بازدید 10265
بهمني حذف صفرها را بسته به موافقت مردم خواند؛

فراز و نشيب هاي دمكراسي اقتصادي حذف صفرها!

پیشتر نيز در اظهارات مسئولين، اين مسأله گفته شده بود كه طرح حذف چهار صفر با وجود تصويب دولت در قالب لايحه اي به مجلس ارایه مي شود تا نمايندگان ملت پس از كارشناسي هاي لازم، تصميم نهايي را درباره اجرا شدن یا نشدن آن بگيرند كه همه اينها نشان دهنده قطعي بودن اجراي طرح و حركت آن در راه قانوني براي نهايي شدن است.
کد خبر: ۱۷۸۱۷۴
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۰ - ۱۳:۴۸ 20 July 2011
سرويس اقتصادي ـ محمود بهمني، رييس بانك مركزي، طي اظهاراتي اجراي مصوبه دولت مبني بر حذف چهار صفر از پول ملي را به رضايت بیشتر مردم وابسته دانست.

به گزارش «تابناك»، همچنين بانك مركزي روز شنبه با افتتاح يك پايگاه اينترنتي جهت اطلاع رساني در اين زمينه به مردم موضوع حذف صفرها و تغيير نام واحد پول ملي را به راي گذاشت.

البته آقاي بهمني در سخنان خود اظهار داشت: حذف چهار صفر از پول ملي، نزدیک دو سال در بانك مركزي مورد تحقيق و كار كارشناسي قرار گرفته و تمام جوانب طرح در نظر گرفته شده است.

پیشتر نيز در اظهارات مسئولين، اين مسأله عنوان شده بود كه طرح حذف چهار صفر با وجود تصويب دولت در قالب لايحه اي به مجلس ارایه مي شود تا نمايندگان ملت، پس از كارشناسي هاي لازم، تصميم نهايي را درباره اجرا شدن یا نشدن آن بگيرند كه همه اينها نشان دهنده قطعي بودن اجراي طرح و حركت آن در راه قانوني براي نهايي شدن است.

همچنين روز گذشته، قضاوي، معاون بانك مركزي در كنفرانس خبري از موافقت 83 درصدي شركت كنندگان در نظر سنجي سايت اصلاح پول ملي با حذف چهار صفر خبر داد.

وي با اشاره به كاهش بيش از حد ارزش پول ملي و سختي مبادلات گفت: تا كي خار در چشم و ريگ در كفش حركت كنيم. اين مدل پولي سه دهه دوام آورده و پيش بيني دوام پول جديد بيش از هفت دهه خواهد بود.

البته در ضرورت اصلاح پول ملي شكي نيست و در اثبات آن، همين بس كه مردم خود برای تسهيل در مبادلات، اين اصلاح را به نوعي اعمال كرده و از واحدي بزرگتر از واحد پول ملي به نام تومان استفاده مي كنند و افزون بر آن، باز هم به دليل ناكارآمدي و كاهش ارزش پول در دهه هفتاد لفظ يك تومان را مردم به معناي هزار تومان به كار برده و اين لفظ در دهه هشتاد معني يك ميليون تومان را به خود گرفت و در صورت تداوم اين وضع ... .

اما با وجود اصولي بودن پيشنهاد اصلاح پول ملي با توجه به وجود مكانيسم هاي جاري در كشور براي تصميم گيري ضرورت رسانه اي شدن اين طرح به شيوه جاري و شكل اين مدل خاص كسب نظر مردم اندكي مبهم است و در اين ميان، آوردن چند نكته قابل توجه خواهد بود:

نخست: بنا بر اظهارات آقاي بهمني و دیگر مسئولين اقتصادي، اين طرح دو سال كارشناسي شده و كاملا براي اقتصاد مفيد است؛ پس در اين صورت، منوط شدن اجراي آن به رضايت مردم به چه معناست و در صورت پاسخ منفي مردم، دولت از اجراي اين طرح مفيد كه البته در هيات دولت نيز به تصويب رسيده، صرف نظر خواهد كرد؟

دوم: بنا بر گفته هاي رييس و معاون بانك مركزي و آنچه در سايت اصلاح پول ملي ديده مي شود، تغيير واحد پول ملي و نام آن به نظرسنجي گذاشته شده است، نه اصل حذف چهار صفر؛ پس دست يافتن به نظر مردم براي حذف صفرها از طريق چه مكانيسمي حاصل خواهد شد؟

سوم: آيا نظر خواهي در يك سايت اينترنتي، مي تواند برآيند دیدگاه های همه مردم ايران را نشان دهد، در حالي كه بر پایه آخرين آمار مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت، شمار مشترکان اینترنت کشور تا پایان سال ۸۹ بالغ بر ۲۴ میلیون و ۵۵۰ هزار نفر بوده است و بيش از نصف جمعيت كشور به اينترنت دسترسي ندارند؟

چهارم: مگر نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نمايندگان ملت نيستند و نظر كارشناسي آنان طبق رويه دمكراسي غير مستقيم نظر ملت نيست، پس هنگامي كه مي توان امري طبق روال همه تحولات قانوني كشور با نظر نمايندگان مردم پيش برد، اين تغيير رويه سياسي چه معنايي دارد؟
 
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۵۰
بهتر بود براي اين طرح ابتدا بايد نظرسنجي از كارشناسان اقتصاد براي حذف صفرها صورت ميگرفت و در صورت تاييد آنها ميشد براي نام واحد پول از مردم نظر خواست
اميدوارم اين طرح نظرسنجي حداقل براي تصميم گيريهاي مهم كه تاثير مستقيم بر معيشت و زندگي مردم دارد هم اجرا شود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
بهتر در شروع از کارکنان سیستم مالی وبانکی زیر مجموعه بانکی کشور و سپس از وزارت اقتصاد ودارایی و سپس فعالان اقتصادی(اتاق بازرگانی ،اصناف، مدیران مالی شرکتها،جامعه حسایداری وغیره)و سپس دانشکدهای اقتصادی و مالی نظر خواهی می شد و بعد با جلسات کارشناسی در منظر عموم مردم تجزیه وتحلیل می شد
داوود
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۰
الان هم همین کار انجام شده یعنی اصل حذف چهار صفر بر اساس کار کارشناسی پذیرفته شده و تنها تغییر نام پول ملی به تصمیم مردم واگذار شده است.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۱
مشكل ديگه اي تو مملكت نبود!
براي نجات اقتصاد و رفع بيكاري كار زيربنايي و سرمايه گذاري همراه با برنامه ريزي انجام دهيد وگرنه هر كسي هم ميتونه صفرها رو حذف كنه اين در حاليه كه خيلي از كارشناسها هم ميگن اين طرح در اولويت نيست و البته كسي هم منكر اين نيست كه اگر اين طرح در موقع مناسبش و بعد از مهار تورم انجام بشه مفيد هم هست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۱
این نظر سنجی از متخصصین انجام نشده برای مثال از جامعه حسابداران رسمی ایران یا سازمان حسابرسی یا دیوان محاسبات یا انجمن حسابداران خبره ایران یا دانشگاه ها و استادان رشتی مالی و حسابداری و اقتصاد نظر سنجی نشده ااست
حذف صفر از پول ملی هم مثل مابقی کارها که می گفتند رو تورم اثر نمی ذاره خوهیم دید
حالا یه بارم اینا مردم رو آدم حساب کردن چوب لای چرخشون نذارید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۱
این مردم هستند که باید حاکمان را آدم حساب کنند! اشتباه نکن!
بنظر می رسد آقای بهمنی از نتیجه نظر سنجی که آنهم قبول حذف چهارصفر میباشد مطمئن است ...! چون آنچه درجامعه ما از نظرات مردم می بینیم و آنچه تا اینجا نتیجه نظر سنجی را دیدیم اختلاف نظر وجود دارد.
حالا مردم مهم شدن؟؟؟!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
مگه نمیدونی انتخابات نزدیکه!
با سلام
بهترین راه عمل کردن به نظر اقتصاد دانان و اهل فن است نه نظر سنجی از مردم عامی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۱
موافقم البته در مسائل تخصصي وگرنه نظر مردم هميشه مهمه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۱
من نظر يكي از كارشناساي موافق رو ميخوندم گفته بود با اين كار حجم اسكناس كمتر ميشه در حالي كه اصلا اين طور نيست چون همين اسكناسها با حذف صفرهاشون چاپ ميشن مثلا به جاي 10 هزار توماني 10 پارسي يا هر واحدي كه ميخوان بذارن داريم
براي كاهش حجم اسكناس نياز به چاپ اسكناسهاي درشت تر داريم كه همينطوري هم امكانش هست يا يكي ديگه از موافقان گفته بود باعث كاهش تورم ميشه كه خيلي منطقي به نظر نميرسه
به نظر من تنها نكته مثبت اين طرح افزايش ظاهري ارزش پول ملي است (البته فقط ظاهري)
جبار
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۱
اگه كارشناس واقتصاد دان درست وحسابي تو ايران وجود داشت كه وضع اقتصاد خيلي بهتر از حالا بود مردم خيلي بيشتر از اقتصاد دان نماها ميفهمند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۱
بنظرم باعث افزایش تورم میشود مثال
هم اکنورن یک نان تافتون 250 تومان است چنانچه چهار صفر حذف شود یک نان تافتون را با چه مبلغی باید خرید ؟ 25/. را داریم آیا تمام مردم قادر به محاسبه برای کلیه مایحتاج خود میباشند یا برای آسان شدن قیمت تافتون 25 با پول جدید خواهد شد .
باعرض سلام
این طرح میتواندطرح خوبی باشدامادراین برهه ی زمانی خالی ازاشکال نیست.به دلایل زیر
1-قطعانیازبه هزینه چاپ اسکناس وسکه جدیددارد.
2-تمام دستگاه های خودپردازبانکها براین اسکناس ها تعریف شده اند.
3-اگرهدف حذف چهارصفراست پس چرابانک مرکزی درسال 89و90مبادرت به چاپ سکه های جدید5000ریالی وغیره کرده است.
4-حذف 4صفربه نظربنده یعنی بی ارزش کردن پول ملی
5-مگرکشورجمهوری اسلامی ایران افرادخبره وکارشناس کم داردکه ازکشورترکیه تقلیدکندچرا نیاییم خودمان ابتکارجدید طرح کنیم وبگذاریم دیگران ازماتقلیدکنندیادمان نرودکه قدمت کشورمان ازتمامی کشورهای دنیا بیشتراست زنده بادایران.
اول باید جلوی تورم گرفته شود تورم ناشی از تحریم ها و تورم ناشی از طرح تحول اقتصادی بعد سه یا چهار صفر زده شود.


