بازدید 53792
شیوه جدید تبلیغاتی برای فروش یک محصول خاص؛
در این ویدئوی ساده و شگفت‌انگیز، فردی به تصویر کشیده شده که با استفاده از دستگاه الکترولیز ساده‌ای، تلاش می‌کند نشان دهد آب لوله کشی پایتخت، به شدت آلوده است تا جایی که با کمک آزمایش ساده خود به این نتیجه می‌رسد که تقریبا یک بیستم آب تهران لجن‌های سمی و خطرناک است و برای رهایی از آن باید به سراغ استفاده از محصولی خاص رفت!
کد خبر: ۴۰۱۳۷۸
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۴ 19 May 2014
اگر پخش پی‌درپی یک تیزر تلویزیونی، پرکردن مجلات، روزنامه‌ها، سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی با وعده جایزه، استفاده از خانواده‌های شاد و رنگ‌های جذاب، بهره گرفتن از بازیگران خوش بر و رو و شیک‌پوش و امثال این روش‌ها برای ترغیب قشر متوسط جامعه به خرید محصولات شناخته شده کارآمد به نظر می‌رسد، ولی برای فروش محصولات خاص که کمتر شناخته شده و پیرو آن، تقاضا برای عرضه‌شان ایجاد نشده، به نظر باید از روش‌های جدید بهره برد؛ روشی مانند آنچه در این مطلب به آن خواهیم پرداخت و تفاوت چندانی با کلاهبرداری ندارد!

به گزارش «تابناک»، در روزگاری که سایت‌های اشتراک‌گذاری فیلم و ویدئو، یکی از پر‌مخاطب‌ترین سایت‌ها به شمار می‌روند و با گسترش دنیای دوربین‌های دیجیتال، گوشی‌های هوشمند و همچنین دسترسی بیشتر مردم به اینترنت، تماشای ویدئوهای بارگذاری در شبکه‌های اجتماعی ‌تحت نت و موبایل بنیان، تبدیل به یکی از تفریحات روزمره کاربران اینترنت در کشورمان شده، آفت‌های جدید این سبک ارتباطات هم مجال رخ نمایی در کشورمان را یافته و احتمالا تا چندی بعد، بر شدت و حدت بروز آن افزوده خواهد شد.

شاهد ماجرا را ویدئویی در نظر گرفته‌ایم که از مدتی پیش در شبکه‌های اجتماعی خارجی و داخلی میان کاربران ایرانی دست به دست می‌شود و به کمک ابهاماتی که می‌آفریند، برای برخی اقناع کننده به نظر رسیده و انتشار آن در قالب ایمیل‌های ارسال گروهی هم دنبال می‌شود.در این ویدئوی ساده و شگفت‌انگیز، فردی به تصویر کشیده شده که با‌ دستگاه الکترولیز ساده‌ای، تلاش می‌کند نشان دهد آب لوله‌کشی پایتخت، به شدت آلوده است تا جایی که با کمک آزمایش ساده خود به این نتیجه می‌رسد، ‌تقریبا یک بیستم آب تهران لجن‌های سمی و خطرناک است و برای رهایی از آن باید به سراغ استفاده از محصولی خاص رفت.

همه چیز به شکلی باور نکردنی حقیقت به نظر می‌رسد؛ از محیط معمولی آشپزخانه‌ای که محل تهیه این فیلم است و بر خلاف تیزرهای تلویزیونی، به آشپزخانه خیلی از ما‌ها که آنچنانی و مطابق مد روز جهان نیست، شباهت زیادی دارد تا دیالوگ‌های به ظاهر علمی فردی که آزمایش را انجام می‌دهد ـ و از قضا چهره‌اش هم نمایش داده می‌شود ـ با فردی که فیلم‌برداری می‌کند.

بنابراین، چه بسا بسیاری از کسانی که فیلم را می‌بینند، به مطالب ‌آن باور پیدا کرده و اگر وسع مالی داشتند، به راهکار مطرح ‌در پایان فیلم دست بیندازند و اگر هم اینچنین نشد، با دل چرکینی آب بخورند، این روایت وحشتناک را برای سایرین تعریف کنند و... .

اما مگر می‌شود مسائل مطرح ‌در این فیلم درست باشد و تا کنون هیچ کسی متوجه این حقیقت فاجعه بار نشده باشد؟ نه اساتید دانشگاه، نه دانشجویان فراوانی که در این زمینه صاحب‌نظرند، نه رسانه‌ها و نه هیچ انسان آزاد اندیش و بخرد دیگری؟

شاید مدافعان صحت مطالب این فیلم به این ابهامات نیندشیده و یا برای این پرسش‌ها و ده‌ها ابهام دیگر پاسخ در آستین داشته باشند! شاید هم ایشان همکلام با آن فردی که تحصیلات خود را بیان نکرده اما می‌گوید «لجن‌های گرد آمده روی آب، «نیترات»، «نیتریت»، «آرسنیک» هستند که هر سه مستقیم‌ از فاضلاب می‌آیند» لذا «اگر کمی چربی با این آب قاطی شود، سکته‌های قلبی و مغزی را سبب خواهد شد»، به این باور رسیده باشند که آب با فاضلاب مخلوط شده و «تنها کلرزنی روی آن صورت گرفته» و به لوله کشی شهر متصل شده است!

فیلم را ببینید تا برسیم به ادامه ماجرا:


دانلود

شاید بهترین استدلال برای رد مطالب مطرح ‌شده در فیلم و رو کردن دست حقه بازان، اشاره به نام آرسنیک باشد که عنصری به شدت سمی و مرگ‌آور است! بماند که معلوم نیست بازیگر این فیلم از کجا دریافته لجن گرد آمده حاوی این عنصر سمی، نیترات و نیتریت است؟!

اما پاسخ علمی‌تر به این ابهام را یکی از اساتید شیمی این گونه بیان می‌کند: برقکافت (الکترولیز) آب خالص به دلیل نارسانا‌ بودن آن ممکن نیست و حتی در آزمایشگاه هم برای انجام این آزمایش به آب اسید، باز یا نمک اضافه می‌کنند تا رسانا شده و بتوان به کمک برق، عناصر شکل دهنده آن را جدا ساخت. البته آب لوله کشی به مانند آب‌های معدنی حاوی املاح معدنی است که همین کار را انجام می‌دهد و باید افزود، وجود املاح در آب تا حدی لازم است.

وی می‌افزاید: البته آب تهران می‌تواند مشکلات زیادی داشته باشد و در نقاط گوناگون شهر، کیفیت متفاوتی هم نشان دهد و جز املاح، باکتری و میکروب هم در آن یافت شده یا برعکس، سالم، بهداشتی و استاندارد باشد؛ اما اگر چنین آزمایشی را با آب معدنی هم انجام دهیم، چنین نتیجه‌ای به دست خواهیم آورد، چراکه جز املاح، الکترولیز آب کار ساده‌ای نیست و دانشمندان روش درست انجام آن را پس از سال‌ تلاش یافته‌اند.

این شیمیدان می‌گوید: نقش الکترود‌ها در این آزمایش بسیار مهم است، چراکه هیدروژن و اکسیژن، دو عنصر شکل دهنده آب هر دو مشخصات بسیار خاصی دارند که اولی به آبساز مشهور است و به همین دلیل از آب (هیدرو به لاتین) نام گرفته و استحصال آن با الکترولیز اصلا به صرفه نیست و دومی هم که با قدرت بالای خود در چسبیدن به فلزات و «اکسیداسیون» مشهور است؛ یعنی اگر با الکترود فلزی به سراغ تجزیه آب برویم، با آزاد شدن اکسیژن در آند، سطح فلزی که الکترود آندی است به سرعت اکسید خواهد شد و علاوه بر رنگ دادن به آب، آزمایش را برهم خواهد زد؛ بنابراین،‌ نتیجه سال‌ها تلاش و آزمایش این شده که برای برقکافت آب باید از کاتدی از جنس پلاتین و آند نیکلی بهره گرفت.

