بازدید 38220

همه شگردهای عربستان برای مقصره جلوه دادن ایرانیان در حادثه منا

سعودی ها در اولین اقدام، شروع به فرافکنی و همچنین ایجاد شبکه های اجتماعی در متهم کردن حجاج و ایران به عنوان عامل اصلی این حادثه کردند. البته هرچند پیش بینی می شد که عربستان مانند گذشته ـ که در تنگنا قرار می‌گیرد ـ ایران را به دست داشتن در این حادثه متهم خواهد کرد.
کد خبر: ۵۳۵۰۴۹
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۰ 28 September 2015
شاید اوایل روز پنجشنبه که خبر خفگی و بی هوشی برخی حجاج در منا منتشر شد، هیچ کس باور نمی کرد، حجم فاجعه تا بدین نحو گسترده و وحشتناک باشد؛ اما هر روز که می گذر ابعاد جدیدی از حادثه هولناک منا نمایان می شود.

به گزارش «تابناک»، فرو افتادن جرثقیل در مکه و جان باختن بیش از صد تن از حجاج در همان اوایل، بی کفایتی و مدیریت نامناسب آل سعود را بر همگان مشخص کرد. با رخ دادن حادثه «منا» ابعاد دیگری از بی کفایتی ها آشکار شد.

در پی این بی کفایتی حکام آل سعود در مدیریت مناسک حج بود که بلافاصله در شبکه های مجازی، موج بزرگی از «هشتک» ها علیه آل سعود شکل گرفت. این انتقادات به نحوی بود که به تدریج همه ارکان رژیم آل سعود را فرا می گرفت.

در واقع نوک پیکان انتقادات علیه آل سعود به قدری گسترش پیدا کرده بود که برخی تحلیلگران از احتمال زلزله سیاسی در عربستان خبر می دادند. این موضوعات باعث شد که رژیم آل سعود در صدد مبارزه با این فضای ضد سعودی بربیاید.

در همین راستا، سعودی ها در اولین اقدام شروع به فرافکنی و همچنین ایجاد شبکه های اجتماعی در متهم کردن حجاج و ایران به عنوان عامل اصلی این حادثه کردند؛ البته هرچند پیش بینی می شد که عربستان مانند گذشته ـ که در تنگنا قرار می‌گیرد ـ ایران را به دست داشتن در این حادثه متهم کند!

به عنوان مثال، هشتک های زیادی در شبکه های اجتماعی مبنی بر متهم کردن ایرانی به برهم زدن نظم در منا کردند و با ساختن هشتگ هایی مانند #ایران_تقتل حجاج و #ایران_تقتل، ایران را مقصر وقوع این حادثه می خوانند.


از سوی دیگر، روزنامه سعودی «الشرق الاوسط»، چاپ لندن مدعی شده که حادثه منا به دلیل ناهماهنگی، دست کم 300 نفر از حجاج ایرانی روی داده است. این روزنامه که به نزدیکی به دربار آل سعود و دشمنی با ایران شهره است، در اقدامی عجیب مدعی شده یک مسئول ایرانی به این مسأله اعتراف کرده که بازگشت همزمان 300 حاجی ایرانی در یکی از مسیرهای منا منجر به بروز این فاجعه شده است.

اما متهم کردن ایران و فرافکنی ها به همین جا ختم نشد، بلکه العربیه یکی از رسانه های وابسته به آل سعود در گزارشی درباره تعدادی از ایرانی ها که مفقود شده اند و عمدتاً نیز از شخصیت های کشورمان بوده اند، نیز مدعی می شود که چنین افرادی اصلا به عربستان عزیمت نکرده اند.

یا در خبری دیگر رسانه های سعودی اعلام می کردند که نزدیک به سی تن از حجاج ایرانی به دلیل حادثه منا بازداشت شده اند که بعداً مضحک بودن این خبر آشکار و به شدت از سوی مقامات کشورمان تکذیب شد.

حالا باید دید تا چه زمانی حکام رژیم آل سعود در پی فرافکنی و شانه خالی کردن از بار مسئولیت این حادثه هولناک خواهند بود. آیا به تبع گذشته همچنان درصدد هستند بی کفایتی و بی لیاقتی خود را به گردن دیگران بیندازند یا اینکه سرانجام مجبور به عذرخواهی و پذیرفتن عواقب این حادثه خواهند شد؟!

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۱۸۰
انتشار یافته: ۱۶
شرم را خورده و حیا را قی کردند
پاسخ ها
مصطفی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۶
من نمیدونم اونایی که منفی دادند واقعا چه فکری می کنند. خدایا عاقبت مارا به خیر کن.
تا زمانی که حجاج ایرانی در خاک سعودی هستند ،
نمیتوان در مقام پاسخگویی بر آمد ، انشاءالله بعدا .
گیرم که با فریبت خلق را فریفتی
با دست انتقام طبیعت چه میکنی؟
حالا باید بازم دم از اتحاد زد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آیا این مسئله برنامه ریزی شده بوده؟ مثلاً خواسته اند تعدادی از شخصیت های کشوری را بربایند؟
تازمانيكه اينقدر منفعلانه با اين حكام آل سخيف برخورد ميشود انتظاري بهتر وبيشتر از اين نمي رود.
خیلی بی شعور تشریف دارن. انشاال... که انتقام این عزیزان بیگاه رو از این نکبت های صهیونیست می گیریم.
***********************
* روزی پرده ها فرو خواهد افتاد*
***********************
اللهم العن ال سعود
به عربستان بگن از پشت بزرگترت (آمریکا) یه ذره بیا این طرف تر تا حالیت کنیم یک من ماست چقدر کره داره!
لعنت خدا بر آل سعود کافر ملحد حیوااااان
مرگت باد ای ابلیس داعشی وهابی
خب چرا ما مثل خودشان عمل نکنیم ! ملیونها کاربر ایرانی فعال داریم. همه جا میزنیم با هشتک بر علیه خودشون
لعن الله آل سعود ...
مکرو و مکرالله ، والله خیرالماکرین
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری