بازدید 14796
کد خبر: ۳۳۱۴۲۹
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۲ - ۱۶:۵۰ 12 July 2013
برنامه ورزش و مردم برنامه ای است که به طور مداوم بعد از انقلاب از تلویزیون در حال پخش است. برنامه ای که بچه های نسل دهه شصت و قبل از آن خاطرات خوبی از آن  دارند. شب های یک شنبه  مردم  ورزش دوست تا پاسی از شب منتظر این برنامه بودند تا شاید بتوانند به طور خلاصه تنها ده تا پانزده دقیقه فوتبال کشورهای اروپایی را تماشا کنند. جنگ بود و کمبودامکانات، و مسائل جانبی آن. در آن شرایط این برنامه مانند برنامه  نود فردوسی پور بود. همه ما دیگر عادت کرده بودیم، میدانستیم که بهرام شفیع در حالیکه بیش از اندازه از مهمان برنامه تعریف می کند، هم زمان انتقادهای غیر مفیدی نیز بیان می کند. ولی چاره ای نبود، فقط دو شبکه تلویزیون داشتیم، نه ماهواره ای بود و نه اینترنتی. به اصطلاح این برنامه آش کشک همه ایرانی ها بود. بعد ها آقای شفیع از طریق تلویزیون معروف شد ، مدتی عضو هیئت مدیره پرسپولیس و در ادامه رئیس فدراسیون هاکی ایران  شد!

 با آمدن برنامه نود در سال 78 تحول عظیمی در ساخت برنامه های ورزشی اتفاق افتاد. عادل فردوسی پور با الهام از برنامه ورزشی شبکه  "رای" ایتالیا ساختار برنامه سازی ورزشی ایران را به  کلی  تغییر داد. توجه به حاشیه ها، برملا کردن دروغ های مدیران ورزشی وعریان کردن اتفاقات پشت پرده فوتبال حاصل برنامه نود برای فوتبال ما بود. در این میان برنامه های ورزشی دیگر مانند ورزش از شبکه 2 به جای رقابت و ارمغان آوردن خلاقیت و جذایب برای بینندگان، قافیه را باختند. بعد از مدت کوتاهی برنامه ورزش از شبکه دو با اجرای صالح نیا تعطیل شد، جنگ فوتبال آسیا با اجرا و تهیه کنندگی اسکندر کوتی تمام شد و فقط دو برنامه نود عادل و ورزش و مردم بهرام شفیع باقی ماندند.

شفیع که می دانست اگر بخواهد با نود رقابت کند باید تغییراتی در برنامه ایجاد کند با دعوت از چندین جوان جویای نام سعی در تغییر ساختار برنامه کرد و تا حدودی هم موفق شد. ولی اشکال کار این برنامه در جای دیگر بود (و هست).  در واقع مشکل شفیع در نحوه اجرای برنامه است.

نکته جالب توجه در این برنامه دعوت از مهمانان ورزشی و نحوه پرسش و پاسخ است. به عنوان مثال علی دایی در روز جمعه 21 تیر ماه با تبلیغات فروان در این برنامه حاضر شد. یکی از سوال هایی که شفیع  از دایی پرسید این بود که "نظر شما در رابطه با اظهار نظر یکی از اعضای هیئت مدیره درباره خودتان چیست ؟" اما زمانی که دایی میخواست جواب سوال را بدهد شفیع خود جواب سوال را داد! و اظهار نظر های خودش را به خرد ملت بیچاره می داد. از آن بدتر بی حرمتی به علی کریمی و تعریف از علی دایی بود. او با درست کردن یک جدول، نتایج پرسپولیس با حضور کریمی و با حضور علی دایی را مقایسه کرد  و بیان کرد که پرسپولیس در هر دو دوره در کجای جدول بود! 

آش قضیه اینقدر شور شد که علی دایی هم اذعان کرد این مقایسه درستی نیست ایشان بازیکن بودند و من مربی تیم. به جرات می توانم بگویم که شصت دقیقه از نود دقیقه طول این برنامه با صحبتهای این مجری میگذرد، ده دقیقه دیگر آن به پخش آگهی ، ده دقیقه گزارش خارج ازاستودیو، و فقط ده دقیقه به مهمان برنامه اختصاص داده می شود تا فرصتی برای اظهار نظر داشته باشد.

برنامه ورزشی باید در جهت روش شدن افکار عمومی باشد به عنوان مثال همه بیننده ها چشم انتظار ماندند که ایشان از آقای دایی این سوال را بپرسند که چرا با وجود قرارداد و تعهدی که به راه آهن دارند زیر قول خود زده و به پرسپولیس آمدند و یا چگونه علی دایی در حالیکه انتظار قانونمندی از مدیران کشور را دارند، با وجود سال ها بازی کردن در اروپا  قانون را زیر پا گذاشته و ......، و یا سوال انتقادی زیادی که در این مقاله فرصت بازگویی آنها نیست.

  باید این هشدار را داد که شاید اکنون به دلیل  وجود خلا  یک برنامه ورزشی خوب در شبکه های ماهواره ای هنوز ارتباط نزدیکی بین فوتبال دوستان و صدا و سیما وجود دارد. ولی اگر شبکه های بیگانه تصمیم به تولید برنامه های ورزشی خوب بگیرند، شاید همان بلایی که تا حدی بر سرسریال های تلویزیونی در جامعه ما آمد در فوتبال ما نیز خواهد آمد. یعنی تاثیر گذاری صدا و سیمای ملی کم خواهد شد و مردم تاثیر خود را از شبکه های بیرون از کشور بگیرند .

 در سینمای ما  روزگاری قیصر مسعود کیمیایی  فیلم اول این مملکت بود و ملت ما خیلی از حرکات و رفتار خود را به تقلید از هنرپیشه نقش اول آن  تکرار می کردند. ولی اکنون دوره اصغرفرهادی ها است و نسل دهه هفتاد تشنه یک صدای جدید و یک مجری قوی است. برخی ها باید بدانند دوره آن ها به سر آمده و دیگر روزگاری نیست که در آن بتوان بدون اطلاعات صحبت کرد و هیچ گونه بازخوردی نداشت. عصر، عصر اطلاعات است. در کمتر از چند ثانیه شبکه های اجتماعی حرف های نابلد شما را بازتاب می دهند، پیج درست می کنند وهمیشه  به دنبال اشتباهات شما هستند.  دیگر فرصت خطا ندارید.

راستی در این دو ماه جای فردوسی پور بد جوری خالی بود، عادل ای کاش بودی!
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳۷
انتشار یافته: ۱۳
حمید رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۱
اخ اخ یعنی درد دل ما بینندگان رو گفتی خدا وکیلی .این مجری کفر همه رو در میاره از بس میپره تو حرف میهمانش .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۱
اما زمانی که دایی میخواست جواب سوال را بدهد شفیع خود جواب سوال را داد!راستی در این دو ماه جای فردوسی پور بد جوری خالی بود، عادل ای کاش بودی!
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۱
واقعا گل گفتی!به شدت موافقم
لاله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۱
شفیع واقعا شورش رو در اورده مثل بچه ها مدام توی صحبت فرد میهمان می پره
این قضیه مال این هفته فقط نبود همیشه اینطوریه
ممنون از تابناک
راستین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۱
ازشخصیت ومتانت وجواب های علی دایی که نشان ازشخصیت بالای او وتجربه اش میدادخیلی خوشم امد نشان دادکه برای علی دایی شدن باید تلاش کوئشش وجدیت داشت
سجاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۱
باهات کاملا موافقم تابناک. خیلی برنامه سرشاراز تملقی شده! فرقی هم نداره کی باشه و ازکجا! هفته قبل هم با سر وصدا رویانیان و فتح اله زاده رو آوردن اما دریغ از یه بحث درست و حسابی. بخدا راضی نیستیم از بیت المال خرج این برنامه بشه!!! آخه به کی بگیم حرفمونووووووووو
علی سعیدیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۱
ضمناحترام به آقای شفیع که از بیننده های پر و پا قرص برنامه ورزش و مردم ایشان در دهه 60 بودم لطفا یک بار هم که شده برنامه های پخش شده خود را ببینند که چقدر بیش از میهمانان صحبت می کنند و یا به وسط حرف انها می پرند و رشته کلام را از دست آنان در می آورند
محمد جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۱
با سلا خدمت شما . واقعا حرف دل مردم رو میزنید . آقای شفیع با احترامی که به شما دارم ولی این رو بگم که واقعا شورش رو در آوردید من روز جمعه این برنامه رو دیدم و واقعا اعصابم خورد شد یه سوال از مهمان کرد و خودش هم جوابش رو داد این چه کاریه که مهمون دعوت میکنین.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۲
صدا و سیما برنامه سفلرشی شفیع را لازم دارد تا هر چه خود میخواهد به خورد مردم بدهد.
ای کاش بجای خداحافظی به شفیع پیشنهاد گزارش یک مسابقه فوتبال را بدهند ببینند فرق رئال مادرید و بایرن مونیخ را میداند یا نه.
برنامه امروز ورزش ومردم همه را حتی پرسپولیسیها را عصبانی کرده چه رسد به استقلالیها
واقعا برای صدا وسیما متاسفم
میم دات
|
Poland
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۲
این عادل و برنامه ش انقدر دوست داشتنیه که من خجالت میکشم توی برنامه ی ورزشی دیگه ای توی نظرسنجی هاش شرکت کنم
اهورا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۲
آقاى بصير!! چرا نظر منو درج نكردين ..حال ميده آدم كر باشه و فقط حرف بزنه نه؟!! پس اين جاى نظر مردمو بردارين جا باشه بيشتر حرف بزنيد!
هوادارا منتظر بودن شفيع در مورد تخلف على دايى بپرسه!!!!!! هوادار فقط تويى برادر كه تحمل يك نظر مخالفم نداريد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۲
واقعاً حرف دل مردم رو كفتي، اون هفته هم همينطور بود، وسط بحث جدي يهو شوخي ميكنه، سوال ميبرسه تا مهمان مياد جواب بده يهو سوال ديكه ميبرسه اصلاً ادم از مجري كريش حالش بهم ميخوره.
فرید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
اونایی که اینقدر آقای شفیع را تخریب کردن الان که بنده خدا فوت کرده همه در رثای او اشک خواهند ریخت و از خوبی ها و تسلطش به کارش داستانها خواهند ساخت. ملت مرده پرست ریاکار
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محرم عاشورا روز خبرنگار ماهواره خیام هوشنگ ابتهاج حسین همدانی
وب گردی