بازدید 99248
بازنشر
رئیس اداره معاضدت کانون وکلای دادگستری
کد خبر: ۲۸۵۷۷۳
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۲ 10 March 2019

اداره معاضدت کانون وکلای دادگستری که از سال ۱۳۱۶ راه اندازی شد یکی از زیرمجموعه‌های کانون وکلاست که با هدف کمک به طرفین محروم و بی بضاعت پرونده‌های قضایی تشکیل شد.

از این رو اقشار کم درآمد که توانایی مالی کافی برای استخدام وکیل و برخورداری از مساعدت و راهنمایی آن‌ها را در پرونده‌های قضایی ندارند می‌توانند با مراجعه به این اداره از حق برخورداری از وکیل رایگان بهره‌مند شوند. حال آن که این اداره با قدمتی در حدود ۷۵ سال متاسفانه به علت اطلاع رسانی ضعیف و ناآشنایی اغلب افراد جامعه با آن، تا چندی قبل کارکرد چندان قابل توجهی نداشته و به همین خاطر بسیاری از مراجعان دستگاه قضایی از دریافت خدمات وکیل رایگان محروم مانده اند. به منظور آشنایی مردم با فعالیت ها، خدمات و اهداف این اداره گفت: وگویی با دکتر محمدرضا کامیار – رئیس اداره معاضدت کانون وکلای دادگستری مرکز – انجام دادیم که می‌خوانید.

به عنوان نخستین سوال می‌خواستم بدانم معنی وکیل معاضدتی چیست و چه تفاوتی با وکیل تسخیری دارد؟

در ابتدا باید توضیح کوتاهی درباره داشتن وکیل در پرونده‌های قضایی بیان نمایم. در زمینه وکالت پرونده‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ کیفری و حقوقی.

از سوی دیگر در قانون اساسی کشور ما، داشتن وکیل حقی است که برای تمام مردم به رسمیت شناخته شده و همه افراد حق دارند در تمام دادگاه‌ها و مراجع قضایی وکیل داشته باشند. اما از آنجا که خدمات وکیل رایگان نیست و وکلادر قبال کاری که انجام می‌دهند حق الوکاله دریافت می‌کنند پس همه افراد ممکن است بضاعت پرداخت حق الوکاله و در نتیجه استخدام وکیل را نداشته باشند. حال سوال اینجاست که تکلیف این افراد چیست؟ آیا به خاطر ناتوانی مالی باید از حق داشتن وکیل محروم بمانند؟

اینجاست که قانون به کمک آمده و حق داشتن وکیل رایگان را برای مردم قائل شده است. ضمن اینکه باید توجه داشت دو نوع وکیل رایگان داریم: ۱-وکیل تسخیری که در زمینه پرونده‌های کیفری فعالیت می‌کند یعنی برای یکسری جرایم مهم و سنگینی همانند قتل و آدم ربایی و... که طبق قانون نیز باید چنین دادگاه‌هایی با حضور وکیل برگزار شود، اگر فرد توانایی مالی نداشت دادگاه وکیل تسخیری برایش تعیین می‌کند. طبق قانون برای جرایمی که مجازات سنگینی همچون قصاص و یا حبس‌های بالای ۲۰ سال دارد دادگاه بدون حضور وکیل نمی‌تواند رسمیت پیدا کند بنابراین در این گونه موارد چنانچه فرد توانایی گرفتن وکیل را نداشته باشد دادگاه برای وی وکیل تسخیری تعیین می‌کند. در پرونده‌های کیفری که مجازات سبک دارند وکیل رایگان تعلق نمی‌گیرد. ۲- وکیل معاضدتی: در پرونده‌های حقوقی مثل کلاهبرداری، طلاق و... اگر فرد توان مالی برای استخدام وکیل و پرداخت حق الوکاله نداشته باشد می‌تواند با مراجعه به اداره معاضدت وکیل رایگان بگیرد.

آیا هر شخصی که پرونده قضایی داشته باشد می‌تواند با مراجعه به اداره معاضدت تقاضای وکیل رایگان کند؟ ضمن اینکه شرایط دریافت وکیل رایگان چیست؟

خیر. برای این کار شروطی لازم است. ۱- اثبات اینکه فرد بضاعت مالی برای گرفتن وکیل ندارد.

البته لازم به ذکر است تعیین بضاعت افراد در کشور ما کار دشواری است و ابزار دقیقی برای دستیابی به میزان دارایی افراد در دست نیست. با این حال قانون سه راه مشخص کرده است. نخست مجموعه دادگستری است. یعنی اگر کسی که به دادگستری مراجعه کرده و از پرداخت هزینه دادرسی ناتوان بوده و تقاضای اعسار داده باشد یک دلیل برای بی بضاعتی فرد تلقی می‌شود. پس اداره ما هم آن را می‌پذیرد. مرحله بعد گواهی چند شاهد است که با قسم یاد کردن به خداوند متعال تایید می‌کنند فرد مورد نظر بضاعت مالی ندارد. مرحله آخر نیز وکیل تعیین شده است که با توجه به آشنایی با مشکلات موکل و بررسی وضعیت مالی اش تایید می‌کند وی توانایی مالی ندارد.

