بازدید 4929
عصرانه اقتصادی
در عصرانه اقتصادی امروز از تقویت شاخص بورس همراه با تحلیل بازار سرمایه سخن گفته ایم. در ادامه به سراغ قیمت انواع سکه در بازار امروز و گزارش خرده فروشی بانک مرکزی، رفته ایم. همچنین از آخرین وضعیت قیمت های اونس طلا و نفت نوشته ایم و جدولی از قیمت خودروهای کره ای در بازار ایران نشان داده ایم. گفت و گوی رئیس اتحادیه املاک کشور پیرامون آخرین تغییرات در بازار مسکن را مشاهده خواهید دید. همچنین از كاهش قيمت دلار آمريكا و افزايش بهاي پوند انگليس در بازار آزاد ارز نوشته ایم. در پایان از امضا سند تفاهم با بانک صادرات و واردات چین و میزان بدهی دولت به بانک مرکزی سخن گفته ایم.
کد خبر: ۶۱۵۱۴۳
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۸ 16 August 2016
در عصرانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار سرمایه، ارز، سکه، خودرو، مواد غذایی، مسکن، اونس طلا، نفت  و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش تابناک اقتصادی، در عصرانه اقتصادی امروز از تقویت شاخص بورس همراه با تحلیل بازار سرمایه سخن گفته ایم. در ادامه به سراغ قیمت انواع سکه در بازار امروز و گزارش خرده فروشی بانک مرکزی، رفته ایم. همچنین از آخرین وضعیت قیمت های اونس طلا و نفت نوشته ایم و جدولی از قیمت خودروهای کره ای در بازار ایران نشان داده ایم. گفت و گوی رئیس اتحادیه املاک کشور پیرامون آخرین تغییرات در بازار مسکن را مشاهده خواهید دید. همچنین از كاهش قيمت دلار آمريكا و افزايش بهاي پوند انگليس در بازار آزاد ارز نوشته ایم. در پایان از امضا سند تفاهم با بانک صادرات و واردات چین و میزان بدهی دولت به بانک مرکزی سخن گفته ایم.تقویت 26 واحدی شاخص بورس

به گزارش تابناک اقتصادی، با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه 95.05.26 شاخص بازار اول با 8.70 واحد افزایش به رقم 55063.50 واحد و شاخص بازار دوم همانند شاخص بازار اول، با افزایش 118.37واحد به رقم 166838.30 واحد رسیدند. شاخص قیمت بورس(وزنی- ارزشی) نيز در روز جاري با 9.51واحد افزایش به رقم 27735.30واحد رسيد. شاخص کل بورس در سومین روز کاری بورس  در هفته آخر ماه دوم تابستان با افزایش 26.77واحدی به رقم 77855.60 واحد رسید و شاخص کل فرابورس با کاهش 4.50واحد به رقم 809واحد رسید.گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 2006 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 1326 میلیارد ریال رسید.

عصرانه اقتصادی

امروز شاخص بورس در ابتدا با کمی افزایش تقاضا مواجه شد به طوری که بعد از گذشت 10 دقیقه از بازار شاهد رشد 28 واحدی شاخص بودیم ولی از این زمان به بعد عرضه ها شدت گرفت و باعث عقب نشینی به طوری که در ساعت حدود12:00 به پایین ترین مقدار خود که رقم 77791.30 واحد بود رسید اما در نیم ساعت آخر بازار با بلوک زنی و تقویت تقاضا  در نهایت شاخص بورس با  افزایش 26.77 واحدی رقم 77855.60 واحد را به ثبت رساند.تعداد معاملات در روز جاری 52957 و 1111 میلیون برگه سهم مورد معامله قرار گرفت.

