بازدید 14669

دعوت هنرمندان برای ثبت سلفی با کودکان کار

این هنرمندان با انداختن دستبند «کودک کار، اینجا همین نزدیکی...» با کودکان کار عکس سلفی گرفتند و از سایر چهره های سینمایی و تلویزیونی هم دعوت کردند، برای حمایت از کودکان کار و توجه بیشتر مسئولان جامعه برای حل این معضل اجتماعی با کودکان کار عکس سلفی بیاندازند و دستبندی با مضمون «کودک کار، اینجا همین نزدیکی...» را به دست ببندند.
کد خبر: ۴۶۰۳۹۸
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۹ 23 December 2014
جمعی از چهره‌های سینمایی و تلویزیونی با حضور در مراسم «کودک کار، اینجا همین نزدیکی...» ضمن حمایت خود از کودکان کار خواهان رسیدگی‌های اصولی مسئولان و جامعه به این معضل اجتماعی شدند.

به گزارش «تابناک»؛ در مراسم «کودک کار، اینجا همین نزدیکی...» چهره‌هایی همچون بهاره رهنما، پوریا پورسرخ، علی ضیاء، الهه رضایی، سارا منجزی، اصغر نعیمی کارگردان و علیرضا بابایی حضور و همراهی داشتند.

الهه رضایی مجری سابق تلویزیون درباره حضورش در این برنامه گفت: «باید کودکان کار رابرای جامعه تعریف کنیم این کودکان دقیقا مصداق  همین شعار «کودک کار، اینجا همین نزدیکی...» در میان ما هستند اما چشمانمان آنها را نمیبیند. کودکان زیر 18 سال که در خیابان کار و زندگی می‌کنند ، بی سرپرست هستند و یا امکان بازگشت به خانواده را ندارند. کودکان خیابانی و یا کودکان کار محسوب می‌شوند.»

وی افزود: «قدم اول در این است که به فکر خانواده دار کردن این کودکان باشیم برای اجرای این مهم باید فرهنگ سازی در مرحله اول اتفاق بیافتد. رسانه ها اقدام کنند و فرهنگ فرزندخواندگی و سرپرستی کودکان را رواج دهند. در مرحله دوم باید بودجه لازم در اختیار مراکز مربوطه برای تجهیز مراکز و جمع آوری کودکان از سطح شهر قرار بگیرد.»

وی در ادامه عنوان کرد: «ما برای کاهش کودکان خیابانی ، باید از خیابانی شدن کودکان جلوگیری کنیم چون این کودکان در خیابان منبع سوء استفاده بزرگسالان خاطی هستند تبهکاران این کودکان را طعمه‌های خود می‌کنند برای رسیدن به اهداف پلید خود و در این روند امکان آلوده شدن و جذب شدن این کودکان به جریان های بزهکاری به وجود خواهد آمد.»

وی در پایان گفت: «اگر به معضل کودکان کار در جامعه پرداخته نشود هم اقتصاد جامعه آسیب جدی خواهد دید و هم زمینه ای برای توسعه و رشد آسیب های اجتماعی شهر فراهم خواهد شد.»

علی ضیاء دیگر چهره معروف تلویزیونی درباره حضورش در مراسم «کودک کار، اینجا همین نزدیکی...» گفت: «حضور من در این مراسم  تنها یک وظیفه بوده است با توجه به وظیفه اجتماعی که بر گردنم هست، طبیعی است هرکجایی که برای بچه ها برنامه ای گذاشته شود در آنجا حضور پیدا می کنم و در حقیقت این جزو وظایف من است که در این گونه برنامه ها شرکت کنم. بنابراین حضور یک چهره فرهنگی و هنری می تواند تاثیر عمیقی روی فکر و عقیده مخاطبان گذاشته و حتی به بچه های کار روحیه تازه ای را ببخشد.»