۲- موضوع دعوا با اساس باشد. این بدان معناست که وقتی فردی به اداره معاضدت مراجعه نموده و تقاضای وکیل می‌کند کارشناسان با بررسی پرونده اش مشخص می‌کنند آیا موضوع مورد اختلاف و طرح پرونده قضایی، پایه و اساس دارد یا خیر؛ چرا که برخی افراد مواردی را مطرح می‌کنند که به هیچ عنوان قابل دفاع و رسیدن به نتیجه نیست. در واقع فقط وقت تلف کردن و صرف هزینه و انرژی است. به عنوان مثال صاحبخانه‌ای که مستاجرش قرارداد یک ساله دارد نمی‌تواند قبل از موعد سررسید قرارداد، برای دریافت حکم تخلیه به دادگاه مراجعه کند چرا که طرح دعوای او سرانجامی نخواهد داشت. پس اداره معاضدت به اینگونه شکایت‌ها ترتیب اثر نداده و وکیلی هم اختصاص نمی‌دهد.

آیا وکـــلای معاضدتی حق الزحمه یا حق الوکاله‌ای دریافت می‌کنند؟ اگر دستمزدی می‌گیرند به چه میزان و از سوی چه کسی پرداخت می‌شود؟

حق الزحمه وکیل رایگان یا معاضدتی در دو شکل بررسی می‌شود: ۱- در صورتی که پرونده به نفع موکل پایان یابد. ۲- پرونده به ضرر موکل تمام شود.

در مورد نخست چنانچه پرونده به نفع موکل پایان پذیرد و به عبارتی وکیل برنده شود دادگاه فرد محکوم را به پرداخت حق الوکاله وکیل رایگان نیز محکوم می‌کند که حق الوکاله ۵ درصد از حکم صادره است. یعنی اگر فردی به پرداخت ۲۰ میلیون تومان محکوم شود حق وکیل یک میلیون تومان خواهد شد که باید بپردازد. از این حق الوکاله دریافتی ۲۰ درصد آن سهم کانون وکلااست. اما متاسفانه باید گفت: در عمل اکثر این قبیل وکلابه حق الوکاله شان نمی‌رسند چرا که یا بسیاری از پرونده‌ها به علت آن که غیرمالی و خانوادگی است در مرحله رسیدگی و قبل از صدور حکم به سازش منجر می‌شود یا در پرونده‌هایی که حکم صادر می‌شود محکومان مدعی می‌شوند توانایی پرداخت این پول را ندارند.

اما در پرونده‌هایی که به ضرر موکل تمام شود هیچ حق الوکاله‌ای به وکیل تعلق نمی‌گیرد.

ظرفیت پذیرش اداره معاضدت چقدر است و چه پرونده‌هایی بیشتر مطرح است؟

متاسفانه هنوز بسیاری از مردم با وظایف و خدمات این اداره آشنایی ندارند که علت نیز اطلاع رسانی ناکافی است چرا که اطلاع رسانی در طول این سال‌ها به شکل لازم صورت نگرفته و مردم از حقوق مسلم خود برای تحقق عدالت که همانا بهره مندی از وکیل رایگان است بی اطلاع مانده اند.

اداره معاضدت کانون وکلانیز در سال، توانایی خدمت رسانی به ۳۰ هزار پرونده را دارد، اما در حال حاضر تنها ۳ هزار پرونده در این اداره مطرح می‌شود. وکلای ما نیز که همگی از وکلای پایه یک دادگستری هستند تمام وظایف یک وکیل شخصی را انجام می‌دهند تنها با این تفاوت که حق الوکاله از موکل خود نمی‌گیرند.

در حال حاضر نیز بیشترین مراجعات مربوط به دعاوی خانوادگی است که به طور معمول از هر ۱۰ پرونده ۷ پرونده مربوط به طلاق، مهریه و حضانت فرزند است.

آیا وکلای رایگان به همان میزان که در پرونده‌های غیررایگان تلاش می‌کنند برای احقاق حق افراد بی بضاعت نیز تلاش می‌کنند؟

خدمت کانون وکلابه مردم یک عمل انسان دوستانه است. برای بسیاری از وکلا، انگیزه‌های مادی، ملاک تلاش برای احقاق حق موکل نیست زیرا در برخی پرونده‌ها حتی شاهد بوده ایم که وکیل برای رفت و آمد، پول تمبر، هزینه کارشناس و سایر هزینه‌های دادرسی از جیب خود نیز خرج کرده و همه مخارجی که به عهده موکل بوده را پرداخته است بنابراین وکلابه وظیفه انسانی و شغلی خود پایبند بوده و تفاوتی در این زمینه قائل نمی‌شوند. هر چند که همیشه استثنا هم وجود دارد، اما در بیشتر پرونده‌ها اصل بر حق طلبی و انسان دوستی است.

آیا حوزه فعالیت اداره معاضدت محدود به تهران است یا در شهرستان‌ها هم فعالیت دارد؟

این وظیفه کانون وکلاست که در حوزه فعالیت هر مرکز، اداره معاضدت نیز داشته باشند. کانون وکلاباید در هر استانی که ۶۰ وکیل داشته باشد به شکل مستقل کانون وکلاراه اندازی کند.

