادیولوژیک از خود ساطع می کند که جزو سلاح های متعارف طبقه بندی شده و با انفجار آن اشعه های رادیو اکتیو در محل انفجار پراکنده خواهد شد.

الشرق الاوسط به نقل از منابع امنیتی سعودی گفته است، این قطعه ایریدیوم از تأسیسات بوشهر سرقت و به خارج از نیروگاه منتقل شده است. به گفته این منابع، خودرویی که این قطعه را منتقل کرده است، بعدا متروک یافته شده، در حالی که این قطعه در خودرو نبوده است. به ادعای این مقامات، هنوز مشخص نیست چه کسی این قطعه را و با چه منظوری سرقت کرده است.
 
ماجرای سرقت یک ایزوتوپ از تاسیسات هسته ای بوشهر چیست؟ 
گزارش روزنامه الشرق الاوسط امروز به شکلی وسیع از سوی رسانه های اسرائیلی نیز پوشش داده شده است و روزنامه ها و وب سایت های پر مخاطب این رژیم، با اشاره به این گزارش و ادعاها از روزنامه الشرق الاوسط دقیقا روی خط روزنامه سعودی حرکت کرده اند.

توضیح آنکه ایریدیوم 192 از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان یک ماده رادیو اکتیو از نوع دوم و یک ایزوتوپ ناپایدار طبقه بندی شده که هم اشعه گاما و هم الکترون را به اطراف خود ساطع می کند. مواد رادیو اکیتو از نوع دوم از گونه ای هستند که مجاورت انسان با آنها برای چند ساعت پیاپی یا چند روز می تواند منجر به مرگ آنی شود و اساسا ایریدیوم 192 واجد کاربردهای صنعتی است.

ادعای عجیب روزنامه عربستانی در مورد به سرقت رفتن یکی از این ایزوتوپ ها از نیروگاه هسته ای بوشهر در حالی است که این موضوع از سوی هیچ رسانه معتبر دیگری مطرح نشده و روزنامه عربستانی نیز این موضوع را به نقل از مقامات امنیتی سعودی مطرح کرده است.

نکته جالب ماجرا اینجاست که این ادعا امروز با پوشش ویژه ای از سوی رسانه های اسرائیلی نیز همراه شده است و نشریاتی مانند تایمز اسرائیل، هاآرتص و آروتزشوا این مطلب را مورد توجه قرار داده اند.

در حالی که گزارش الشرق الاوسط اشاره می کند که مشخص نیست، چه کسی و با چه منظوری این قطعه را به سرقت برده؛ اما به شکلی جالب توجه کل گزارش و اشاره به موضوع نگرانی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به خوبی بیان می کند که هدف این گزارش کیست و در واقع الشرق الاوسط به شکل تلویحی ایران را متهم به دخالت یا تدارک برای ساخت یک بمب آلوده کننده هسته ای برای استفاده علیه کشورهای همسایه خود کرده است.

این ادعا در حالی مطرح می شود که از چندی پیش، جبهه رسانه ای تندروهای آمریکایی، رسانه های عربی و اسرائیلی علیه ایران فعالیت شدیدی را آغاز کرده اند که از ماجرای گزارش آژانس در مورد تولید بیش از حد مجاز آب سنگین توسط ایران آغاز شده است. این خط چندی پیش، با گزارش های کذب رسانه های اسرائیلی در مورد ارسال سلاح از سوی ایران به سمت لبنان پیگیری شد و اکنون به نظر می رسد که موضوع سرقت ایزوتوپ هسته ای، حلقه دیگری از این زنجیر است.

به شکلی جالب توجه در گزارش همه رسانه هایی که این موضوع را پوشش داده اند، اشاره ای مستقیم به ماجرای گزارش آژانس در مورد تولید آب سنگین ایران نیز وجود دارد.
آنچه به نظر می رسد اینکه همه این تلاش های رسانه ای، یک هدف و منظور را در پی دارد و آن هجمه علیه ایران در آستانه ریاست جمهوری دونالد ترامپ است. طی هفته های گذشته، مقامات عربستانی و اسرائیلی از دونالد ترامپ درخواست کرده اند، به جای زیر پا گذاشتن مستقیم توافق هسته ای، اقدام به سخت گیری های گسترده علیه ایران کند تا مسئولیت نقض تعهدات به گردن ایران باشد.

