بازدید 11158
این مرجع تقلید در ادامه به محدود کردن رشد جمعیت اشاره کردند و گفتند: بدبینی به خداوند جایز نیست و در شرایط کنونی نیز محدود کردن نسل خلاف شرع و گناه است.
کد خبر: ۲۵۲۰۴۰
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۱:۱۵ 18 June 2012
حضرت آيت‌الله سبحانی با انتقاد از ایجاد محدودیت برای رشد جمعیت کشور، گفتند: در شرایط کنونی محدود کردن نسل خلاف شرع و گناه است.  

به گزارش خبرگزاری حوزه، این مرجع تقلید شب گذشته در دیدار جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در دفتر ایشان برگزار شد، با بیان این که تعاریف فراوانی نسبت به انسان وجود دارد، گفتند: از نظر فلاسفه، بشر تنها در حوزه تفکر مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد، به گونه‌ای انسان تنها حیوانی دارای عقل، منطق و تفکر معرفی می‌شود.

حضرت آیت‌الله سبحانی با بیان این که رویکرد فلسفه به بشر، نگاهی ناقص است، ادامه دادند: وجود انسان، در کنار عقل، شامل غرایز و فطرت نیز می‌باشد، در حالی که در دیدگاه فلاسفه، نگاه به انسان، تنها به جنبه عقلی اوست.

ایشان افزودند: هر انسان دارای فطرت و غرایزی چون خداپرستی و عدالت دوستی و در کنار آنها، تمایلاتی چون خودخواهی، خودپسندی و دیگر غرایز است که در همه انسان‌ها وجود دارد.

حضرت آیت‌الله سبحانی درباره دیدگاه اسلام نسبت به انسان تصریح کردند: از نظر اسلام، انسان کامل کسی است که به عقل و تفکر در کنار غرایز خود اهمیت دهد و همچنین، احساسات را نیز مدنظر داشته باشد.

ایشان خاطرنشان کردند: همه غرایز آدمی در حد خود مطلوب است؛ برای کنترل احساسات انسانی، استفاده از محضر علمای اخلاق در همه عرصه های زندگی ضروری است.

معظم‌له با بیان این که اساتید انسان شناسی باید دو بخش تفکر و اخلاق برای انسان‌ها در نظر بگیرند، ادامه دادند: دانشمندان اخلاقی نیز در این میان، رهبری خواسته‌ها و تمایلات آدمی را عهده‌دار هستند.

حضرت آیت‌الله سبحانی با تأکید بر اهمیت توجه به مباحث اخلاقی در جامعه، اظهار داشتند: باید در کنار پیشرفت‌های علمی در عرصه‌های مختلف، اخلاق نیز مورد بحث و بررسی قرار گیرد تا جامعه از مسیر درست انسانیت خارج نشود.

این مرجع تقلید در ادامه به محدود کردن رشد جمعیت اشاره کردند و گفتند: بدبینی به خداوند جایز نیست و در شرایط کنونی نیز محدود کردن نسل خلاف شرع و گناه است.

ایشان با بیان این که پزشکان نباید محدود کردن نسل را ترویج کنند، گفتند: این کار به صلاح مملکت نیست و باید بدانیم که نابغه‌ها در میان همین جمعیت زیاد پیدا می‌شوند.

حضرت آیت‌الله سبحانی در ادامه توسعه آموزش و پرورش و بهداشت در جامعه را ضروری دانستند و گفتند: اداره جامعه همت لازم را می طلبد و در صورت وجود آن همه مشکلات حل می شود.

این مرجع تقلید در پایان خاطرنشان کردند:‌ مردم ایران باید کار و فعالیت خود را بیشتر کنند، زیرا تمام ارکان جامعه در ارتباط با یکدیگر هستند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران آیت الله بهجت پنومونی ایرج حریرچی لیله الرغائب معصومه ابتکار نمازهای ماه رجب انواع ماسک و روش استفاده