بازدید 381368
سومین روز از دور جاری مذاکرات هسته‌ای در ژنو، در حالی آغاز می‌شود که با حضور وزرای خارجه کشورهای‌۱+ ۵، مذاکراتی حساس و سخت در راه است. هرچند مذاکرات دیروز و از جمله جلسه طولانی کری، ظریف و اشتون در شب گذشته، به کاهش اختلافات کمک کرده، ‌هنوز رسیدن به توافق را قطعی نکرده است. با این حال، گفته می‌شود فرانسه از مواضع سخت خود عقب‌نشینی کرده است.
کد خبر: ۳۵۶۶۷۲
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۶ 09 November 2013
مذاکرات هسته‌ای وارد روز حساس خود شد

سومین روز از دور جاری مذاکرات هسته‌ای در ژنو، در حالی آغاز می‌شود که با حضور وزرای خارجه کشورهای ‌۱+ ۵، مذاکراتی حساس و سخت در راه است. هرچند مذاکرات دیروز و از جمله جلسه طولانی کری، ظریف و اشتون در شب گذشته، به کاهش اختلافات کمک کرده، ‌هنوز رسیدن به توافق را قطعی نکرده است. با این حال، گفته می‌شود فرانسه از مواضع سخت خود عقب‌نشینی کرده است.

 8:35  ـ بر پایه بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید، اوباما با ارائه جرئیاتی از ‌گفت‌وگو‌ها به نتانیاهو، به وی تأکید کرده ‌که آمریکا به جلوگیری از ساختن سلاح هسته‌ای توسط ایران متعهد است و این مسأله هدف گفت‌وگوهای جاری بین ایران و ‌۱+ ۵ در ژنو است.

نتانیاهو نیز نگرانی خود را از این که مذاکرات به کاهش فشار بر ایران و فروپاشی رژیم تحریم‌ها منجر خواهد شد، تکرار کرده است.

10:00 ـ «سید حسن موسویان» یکی از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای پیشین ایران درباره آخرین دور از مذاکرات ایران با ‌۱+ ۵ گفت: «میان روسیه، چین، کشورهای اروپایی و ایران توافقی ایجاد شده است فقط آمریکا باید در زمینه کاهش تحریم‌ها به این روند بپیوندد‌».

11:00 ـ  مذاکرات سه جانبه که قرار بود ساعت 8:30 به وقت ژنو از سر گرفته شود، هنوز برگزار نشده است.

11:15 ـ خبرگزاری فارس: مذاکرات سه جانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا و نماینده اتحادیه اروپا آغاز شده است. (این خبر تأیید نشده است)

11:20 ـ  خبرنگار بی‌بی‌سی به نقل از فابیوس وزیر خارجه فرانسه: به نتیجه رسیدن مذاکرات قطعی نیست

11:25 - از دیپلمات‌ها نقل شده ‌که مذاکرات دست‌کم دو هفته دیگر طول خواهد کشید. لس آنجلس تایمز دلیل سفر لاوروف را کمک به شکستن بن‌بست پیش آمده در مذاکرات دانسته است. به نوشته این روزنامه، وزیر خارجه آمریکا برای امضای توافقنامه به ژنو رفت اما مانعی بر سر راه ایجاد شد که منجر به طولانی‌تر شدن مذاکرات گشت،‌ اما هنوز هیچ سرنخی درباره مانع ایجاد شده به دست نیامده است.

11:42 - «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای امضای یک توافقنامه چهارچوب همکاری بین ایران و آژانس در دهم و یازدهم نوامبر (نوزدهم و بیستم آبان ماه) در حین سفر به تهران‌ آماده می‌شود.

11:50 - وزیر خارجه ژاپن وارد تهران شد. این در حالی است که ظریف امروز را هم در ژنو خواهد بود.

11:55 - هاآرتص به نقل از وزیر خارجه فرانسه: راکتور اراک، غنی‌سازی 20 درصدی و ذخایر اورانیوم موانع رسیدن به توافق هستند.

11:58 - با توجه به این که هیأت‌های گروه ‌۱+ ۵ در حال رایزنی‌های فشرده با کشورهای خود هستند و همچنین احتمال ورود لاوروف تا ساعت 13 به وقت ژنو، گفته می‌شود که سومین روز مذکرات با دیرکرد آغاز می‌شود.

12:00 - هم اکنون هیأت‌های مذاکره کننده در حال رایزنی با پایتختهای خود هستند. پس از پایان این رایزنی ها، مذاکرات سه جانبه ظریف، اشتون و کری آغاز خواهد شد.