در حال حاضر ۲۲ کانون وکلای دادگستری مستقل داریم که این کانون‌ها موظف هستند در حوزه فعالیت خودشان وکیل معاضدتی به متقاضیان معرفی کنند، اما متاسفانه این خدمات درحال حاضر تنها در استان‌های تهران، آذربایجان و فارس ارائه می‌شود و کانون وکلای مرکز یعنی استان تهران به استان‌های هرمزگان، سیستان، سمنان و یزد نیز خدمات می‌دهد. هر چند هنوز این خدمات سازمان یافته نیست و اداره مشخصی در این استان‌ها وجود ندارد. به عبارتی تقاضای درخواست وکیل از این استان‌ها به تهران می‌آید و پیگیری می‌شود.

آیا دستگاه قضا با وکلاهمکاری لازم را دارد؟

یکی از مشکلات مهم و قابل بررسی کانون وکلا، همکاری نکردن برخی قضات و گاه سخت گیری‌های آن‌ها در رسیدگی به پرونده هاست. وکلای معاضدتی ما رایگان هستند یعنی به دلیل این که حق الوکاله نمی‌گیرند درآمدی نیز از این قبیل پرونده‌ها ندارند. ما نیز با ارائه نامه‌ای به دادگاه این موضوع را تایید می‌کنیم. اما متاسفانه در برخی موارد مشاهده می‌شود که قضات با اصرار بر پرداخت مالیات، باطل کردن تمبر و تحمیل سایر هزینه‌ها برای وکلامشکلاتی ایجاد می‌کنند.

به عبارتی برخی قضات ما را به عنوان همکارشان تلقی نمی‌کنند.

از سوی دیگر وکلای ما هرروزه در اقدامی خیرخواهانه و اختیاری در مجتمع‌های قضایی حضور پیدا کرده و به مردم مشاوره می‌دهند که طبق قانون وظیفه‌ای در این باره ندارند. اما این اقدام را گامی در جهت کمک به مراجعه کنندگان و راهی برای کاهش اطاله دادرسی تلقی می‌کنند ولی متاسفانه از سوی مراجع قضایی هیچ امکانات مناسبی در اختیارشان قرار داده نمی‌شود و شان وکلارا حفظ نمی‌کنند.

اختصاص اتاقی مناسب در شان وکیل، در اختیار قرار دادن امکانات اولیه و رفتار توام با احترام بدیهی‌ترین نکاتی است که باید رعایت شود، اما متاسفانه همکاران ما از آن‌ها محروم هستند.

آیا آماری از تعداد مراجعه کنندگان به این اداره وجود دارد؟

از آنجا که بنده به تازگی ریاست این اداره را پذیرفته ام آمار سه ماهه گذشته را جمع آوری کرده ایم. در این مدت حدود هزار و ۸۰۰ نفر به اداره معاضدت مراجعه کرده اند که از این تعداد آمار مردان بیشتر از زنان بوده است. در این میان ۳۵۰ نفر تقاضای تعیین وکیل داشتند و بقیه مربوط به درخواست مشاوره حقوقی بوده است. برای ۱۵۰ پرونده نیز وکیل معرفی شده، اما بقیه به علت تکمیل نشدن پرونده‌ها یا بی اساس بودن دعاوی تقاضایشان رد شده است.

در پایان بار دیگر یادآور می‌شوم وظیفه اصلی اداره معاضدت، تعیین وکیل برای نیازمندانی است که حق شان ضایع شده است و ما نمی‌خواهیم به خاطر ناتوانی مالی حق مسلم آن‌ها که داشتن وکیل برای رسیدن به حق قانونی و انسانی است ضایع شود.

