بازدید 6541
کد خبر: ۳۶۸۹۲۹
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۲ - ۱۹:۴۰ 04 January 2014
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه "دیپلمات‌های ما نمی‌توانند جزئیات مذاکرات را مطرح کنند"، اظهار کرد: دولت گام اول را در مذاکرات هسته‌ای بسیار خوب برداشت.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سخنرانی خود در کنگره «حماسه اقتصادی و نقش متخصصان در دولت جمهوری اسلامی ایران» با بیان اینکه "حماسه سیاسی به عهده مردم بود و مردم بسیار خوب آن را خلق کردند"، خاطرنشان کرد: حماسه سیاسی به تصریح رهبری، انتخابات بود. مردم در خلق حماسه سیاسی کوتاه نیامدند و انتخابات جالبی را برگزار کردند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با بیان اینکه "کسی در انتخابات گذشته تردیدی نداشت"، تصریح کرد: مردم همچنان نشان دادند که در صحنه هستند.

وی با اشاره به موضوع حماسه اقتصادی، گفت: البته حماسه اقتصادی مثل حماسه سیاسی نیست که در کوتاه‌مدت انجام شود. حماسه اقتصادی یک راه تدریجی است که باید منظم جلو برود، زیرا ابزار، برنامه و انسان‌های شایسته می‌خواهد. خوشبختانه دست ما هم از وجود انسان‌های شایسته خالی نیست. ما امروز مجموعه‌ای از متخصصان در رشته‌های مختلف به اندازه کافی داریم که اگر ابزار و برنامه هم فراهم باشد، باید به خلق حماسه اقتصادی امیدوار باشیم.

هاشمی رفسنجانی در ادامه با بیان اینکه "سند چشم‌انداز 20 ساله، بر اساس حرکت دانش‌محور بنیان شده است"، افزود: مجلس در این رابطه باید مقررات لازم را فراهم کند و دولت هم باید مدیریت شایسته‌ای داشته باشد.

رییس تشخیص مجمع مصلحت نظام با اشاره به اینکه "تحریم‌ها و مدیریت‌های نامناسب، مشکل اصلی برای تحقق حماسه اقتصادی است"، خاطرنشان کرد: دولت موفق شد در مذاکرات هسته‌ای گام اول را درست بردارد؛ اگرچه انتقاداتی هم نسبت به دولت وجود دارد و نمی‌توان گفت چرا عده‌ای انتقاد می‌کنند، ولی باید دانست که گام اول، گام کوچکی نیست، زیرا طرف مقابل ما قدرت‌های اول جهان هستند و تحریم‌ها هم ناشی از تصویب شورای امنیت است.

مذاکره‌کنندگان باید احساس پشت‌گرمی کنند

وی با اشاره به اینکه "مواجهه با 1+5 باید توسط یک دولت انجام شود"، تاکید کرد: این مذاکرات سخت، فنی، پیچیده و چندوجهی است که مذاکره‌کنندگان باید احساس پشت‌گرمی کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همچنین افزود: مجلس سنا به دنبال تصویب تحریم‌های جدیدی بود که کاخ سفید در مقابل آن ایستاد، زیرا آنها فهمیدند که تحریم ایران به نفع اقتصاد و امنیت جهان نیست.

وی با بیان اینکه "اگر انسجام ملی در این مذاکرات وجود داشته باشد، زودتر به نتیجه خواهیم رسید"، تصریح کرد: غرب با مشاهده اختلاف در کشور، فشارها را بیشتر خواهد کرد؛ البته حزب جمهوریخواه در آمریکا هم نمی‌خواهد دموکرات‌ها موفق شوند زیرا در آمریکا انتخابات در پیش است و جمهوریخواهان نمی‌خواهند دموکرات‌ها این مساله پیچیده جهانی را حل کنند.

ایران می‌تواند نقطه قابل اعتمادی برای حفظ منطقه باشد

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به وجود ناامنی‌ها و خشونت‌ها در منطقه خاورمیانه نیز گفت: ایران در منطقه، یک وزنه بزرگ است و اگر دنیا اجازه دهد، ایران می‌تواند نقطه قابل اعتمادی برای حفظ منطقه باشد.

