بازدید 10442
بانکهای ما چون نظارت پذیر نیستند، هر کاری می کنند. برنج هم یک محصول پردرآمدی است و در برخی کشورها برای کشاورز به دلیل خدماتی و نیروی کار ارزان بسیار پایین درمی آید. هم اکنون کشور ما سالانه به 2.5 میلیون تن برنج نیاز دارد که 2 میلیون آن در داخل تولید می شود و 500 هزار تن هم واردات داریم، ولی امروز برای این 500 هزار تن همه وارد کننده برنج شده اند.
کد خبر: ۵۰۴۱۵۸
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۳ 28 May 2015
پور ابراهیمیواردات بیش از اندازه محصولات کشاورزی، یکی از مهم ترین موضوعاتی است که نگرانی های زیادی را در میان تولیدکنندگان در سال اقتصاد مقاومتی ایجاد کرده است.

به گزارش «تابناک»، یکی از این محصولات که در سالهای اخیر بحث های زیادی پیرامون واردات آن به راه افتاده، برنج است؛ محصولی که تولید آن با رنج زیادی برای تولیدکنندگانش همراه است و فعالان این عرصه نگران آن هستند که مباحث مذکور، مانع از ورود کشاورزان به شالی کارها شود و کشور در زمینه تولید برنج به مشکل برخورد کند.

اما گویا شیرینی این واردات به حدی است که باعث ورود برخی بانک ها نیز به این عرصه شده است؛ بانک هایی که تا چند روز پیش کارشان نشان دادن راه برای هدایت نقدینگی در جامعه بود، امروز کار را به جایی رسانده اند که خودشان به دنبال راهی برای افزایش نقدینگی و افزایش سرمایه های خود هستند.

البته بنا بر قانون، بانک ها می توانند تا 40 درصد از سرمایه های خود را در فعالیت های اقتصادی سرمایه گذاری کنند، اما گویا بانک ها با همین قانون و با توسل به برخی روش ها توانسته اند قوانین موجود را تا حدی دور بزنند، به گونه ای که با تأسیس چندن شرکت اقماری از زیر بار نظارت بانک مرکزی فرار کنند.

یکی از کارشناسان اقتصادی در این باره می گوید: وقتی بانک ها با این کار تبدیل به شرکت می‌شوند، دیگر نظارتی از سوی بانک مرکزی وجود نخواهد داشت و نظارت‌هایی هم که وجود دارد، دیگر نظارت بانک مرکزی نخواهد بود؛ بنابراین، نظارت‌های معمولی هم پاسخگو نخواهند بود. از سوی دیگر، شرکت‌های زیرمجموعه این سرمایه‌گذاری‌ها مستقل می‌روند از بانک‌ها وام می‌گیرند. یک کار جالبی هم که در این بین صورت می گیرد، این است که بانک‌ها به همدیگر نان قرض می‌دهند و در واقع به راحتی وام پرداخت می کنند.

دامنه فعالیت این شرکت‌ها محدودیتی ندارد، مؤسسات لیزینگ، هلدینگ های دارویی، برج‌سازی و خلاصه هرکجا سود بیشتر فعالیت شرکت‌های بانکی هم بیشتر، در گذشته بانک ها بیسشتر تمایل داشتند تا در فعالیت های بخش مسکن باشند، اما اکنون که بازار مسکن به خواب رفته است، بانک‌ها سفره خود را کنار واردات برنج پهن کرده‌اند.

اما نکته جالب اینکه به گفته دبیر انجمن برنج، مصرف سرانه برنج در ایران سالانه بین 36 تا 37 کیلوگرم است و بر این اساس، نیازمان به واردات نیز حداکثر حدود 600 هزار تن (با احتساب ذخیره سازی که داریم) است. البته به گفته برخی مسئولان وزارت صنعت این رقم ممکن است به 2/1 میلیون تن نیز برسد.

این در حالی است که اکنون حدود 3 تا 4 میلیون تن برنج وارد کشور می شود؛ یعنی چیزی حدود 3/5 برابر بیش از نیاز کشور ما برنج وارد بازار می کنیم. سوای اینکه برنج مازاد در کشور چه بلایی می تواند بر سر شالیکاران و تولید کننده های داخلی بیاورد، سود حاصل از این کار ـ که گفته می شود در هر کیلو بیش از 3000 تومان است ـ سود کلانی را عاید وارد کننده های این محصول می کند.

این میزان واردات مازاد، سؤالات اساسی در ذهن ایجاد می کند و آن اینکه این واردات ها از چه کانالهایی، انجام و سود این واردات به جیب چه کسانی سرازیر می شود و نکته آخر چرا هیچ گونه نظارتی بر آن نیست؟

عزت الله یوسفیان ملا در این باره به خبرنگار تابناک گفت: مسأله متأسفانه فراتر از این حرف هاست، برخی از بانک ها مدعی هستندبانک مرکزی نباید بر اینها نظارت داشته باشد، درحالی که طبق قوانین هر کس در کشور کاری را انجام می دهد بر روی آن نظارت دارد.