توجه کنید به سایت بانک مرکزی سوالها طوری طراحی شده است تا شخص پاسخ دهنده به موافقت با آنچه بانک مرکزی می خواهد سوق داده شود و جواب دهد. به این سوال توجه کنید.
17- به نظر شما اثر حذف صفر بر تورم چيست؟
کاهش خواهد داشت
بدون تغيير خواهد ماند
به ميزان اندک افزايش خواهد يافت که قابل چشم پوشی است
افزايش قابل توجه خواهد داشت
بسيار افزايش خواهد يافت
اگر نظر شما این باشد که افزایش تورم متوسط خواهد داشت شما قادر به جواب گویی نخواهید بود و مجبور خواهید بود یکی از سه جواب بالای که بانک مرکزی می خواهد پاسخ دهید!
جالب اینجا هست که جواب 2 گزینه آخر هیچ فرقی با هم ندارد
یا به این سوال توجه کنید
18- آیا به نظر شما حذف صفر از پول ملی موجب افزايش قيمت املاک و مستغلات می‌شود؟
بجای مسکن باید در مورد کالاهای ارزانتر مثا اقلام خوراکی سوال می شد که با گرد کردن برای تبدیل به پول جدید کالاها گرانتر می شود درست همین مسئله با تغییر پول اروپا به یورو اتفاق افتاد این نوع نظر نخواهی فقط آمارهای غیر واقعی بانک مرکزی را در ذهن ها بیشتر تداعی می کند و برداشتن سه یا چهار صفر تا زمانیکه مسله خود تورم حل نشود که ناشی از تحریم ها و طرح هدفمند کردن یارانه ها هست هیچ مسئله ای حل نمی شود و فقط بودجه عظیمی خرج تغییر پول می شود متاسفانه کارشناسان ما ترکیه را سر لوحه کار خود قرار داده اند ترکیه ای که یا سرمایه گذاری اروپائیان و امریکایی ها و با استفاده از جذب عظیم توریست توانست تورم خود راتا حدودی مهار کند که البته ترکیه هنوز راه درازی دارد و هنوز تا رفاه مردم خود باید بیشتر سرمایه خارجیان را جذب کند. دولت بدون توجه به واقعیت ها فقط تمام فشار را بر دوش مردم وارد می کند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۱
دقیقا زدی به خال
باسلام.شمارا به خدا يك نظر سنجي انجام دهيد ببينيد مردم نام تومان (تومن) را مي پسندند يا پارسي را؟بيشتر مردم باحذف چهار صفر و نام تومن موافقند.برخلاف گفته بعضي تومان (تومن) نام تركي(ايراني) است به اميد اينكه به خواست مردم توجه شود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
تومان نام مغولی است و هیچ ریشه ایرانی ندارد
علي
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۰
حالا چرا به "تومان" حساسيت نشان مي دهيد؟ اگر مي خواهيد كلمات تركي را (كه از روي غرض مي گوييد مغولي!!) از زبانتان حذف كنيد بايد كلمه هاي آقا و خانم و خانه و ... را هم حذف كنيد.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۰
بحث ، بحث اقتصاده کشو اره: دلیلی نداره درمورد ترک یا فارس بحث شه، ایرانیها نباید نژادپرست باشن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۰
تومان به هر ده هزار سرباز مغولی می گویند که این سرزمین را نابود کردن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۱
تومان یعنی ده هزار به زبان مغولی اما چینی ها هم یوان مغولی را به خاطر این اراجیف تغییر ندادند!!!
احسان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۱
پارسی چیه اخه مگه بچه است که روش اسم میزارید حتی اون هخامنشی ها هم پارسی نذاشتند یه اسم خوب وبامفهوم ارزی بزارند مثلا پوند انگلیس رو ببینید عوض پول و اندازه و وزن هم به کار میره، پول رو برحسب ارزش اسم میزارن نه نژاد...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۲