12:25 - خبرنگار بی‌بی‌سی: دیپلمات‌ها در حال آمد و شد هستند. تاکنون کری و اشتون دیدار داشتند، سپس فابیوس اضافه خواهد شد. بعد از این قرار است کری، هیگ، فابیوس و وستروله دیدار کنند، بعد از آن، اشتون، فابیوس و ظریف دیدار خواهند کرد و دیدار بعدی بین ظریف، اشتون و کری خواهد بود. زمان دیدارها معلوم نیست. زمان رسیدن لاوروف نیز روشن نیست. 

12:47 - وزیر امور مالی اسرائیل: اگر تحریم‌ها علیه ایران تخفیف پیدا کند، شرکت‌های بین‌المللی به سوی ایران هجوم خواهند برد و فشارها بر این کشور از بین خواهد رفت.

13:00 - لورا روزن خبرنگار المانیتور: یکی از دیپلمات‌ها به من گفت این فرانسوی‌ها  هستند که از توافق ناراحتند و نه آمریکایی‌ها.

13:25 -  لورا روزن خبرنگار المانیتور: ‌۱+ ۵  دچار شکاف شده است. یکی از دیپلمات‌ها به خاظر عدم اطلاع از این که دیگران در حال انجام چه کاری هستند، ابراز خشم کرد.


تصاویر اختصاصی «تابناک» از روز سوم مذاکرات

13:30- هیگ وزیر خارجه انگلیس: هنوز توافقی حاصل نشده است. شاید لازم باشد یک بار دیگر به اینجا بیاییم.

13:50 - وزیر خارجه ایران با کاترین اشتون در هتل اینترکنتینانتال دیدار کرد. پس از این دیدار هیأت ایرانی بالوران فابیوس و ویلیام هیگ وزرای خارجه فرانسه و انگلیس دیدار می‌کند و سپس مانند شب گذشته نشست سه جانبه ظریف، اشتون و کری انجام خواهد شد

13:55 - ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس: «‌پیشرفت خیلی خوبی در مذاکرات هسته‌ای ایران به دست آمده است.‌ وزیر خارجه انگلیس در ادامه تأکید کرد که هنوز مسائل مهمی برای حل و فصل وجود دارد. برنامه هسته‌ای ایران خیلی گسترده است و جنبه‌های متفاوتی دارد؛ بنابراین، هر گونه توافقنامه‌ای که جهان می‌تواند به آن اعتماد کند باید دقیق و مشخص باشد.

14:00- لاوروف وارد هتل اینترکانتیننتال شد.

14:05 - دیدار سه جانبه ظریف، اشتون و فابیوس از حدود ساعت 14 به وقت تهران شروع شده است.

14:30 - لاوروف در پاسخ به این ‌که آیا مذاکرات بین آمریکا و روسیه، باعث گشایشی در مذاکرات خواهد شد یا نه، پاسخ داده است، که می‌دانم شکافی ایجاد خواهد شد یا به سمت موفقیت یا به سوی فروپاشی!

14:30 - دیدار سه جانبه ظریف،‌ فابیوس و اشتون به پایان رسید.

14:40 - دیدار چهار جانبه ظریف، اشتون، وستروله و هیگ وزرای خارجه ایران، آلمان، انگلستان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی در ژنو آغاز شد.

15:00 - پس از اقامه نماز توسط هیأت ایرانی، مذاکرات بین ظریف، اشتون و کری آغاز خواهد شد.

15:10 - تایمز آو اسرائیل: نتانیاهو در وضعیت ناباوری شوکه‌آور قرار دارد.

15:15 - جاستین لوگان از مؤسسه کاتو: موضع فرانسه حتی از موضع دولت بوش هم تندتر است!

15:25 - ادعای شبکه خبری ان‌‌بی‌سی: مذاکره کنندگان ایرانی آماده امضای پیش نویس توافق‌نامه موجود روی میز هستند.

15:33 - کارل بیلدت وزیر خارجه سوئد: ظاهرا سختی مذاکرات نه با ایرانی‌ها بلکه بین خود ‌۱+ ۵ است. این چندان خوشایند نیست.

16:00 - دیدار سه جانبه ظریف، اشتون و کری به همراه معاونان آنها آغاز شده است. وزیر خارجه پیش از ورود به محل مذاکرات سه جانبه با کری و اشتون به شماری از خبرنگاران ایرانی گفت که هنوز فاصله‌هایی وجود دارد اما پیشرفت هم ‌داشته است.

آخرین اخبار از مذاکراتی سخت برای رسیدن به یک متن مشترک

16:05 - رادیو دولتی چین :‌ یانگ یی‌ وزیر خارجه چین، در نشست امروز مذاکرات اتمی ایران و ‌۱+ ۵ ر ژنو حضور می‌یابد.

16:15 - زمان گفت‌وگوی دیپلمات‌های ارشد ایرانی و آمریکایی در 24 ساعت گذشته بیش از این زمان در 34 اخیر بوده است.

16:40- معاون وزیر جنگ رژیم صهیونیستی: توافق آتی میان ایران و قدرت‌های جهانی مانند یک حراج است. تهران کاهش فوری تحریم‌ها را در ازای پیمانی دروغین برای تأخیر در برنامه هسته‌ای به دست می‌آورد.

17:05 - دیپلمات‌های غربی: همه چند ماه روی این پیش‌نویس کار کرده بودند، وزیر خارجه فرانسه با دخالت در آخرین زمان مشکل ایجاد کرده است. یک خبرنگار آمریکایی گزارش‌ داد که اقدام فرانسه در مخالفت با پیش‌نویس اولیه توافقنامه هسته‌ای ایران با تعجب دیپلمات‌های غربی مواجه شده است.

17:15 - لاوروف و  فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه به هتل محل مذاکرات بازگشتند.

17:30 - منابع نزدیک به اشتون، تک‌روی فرانسوی‌ها را تأیید کرده‌اند. منابع اسرائیلی نیز این خبر را تأیید کرده‌اند.

17:50 - تصویر زیر از مذاکره سه جانبه امروز مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است.18:05 - نشست سه جانبه ظریف، اشتون و کری موقتا و برای تنفس متوقف شده ‌و دوباره از سر گرفته خواهد شد.

      ظریف: اکنون به مرحله تدوین متن رسیده ایم

                در داخل ‌۱+ ۵ تفاوت دیدگاه وجود دارد

               نیاز هست نگرانی‌های ایران هم رفع شود‬

               درباره برخی موضوعات به توافق رسیدیم و در مورد بعضی دیگر هنوز باید کار کنیم

               مذاکرات قطعا فردا نخواهد بود

               در صورت نیاز تاریخ دیگری تعیین خواهد شد.

18:15 - ظریف پس از اشتون و کری با لاوروف دیدار خواهد کرد.

18:50 - خشم افکار عمومی ایران از مواضع فرانسه مورد توجه قرار گرفته است.

18:50 - هاشمی رفسنجانی: دیدار پنج ساعته محمدجواد ظریف با جان کری و کاترین اشتون "دلیل خوبی بر جدیت دو طرف است."

18:55 - مایکل مان: اشتون مشغول مرور دیدارهای انجام شده بین کشورهاست تا بر سر موضوعات مشخصی گفت‌وگو کند.

19:13 - ظریف در جمع خبرنگاران: این مرحله از مذاکرات مرحله دشواری است. هم نگرانی‌های ایران و هم نگرانی‌های طرف مقابل باید مورد توجه قرار بگیرد. مقدار زیادی از وقت در ‌۱+ ۵ گرفته می شود و این طبیعی است. کشورها منافع و دیدگاه های مختلفی دارند. دیوار بلند و تاریخی بی اعتمادی بین ایران و آمریکا وجود دارد. راجع به جزییات در رسانه‌ها و علنی صحبت نمی‌کنم. فرانسه هم دیدگاه خود را دارد ولی این روندی است که باید بر اساس احترام متقابل جلو برده شود. کشورها باید بدانند این روندی است که باید با توجه به حقوق مردم ایران به نتیجه برسد، و‌گرنه پایداری نخواهد داشت. 


ما به نمایندگی از مردم ایران که صلح‌طلب و به دنبال داشتن حقوقشان هستند، آماده‌ایم تا طرحی را تدوین کنیم که حقوق مردمان تأمین شود. مذاکراتمان با آمریکایی‌ها را برای استراحت و مشورت آنها با همکارانشان متوقف کردیم. از روز اول گفتیم کار دشوار و زمان‌بر است.
‌اگر در پایان امروز به نتیجه نرسیم روند یک هفته یا ده روز بعد ادامه پیدا خواهد کرد. اگر طرف مقابل آمادگی برای رسیدن به راهکار را داشته باشد ما هم داریم. مذاکراتمان با فرانسه جدی بود.

19:15 - جلسه سه جانبه اشتون، ظریف و  لاوروف در جریان است. انتظار می‌رود که بعد از حضور وزیر خارجه چین، جلسه با حضور همه طرف‌ها برگزار شود.

19:45 - لبخند دیپلمات‌ها در این تصویر، نشانه‌ای از خوب پیش رفتن مذاکرات دانسته شده است.20:10 - اشتون از محل دیدار ظریف و لاوروف خارج شده است.