به خوبی میتوان دریافت که اکنون این گزارشها و نمونه های مشابه آنها مقدمه چینی برای اعمال فشار روانی و رسانه ای بر ایران در راستای همان استراتژی است و رسانه های عربستان و اسرائیل در پی آن هستند که از هم اکنون مقدمات و مستندات اغلب کذب خود را برای اعمال فشار احتمالی بر ایران در آینده نزدیک فراهم کنند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۱۰
زمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۷
هنوز یک هفته بیشتر از خبر عجیب و گذب این روزنامه درباره زائران اربعین نمی گذرد که دوباره این ادعا را مطرح کرده است ! ظاهرا دروغ هر چه بزرگتر باشد باور کردنش راحتتر است مضافا اینکه اثر گذاری یک خبر ولو دروغ باشد بسیار بیشتر از تکذیب آن است و این استراتژی است که روزنامه مورد نظر در پیش گرفته است لذا مسئولین باید در این رابطه به هوش باشند.
پژمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۷
این ماده نیاز به دزدیدن نداره، چرا که خود سازمان انرژی اتمی این ماده رو برای تست های صنعتی در اختیار شرکت های بازرسی قرار میدهد. و سورس های حاوی این ماده در بازار خرید و فروش می شوند.
ایریدیوم 192 کاربرد صنعتی دارد و برای رادیوگرافی صنعتی از آن استفاده می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۷
اقا بالاخره گم شده یا نشده؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۷
اخبار خودمون که هیچی نمیگه حداقل نشانه هاش رد بگید.
سعيدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۷
خطر عربستان از امريكا بيشتر است
عربستان دشمن نادان است اما اسراييل و امريكا دشمن دانا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۷
ساطع
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۷
طبق اعلام روزنامه های و نشریات کشورهای پیشرفته عربی، یک عدد الکترون و یک عدد پروتون از ایزوتوپ خود در نیروگاه هسته ای بوشهر خارج شده اند و تا کنون مراجعه ننموده اند.

از یابنده تقاضا می شود مفقودین به صندوق پستی بیندازد و مولکولی را از نگرانی رهایی بخشد.

با تشکر
ذوالفقار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۸
ظاهرا باید کل روند اتهامات از ارسال سلاح به لبنان و حد مجاز اب h2o3وامفقودی ایزیدیوم وغیره باید با اظهارات زنجیره وار وزارت خارجه تکذیب مستدل شود تا باور پذیرتر برای جهانیان باشد وتکه ای تکذیب نشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۸
ایریدیم 192 ماده ای رادیواکتیو است که جهت انجام رادیوگرافی صنعتی استفاده می شود در توسط بخش های هسته ای کشورها در اختیار شرکت های ارائه دهنده تست های غیرمخرب صنعتی قرار می گیرد . این ماده ارتباط خاصی با نیروگاه هسته ای ندارد و جهت تست کیفیت جوشکاری و موارد مرتبط در هر صنعتی در هرجای دنیا از جمله همین کشورهای عربی به وفوراستفاده می شود و اگر بنا بر سرقت آن باشد سرقت آن از شرکت هایی که آن را در اختیار دارند یا هنگام استفاده در سایر صنایع معمولی بسیار راحت می باشد مگر اینکه سرویس های جاسوسی بخواهند یا این کار و ارتباط دادن آن با نیروگاه هسته ای فضای تبلیغاتی خاصی ایجاد نمایند. تصور کنید سرقت چشمه اریدیم 192 همراه دوربین رادیوگرافی حامل آن زمان تست خطوط گاز در وسط بیابان های کشور که هر روز هم در حال انجام می باشد سخت تر است یا از نیروگاه هسته ای با سطح بالای مراقبت های حراستی و امنیتی؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۸
بابا این سعودی های کودن اصلا میدانند ایزوتوپ چیه؟ ایریدیوم چیه؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
محدودیت های کرونایی ترور محسن فخری زاده محسن فخری زاده سید محمد علی شهیدی