بازدید 4499
۴
کد خبر: ۱۷۸۵۹۶
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۰ - ۱۵:۴۴ 22 July 2011
 ایسنا نوشت:

 جانشین فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه از زمان اجرای قانون جدید راهنمایی رانندگی امتیاز منفی 286 نفر به 30 نمره رسیده است و گواهینامه آنها ضبط شده است، افزود: در عین حال بیش از یکهزار و 290 نفر در آستانه محرومیت از رانندگی قرار دارند.

 سردار احمدرضا رادان، درباره اجرای قانون جدید راهنمایی رانندگی اظهار کرد: با توجه به اجرای قانون جدید و همکاری رانندگان درصد کمی از قانون‌شکنان مرتکب تخلف می‌شوند این در حالیست که هزینه پایینی برای تخلف آنان وجود داشت اما در قانون جدید، متخلفان شاهد هستند که هزینه تخلف آنان بالاست.

 وی ادامه داد: از زمان اجرای قانون جدید راهنمایی رانندگی امتیاز منفی 286 نفر به 30 رسیده و گواهینامه آنها ضبط شده است و این موضوع بدین معناست که این افراد صلاحیت رانندگی ندارند.

 به گفته رادان یکهزار و 291 نفر هم در آستانه محرومیت هستند و اگر نتوانند رفتار خود را در رانندگی کنترل کنند از رانندگی بر اساس قانون محروم خواهند شد.

 وی ادامه داد: همکاری مردم، اقتدار توام با ادب پلیس و هزینه بالای تخلف همچنین اطلاع‌رسانی بموقع اصحاب رسانه موجب شده است که در سه ماهه اول امسال شاهد کاهش نزدیک به پنج هزار مجروح حوادث رانندگی باشیم. همچنین در این مدت علاوه بر کاهش میزان تصادفات بیش از 800 نفر از تلفات تصادفات نیز کاهش یافته است.

 جانشین فرمانده نیروی انتظامی درباره اینکه بیشتر تصادفات در 30 کیلومتری شهرها به وقوع می‌پیوندد نیز گفت: معمولا از زمانی که سفر آغاز می‌شود رانندگان بیشتر به پایان سفر فکر می‌کنند و در مواردی برخی از رانندگان در 30 کیلومتری شهرها دچار هیجان برای رسیدن به مقصد می‌شوند. این در حالیست که حجم ترافیکی هم در این محدوده بیشتر است و این موضوعات از جمله علت‌هایی است که موجب وقوع تصادفات می‌شود.

 رادان توجه به مباحث علمی در حوزه راهور، ایجاد فرهنگ ترافیکی و بالا بردن هزینه تخلفات را در کاهش تصادفات تاثیرگذار دانست و ادامه داد: ایمنی وسیله نقلیه نیز باید مدنظر قرار گیرد و خودروسازان باید این موضوع را به عنوان یک امر واجب برای خود تلقی کنند و با حساسیت و سختگیرانه‌تر در این موضوع وارد شوند.

 راه‌اندازی سیستم پایش تصویری در جاده‌های پرسفر تا پایان امسال

 رادان همچنین در نشست تخصصی روسای پلیس راهور ناجا با بیان این‌که پلیس راهنمایی و رانندگی یک پلیس علمی و عملی است، افزود: اقداماتی که در حوزه نرم‌افزاری پلیس راهور صورت می‌گیرد از بهترین اقداماتی است که در حوزه تحقیقات و فناوری در تمام جوامع انجام می‌شود.

 وی ادامه داد: پیش از تصویب و اجرای قانون جدید راهنمایی و رانندگی، کارکردن در حوزه پلیس راهور سخت بود و کاهش تصادفات امری محال محسوب می‌شد، البته پلیس راهنمایی و رانندگی در راستای کاهش تصادفات قدم برمی‌داشت به طوری که با همان قوانین قدیمی شاهد کاهش تصادفات و تلفات حوادث جاده‌ای بودیم.

 جانشین فرمانده نیروی انتظامی، به افزایش حجم وسایل نقلیه و میزان سفرها در جاده‌های کشور اشاره کرد و گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته آرزوی چند دهه پیش به نتیجه رسید و قانون جدید راهنمایی و رانندگی اجرا شد تا با اجرای این قانون با متخلفان برخوردی در شأن تخلف آنها صورت گیرد و با افزایش هزینه تخلف تا حدودی بازدارندگی در مقابل تخلفات راهنمایی و رانندگی ایجاد شود.

 رادان ادامه داد: پیش از اجرای این قانون هزینه تخلف پایین بود اما با اجرای آن این مشکل برطرف شد و در حال حاضر فردی نمی‌تواند بگوید که هزینه تخلف پایین است.

 به گفته جانشین فرمانده نیروی انتظامی، اجرای قانون جدید می‌تواند در آینده نگاه مجلس و دولت را به پلیس و همچنین درخواست‌های پلیس را در موارد قانونی تعریف کند.

 وی به استانداردسازی رفتار پلیس در نیروی انتظامی اشاره کرد و گفت: استانداردسازی رفتار پلیس، از« پلیس پیشگیری» آغاز شد و در حال حاضر به « پلیس راهور » رسیده است که در این حوزه پلیس راهنمایی و رانندگی با جدیت وارد عمل شده است.

 رادان ادامه داد: استانداردسازی رفتار پلیس بر اساس شعارادب و حوصله، قاطعیت در اجرای قانون و انضباط از جهت معنوی و ظاهری بوده است که یک پلیس راهنمایی و رانندگی باید این سه ویژگی را داشته باشد.

 جانشین فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه چند استان که در سه ماهه امسال تلفات تصادف آنها افزایش داشته است تا پایان سال باید خود را به شاخصه‌های تعیین‌شده برسانند، افزود: ظرف چندروز گذشته تصادفات در برخی از محورها و شهرها تا حدودی زیاد شده است و با توجه به اینکه به ماه مبارک رمضان هم نزدیک می‌شویم و در این زمان سفرها هم افزایش پیدا می‌کند تا اول ماه مبارک رمضان باید به صورت ویژه بحث کنترل عبور و مرور و ترافیک در جاده‌ها مورد توجه قرار گیرد تا تصادفات زیاد نشود.

 وی با تاکید بر اینکه پلیس راهنمایی و رانندگی باید خود را برای پایان ماه مبارک رمضان آماده کند، افزود: تا پایان سال بحث بازگشایی مدارس و طرح زمستانی را نیز پیش‌رو داریم که باید برنامه‌های لازم در این رابطه صورت گیرد.

 رادان سیستم پایش تصویری را از جمله تجهیزاتی عنوان کرد که در کاهش تخلفات راهنمایی رانندگی تاثیرگذار است و افزود: سیستم پایش تصویری در حال حاضر در مرکز همه استان‌ها راه‌اندازی شده است و تا پایان امسال در جاده‌های پرسفر راه‌اندازی خواهد شد.

 وی خاطرنشان کرد:همچنین استان‌ها باید در زمینه اجرای قانون، سرعت را مدنظر قرار دهند به طوری که برگه‌های جریمه حداکثر تا 48 ساعت به دست متخلفان برسد و این زمان در تهران به صورت روزانه باشد.

 همچنین سردار مومنی، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا نیز با بیان اینکه چهار استان در سه ماهه اول امسال با افزایش میزان تصادفات روبرو بودند، افزود:با توجه به نزدیک شدن به پایان ماه شعبان، پلیس راهنمایی و رانندگی طرح ویژه‌ای را در این مقاطع مدنظر قرار داده تا با توجه به بازگشایی مدارس و طرح زمستانی بتوانیم روند کاهش بار ترافیکی را شاهد باشیم.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Canada
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۱
از میان اینهمه راننده خلاف کار فقط 1300 نفر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۱
اشکالات احنمالی در اجرای نمره های منقی:
1-هدق تبیه راننده متخلف باید بوده باشد اما در مواقعیکه خودروئی توسط فرد دییگری بجز صاحب خودرو رانندگی گردد و مرتکب خلاف شده و راننده منوجه نشود به صاحب خودزو منقی داده میشود که این درست نیست و هدف قانون نبوذه است.
2- ممکنست یک پلیس حدای ناکرده خضومت شخصی با فردی داشته و با دانستن شماره پلاک خوذرو موزد نظر برای او نمره منفی واهی صادر نماید و او با این نمرات منفی از رانندگی محروم شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۱
هنوز هم شاهد تخلفات وسیع به ویژه در خیابانهای فرعی هستیم . سرعت خودروها بالاست و نوعی رانندگی جاهلی و پر خطر شبیه رانندگی آرتیستهای فیلمهای سینمایی به فرهنگ عمومی تبدیل شده . باید با متخلفان قویتر برخورد شود و گزارش آن مرتبا در رسانه ها اعلام گردد . با تشکر از توجه تابناک به سلامت مردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۱
khub kari mikonan, dasteshun dard nakone, balke in juri jeloye vahshi garihaye ba'ziha gerefte she
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
قرارداد الجزایر الهام چرخنده دوره شبانه دانشگاه مکانیسم ماشه هفته دفاع مقدس