بانکهای ما چون نظارت پذیر نیستند، هر کاری می کنند، برنج هم یک محصول پر درآمدی است و برنج در برخی از کشورها برای کشاورز به دلیل خدماتی و نیروی کار ارزان بسیار پایین درمی آید، در حال حاضر کشور ما سالانه به 2.5 میلیون تن برنج نیاز دارد که 2 میلیون آن در داخل تولید می شود و 500 هزار تن هم واردات انجام می دهیم اما امروز برای این 500 هزار تن همه وارد کننده برنج شده اند.

این نماینده مجلس گفت: ما سالانه 2 تا 3 میلیون تن واردات مازاد داریم که درآمد بسیار بالایی دارد، جالب است بدانید که اینها به روش های گوناگون هم توانسته اند بازار را کنترل کنند تا قیمت افت پیدا نکند، مثلا اینها عرضه عمومی ندارند و برنج خود را خصوصی به برخی جاها و برخی شرکت های بزرگ که 5000 کارگر دارند، عرضه می کنند.

این عضو ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: بهترین برنجی که وارد تهران می شود، قیمت آن حدود 800 تومان است، در حالی که اینها آن را کیلویی 6000 الی 7000 تومان به فروش می رسانند، خوب این عدد، عدد بسیار بالایی است، پس همه هوس می کنند تا برنج وارد کنند.

اما ما دیروز قانون نظارت بر بانک ها را تصویب کردیم و به هر قیمتی بود علیرغم مقاومت برخی ها این کار را به سرانجام رساندیم، با این مصوبه اگر بانک مرکزی اراده ای داشته باشد می تواند این کار را انجام دهد.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۴۰
انتشار یافته: ۱۰
بختیاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
کیلویی ۸۰۰ تومان بهترین برنج وارداتی؟؟؟؟!!!!
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
سلام
من نميدانم اين عضو ستاد مبارزه با قاچاق كالا از كجا اين قيمتها و آمار را مي اورد.
ميگويد بهترين برنج كيلويي ٨٠٠ تومان در تهران وارد ميشود در حالي كه فقط هزينه گمركي هر كيلو برنج بالاتر از ١٠٠٠ تومان است.
بهترين برنج هندي هم اكنون بالاتر از ٤٠٠٠ تومان وارد ميشود و حدود ٥٠٠٠ تومان هم فروش ميشود.
لطفا در آرائه آمار و ارقام دقت فرماييد
میر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
خنده داره
ناشناس
|
Ireland
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
نگویید برنج محصول پردرآمدی هست. بگویید درآمدش برای افراد خاص هست. کشاورز با وجود زحمات زیادش و خون دل ها خوردن، درآمد چندانی از بابت برنج بدست نمی آورد. مثل دیگر محصولات کشاورزی، این دلال ها و واردکننده ها هستند که سود می برند.
بهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
حتما از طریق همان مبادی اسکله های پنهان که گمرکی در انها وجود ندارد, برادر من متوجه شدی۰۰۰
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
این اقا از کجای هند برنج کیلو 800 تومن میخره ؟؟؟؟
کجای ایران برنج هندی به صورت عمده کیلو 7000 تومان میفروشه؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
بعد هی گیر بدید به پزشکان
امیر احمد اکبری اسبق از تبریز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
نظام بانکی غرق در ربا
دشمن اقتصاد و اقتصاد مقاومتی جامعه ایران هست
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
بانكهاي دولتي كمترين سود را به سپرده گذار مي دهند و موجودي شان را بصورت وامهاي چند هزار ميلياردي و بدون وثيقه كافي به افراد و شركتهاي مسئله دار مي دهند بدون اينكه نظارتي بر كارهايشان باشد . بجاي آن موسسات قرض الحسنه و اعتباري كه تنها مكان براي دريافت وام براي اقشار ضعيف جامعه بوده و از جانب ديگر سود مناسبي به سپرده هاي مردم مي دهند ، را به روشهاي مختلف زمين زده و مانع فعاليت آنان مي گردند . ضمناً بانك هاي دولتي با حداكثر هزينه مديريت مي گردند در حاليكه موسسات خصوصي با حداقل هزينه فعاليت مي نمايند لذا سود آور مي باشند . بنظر من اگر فضاي فعاليت براي موسسات مالي خصوصي فراهم آيد بيشتر از بانكهاي دولتي رضايت مردم را جلب مي نمايند .
قدرت اله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۷
این هم گامی است برای کشاورزی و نابودی کشاورزان داخلی پس اگر می خواهید کشاورزی را نابود کنید پس اجازه بدهید کشاورز زمین خود را به فروشد تا ویلا سازی شود.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر سازمان همکاری شانگهای هفته دفاع مقدس اربعین