عصرانه اقتصادی


جزئیات فروش سایپا دیزل و خریدار احتمالی

تحلیلی از بازار سرمایه 26 مرداد: در گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی،شاهد معاملات پرحجم در این گروه بودیم. این گروه در صدر گروه هایی بود که جو خرید مناسبی در آن قابل مشاهده بود و نیز جزء گروه هایی بود که تاثیر مثبت بر شاخص بورس داشت. در گروه خودرو و قطعات ساخت،اکثرا شاهد معاملات منفی در این گروه بودیم به طوری که این گروه یکی از گروه هایی بود که جو فروش بازار در آن قابل مشاهده بود. در گروه مواد و محصولات دارویی، شاهد معاملات اکثرا مثبت در این گروه بودیم که نسبتا جو تقاضای خوبی در این گروه مشاهده شد. این گروه همچنین جزء گروه هایی بود که امروز تاثیر مثبت بر شاخص بورس داشت. در گروه فلزات اساسی،  اکثر معاملات این گروه متعادل و بیشتر رو به مثبت بود. گروه فلزات اساسی با توجه به افزایش قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی خیلی مورد استقبال بازار قرار دارند به طوری که امروز جزء گروه هایی قرار داشت که جو خرید خوبی در آن قابل مشاهد بود. گروه فرآورده های نفتی،کک و سوخت هسته ای، امروز شاهد معاملات متعادل تری نسبت به دیروز بودیم. این گروه جز گروه هایی بود که تاثیر منفی بر روی شاخص بورس داشت که بیشترین سهام موجود در این گروه که با بیش از26 واحد تاثیر منفی متعلق به شرکت پالایش نفت بندرعباس بود. 

به گزارش تابناک اقتصادی، از حاشیه های امروز  می توان به آگهی فروش سهام شرکت سایپا دیزل که در کدال منتشر شد، اشاره کرد. شرایط این معامله به صورت نقد و برای هر سهم 1630 ريال و کل ارزش این بلوک مدیریتی 1940 میلیارد ريال است.بهای تمام شده این سهم از ابتدای سال جاری برای سایپا به 1ريال کاهش یافت بنابراین کل این مبلغ برای خساپا سود دوره محسوب می شود و به ازای هر سهم برابر با 50ريال است و از آن مهمتر اینکه شرایط معامله نقد است و اگر اقساطی فروخته شود، مبلغ فروش بالاتر و سود قابل شناسایی افزایش خواهد یافت.(شایعه این است که ماموت خریدار این بلوک است).بلوک خکاوه قرار بود طبق اطلاعات قبلی به ازای هر سهم 1000ريال عرضه شود که البته بسیار کمتر از قیمت تابلو آن بود و هم اکنون نیز قیمت عرضه چند ريال بالاتر از قیمت بازار است اما این نکته نگران کننده نیست چون تصور بر این است که خریدار این شرکت جدید با اصلاح ساختار مالی و بازاریابی های جدید، خکاوه را به سود می رساند چون خریدار خارج از مجموعه سایپا قطعا بی دلیل و بدون برنامه و چشم انداز 1940میلیارد ريال سرمایه گذاری اولیه نمی کند!

سکه ۱میلیون ۱۲۲ هزار تومان معامله شد

در بازار آزاد امروز سه شنبه ۲۶ مردادماه، قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی با ۱۱هزار و ۶۰۰ تومان رشد ، یک میلیون و ۱۲۲هزار تومان معامله شد.

عصرانه اقتصادی


گزارش خرده فروشی بانک مرکزی منتشر شد 

به گزارش اقتصادنیوز بانک مرکزی قیمت خرده‌فروشی مواد غذایی در هفته منتهی به 22 مرداد را منتشر کرد. بر اساس این گزارش قیمت‌ها در مقایسه به هفته قبل از 22 مرداد ماه تغییرات چندانی نداشته است. بیشترین افزایش قیمت در مقایسه با هفته قبل از 22 مرداد ماه مربوط به افزایش 4.8 درصدی قیمت تخم مرغ و افت 6.9 درصدی قیمت مرغ بوده است. 

اما روند تغییرات قیمت در مقایسه با هفته مشابه ماه قبل قابل توجه است. قند و شکر مانند دو گزارش پیشین بیشترین افزایش قیمت را داشته و قیمت آن 27.2 درصد رشد کرده است. تخم مرغ هم در افزایش قیمت دست کمی از قند و شکر نداشته و افزایش 26.4 درصدی را تجربه کرده است. 

عصرانه اقتصادی


کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چین

کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چین امروز در پکن آغاز می شود. در حاشیه این نشست دو روزه دو یادداشت تفاهم بانک توسعه و اگزیم بانک چین امضا خواهد شد.
بانک مرکزی نرخ 31 ارز را گران کرد

بانک مرکزی امروزسه شنبه 26 مردادماه، قیمت ۳۹ ارز عمده دولتی را اعلام کرد و بر این اساس قیمت 31 ارز نسبت به روز قبل افزایش پیدا کرد و  ارزش ۳ ارز از جمله دلار آمریکا، پوند انگلیس و بولیوار جدید ونزوئلا کاهش یافت و همچنین ارزش 5 ارز بدون تغییر ثابت ماند. 

عصرانه اقتصادی

بهای جهانی طلا تقویت شد

در پی کاهش انتظار افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا ، قیمت جهانی طلا امروز سه شنبه بار دیگر با افزایش روبرو شد.
به گزارش بورس کالای ایران ، انتشار آمارهای اقتصادی ناامید کننده در آمریکا موجب شده است تا گمانه زنی ها نسبت به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو طی ماه های آینده کاهش یابد و این مساله موجب کاهش ارزش دلار و در نهایت افزایش قیمت جهانی طلا شده است.
قیمت هر اونس طلا امروز سه شنبه با 0.5 درصد افزایش به بیش از 1345 دلار رسیده است.
قیمت طلا روز دوشنبه نیز با رشد 0.2 درصدی روبرو شده بود.


خودروهای کره ای در بازار با چه قیمتی به فروش می رسد؟

 ردیفنام خودرو قیمت بازار 
 1 هیوندای I20 تیپ 6 80,900,000
 2 هیوندای اکسنت فول 2016 104,000,000
 3 هیوندای النترا فول 2016 با کیت جدید 135,000,000
 4 هیوندای I40 . استیشن واگن 175,000,000
 5 هیوندای توسان (IX 35) فول / سفارش اروپا 2016 165,000,000
 6 کیا سورنتو اتاق جدید 2.4 فول 2016 + اتوپارک 231,000,000
 7 کیا اسپورتیج فول 2016 165,000,000
 8 کیا اپتیما TF فول 2016 163,000,000
 9 کیا سراتو 2.0 - فول کامل 2016 132,000,000
 10 کیا کادنزا . فول 2014 255,000,000


آخرین تغییرات در بازار مسکن

در این بخش خبری با آقای حسام عقبایی رئیس اتحادیه املاک کشور گفتگو شد.كاهش قيمت دلار آمريكا و افزايش بهاي پوند انگليس

به گزارش تابناک اقتصادی، امروز ميانگين قيمت فروش نقدي هر دلار آمريكا نسبت به روز گذشته با 21 ريال كاهش به 35 هزار و 327 ريال رسيد و هر يورو هم با 75 ريال افت قيمت 39 هزار و 662 ريال قيمت خورد. درهم امارات هم كاهش 8 ريالي قيمت را تجربه كرد و در نهايت قيمت اين ارز كشور همسايه جنوبي ايران و حاشيه نشين خليج فارس 9 هزار و 654 ريال تثبيت شد. اين گزارش مي‌افزايد در حالي كه كرون سوئد 22 ريال، يكصد ين ژاپن 352 ريال، لير تركيه 211 ريال و يوان چين 12 ريال كاهش قيمت داشت، پوند انگليس 119 ريال گران‌تر شد و فرانك سوئيس، كرون نروژ، دلار كانادا و دلار استراليا با افزايش قيمت همراه شد. 

عصرانه اقتصادی

كاهش قيمت ارزهاي در روزهاي اخير عمدتا ناشي از افت تقاضاي نقدي و افزايش نقل و انتقالات ارزي از طريق شبكه بانكي با ورود بانك‌ها به چرخه خريد و فروش ارز با نرخ آزاد بوده اما اينكه آيا اين روند كاهشي ادامه خواهد داشت يا نه ، چندان نمي‌تواند محتمل باشد و به نظر مي‌رسد بازار ارز بايد با دلار بالاي 3500 توماني كنار بيايد.

عصرانه اقتصادی

عصرانه اقتصادی

عصرانه اقتصادی


امضا سند تفاهم با بانک صادرات و واردات چین

ایران و چین یادداشت تفاهم همکاری و تامین منابع مالی طرح های زیربنایی امضا کردند.نفت از 48.5 دلار هم گذشت

به گزارش فارس به نقل از رویترز، قیمت نفت در معاملات امروز تحت تاثیر امکان مذاکره تولیدکنندگان نفت برای تثبیت بازار، در نزدیکی بالاترین رقم 5 هفته گذشته باقی ماند اما برخی از سرمایه‌گذاران تحت تاثیر افزایش 16 درصدی از اوایل ماه آگوست، در ساعات معاملات آسیا اقدام به برداشت سود کردند.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 30 سنت افزایش 48.65 دلار فروخته شد. این رقم 15 درصد بیش از کمترین قیمت ماه که در دوم آگوست رقم خورد، است.

نفت خام آمریکا با 30 سنت افزایش 46.04 دلار در هر بشکه معامله شد. قیمت WTI نیز بیش از 16 درصد از کمترین قیمت ماه بیشتر است.


دولت چقدر به بانک مرکزی بدهکار است؟

به گزارش تسنیم،  بررسی ها نشان می دهد دولت تا پایان سال گذشته در حدود 18 هزار و 240 میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهکار بوده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش کمتر از یک درصد- معادل 0.7 درصد را نشان می دهد.

بدهی دولت به بانک مرکزی فراز و فرودهای متعددی را در دو دهه اخیر تجربه کرده است. دولت یازدهم تدابیر ویژه ای برای بازپرداخت بدهی های دولت در دستور کار قرار داده است و بدهی دولت به بانک مرکزی بخش کوچکی از رقم بدهی بزرگی است که طبق آخرین برآوردها حدود 600 هزار میلیارد تومان ارزیابی می شود.

دولت یازدهم از سه سال گذشته در صدد برآمد نسبت به احصای بدهی های دولتی اقدام و راهکارهایی را برای بازپرداخت این ارقام تدارک ببیند. بخش مهمی از پیمانکاران در حوزه برق، نفت و راه بدهی ها کلانی از دولت دارند این در حالی است که ناتوانی دولت در پرداخت این بدهی ها سبب شده است این پیمانکاران با مشکلاتی متعدد روبرو شوند .  بر اساس این گزارش بیشترین افزایش بدهی های دولت به بانک مرکزی در سال های اخیر به سال 1389 ، یعنی سال اول اجرای هدفمندی یارانه ها باز می گردد .

در عین حال بیشترین حجم کاهش نیز در همین دوره زمانی به سال 1390 باز می گردد. در این سال حجم بدهی ها دولت به بانک مرکزی 45 درصد کاهش یافت. در سه سال اخیر دولت تدابیری را برای منضبط کردن استقراض ها از بانک مرکزی در دستور کار قرار داد و تلاش کرد با پایبندی به قانون آرامشی را بر سیاست های پولی و بانکی کشور حاکم کند .


اشتراک گذاری
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس نوروز 99 روز پاسدار جهش تولید طرح فاصله گذاری اجتماعی
آخرین اخبار