وی می‌افزاید: جدای مشکل اکسیداسیون، با ایجاد جریان الکتریکی برای اینکه پتانسیل احیای دو الکترود فلزی با هم فرق می‌کند، یون‌های فلزی به درون محلول رفته و رسوب فلزی ایجاد می‌شود که منشأ تغییر رنگ آب در این آزمایش است.

بدین ترتیب آشکار می‌شود که این ویدئو به رغم حقیقت بودن، نشان دهنده حقیقتی پنهان مانده نیست. یعنی تنها اتفاقی مقابل چشمانمان رقم خورده که توجیهی برای آن نداریم و بناچار شاید توجیهات ارائه شده همراه با تصاویر را ‌به جای واقعیت باور کنیم.

آیا آب آشامیدنی تهران آرسنیک دارد؟!اما هدف از این کار چیست؟

تصویر سمت چپ را نگاه کنید و این بخش از دیالوگ‌های فیلم را به یاد بیاورید که «تنها یک نوع دستگاه تصفیه آب می‌تواند این معضل را رفع کند؛ دستگاه تصفیه آب آر او؛ از این شش مرحله‌ای‌ها!». گویی همه چیز سناریویی برای عرضه یک محصول تجاری است. وقتی ثابت شود اوضاع وخیم است، عده متقاضی خرید دستگاهی می‌شوند که اوضاع را به روال برخواهد گرداند و در این میان، سود خوبی نصیب وارد کننده و فروشنده این دستگاه‌ها و ارائه دهنده خدمات گسترده پس از فروش آن خواهد شد.

این تصویر از سایتی برداشته شده که دستگاه تبلیغ شده در این ویدئو را می‌فروشد و جالب اینکه در کنار این تجارت، کار فروش دستگاه الکترولیزی شبیه آنچه در ویدئو از آن بهره برده شده هم عهده‌دار است؛ از اینجای ماجرا به بعد را خودتان حدس بزنید و اگر از جمله مسئولان قضایی یا دولتی هستید و موردی برای رسیدگی به چشمتان خورد، پیگیری کنید!