منبع: ایران

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۵۱
انتشار یافته: ۴۴
فریبرزرضاوند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۳
به نام خدا
سلام علیکم
احتراماباستحضارمیرساندکه اینجانب بمدت بیست ماه متاسفانه دچار بیماری اسکیزوفرنی گشته و بطرز خیلی عجیبی گمان میکردم که اطلاعات زندگی بنده را متلاشی نموده و هرکجا میروم از بنده فیلم میگیرد و متاسفانه همین مطالب را برروی برگه نوشته و شماره ماشینم را هم برروی آن نوشته و در محله مان پخش نمودم و آبروی هودم را بردم و همینطور پخش شده و آبروی بنده رفته و اکنون یکسال است که در سلامت کامل هستم ولی این مساله باعث آزارو اذیت بنده میشود طوریکه در دادگاه خانواده گمان میکردند که بنده هنوز بیمار هستم و بمن تهمت دزدی و اعتیاد و غیره زدند و موارد دیگر که مستند است لذا خواهشمند است در صورتیکه برای شما امکان وکالت معاضدتی وجود دارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
شاید بیمار باشی / اما بسیاری روشهای عملیات روانی با استفاده از تکنولوژی های مدرن هم همین علائم را داراست !!
حسین حیدری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
سلام علیکم اینجانب شاهمراد حیدری پسرم بنام حسین حیدری درسال هشتاد و سه فردی بنام جواد سمعی به فتل رسیده وفرزندم حکم تبره گرفت ودرسال هشتاد و شش دریخبندان آنقدر تحت شکنجه قرارداده اند فرزندم حسین حیدری که بعلت اینکه معتاد بوده وچند روز به آن مواد نرسیده مجبورشده که بگوید من جواد سمعی رابه قتل رسانیده ام حال مدت ده سال است که فرزندم در زندان رجایی شهر زندانی می‌باشد ومن بعلت اینکه وضعیت مالی خوبی ندارم وتحت حمایت کمیته امداد امام خمینی رحمت الله هستم ودرجنوب خراسان مناطق محرم در روستای توسک زندگی می‌کنم که بعلت خوشم سالی هیچ درآمدی ندارم وبازهم باهمین وجود فردی بنام آقای جمعه پور به عنوان وکیل گرفتم ولی بعد از دریافت پول فقط دو جلسه به دادگاه رفته وفرزندم بعلت اینکه ازترس اعتیاد وچکی رابه مقتول داده بوده و حقیقت به دادگاه محترم نگفته که چک بابت خرید مواد بوده و گفته بابت نزول پول بوده به همین خاطر وقتی دادگاه دربازجویی ازافراد متوجه می شود که چک بابت مواد بوده پسرم را مقصر شناخته حال ازان مقام عالی خواهشمند م جهت کمک به یک آدم ناتوان هم ازنظر مالی وجسمی ولی سوادی عنایت فرماید وله پرونده پسرم رسیدگی کنید اگرمت نتوانم حق و حقوق شما راادانمایم حتما خداوند متعال درحمت رابه روی شما باز خواهد نمود واین وکیل درمدت ده سال به پرونده سری نزده است وتاحتی اظهارت پسرم را روی پرونده نگذاشته است
محمدجواد جعفری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۳۰
سلام
32سال سن دارم به خاطر حادثه3 دندان از بالا روبرو ساقط شده و تعداد7 عدد دندان‌های دیگر عقب بالا و پائین ریخته و مقداری عصب کشی و سوراخ شده فک و لپم یور شده موقع حرف زدن مورد تمسخر و نیشخند افراد و اقوام میشم انگار دارم با دیوار حرف میزنم غصم میشه اشک میریزم زمانی مشغول به کار تراشکاری بودم اما اکنون بیکارم به بسیاری از مؤسسات خیریه و بهزیستی و کمیته امداد مراجعه کردم اما اعتنایی نداشتند و حمایتم نکردند به فقر افتادم و لاغر شدم حدوداً 2 سالی هست منزوی و دلشکسته شدم بخدا غریبی دلم را گرفته که خدا میداند موقع غذا خوردن بخاطر وضع دندانهایم لب هایم گاز گازی میشه زیر چشمانم پف افتاده از بس گریه کردم بچه خواهرم میگه از دایی میترسم اینجور دهانش و ازم کناره گیری می‌کنه روزگارم بسختی میگذره
امیدوارم کمک رسانی شما بتواند تا اوضاعم به بهبودی کامل مبدل بشه انشاالله
حمید تفرشی
|
France
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
با سلام
احتراما ، از شخصی که در خارج زنگی میکند و با ما نسبتی دارد ، تو توسط وکیل ایرانی ساکن آنجا، که از هر نظر مورد قبول ما میباشد ، شکایتی مطرح کرده ایم ، وکیل یکبار موفق به دیدن ایشان شده اند و برای ادامه پیگیری هرچه تماس تلفنی میزنند ، ایشان جواب نمیدهند ....
میخواستم بدانم این وکیل قانونا برای این جواب ندادن ها چکار میتواند بکند ؟
چند نوبت آگهی تو روزنامه محلی آنجا بدهد ؟
با تشکر و سپاس
یحیی شاهسوند فرزند حیدر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
بسمه تعالی با سلام و احترام بنده مددجو زندان مرکزی اهواز هستم که بجرم قتل دخترم در اثر تادیب دخترم محکوم به ۹ سال حبس و پرداخت دیه به وراث همسر سابقم شدم . ۶۲ سال سن دارم الان مدت ۱۷ سال در زندان هستم و هیچگونه توان مال و تمکن مالی ندارم که بتوانم وکیل بگیرم یا دیه را بصورت اقساط پرداخت نمایم زیرا هیچ منبع درامد و مالی ندارم فلذا عاجزانه و ملتمسانه استدعا دارم و دست یاری بسوی شما دراز میکنم . تا با یک وکیل تسخیری یا معاضدتی صحبت بکنید پیگیر پرونده من باشه شاید از زندان ازاد بشم همواره دعاگوی شما عزیزان هستم و خواهم بود.
از دوستم و هم سلولیم خواستم هر وقت به مرخصی رفت این نامه را بنویسد و بفرست برای کسانیکه برای رضای خدا کار میکنند . با تشکر فراوان
اجرکم عند الله
پاسخ ها
پارسا عبدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۶
آزاد بشی؟!!! ۰

عجب... ۰
جالبه... جنایتکار که دخترش را به قتل رسانده و فقط نه سال در زندان بوده و به دلیل قوانین اعدام نشده و هنوز نفس میکشه و محیط رو آلوده میکنه،
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
کاش اعدام می‌شدی. همین که دنبال آزادی هستب، معلومه، چقدر پستی. قتل دخترم برای تادیب!!!!!!!آبروی هر چه پدر بود بردی!
سید مرتضی بنی آدم
|
United Arab Emirates
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
با سلام .منو برادرم تهران دفتر حواله داشتیم بعد گذشت سه سال پولمون رفت .متاسفانه دو فقره چک امانت داشتیم مبلغ زیاد رفتن به ناحق حکم گرفتن .شاهدم واسه چکها داشتم ..وکیلم هم گرفتم ولی چون پول کمی داده بودم نرفتن و محکومم کردن .حالا نمیدونم چیکار کنم .لطفا کنکم کنید چون به ناحقم .تورو جان بچهاتون کسی میتونه کمکم کنه بیلد بخدا پیش مرگش میشم جونمو میدم.....خداشاهده شبها تو باغ بسرون میخوابم از ترسم یه وقت مامور نیاد بگیره ...ممنون میشم
فرشته سليماني
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
سلام عرض ادب خدمت شما من برادر خارج از كشور زندگي ميكنه يه زمين داشته تو اسلامشهر پسر عموي مادرم قولنامشو از خونه ما برداشته قولنامه جعلي درست كرده فروخته برادرم وكالت كاري به مادرم داده اما هيچ جا قبول نميكنن خواستم ازتون تقاظظا كنم يه لطفي در حق مادرم بكنين چون ميگن وكيل بايد بگيرين چون برادرم پولي نداره كه براش وكيل بگيريم تورا خدا كمك كنيد بتونيم يه وكيل براش بگيريم متشكرم
بینام
|
United Arab Emirates
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
با سلام وکیل برای چی باید مجانی باشه مگه پزشک مجانی کار میکنه که وکیل بکنه.اصلا چرا ما ایرانیها دنبال کار محانی هستیم
صبا
|
Netherlands
|
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
سلام.من از یه نفر تو سایت دیوار خرید کردم پول ریختم به حسابش بعد بجای اینکه اون چیزایی رو که سفارش دادم یه مشت اشغال برام فرستاده.میگم اینا چیه فرستادی میگه من خبر ندارم و از این حرفا.الان دوروزه جواب نمیده مجبور شدم بهش بگم که شماره تلفن و حسابتو میزارم تو دیوار تا ببینم چندتا دیگه گول زدی شاکی جمع کنم.بعد جواب داده میگه غلط کردی من کسبه هستم نمیتونی من خودم ازت شکایت میکنم ۶ سال زندان بهت میدن چون تهدید کردی.الان میگم تکلیفمو روشن کن پولمو پس بده تا منم این اشغالارو تحویلت بدم.میگه نه.بنظرتون چیکار کنم.
مینو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
اخه الان کدوم متخصصی کار رایگان ارایه میده بهترین دکتر هم دستمزدش از بقیه بالاتره.این مسلمه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
کی گعته مجانیه؟ ویزیت وکیل 100 تومنی ندبدی؟
سید نصرلله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
جالبه جناب یوسفی پرونده شما رو هم گرفته.بهت تبریک میگم مینو خانم
طیبه احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
سلام ده ساله ازدواج کردم دوتا فرزند پسر دارم چند ساله متوجه خیانت همسرم شدم بازم تحمل کردم ولی حالا متوجه شدم شوهرم با زن شوهر دار ارتباط داره تحمل ندارم خواهش میکنم بخاطر خدا کمک کسیو بعد خدا ندارم خدا شاهده با زنی رابطه داره هم سن مادرش خونه خانم بغل دستی مغازه شوهرم است چه مدارکی برای طلاق راحت تر باید داشته باشم تما م این چیز ها را تو گوشی شوهرم دیدم آیا می تونم اثبات کنم کمک کنید .
علي
|
Germany
|
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
سلام
ميخواستم سنم رو كمتراز٥سال كوچيك كنم بهم گفتن كارم تو دادگستري انجام ميشه بعدفقط يم بارم ميتونم درخواست كنم براي كاهش سن
دليل قانع كننده ميخوان براي كاهش سن ولي من ندارم ممنون ميشم اگه كمكم كنين
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
سلام من مدتیاست که با شوهرم اختلاف داریم و به علت رفتارهای ناشایست و کتک زدن قصد طلاق دارم و وکالت طلاق نیز دارم میشه راهنمایی کنین چکار کنم.
طاهره ملکی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
سلام من خواهرم الان چهاردسال باهمسرس مشکل دار توری شد که همسرش شبهای که میاد خونه باکتک اون میزن به قسد کشت شیشه میکش .ولی متاسفانه چون خواهرم پول برای وکیل یا کاراش ندار دار زیر دست ای اقا خورد میشه حتی خانوادم ادمهای کم درامد وصه یک وکیل ندارن تو خدا باید چیکار کرد ....
هانیه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
سلام خسته نباشید.من برادرم الان ۵سال افتاده زندان دوتابچه کوچک داره هرکاری کردیم نتونستیم تواین ۵سال پول دیه روجورکنیم توروخداکمکمون کنید ایشالاخداهرچی میخواین بهتون بده به داده مون برسین بخاطره رضای خداکمکمون کنید بخاطره اون دوتا دوتاطفل معصوم کمکمون کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
باسلام اینجانب دوسال پیش صاخب فرزندپسری شدم که همان موقع متوجه شدم همسرم قبل از ازدواج بامن دارای سابقه کیفری و رابطه نامشروع بوده حالا میخواهم باتوجه به آن سوابق حضانت فرزند خودرا از مادرش بگیرم آیادادگاه حق را به من میدهد درضمن سوابق کیفری آن زن ضمیمه دادخواست من است.
سجاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
یک نفر خانم نیازمند وکیل معاضدتی میباشد هزینه دادرسی ندارد اگر کسی وکیل خیر یا اداره معاضدت وکیلی میتواند به کمک این خانم دارد لطفا به ایمیل اینجانب اطلاع رسانی کند
محمدجوادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸
من راننده اژانسم خانمی روبردم دم خونه ای ازم خاست ازرو دیوار نگاه کنم ماشین شوهرش توحیاطه منم اینکارو کردم متاسفانه همسایه دیده پلاکم روبرداشته داده شوهرخانم.دست برقضا خانم باشوهرش اختلاف شدیدداشتن حالاشوهرش ازدستم شکایت کرده وقاضی به جرم ورودبه عنف میخادمجازاتم کنه منم وضع مالیم خوب نیست نمی تونم وکیل بگیرم.به نظرجنابعالی چه کاری میتونم بکنم که پاسوز دعوای این زنوشوهر نشم؟

خدا خیرتون بده ممنون میشم کمکم کنید بقران فقط قصدکمک داشتم خاستم ثواب کنم کباب شدم

بخداتابحال پام به کلانتری بازنشده حالا برچسب ورود به عنف به پیشونی مابچسبونن شوهرش باپافشاری زیاد ازرضایت مخالفت میکنه بخدا خواب وخوراک ندارم کمکم کنید

آخه خداییش هزینه وکیل ندارم گفتم راننده آژانسم ساکن تربت جامم اشناندارید کمگم کنه بخدا خواب وخوراک ندارم وقت هم ندارم پروندم بزودی بالامیاد الانم قیدسندبیرونم یه پدرپیر وخانوادم بدون من نمیتونن زندگی کنن بقران پاسوز بی فکری خودم وسادگیم شدم اخه نیت بدی نداشتم بجان دوتا بچه کوچکم بخاطر خدا به بنده حقیرش کمک کنید خدا عوضتون بده

باوکیل صحبت کردم میگه ۱تومن الان بده باقیش پایان کار.منم بخداالان ندارم سندم بزورجورکردم ۴روزبازداشت بودم خانوادم نون وکره میخوردن اخه تک فرزندم جز بابای پیر کسی ندارم وقت هم ندارم الان یک تومن جورکنم بخدایی گه میپرستیم بی گناهم جون عزیزتون کمکم کنید
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۷
جناب . نوشته هات غلطه. وکیل معاضدت رایگان نیست بلکه در صورتی که موکلش محکوم له واقع بشه از طرف دعوا حق الوکاله رو میگیره.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
اون حق الوکاله با نرخ دادگستری است که وکبل پایه 5 هم با اون کار نمیکنه.! ؛
شاادان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
سلام وقتی یک زن به خاطر حفظ جانش مهریه اش را میبخشد آیا تکلیف آیینده و مهریه و فرزندانشذچه میشود آیا دولت و قوه قضاییه برای گرفتن مهریه زن چکار میکنن چون ادامه زندگی برتی این زن غیر ممکن میشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
وكيل چيه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
بنده برای مشاوره رایگان هم از وکلای مستقر در دادگاه و هم کانون در خیابان سعدی مشاوره گرفته ام که بابت خدمتشان واقعا باید تشکر کرد. اما برای نتیجه بخش بودن این خدمات و گشودن گره از مشکلات مراجعین گرفتار در پرونده های حقوقی، لازم است وکلای مجرب و با سابقه به کار گرفته شوند. وکلای مستقر در دادگاه ها بعضا از راهنمایی درست بخصوص در پرونده های حقوقی که پیچیده ترند ناتوان هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
با سلام خدمت شما وکلای عزیز من کریم طاهری ساکن رباط کریم و افغانی هستم دو ماه پیش یکی نفر که در محل ما هم زندگی میکند وبه خوبی من را میشناسد به من تهمت سرقت از منزل خود را زد که به من گفت که مدرک فیلم دارم ومن هم با ایشان به اداره اگاهی رفتم در انجا یک فیلم که تو گوشی شاکی بود به من نشان داد که ساعت هفت شب من با ماشین خودم از خیابان رد میشم فقد همین که مامور اگاهی گفت کجا میرفتی که من گفتم ته خیابان خانه من است و به دلیل نداشتن جای پارک ماشینم من هر شب ماشین را به پارکینگ که در همان خیابان است میبرم الان هم فیلم در اداره اگاهی است میتوانید ببینید ولی من نمیدانم که چی شد من را به بازداشت انداختند وماشین به پارکینگ بردند و من زیر شکنجه وبازجویی چند روزی بازداشت بودم و بعد مرا به دادگاه پرند بردند و من انجا ازاد شدم و وقطی به دنبال ترخیص ماشین رفتم گفتند که پرونده به دادگاه رباط کریم رفته وقطی به رباط کریم امدم به من گفتن که شاکی داری وبه شاکی زنگ زد که امد و در انجا قاضی مرا بیرون کرد و بعد از سی دقیقه با شاکی صحبت کرد وبعد شاکی رفت و قاضی به من گفت که فردا خودت را معرفی کن ومن دوباره چندین جلسه بازجویی قرار گرفتم و من انجا فهمیدم که شاکی هم در اگاهی و هم در دادگاه خیلی خیلی پارتی داره و بدبختی من اینجاست که افغانی هستم هیچ کس انساف وحق نگاه نمیکنند فقد پارتی و پول الان بعد از دو ماه دوندگی اگاهی منع تحقیقات صادر کرده و در گذارش اگاهی من بیگناه و همه تهمت بوده ولی نمیدانم قاضی ازادی ماشین نمیده و من میخاسم میشود کمکم کنید که ماشین هم ترخیص کنم و هم خصارتی که به من وارد شده کارم از دست رفته ابروم رفته خلاصه کنم حقم را بگیرم چون من پرسیدم میگن قاضی به تو جواب نمیده ولی به وکیل نمیتونه خلاصه تهمت خیلی چیز بدی است خدا برای کافر هم پیش نیاره این شماره من است اگر خاستید کمکم کنید وحق وکالت هم الان ندارم بعد از گرفتن خصارت که گرفتید
مادری بدبخت ازشیراز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
من دختری دارم ۲۲ ساله که بامردی ۴۲ساله ازدواج کرد ماتمام جهیزیه وخرج اقد و.....راپرداخت کردیم کلا ۶ ماه زندگی کردند بعد ما فهمیدیم که مرد به هریین وشیشه اعتیاد داردنه خرجی می دهد نه اخلاق داره بارها وبارها دخترم را کتک زده واز خانه بیرون کرده ِهالا ده ماه است که دخترم رابیرون کرده باباش رفته از دم در خانه آورده دخترمدرخواست مهریه کرده اما فیش حقوقی می خواهند نه به جلسه هامی آید نه حتی یک بارتلفن زده که من اینجا زنی دارم نه پولی داریم که به وکیل بدیم فقط وفقط جهیزیه و طلاق بچم می خاهم درضمن ان مرد از دوسال قبلش دخترم را اخفال کرده بود شوهرم بخاطر همین به ازدواج راضی شد خواهش می کنم مرا راهنمایی کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
سلام خسته نباشید یه خانم به برادرشوهرم طلا داده که نگه داره براش ولی اون خانم تهمت دوزدی زده بهش ازش شاکی هستش الان 6روزمیشه زندان افتاده
کیوان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
با سلام جوان ۳۲ ساله ای هستم . یک ماه پیش یک خودرو ازپشت به پای چپم ضربه زد و از روی پام رد شد . متاسفانه متواری شده و هیچ نشانی از این خودرو وجود ندارد باتاسف پای من نقص عضو شده واز ناخیه قوزک ها و مهره های کف پودر شده . ایا دیه تعلق میگیرد . و پزشک بنده هم به اشتباه من را ترخیص کرده و گچ کرد . حال فهمیدیم که باید ۳ بار جراحی شود و خطای پزشک را چه باید کرد من پولی ندارم و هیچ بیمارستانی هم عمل پا را قبول نمیکند و در کل بیمارستان در کرج خطا کرده پزشک بنده هم به سفر رفته هر روز کریه میکنم و شاید خودکشی کنم .
پروانه واحدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۸
سلام عاجزانه درخواست کمک دارم من همسرم اعتیادداره الانم به جرم سرقت زندانه دوتافرزنددارم وکالت طلاق دارم ولی هرجامیرم میگن بایدوکیل بگیری ولی من واقعاتوان مالی ندارم باورکنیدتمام زندگیموهمسرم فروخته.توروخداکمکم کنیدازشراسم نکبتش توی شناسنامم راحت شم
رضا معینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۸
سلام بنده سال ۹۲ از طریق اگهی روزنامه همشهری بدلیل مشکلات مالی در گیر پول ربا شدم و متاسفانه با حیله و نیرنگ طرف های مقابل هشت واحد اپارتمانم رو از دستم در اوردنند حال به خاک سیاه نشسته ام بطوری که جا برای اسکان ندارم ترا به علی قسم اگر میتوانید کمکم کنید
طاهره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
شوهر بنده ۱۸ سال پیش یه خانه ی ۵۸ متری که برای وراث بود یعنی خواهر برادر خودش رو از آنها خرید که به خاطر نداشتن پول یکی از برادرها رو نتونست بده ۳ سال بعد ۱میلیون و نیم برادرش رو برد بده گفته بود پول من الان شده ۷ میلیون ،که دیگه نداشتیم باز عقب افتاد ،الان خونه رو فروخته این ۲۹۵ میلیون ،برای برادرشون ۳۰ میلیون پول بردیم میگه سهم من ۱۰۰ میلیون هستش و من شریکم ،بنگاه دارو تهدید کرده ،خریدار ،شوهر منم همینطور ،که دادگاهی میکنمت،از محضر شما سوالی داشتم حق برادر شوهر من ۱میلیون نیم بود ۱۸ سال پیش الان چقدر شده ؟ می‌تونه شکایت بکنه و از ۳۰ میلیون بیشتر بخواد
شهاب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
سلام ایا کارکنان قوه قضاییه مجاز به معرفی وکیلی که فامیلشان است را به دیگران دارند؟
شهاب
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
ایا کارکنان شاغل در دادگاهها میتوانند همسرشان را که وکیل است به دیگران معرفی کنند واین عمل کارچاق کنی محسوب نمیشود؟
