بازدید 61889
۷
اعلام دو خبر مهم از پیگیری پرونده مرگ ستار بهشتی در یک ساعت؛

از برکناری رئیس پلیس فتا تا ادعای سخنان کذب رئیس پلیس پایتخت!

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، در آغاز می‌گفت، ستار بهشتی ضرب و شتم نشده است؛ اما پس از آن که دادستان خلاف این را اعلام کرد، آقای بروجردی گفت که سردار ساجدی‌نیا، اطلاعات نادرست در اختیارش گذارده است. اکنون رئیس پلیس فتا به دلیل قصور برکنار شده است. آیا ساجدی نیا هم به دلیل پنهان کردن حقایق از کمیسیون امنیت ملی برکنار خواهد شد؟!
کد خبر: ۲۸۸۴۸۰
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۱ - ۰۹:۳۵ 02 December 2012
امروز قرار بود، مجلس نشست دیگری با حضور مسئولان ناجا و دادستان درباره مرگ مشکوک ستار بهشتی برگزار کند، ولی چند ساعت مانده به این نشست، داغ‌ترین خبر در پیگیری این پرونده منتشر می‌شود تا افشاگری‌های رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ـ که چه بسا داغ‌تر هم باشد‌ ـ خواسته یا ناخواسته به محاق برود.

خبر نخست: برکناری رئیس پلیس فتای تهران

به گزارش «تابناک»، رئیس پلیس فتای تهران بزرگ، به دستور سردار احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی کشور برکنار شد. علت برکناری سرهنگ سعید شکریان، قصور و ضعف و نبود نظارت کافی بر کارکرد پرسنل تحت امر و روند رسیدگی پرونده ستار بهشتی اعلام شده است.

بدین ترتیب در شرایطی که مرگ مشکوک یک وبلاگ‌نویس در روزهای ابتدایی وقوع و مخابره خبر آن در سراسر جهان با سکوت و انفعال مسئولان روبه‌رو شده بود، با نطق یک نماینده در مجلس شورای اسلامی به مجوزی برای انتشار دست پیدا می‌کند که البته در‌‌ همان آغاز صدور، مخالفت یکی از نمایندگان را به همراه دارد؛ فردی که بر این باور است نباید مرگ یک فرد بازداشت شده را در تریبون مجلس بیان کرد، چون دشمنان سوءاستفاده می‌کنند!

به رغم این انتقادات، پیگیری مرگ ستار بهشتی رسما با صدور بیانیه‌ ستاد حقوق بشر و تأکید رئیس دستگاه قضا آغاز شده و مجلس هم با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی وارد گود می‌شود تا به وظیفه نظارتی خود کار کرده و حقیقت سنجی کند؛ این رویداد البته زمانی رخ می‌دهد که رئیس این کمیسیون هر گونه ضرب و شتم فرد متوفی را رد کرده است!

از این اظهار نظر عجیب زمان زیادی نگذشته بود که سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری خود با خبرنگاران، جزییاتی درباره این پرونده ارائه کرده و با اشاره به گزارش اولیه پزشکی قانونی، از پنج نقطه کبودی در بدن فرد فوت شده خبر می‌دهد؛ اینجاست که نخستین تناقض در سخنان مسئولان آشکار شده و البته در روزهای بعد با اعلام گزارش پزشکی قانونی و تکذیب آن به فاصله یک روز، به ابهامات موجود می‌افزاید، تا دیگر تنها شایبه‌های مطرح درباره مرگ ستار بهشتی، نامه کشف شده در سلول وی یا آخرین پست وبلاگش نباشد.

اما مجلسیان نیز از دریچه نماینده‌ای که برای رسیدگی به پرونده مرگ ستار بهشتی تعیین کرده‌اند، ماجرا را پیگیری می‌کنند و مهدی دواتگری پس بازدید از محل نگهداری و مرگ متهم، نگهداری متهم در تحت‌نظرگاه پلیس فتا (به عنوان بازداشتگاه انفرادی) بیش از چند ساعت را تخلف دانسته و تأکید می‌کند که باید متهم را به بازداشتگاه پلیس آگاهی ـ که زیر نظر قوه قضاییه است ـ ‌می‌بردند.

خبر دوم: سخنان کذب رئیس پلیس تهران من را به اشتباه انداخت

این اظهارنظر دواتگری مقدمه‌ای می‌شود برای شمردن کوتاهی‌های نیروهای انتظامی تا فرمانده نیروی انتظامی در واکنش به این سخنان نماینده مجلس در رسیدگی به این پرونده، «تحت‌نظرگاه» رباط‌کریم را بازداشتگاه غیر مصوب دانسته و ضمن قابل رسیدگی خواندن این موضوع، در توضیح اینکه چرا متهم در روز تعطیل از زندان اوین تحویل گرفته شده، بگوید: تحویل گرفتن نامبرده از زندان اوین و اینکه چرا سه روز هیچ تحقیقی انجام نشده، نوعی قصور و کوتاهی است.

تأیید قصورهای صورت گرفته سبب می‌شود که برکناری مقامات قاصر یا مقصر در این موضوع تبدیل به یک خواست عمومی شود تا نماینده ویژه مجلس در پیگیری این پرونده بگوید: «کمترین انتظار ما برکناری فرماندهی رئیس پلیس فتاست که در شرایط فعلی می‌تواند پاسخی مناسب به بی‌مبالاتی یا عدم نظارت دقیق بر واحدهای زیرمجموعه خود باشد».

اما از سوی دیگر، ظاهرا فرصت مناسبی به دست آمده تا رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، دلیل اظهارات عجیب روزهای نخست خود را بیان کند؛ علاء‌الدین بروجردی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، گفت: روز اولی که خبر مرگ این وبلاگ‌نویس به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس رسید، در تماس تلفنی با رئیس پلیس تهران، پیگیر موضوع شدم که وی درباره ضرب و شتم این وبلاگ‌نویس، صراحتا اعلام کرد، هیچ گونه ضرب و شتمی صورت نگرفته است. بر پایه اظهارات رئیس پلیس تهران، با خبرنگاران صحبت کرده و تأکید نمودم که اظهار‌نظر من بر مبنای گفته‌های رئیس پلیس تهران است.

وی با تأکید بر این که انتظارمان از مراجع مسئول این است که مطالبی که به کمیسیون اعلام می‌کنند، دقیق و مبتنی بر واقعیت باشد، افزود: مسلماً درون بازداشتگاه پلیس فتا ضرب و شتم صورت شده که البته بر پایه گزارش پزشکی قانونی، مرگ ستار بهشتی متأثر از این ضرب و شتم‌ها نبوده بلکه ناشی از شوک و ترس بوده است؛ پلیس فتا باید در امر برخورد با این قضایا بازنگری جدی در سیاست‌های خود داشته باشد.

بدین ترتیب نام سردار ساجدی‌نیا در حالی مطرح می‌شود که به گفته رئیس کمیسیون امنیت ملی، ضرب و شتم متهم محرز بوده؛ اما این موضوع توسط رئیس پلیس تهران از دید کمیسیون امنیت ملی مجلس پنهان مانده است.

بدین ترتیب در حالی که گویا در روز‌ها و حتی ساعات آینده واکنش ناجا و به ویژه سردار ساجدی نیا به این سخنان رسانه‌ای شود، شاید جا داشته باشد که این پرسش جدید برای نیروی انتظامی مطرح شود که چگونه است، یک نهاد تخصصی زیر مجموعه آن برای مقابله با وبلاگ‌نویسی که مطالبش بازدید کننده چندانی نداشته (به گواه سخنان نماینده ویژه مجلس، وبلاگ ستار بهشتی کمتر از انگشتان یک دست در روز بازدید کننده داشته است!)، به ضرب و شتم روی آورده و در پایان قادر به مدیریت چنین مشکلی نیست؟

آیا برکناری رئیس پلیس فتا به نوعی تأیید کننده سخن رئیس کمیسیون امنیت ملی مبنی بر لزوم بازنگری در سیاست‌های این نهاد و در پیش گرفتن رویکرد تخصصی به حوزه فن‌آوری اطلاعات نیست؟ اگر پاسخ مثبت است، آیا چنین پتانسیلی در این نیرو هست یا تعیین جانشین سرهنگ شکریان به زودی محقق نخواهد شد؟!

به هر روی، ورود نهادهایی چون مجلس، قوه قضائیه و تأکید فرماندهی ناجا بر بررسی این موضوع تا به نتیجه رسیدن و مجازات مقصران به رغم سکوت‌های اولیه جای امیدواری دارد و گویا نهادهای نامبرده با در نظر گرفتن مسئولیت خود در قبال جان، ناموس و آبروی شهروندان، لازم است پایداری بیشتر بر حق مردم و شهروندان داشته باشند؛ مسأله‌ای که با حساسیت مقامات در حال اجرایی شدن است.
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۲۲
انتشار یافته: ۷
چرا بايد به اين بدبخت شوك وارد بشه؟هان!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۳
البته میزان شوک را مشخص کند . جون من هم یکی 2 بار صورتم مثلا به خاطر گوش دادن به موزیک یا این حرفها مورد شوک خفیف ( چک و لگد ) قرار گرفت .
متا سفانه عملكرد ضعيف و عدم آموزش هاي رزمي و كلاسيك و هوشمندي لازم نيروهاي پليس تهران و عدم برخورد قاطع و و كندي كار در اين نيرو كاملا مشهود مي باشد كه مطمئناّ مرتبط با ضعف مديريت آموزش ديده و لايق و توانا است خواهش مي كنيم در اين راستا تدابير جدي مبذول گردد.
بنابراين ايشان يك عذرخواهي به ملت بدهكارند.
ای کاش که این استعفاها و عزل و نصب هایی که در جهت پاسخ قاطعانه به اشتباهات شخصی و گروهی انجام میشه در ادبیات و فرهنگ سیاسی ایران نیز باب بشه و نکنه این رئیس پلیسو ببرن جای دیگه یه پست بهتر بهش بدن ...
يك سئوال به ذهن هر انساني كه بويي از انسانيت برده باشه اينه كه چه كاري يا چه عملي هنگام بازجويي انجام شده كه تونسته اين چنين شوكي رو به ستار وارد كنه كه موجب مرگ اون شده باشه ...
ایشون یه قصاص به خانواده مرحوم بدهکارن که خدا کشتن یک انسان رو بزرگترین گناه دانسته
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اردوغان # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
وب گردی