بازدید 18930
غلامحسین الهام، صادق محصولی و پرویز داوودی از جمله این افراد هستند که این روزها کمتر در اطراف رئیس دولت دهم به چشم می‌خورند.
کد خبر: ۶۲۴۴۵
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۲:۱۷ 03 September 2009
پایان کار دولت نهم گویا فقط پایان کار دولت نبود، بلکه با اتمام روزهای کاری دولت، به نظر می‌رسد ظاهراً حضور عده‌ای در کنار احمدی‌نژاد نیز به پایان رسیده است.

به گزارش «خبر»، غلامحسین الهام، صادق محصولی و پرویز داوودی از جمله این افراد هستند که این روزها کمتر در اطراف رئیس دولت دهم به چشم می‌خورند. یکی از دلایل آن شاید حضور آنها در جایگاه‌هایی باشد که بعد از استقرار دولت دهم اعلام خواهد شد تا به این ترتیب از بار انتقادات به انتصابات احمدی‌نژاد کاسته شود، تجربه‌ای که از انتصاب مشایی به عنوان معاون اول رئیس‌جمهور به دست آمد.

نسخه پیچیده شده الهام
در روزهای بعد از اعلام نتایج انتخابات دهم، مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سرنوشت دوشغله‌های دولت اظهارنظر کرد و گفت: عضویت همزمان در شورای نگهبان و دولت ممنوع است و مشمولین باید ظرف دو ماه تکلیف خود را مشخص کنند، یا در دولت بمانند یا شورای نگهبان را ترجیح دهند. الهام گزینه دوم را برگزید تا بدین ترتیب به گفته خودش، نسخه‌اش توسط مجمع پیچیده شود. الهام که در دولت نهم مسئولیت‌های متعددی داشت، ترجیح داد دولت را ترک کند. اما چرا؟ او که از یاران حلقه اول اطراف احمدی‌نژاد به حساب می‌آمد، در روزهای پایانی عمر دولت نهم حتی در مقام سخنگوی دولت هم کمتر در انظار حضور می‌یافت. اینکه چرا الهام حضور در شورای نگهبان را به ادامه همکاری با احمدی‌نژاد ترجیح داد، سؤالی است که گذشت زمان پاسخ آن را مشخص خواهد کرد. ولی به احتمال قریب به یقین او یکی از وزرای معترض به تأخیر در اجرای نامه مقام معظم رهبری در خصوص مشایی بوده است.

جامانده از کابینه دهم
مهرداد بذرپاش که از مقام مشاورت جوانان محمود احمدی‌نژاد در شهرداری تهران به همین منصب ساخته‌شده توسط رئیس‌جمهور نهم ارتقا یافت از جمله چهره‌هایی شناخته می‌شد که می‌توانست سهمی اساسی در کابینه دهم داشته باشد اما با منصوب شدن او به عنوان رئیس سازمان ملی جوانان که دیگر چند ماهی بیشتر مهمان چارت تشکیلاتی دولت نیست و به وزارت آموزش و پرورش ملحق می‌شود اولین فاصله او با احمدی‌نژاد ایجاد شد چرا که ظاهراً رئیس سایپا علاقه‌ای به سازمان ملی جوانان نداشت و اینگونه است که این روزها اصلاً دیده نشود. او که به عنوان یک جوان تازه‌کار مدیریت یکی از اصلی‌ترین صنایع خودروسازی کشور را به دست گرفت انتقادات زیادی را متوجه احمدی‌نژاد کرد ولی در کابینه دهم عنوانی که با همراهی‌های او با رئیس‌جمهور هم‌ذاتی داشته باشد را کسب نکرد تا این روزها را که میان سازمان ملی جوانان و سایپا در حرکت است با سکوت بگذراند.

وزیری که سفیر می‌شود؟
صادق محصولی از همان ابتدای دولت نهم هم برای حضور در دولت با مشکل مواجه بود. نمایندگان مجلس هفتم به او به عنوان وزیر پیشنهادی نفت رأی ندادند تا راه ورود او به دولت مسدود بماند. میزان ثروت و دارایی‌های محصولی یکی از موانع حضور او در دولت نهم گفته شد. پس از آن، احمدی‌نژاد محصولی را به عنوان مشاور خود منصوب کرد تا به نمایندگان ثابت کند همچنان از نظرات محصولی در اداره دولت استفاده می‌کند. اما استیضاح کردان، راهی شد تا محصولی در انتهای دولت نهم حضور خود را تحقق‌یافته ببیند اما این بار نه به عنوان وزیر نفت بلکه به عنوان وزیر کشور. شرایط کشور و زمان اندک باقیمانده تا انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری موجب شد تا نمایندگان با تردید به او رأی اعتماد بدهند چراکه دیگر فرصتی برای کشمکش درباره وزرای دولت وجود نداشت. در آستانه معرفی وزرای پیشنهادی برای حضور در دولت دهم، گمان همگان بر این بود که محصولی بر جایگاه خود استوار بماند. دفاع احمدی‌نژاد از او هنگام برگزاری انتخابات و رخدادهای پس از آن، این گمان را هرچه بیشتر تقویت می‌کرد. با این وجود این گمانه‌زنی‌‌ها رنگ واقعیت به خود نگرفت و معرفی نجار به عنوان وزیر کشور ابهاماتی را درباره صحت ادعاهای محصولی و نحوه عملکرد وی ایجاد کرد. به هر حال در روزهای اخیر محصولی حتی به عنوان مشاور هم در کنار احمدی‌نژاد حضور ندارد. منابع آگاه می‌گویند او احتمالاً به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل به نیویورک خواهد رفت.

معاون اول در حاشیه
پرویز داوودی از همان اول که به عنوان معاون اول رئیس‌جمهور در دولت نهم معرفی شد، معلوم بود که نقش چندانی در دولت ندارد. وقتی که الهام یا ثمره‌هاشمی به جای رئیس‌جمهور در برنامه‌ها شرکت می‌کردند، این سؤال مطرح می‌شد که پس جایگاه معاون اول کجاست؟ هرچند که از سوی رسانه‌ها عنوان می‌شد که او مغز متفکر اقتصادی دولت است، اما تغییرات پی در پی مدیران اقتصادی دولت نهم عدم وجود یک فکر منسجم اقتصادی برای دولت را ثابت می‌کرد. در آستانه معرفی کابینه دهم انتظار می‌رفت که داوودی همچنان در دولت حضور داشته باشد اما شنیده شد او که همیشه یکی از همراهان اصلی احمدی‌نژاد به شمار می‌رفت، به حالت قهر از اینکه در کابینه نیست و به نظرات او بی‌توجهی شده است این روزها حتی در زمره مشاوران احمدی‌نژاد هم به حساب نمی‌آید.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا آلودگی هوا محسن پورسیدآقایی مسعود سلیمانی طرح ملی مسکن مجید بهرامی حمید شهریاری محمد شیاع زهرا امیرابراهیمی