در مذاکرات امتیازی نداده‌ایم

به گزارش ایسنا، آیت‌الله هاشمی در ادامه به مذاکرات هسته‌ای با گروه 1+5 اشاره کرد و افزود: ما در این مذاکرات امتیازی نداده‌ایم. البته اسرائیل به آمریکا می‌گوید که ایران همه کشورهای 1+5 را دست انداخته است. ما امیدواریم در ادامه، غرب از خود بی‌اعتمادی نشان ندهد زیرا اگر غربی‌ها حسن‌نیت نشان دهند و بخواهند مسئولانه مساله هسته‌ای حل شود، زمان زیادی نیاز نیست.

وی افزود: آنها به ما می‌گویند که به ما اعتماد ندارند، در حالی که رهبر ما فتوا داده است که ما به دنبال ساخت بمب هسته‌ای نیستیم. آنها از ما شفاف‌سازی می‌خواهند که ما در این راستا هم عمل کرده‌ایم. ما اجازه بازدید از مکان‌های مورد نیاز آژانس را داده‌ایم اما آنها باید بدانند اگر هدفشان باج‌خواهی است، به هدف خود نخواهند رسید.

نیاز نداریم چیزی را مخفی کنیم

رییس تشخیص مجمع مصلحت نظام در ادامه یادآور شد: در این مدت شش ماهه، آنها به دنبال سنجش اعتماد هستند. ما هم به دنبال سنجش اعتماد آنها هستیم. ما اگر ببینیم آنها نسبت تعهدات خود کوتاهی می‌کنند، به آنها اعتماد پیدا نمی‌کنیم. ما نیاز نداریم چیزی را مخفی کنیم و من مطمئنم دولت و رهبری از اعتمادسازی ابایی ندارند.

هاشمی رفسنجانی در ادامه به ترکیب کابینه دولت اشاره کرد و با بیان اینکه "دولت موفق شده است در تشکیل کابینه گام‌هایی بردارد"، خاطرنشان کرد: اگرچه نسبت به انتخاب کابینه منتقدانی هم وجود دارد.

اگر مذاکرات سریع‌تر به نتیجه برسد، راه‌های دسترسی به منابع آغاز می‌شود

وی همچنین گفت: اگر مذاکرات سریع‌تر به نتیجه برسد، راه‌های دسترسی به منابع آغاز می‌شود و اگر منابع آزاد شود، ما به سرعت می‌توانیم برنامه‌های خود را تکمیل کنیم. راه درست این است که تلاش مضاعف کنیم و در کنار تلاش خود، هم شفاف‌سازی و هم اعتمادسازی کنیم.

به گفته این عضو مجلس خبرگان رهبری، اگر غرب بخواهد با انصاف رفتار کند، ما به هدف خود می‌رسیم و حماسه اقتصادی آغاز می‌شود.

در سال‌های اخیر از سند چشم‌انداز عقب ماندیم

به گزارش ایسنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همچنین اضافه کرد: مدیران لایق و متخصصان ارزشمند می‌توانند حماسه اقتصادی را خلق کنند. معتقدم که مسئولیت متخصصان بسیار سنگین است و البته قبول دارم بودجه، میدان را برای متخصصان باز نمی‌کند. اکنون بانک‌ها در شرایطی نیستند که از پروژه‌ها به خوبی حمایت کنند و دست ما هم از منابع مالی دنیا کوتاه است.

رییس تشخیص مجمع مصلحت نظام افزود: با این وجود، دولت به دنبال حل این مشکلات است. ما باید از دولت حمایت کنیم تا به این وسیله عقب‌ماندگی از سند چشم‌انداز 20 ساله را جبران کنیم، زیرا در سال‌های گذشته از این برنامه عقب افتاده‌ایم.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
طرح ترافیک 99 جمشید شارمهد گروه تروریستی تندر مهرداد بذرپاش محمدرضا نوایی