پوریا پورسرخ از چهره های جوان سینمایی کشور درباره برنامه‌های نظیر «کودک کار، اینجا همین نزدیکی...» و  ضرورت حمایت اصولی مسئولان از کودکان کار گفت: «ساماندهی کودکان کار یکی از اولویت هایی است مسئولان هر ارگانی باید بر آن  تمرکز کنند دارد و با توجه به حساسیت موضوع باید برای ساماندهی کودکان کار انجام شود. امروزه می بینیم در همه جای دنیا هنرمندان و اصولا چهره های شاخص و مشهور برای انجام کارهای نیک و پسندیده از هم سبقت می گیرند. وقتی هنرمندی در کارهای خیر و حمایت از کودکان کار دست به اقدامی می زند بسیار می تواند روی ذهن های مردم تاثیرگذار باشد. این تاثیرگذاری تا حدی است که امروزه می بینیم در همه جای دنیا هنرمندان و اصولا چهره های شاخص و مشهور برای انجام کارهای نیک و پسندیده از هم سبقت می گیرند. بنابراین حضور یک چهره فرهنگی و هنری می تواند تاثیر عمیقی روی فکر و عقیده مخاطبان گذاشته و حتی به بچه های کار روحیه تازه ای را ببخشد.»

سارا منجزی بازیگرسریال‌های پایتخت و کلاه پهلوی درباره وظیفه اجتماعی هنرمندان و دیگر چهرهای فرهنگی گفت درباره شعار «کودک کار، اینجا همین نزدیکی...» گفت: «حمایت از کودکان کار وظیفه‏‌ای است انسانی – اجتماعی که بر عهده‌‏ی یکایک افراد، سازمان‏‌ها و نهادهاست. بی‌‏تردید بدون توجه کافی به حقوق کودکان و سرمایه‏‌گذاری و برنامه‌‏ریزی در امر آموزش، بهداشت و ارتقای سطح زندگی آنان امیدی برای دستیابی به دنیایی بهتر وجود ندارد. من امروز به حمایت از این کودکان اعلام آما دگی می کنم و از دوستان و همکاران خودم هم دعوت می کنم تا در این راه همراه شوند.»
 
بهاره رهنما که از جمله بازیگران زن سینمای ایران است و علاوه بر بازیگری در بسیاری از فعالیت های اجتماعی و فرهنگی حضور چشمگیری دارد. وی درباره اهداف برنامه‌های نظیر «کودک کار، اینجا همین نزدیکی...» گفت: «کشور ایران از جمله کشورهایی است که به کنفدراسیون حقوق کودک پیوسته است و موظف است که طبق اصول این سازمان رفتار کند. از نظر این کنفدراسیون کار کردن کودک یک جرم اجتماعی محسوب می شود بنابراین هر دولتی موظف است طبق اصول تدوین شده نیازهای کودکان بی سرپرست را تهیه کرده و زمینه های امرارمعاش آنها را برطرف سازد.»

وی افزود: «دولت باید با کمک بخش خصوصی و افراد خیر سعی کند این معضل اجتماعی که بسیار هم در سطح شهر گسترش یافته است را برطرف سازد.پیکان همه حرف های من به سمت حمایت های دولتی است و باید دولت در قبال تعهدی که نسبت به این کودکان دارد احساس وظیفه کند. امیدورام دولت با برنامه های دقیق و مدون بتواند مسیر خوبی را برای این مشکل ایجاد کند.»

این هنرمندان با انداختن دستبند «کودک کار، اینجا همین نزدیکی...» با کودکان کار عکس سلفی گرفتند و از سایر  چهره های سینمایی و تلویزیونی هم دعوت کردند، برای حمایت از کودکان کار و توجه بیشتر مسئولان جامعه برای حل این معضل اجتماعی با کودکان کار عکس سلفی بیاندازند و  دستبندی با مضمون «کودک کار، اینجا همین نزدیکی...» را به دست ببندند.

ضرورت برخورد اصولی با آسیب اجتماعی کودکان کار یکی از مواردی بود که مورد تایید و تاکید همه چهره‌های سینمایی و تلویزیونی حاضر در مراسم «کودک کار، اینجا همین نزدیکی...» قرار گرفت.

در این مراسم تعدادی از فعالان مردم نهاد و رسانه‌ای فعال در حوزه کودکان کار نیز حضور داشتند و با همراهی چهره‌های سینمایی و تلویزیونی  و با کیک و چایی از کودکان کار پذیرایی کردند.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی