بازدید 19158
حیدر شهریاری که قبلاً نامش جنجال بود و به دلیل کم لطفی‌های اطرافیان ناچار به تغییر نام شد در شهرستان ریگان از توابع استان کرمان زندگی می‌کند.
کد خبر: ۵۸۱۵۴۱
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۰ 17 April 2016
«مرد صلح» لقب مرد 128 ساله‌ای است که 20 فرزند و بیش از 250 نوه، نتیجه و نبیره دارد و به عنوان تنها بازمانده ارگ قدیم بم زندگی می‌کند. او که تاکنون غم از دست دادن 5 فرزند خود را تجربه کرده اعضای خانواده‌اش را از جمع شدن در کنار هم بر حذر می‌دارد تا گرفتار چشم زخم نشوند و از اینکه برای صد و بیست و هشتمین بار در سلامت کامل شکوفه‌های بهاری را می‌بیند احساس رضایت می‌کند.

به گزارش ایران، حیدر شهریاری که قبلاً نامش جنجال بود و به دلیل کم لطفی‌های اطرافیان ناچار به تغییر نام شد در شهرستان ریگان از توابع استان کرمان زندگی می‌کند. گفت‌و‌گو با وی که آرزویی جز دیدن مقام معظم رهبری ندارد در حالی انجام شد که به دلیل کهولت سن، قدرت شنوایی‌اش کاهش یافته و فرزند دومش صولت، او را متوجه سؤالات ما می‌کرد.این مرد 128 ساله گفت: مرد جوانی بودم که به دلیل هیکل قوی و ظاهری پسندیده در میان مردان عشایر طایفه پلنگی دهنه عباسعلی، مورد توجه خانواده دو دختر روستایی قرار گرفته اصرار به ازدواج من با دختران‌شان را داشتند در نهایت با هر دو آنها در یک روز و یک ساعت پای سفره عقد نشستم اما مشاجره‌ای که میان آن دو پس از ازدواج به راه افتاد باعث شد تا آنها را ترک کرده و راهی استان سیستان و بلوچستان شوم.

این جدایی نزدیک 15 سال به طول انجامید و وقتی پس از سال‌ها در حالی که 40 سال داشتم به روستا بازگشتم هنوز آن دو دختر در خانه پدرشان زندگی می‌کردند. با یکی از آنها که «لال بی‌بی» نام داشت زندگی‌ام را ادامه دادم و با دیگری متارکه کردم. حاصل آن ازدواج 12 فرزند بود که 5 نفر از فرزندانم به دلیل بیماری و مشکلات زندگی آن روزها فوت شدند و 7 دختر و پسر دیگرم در قید حیات هستند. پس از گذشت سال‌ها همسر اولم فوت کرد و من با خواهر‌زاده 13 ساله «لال بی‌بی» که «گشنیز» نام داشت ازدواج کردم و 13 فرزند نیز از او دارم.

صولت شهریاری در مورد زندگی پدر و مادرش می‌گوید: اختلاف سنی پدر و مادرم بیش از 50 سال بود به طوری که سن پدربزرگ مادری ام، از پدر من کمتر بود ولی به دلیل احترامی که برای پدرم قائل بود با این ازدواج مخالفتی نکرد.

تنها بازمانده ارگ بم اضافه کرد: نخستین فرزند حاصل از دومین ازدواج من اوایل انقلاب به دنیا آمد و در همان زمان بود که شناسنامه‌ای صادر شد که سال تولدم را سال 1300 نشان می‌دهد در حالی که من در سال 1300، 34 سال داشتم.

راز و رمز عاشقی


از آنجا که فرزند دوم خانواده هستم تقریباً خوب به خاطر دارم که هر سال مادرم باردار بود و پدرم سعی می‌کرد در کمال جدیت و اقتدار، حواسش به او باشد تا بارداری بی‌خطری را تجربه کند. صولت شهریاری با بیان این جملات افزود: به یاد ندارم پدر و مادرم با هم مشکلی داشته یا اینکه مشاجره کرده باشند. آنها در این سن و سال هم عاشقانه در کنار هم زندگی کرده و با یکدیگر با محبت و احترام رفتار می‌کنند. مادرم به اندازه‌ای پدرم را دوست دارد که مدام مراقب مرتب بودن سر و وضع او و تغدیه سالم و بموقعش است و شاید به دلیل فراموش کردن خودش باشد که به بیماری‌های مختلفی مبتلا شده اما پدرم از لحاظ جسمی و ذهنی در صحت و سلامت کامل بوده و فقط هر دو سال یک بار نزد پزشکی با سابقه می‌رود تا آزمایش‌های لازم و چکاپش را انجام دهد.

 پر جمعیت بودن خانواده موضوع چندان تازه‌ای در میان اقوام و ساکنان آن مناطق نیست به طوری که صولت می‌گوید: یکی از پسر خاله‌های پدر با وجود 9 بار ازدواج، 27 فرزند دارد و طبیعی است تعداد اعضای خانواده آنها نیز زیاد باشد، با این حال مرد صلح همیشه به فرزندان توصیه می‌کند حتی در مراسم و مناسبت‌های خاص همه با هم به دیدار او یا اقوام نروند، زیرا معتقد است با این کار از آسیب چشم زخم اطرافیان در امان می‌مانند.

دومین فرزند مرد صلح ادامه داد: برای من و خواهر و برادرهایم داشتن چنین پدری باعث افتخار است و همیشه او را به خاطر شیوه‌های تربیتی‌اش تحسین می‌کنیم زیرا باعث شده نه تنها با فرزندان مادر اول‌مان ارتباط خوبی داشته باشیم بلکه آموخته‌ایم حرف قلب و زبان‌مان یکی باشد، به دنبال روزی حلال برویم و با همــــسران‌مان خوش رفتار باشیم، احترام یکدیگر را حفظ و از وصلت‌های ساده استقبال کنیم.

 صولت شهریاری با بیان اینکه همواره توصیه پدرم به همه فرزندانش ازدواج در سنین پایین بوده است، افزود: همه ما به عقیده او احترام گذاشتیم به همین دلیل خواهرها و برادرهایم با وجود سن و سال کم، عروس و داماد دارند و برخی از آنها صاحب چند نوه هستند. من هم به تازگی برای پسرم که با خواهر 13 ساله‌ام هم سن و سال است، به خواستگاری رفته‌ام و قرار است دو سال دیگر که 15 ساله می‌شود مراسم عقد را برگزار کنیم.

راه و رسم زندگی


تنها بازمانده ارگ قدیم بم می‌گوید: نام همه فرزندان را خودم انتخاب کرده و با اینکه شناسنامه‌ام دیگر جای خالی برای نوشتن نام فرزندانم ندارد، اما نام هیچ یک از آنها را فراموش نکرده‌ام و برای هر کدام آنها از نخستین‌شان یعنی «گنج خاتون» تا کوچکترین دخترم یعنی «مرضیه» با ذکر نام‌شان دعای خیر و برای همه آنهایی که از دنیا رفته‌اند طلب مغفرت می‌کنم.

این مرد بدون اینکه دراین سن و سال به مشکل حافظه دچار شده باشد، گذشته‌های دور را به خاطر دارد و از آنها بخوبی صحبت می‌کند و راه و رسم درست زندگی را گوشزد می‌کند. این مرد 128 ساله سال‌ها در کوه زندگی کرده و پیشه‌اش دامداری بوده است. در روستای دهنه عباسعلی واقع در 65 کیلومتری شهرستان ریگان ساکن و به همین دلیل از زندگی شهری گریزان بود. صولت راز سلامت پدرش را در سبک درست زندگی، تغذیه سالم و فعالیت بدنی دانسته و اضافه می‌کند: این روزها به دلیل جبر زندگی، پدر ساکن شهرستان ریگان شده است و سعی می‌کند با انجام کارهای شخصی‌اش و توجه به تغذیه سالم، سلامت جسم و روح خود را حفظ کند. حیدر شهریاری در مورد علاقه‌اش به میوه‌ها و راز سلامتی‌اش می‌گوید: از میان میوه‌ها به نارنگی و هندوانه علاقه زیادی دارم و به وعده‌های غذایی‌ام اهمیت زیادی می‌دهم. فقط گوشت، مرغ و لبنیات محلی می‌خورم اوقات فراغت را هم با پیاده روی و سرکشی به باغ هایم پر می‌کنم و مواقعی که با همسرم تنها هستیم برایش اشعار و داستان‌های عاشقانه محلی می‌خوانم.

وی ادامه می‌دهد: از وقتی که گوش هایم سنگین شده رادیو گوش نمی‌دهم اما برنامه‌های مذهبی و مربوط به امامان و پیامبران را که از تلویزیون پخش می‌شود حتماً با علاقه دنبال می‌کنم.

مسیر سبز مرد صلح


عمر طولانی تنها بازمانده ارگ قدیم بم باعث شده تا او شاهد مرگ عزیزان و تعداد زیادی از نزدیکانش باشد اما سایه غم و اندوه امید را از او نگرفته و دست از تلاش برای ساختن یک زندگی پربار برنداشته است. صولت در مورد اینکه اندوه تا چه اندازه بر قلب پدر سایه می‌اندازد می‌گوید: از وقتی به خاطر دارم پدرم در مراسم عزاداری و غمبار شرکت نمی‌کرد و عادت ندارد برای مرگ کسی گریه و زاری کند، زیرا اعتقاد دارد این راهی است که هر کسی یک روز در آن قدم می‌گذارد و عزاداری کردن تأثیری ندارد، حتی سالمندان فامیل می‌گویند در زمان از دست دادن فرزندان همسر اولش که از مادر ما بزرگ‌تر بوده‌اند، بی‌تابی نمی‌کرد و تنها برای آنها طلب آمرزش می‌کرد. به همین دلیل است که بیشتر از ناراحتی و غم، در چهره پدر لبخند دیده‌ایم و این دوری کردن از غم در انتخاب رنگ لباس‌هایش هم وجود دارد به طوری که از لباس‌های مشکی و تیره بیزار است و رنگ سورمه‌ای و سبز را می‌پسندد.
وی در مورد تأمین مخارج زندگی پدر و مادر می‌گوید: کمترین کاری که فرزندان بر عهده داریم تأمین هزینه زندگی پدر و مادر است. همه اعضای خانواده پر جمعیت ما معتقدیم با دعای خیر پدر است که زندگی خوب و آرامی داریم. او نیمه‌های شب بیدار می‌شود و ساعت‌ها نماز شب می‌خواند. بعد از خواندن نماز صبح هم بیدار می‌ماند و برای تک تک فرزندانش دعای خیر می‌کند. همچنین با وجود اینکه 128 سال دارد، با خواهر 13 ساله‌مان که بیش از 100 سال با او اختلاف سنی دارد مانند یک پدر جوان رفتار می‌کند و سعی دارد در عین رعایت مسائلی که برایش اهمیت دارد به اتفاقات زندگی نگاه سختگیرانه‌ای نداشته باشد. همچنین با وجود اینکه تجربه زیادی طی سال‌های زندگی‌اش کسب کرده، وقتی فردی بیمار می‌شود در روند درمانی‌اش مداخله‌ای نمی‌کند و می‌گوید: علم پیشرفت کرده و بهتر است با روش‌های جدید درمان شود، اما هنوز هم وقتی برای اقوام یا آشنایان مشکلی پیش می‌آید از او دعوت می‌شود تا به عنوان ریش سفید و صاحب تجربه به مشکلات آنها رسیدگی کند و خوشبختانه همیشه توانسته صلح و آشتی را میان آنها برقرار کند به همین دلیل در قبیله‌های عشایر و میان اعضای فامیل و اطرافیان از او به عنوان مرد صلح یاد می‌شود.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۹
انتشار یافته: ۲۵
جلال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
با دو خواهر همزمان ازدواج کرده با توجه به احکام شرع مقدس اسلام و اعتقادات ایشان همخوانی نداره . فکر کنم خیلی از مطالب ارائه شده با نوع فرهنگ و عرف و سبک زندگی ان منطقه همخوانی نداره باز مطالب سانسور شده .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
پدر 115 ساله اقا این بنده خدا چی میخوره ؟
فرزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
خدا حفظ ش کنه انشالا سالم و سرخال باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
اصلا به چهره اش نمیاد 128 سالش باشه. از طرفی همسر ایشون چطوری در سن 60 سالگی بچه دار شدن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
دروغه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
خدا قوت پهلوان :)
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
ماشا الله خدا حفظش کنه .ولی فکر کنم استقلالی باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
و من با خواهر‌زاده 13 ساله «لال بی‌بی» که «گشنیز» نام داشت ازدواج کردم و 13 فرزند نیز از او دارم.


یه وقت بد نگذره...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
راه و رسم زندگی رو یاد میده ؟؟؟ یعنی با 55 سال سن با کودک سیزده ساله ازدواج کرده اونوقت میخواد راه و رسم زندگی رو یاد بده ؟
این چیزا هم نوشتن داره که بهش افتخار میکنین ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
بايد چنين مرداني را براي افزايش جمعيت پرورش داد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
فکر کنید اگر همه هموطنان توالد و تکاثرشان به اندازه این دوستمان بود الان چه وضعیتی داشتیم .
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
اینکه زندگی نیست که شماهمش تو فکر زن گرفتن و این مسائل باشی و هر سال فرزند بیاری .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
ازدواج مردهاي 50-40 ساله با بچه هاي 13-14 ساله فرهنگ خوب و جالبيه كه اينجوري دارير تبليغشو مي كنيد و ازش مي نويسيد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
درج اينجور گزارش ها خجالت آوره. اختلاف سني 100 سال با دخترش؟!!!
يعني چي آخه؟!
حتما دو روز ديگه اينو هم مي خواد شوهر بده به يه مرد 80 ساله، شما هم دوباره بيايين با افتخار بياييد گزارششو بنويسيد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
"نام همه فرزندان را خودم انتخاب کرده و با اینکه شناسنامه‌ام دیگر جای خالی برای نوشتن نام فرزندانم ندارد!!!!!!!!، اما نام هیچ یک از آنها را فراموش نکرده‌ام!!!!!!" ماشالله...حقا که مردی......
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
خدا رو شکر عمرش رو هدر نداده
سالم و پاینده باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
زنده باشی مرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
"من در سال 1300، 34 سال داشتم."
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
پسرشو واسه خواهر 13 ساله اش گرفته ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
پدر١٢٨ ساله فرزند١٣ساله اختلاف سن ١٠٠سال!!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
امکان نداره سنش درست باشه. اگه درست باشه ایشون باید زمان مرگ ناصرالدین شاه 18 سالش بوده باشه. اخه مگه میشه؟ اسمش که تو گینس ثبت نشده. اگه سنش واقعا درسته باید یکی واسه ثبتش اقدام کنه.
ممرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
راز و رمز عاشقی ؟ :/
خدا حفظت کنه حاجی ، بگو ماشاءالله !
امين
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
تو كه پنجاه بار نوشتي تنها بازمانده ارگ قدیم بم يه كم هم مي نوشتي منظورت چيه و توضيح ميدادي و سوال مي پرسيدي
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
اگر واقعاً 128 ساله باشه که بعید می دونم الان باید مسن ترین انسان کره خاکی باشه. از مسئولیت گینس دعوت کنید برای بررسی موضوع و ثبت نام ایشون در کتاب رکوردها.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۹
ماشالله!!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه روز طبیعت تفاوت متانول با اتانول
آخرین اخبار