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۲۴
انتشار یافته: ۳۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
از اول می دونستم یه کلکی پشت این فیلم هست!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
من نمی دانم فقط این می دانم که اب خانه مان را نمی توانم بخورم چون اول بو می دهد دوم کلر زیاد است و سوم لرت ته کتری نشان می دهد چه رسوبی قرار است ته بدن ما اتفاق بیفیتد
ولی بعد از خرید این محصول حداقل احساس خوبی بعد از خوردن اب دارم که بو وطعم نمی دهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
بالاخره چی شد این چه گزارشیه یک سری اطلاعات علمی سطح بالای شیمی رو نوشتید و اصلا" به اصل موضوع به زبان ساده نپرداختید که آیا این ویدیو صحت داره یا نه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
من اینکار را دو یا سه سال پیش دراصفهان انجام دادم ماه رمضان بود درساعت اوج مصرف آب را با این دستگاه تست کردم به همین شکل درآمد بعد مطلع شدم به علت مصرف زیاد آب در ساعات خاص از آب چاه برای کمبود استفاده میکنند جالب اینکه آب معدنی دماوند هم همین شکلی شد
پاسخ ها
استاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
بنده مهندس آب هستم. مثل اینکه مطلب بالا رونخوندید. املاح معدنی به طور طبیعی در آب هست و املاح بیکربنات سبب گوارایی آب می شود. این رنگ هم به علت ورود املاح خود آند در آبه. همین. وگرنه اب کاملا سالمه
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
ما یکی از این دستگاه ها را نصب کرده ایم. در میزان گچ آب تاثیر محسوسی داشته است.
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
چرا دستگاه roرو که انقد خوبه امتحان نکرد؟میذاشت ابو تصفیه کنه بعد دوباره ازمایش میکرد
کریمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
خدا وکیلی شما هم یک جانبه عمل می کنید اگر شک دارید جواب علمی و عملی می دادید بیئین جنوب شرق تهران آب را ببینید بعد قضاوت کنید
عسل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
آب اهواز چی داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
اژدها ، دراکولا ، اختاپوس ، تمساح نداره ولی بقیه چیزها رو داره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
گو چي نداره كا ؟
ناشناس
| Armenia |
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
ایول داره
پویا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
یاد کریس آنجل افتادم منتهی اینا نسخه وطنیش هستن!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
بحث تجاری بودن این فیلم جای خودش اما در سعادت آباد تا 3 سال پیش آب کیفیت بسیار بالایی داشت و اصلا رسوب ایجاد نمیکرد اما حالا ته کتری پر ار رسوب و گچ میشه و مزه آب هم تغییر کرده.
به همین دلیل هست که بعضی ها از این وضعیت سوء استفاده میکنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
شاید تو اهواز فیلمبرداری شده. آب اهواز رو چند ساعت بزاری تو یه لیوان یا تشت، یک لایه گل (یا خاک) ته نشین میشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
سلام
بنده خود مسئول آزمایشگاه آب هستم ومطالبی را که خدمت شما مینویسم منبعث از بیش از ده سال سابقه کار در آزمایشگاه میباشد .در همه آبهای آشامیدنی املاح مختلفی از جمله کلسیم ، منیزیم ، سولفات ، و .... وجود دارد که مقادیر آن در استانداردهای مختلف مشخص و معلوم است و تمامی آزمایشگاههای سازمان آب ملزم به کنترل این پارامترها میباشند و جای هیچگونه نگرانی نیست ولی در خصوص چشم بندی این آقای محترم بایستی گفت که اگر در آب مقدار کمی سولفات ودرحد مجاز وجود داشته باشد با یون مس الکترود واکنش داده و سولفات مس ایجاد میکند و بقول ایشان لجن ایجاد میکند لذا همانگونه که جناب آقای دکتر فرمودند برای الکترولیز آب بایستی از الکترودهای پلاتینی و نیکلی استفاده کرد. قطعا در آبهایی که این یونها موجود نباشند که تا حدی هم برای سلامتی مفید هستند الکترولیز آب ایجاد لجن نمیکند و هیچ ربطی به وجود یا عدم وجود آرسنیک یا نیترات ندارد چون روش تست این عناصر توسط دستگاههای خاصی انجام میشود مثل دستگاه اتمیک و دستگاههای یو وی .
پاسخ ها
kouroush
| Australia |
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
مس کجا بود ؟! الکترودای این دستگاه آهن و آلو مینیومه , مس کو؟ بله رنگ زرد پائین به دلیل اکترود آهنه , ولی لجن بالا عین فاضلاب است جناب استاد آزمایشگاه , بزن به بدن نوش جان.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
نوشته مورد تایید می باشد کارشناس ارشد آزمایشگاه آب و پساب
مهدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
به نظر من آب تهران آلوده ميباشد در منطقه چهار تهران در حكيميه اگر آب يك روز در پارچ يا ليوان بماند لكه هاي سبز رنگ ديده ميشود مانند جلبك و بسيار طعم بدي دارد .
ناشناس
|
France