شهاب
|
United Arab Emirates
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
سلام
دستمز وکیل طبق تعرفه برای گرفتن سیصد و پنجاه سکه مهریه چفدر است؟
امین احمدی نژاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۳
سلام. و فرمان ما یکی است و به مانند چشم بر هم زدنی انجام می یابد.آیه ۵۰ سوره مبارک قمر
Shakila
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۳
باسلام
بنده با شهادت شهود از همسرم شکایت تهدید کردم.و او در هیچ کدام از جلسات شرکت نکرده و الان رای ۶ماه زندان تعزیری است..الان درخواست واخواهی داده و اینکه میخواستم ببینم نتیجه را میتواند تغییر دهد چون تهدید و شهادت شهود بوده؟؟؟
سعید پاشایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
مادرم منزلی دارد که میخواهد قبل از فوت به صورت وکالت بلا عزل به من واگذار کند . باید چکار کنم که در صورت فوت وکالت نامه اعتبار داشته باشد و من بتوانم ان را بنام خود کنم و وراث دیگر نتوانند ادعایی نسبت به ملک داشته باشند . شنیدم اگر به همراه وکالت نامه قولنامه ای را در بنگاه املاک تنظیم کرده باشیم پس از فوت وکالت نامه اعتبار دارد و من میتوانم ملک را بدون انحصار وراثت بنام خود کنم و دیگر وراث نمیتوانند ادعایی نسبت به ملک داشته باشند . ایا چنین چیزی صحت دارد لطفا راهنمایی کنید
علی عدالتخواه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
افراز زمین مشاعی یا دستور فروش  سلام پدرم در سال ۱۳۴۵ از ۱۹ سهم زمین مسکونی مان ۱۰ سهم مال خودمان بوده و ۹سهم دیگر را با زمین دیگری به صورت شفاهی معاوضه کرده و از ان سال پدرم مبادرت به احداث سه ساختمان مسکونی نمود. در سال ۱۳۵۹ بر اثر جنگ تحمیلی شهر اشغال شد و ساختمانها کاملا تخریب گردید. در سال ۱۳۷۱ با شروع بازسازی شهر کل زمین ما و همسایگان در طرح کاربری اداری و آموزشی قرار گرفت و زمین ما بلاتکلیف ماند. با شکایت های متعدد به هیئت بازرسی کل استان در سال ۱۳۹۷ اجازه ثبت زمین به ما دادند. پدرم ده سال پیش فوت کرد. لذا ما فرزندان (وراث) زمین را بین خود تقسیم و پرونده جهت ثبت رسمی انها تحویل اداره ثبت شد. حالا افرادی که پدرم ۹سهم زمین انان را در سال ۱۳۴۵ معاوضه کرده ضمن اعتراض به ثبت زمین ما و شکایت کیفری به عنوان تصرف عدوانی در دادگاه مدعی اند که زمین معاوضه نشده. که ما با گرفتن وکیل قرار منع تعقیب برایمان صادر شد. اکنون با گذشت چهار ماه انان با گرفتن وکیل دوباره بصورت حقوقی از ما شکایت کرده اند. و خودشان به گروه تقسیم شده. گروه اول بر علیه گروه دوم شکایت حقوقی مبنی بر افراز زمین یا در صورت عدم افراز فروش کلی زمین را از دادگاه خواستار شده اند و اسم ما (وراث مرحوم پدرمان) جزء خواندگان ذکر کرده اند. مدارک ما ۱- سه برگ دریافت خسارت مسکونی از ستاد بازسازی ۱۳۷۱ ۲- نامه شهرداری مبنی بر قرار گرفتن زمین در طرح کاربری آموزشی زمین در سال۱۳۷۱ ۳- استشهاد محلی همسایگان و تایید شورای شهر و مسجد محل و بیش از چهل نفر از اهالی معتمدین محل مبنی بر متعلق بودن زمین به ما از سال ۱۳۴۵ تا کنون. .‌.. ایا شکایت انان قانونی است.ا یا با سابقه تصرف ۵۲ سال مالکیت ما قابل اثبات است. مدارک ما برای دادگاه برای مالکیت ما کفایت میکند. چگونه میتوانیم از حقوق خود دفاع کنیم لطفا راهنمایی های لازم را مبذول فرما
پاسخ ها
علی عدالتخواه
| United Arab Emirates |
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
لطفا پاسخ سوال را بفرمایید
صمدزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
یه شماره ای ادرسی چیزی بزارین لااقل من دخترم بخاطر قصور پزشکی فوت شده شکایت کردم منتها بدون وکیل کارم پیش نمیره
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا شهاب باران محسن پورسیدآقایی پست پلاس طرح ملی مسکن مجید بهرامی بوریس جانسون محمد شیاع زهرا امیرابراهیمی