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
اگر طبق نظر کارشناس شما، منشا لجن ها، الکترود باشه، پس چرا با الکترولیز آب معدنی، این لجن ها ظاهر نمیشوند؟! مگر در الکترولیز آب معدنی الکترود اکسیده نمی شود؟! حالا این آقا قصد تبلیغ داره اما این دلیل نمیشه که حقیقت رو کتمان کنیم. آب خیلی از شهرهای بزرگ مناسب نیست و این حتی از طعم آب مشخصه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
سلام بنده استاد دانشگاهم و شخصا آزمایش مشابه را با آب شهر زنجان انجام دادم و نتیجه تقریبا مشابه عکس فوق هست. تبلیغی در کار نیست موضوع واقعی بوده و برعکس اطلاع رسانی باید گردد تا جان مردم در خطر استفاده از مواد مضر قرار نگیرد.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
من نه فروشنده ام نه کاسبی می کنم ولی اگر گویید که آب تهران سالم است سخت در اشتباهید چون نیترات آب خیلی بیشتر از حد مجاز هست حداقل در جنوب تهران میگوید نه آب خوردن از جنوب تهران بردارید و بدهید آمایش نتیجه را هم اعلام کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
مدتی است که ته کتری ما رنگ زرد و قرمز خاکستر جمع میشود که گویای خطر آب تهرن است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
خوب همينه كه آب تهرون كم شده و هشدار ميدن ممكنه جيره بندي بشه . خوب نذار ته كتري آب بمونه ... هم كتريت خراب ميشه و هم آب اسراف ميشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
به سادگي مشخص هست املاح و لجني كه در سطح آب غوطه و شناور هست مربوط به جنس آهني هست كه به عنوان كاتد در نظر گرفته شده و به خاطر املاح موجود آب نيست
آزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
سلام
بلعخره معلوم نشد که آب تهران تمیزه یا آلوده . جناب کارشناس به همه سوالات پاسخ داد جز همین مورد . بلعخره آب تهران لجن و آرسنیک داره یا نه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
من متوجه نشدم. آخر این ویدیو درست است یا خیر؟ یا این که درست است ول یک مساله طبیعی و عادی است. یعنی آرسنیک دارد و این عادی است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
كارشناسان محترم لطفا" پاسخ دهند
آيا آب تهران املاح دارد ؟
آيا آب تهران آهك دارد ؟
آيا آب تهران نيترات دارد؟
سفيدك هاي داخل كولر چيست ؟
جرم شيشه ها و ديواره گلدانهاي شيشه اي چيست ؟
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
ما سال دوم هنرستان با اب معدنی این کار کردیم که کل لیوان سبز شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
یکی جواب دهد که آب آشامیدنی تهران چه ندارد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
توضیحات جناب شیمی دان جامع و کافی بود
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
جالبه که این آقا خودش دستگاه تصویه آب نداره....
اگر این قضیه اینقدر ناگوار بود خودش اولین کسی بود که این دستگاه رو استفاده میکرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
خانمم هپاتیت گرفت بردم بیمارستان دی تهران گفتند آب منطقه شما (اتابک و نفیس در خاوران) بسیار آلوده است ولی متأسفانه اقدامی نکردند ؟؟؟؟؟؟
کد خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
سلام من خودم تب بچه ام در اصفهلن چند ماه طول کشید بعد که اب را دادیم آزمایش معلوم شد از آب است و این آزمایش را هم خودم با این دستگاه انجام دادم و حالا که دستگاه تصفیه خریدیم مشگلی نداریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
آقای نویسنده
کافیه یه سر به فروشندگان محصول بزنید و واقعیت رو از نزدیک ببینید تازه کتری آشپزخونتون یادتون نره
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
این ro که ایشون میگن یه اصطلاح تو دستگاهای تصفیه ابه و مارک به خصوصی نیست که بخواد تبلیغ کنه.
منظورش اینه که اون دستگاهی که میخرید عمل ro رو تو تصفیه داشته باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۸
من همین آزمایش وباالکترودهای استیل انجام دادم و نتیجه مشابه گرفتم ضمنا لجنی که روی ظرف میادبوی بسیار بدی میده مطمعنا مشکل الکتروهانیستند .فردیس
،
مهرداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
آبی که دارید تصفیه شده شاید نباشه ولی اون لجنی که می‌بینید بابت دستگاه الکترولیزه ، به طور ساده بخایم بگیم این یک نوع کیمیا گریه ، برای تبدیل یک محلول به ماده دیگه استفاده میشه تو شیمی ، حالا اون املاح و غیره که تو آبه باعث این رنگ میشه ، اگر کسی میخاد دیگه از این چرندیات نبینه از آب آشامیدنی استفاده کنه نه آب معدنی ، چون این آب از تقطیر تهیه شده و هیچ املاحی نداره ، ته قابلمه یا کتریتونم نمی‌بینید چیزی ، از آب معدنی هم ارزانتره
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نحوه برگزاری امتحانات مدارس 1399 1400 نشست وین انتخابات 1400 غزه اکبر ترکان
آخرین اخبار