اکثذ مردم که می گویند طرح تحول اقتصادی متوقف شود و قیمتها به حالت قبل یرگردد و احتیاجی هم به تغییر پول نیست
تابناک باز گزارشت یه پهلو هستش غرض از نظر سنجی بانک مرکزی تصمیم گیری نیست بلکه ایجاد آمادگی در جامعه برای پذیرفتن سیستم جدید هستش تا از طریق نظرسنجی صورت گرفته مقبولیت طرح رو در سطح جامعه امتحان کنن و دیگه کسی به اصطلاح نتونه چوب لای چرخشون بزاره وگرنه اونا تصمیمشون رو گرفتن در مورد اینترنت و ضریب نفوذش هم درست گفتی ولی باور کن تا حدودی جمعیت شهری ما به اینترنت دسترسی داره و اغلب افراد روستایی هستن که به اینترنت دسترسی ندارن به این ترتیب اون نظرسنجی هایی که خودتون تا حالا چندین چند بار انجام دادین هیچ کدوم درست نبوده ... حالا اگر گزارشت واقعا جانبدارانه نیست این نظر رو پخش کن تا ببینیم چند نفر موافق هستن و چند نفر هم مخالف
نظر شما را جلب میکنم به طرح کارشناسی شده هدفمندی یارانه ها که زیر شاخه آن یعنی خوشه ای شدن مردم با دهکهای مختلف درآمدی که در همان اول به بایگانی سپرده شد. مگر کم کارهای در این کشور صورت گرفته که ادعای 10000 ساعت کار کارشناسی بر روی آن داشته ولی در عمل در همان مراحل اولیه متوقف شده؟
مگه مردم اقتصاددانند مردم چه ميدونند تبعات حذف صفر چي ميشه؟آقاي بهمني تو اين سطح نبايد همچنين نظري بدهد
به شدت تورم افزایش خواهد یافت.
میزان دسترسی با تعداد کسانی که از اینترنت استفاده میکنند متفاوت است .
دوستان بيايد عميق تر به موضوع نگاه كنيم ما اگر ميگوييم پارس يعني نقطه مقابل عربها اگر ميگوييم خليج پارس يعني كل ايران
براي حل مشكل اقوام هم مثل يوان چين به تمام زبان ها روي يوان نوشته شده است حتي تركي
چو ايران نباشد تن من مباد
زنده باد ايران و آريايي
راستي آريا هم بد نبود؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۰
بابا ژانوالژان
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۱
یوان مغولی است! اما هیچ کس نگفت چون مغولی است باید حذف شود کل ایران هم یک نام دارد: ایران نه پارس!
این تغییر نام به واقع ایجاد دشمنی بین ایرانی ها خواهد بود، خواه پند گیرید خواه ملال
جلال
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۱
افرين اريا هم اسم خوبي است و بهتر از بارسي است كه باعث اختلاف بين اقوام ايران ميشود
اینکار هم یکسال مشغولمان میکند کم سودی نیست
با نظرتون موافقم. ولی در نهایت بایستی نظر مردم پرسیده بشه
بعد از حذف 4 صفر، تغيير يك واحد پول جديد در قيمت هر كالايي برابر هزار تومان فعلي خواهد شد كه اين وحشتناك است! براي اين چه فكري شده؟
10ریال=1تومان
100ریال=10تومان
1000ریال=100تومان
10000ریال=1تومان
20000ریال=2تومان
100000ریال 10تومان
1000000ریال=100تومان
یک میلیون=1تومان
10میلیون=10تومان
100میلیون=100تومان
و........
ما سالهاست با این واحدهای پولی کار می کنیم
هروقت مردم ما به 100می رسند دولت آنها را صفر میکندوهمینطور ادامه دارد.
پاسخ ها
داوود
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۰
مردم ممکن به خیلی جیزها عادت داشته باشند این دلیل نمی شود که هیچ تغییری حاصل نشود فقط به دلیل عادت های مردم.
مردم به هر چیز جدیدی هم عادت می کنند شما نگران نباشید.
خوبه دیگه چیزی هم شد میگیم مردم خودشون کردن (تورم )
مردم اصلا طرح هدفمند کردن را نمی خواهند
من می گویم واحد پول را دلار امریکا کنیم که مشکل صرافی هم حل شود.
همینکه بعدازدوسال کارکارشناسی بعدازمردم نظرمی خواهند نشانه این است که خودشان هم نمدانند که این طرح خوب هست یانه
سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی هستم و قبل از داغ شدن بحث حذف صفر تحقیق مفصلی راجع به موضوع انجام دادم ، نتیجه اینکه ترکیه ابتدا تمام زیرساختهای اقتصادی خود را اصلاح کرد یا به قولی اصلاحات وسیعی در تمام سطوح اقتصادی توسط آقای ترکوت اوزال انجام گرفت مثلا با آزاد کردن سرمایه گذاری مردم از طریق خرید و مبادله ارزهای خارجی پس اندازهای مردم را که بعلت بی ارزشی لیر قدیم بصورت طلا و فلزات گران قیمت ، در خانه های مردم انبار و از گردش مالی اقتصاد ترکیه خارج شده بود به گردونه مالی بازگرداند و با اقدامات اصلاحی دیگر ثبات اقتصادی را حاکم نمود بعد از آقای اوزال دولت جدید در ژانویه سال 2004 دستور حذف 6 صفر از لیر قدیم صادر و اجرای آن را در ابتدای سال 2005 آغاز نموده و واحد پول اخیر را لیر جدید نامید . مردم ترکیه تا 5 سال با هردو واحد پولی میتوانستند خرید کنند . ترکیه با استفاده از ابزارهای اقتصادی مختلف تحت نظارت و دستورالعملهای صندوق بیهن المللی پول قبل از اجرای طرح توانسته بود تورم را بکلی مهار کند . مردم انتقادات زیادی به اقدامات آقای اوزال داشتند اما اکنون قبر او را مانند امامزاده زیارت میکنند و او را پدر اقتصاد ترکیه می نامند . اما زیمباوه بدون اقدامات موثر و استفاده از ابزارهای اقتصادی و تنها با تکیه بر اثرات روانی طرح اقدام به حذف 3 صفر از پول ملی خود نمود این کارکرد بزودی از میان رفت و تورم تازنده سرانجام اقتصاد این کشور را ویران نمود .
لذا به نظر من در حال حاضر با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها ، تورم اجتناب ناپذیر بوده افزایش قیمت تاسطح تعادل در هرصورت اتفاق خواهد افتاد هرچند فعلا دولت با اجبار و ... فشار بر تولید کننده ها جلوی افزایش قیمتها را تاحدودی گرفته است اما این فنر فشرده شده بالاخره رها می شود یا در اثر فشار میشکند (تولید کننده قدرت تولید نخواهد داشت ) زیرا وقتی تمام نهاده تولید مانند انرژی و مواد اولیه ، حقوق دستمزد و.. افزایش قیمت داشته جچطور میتوان مصول نهایی را بدون افزایش قیمت ارائه نمود. لذا بهتر است حذف صفر بعد از کنترل اثرات هدفمندی و تورم منطقی ناشی از آن و پس از ثبات کامل اقتصادی انجام پذیرد تا مانند زیمباوه منجر به شکست نشود . سربلند باشی ایران ما
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۳۱
افرين اقاي كارشناتس
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۱
کار کارشناسی یعنی این پیام .چرا خودمان را گول میزنیم میبایستی برای هر اقدامی از متخصصان آن استفاده نمود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۱
آقا تو رو خدا از نظرات و تحقیقات امثال این دانشجو و اساتید ایشان که سیاسی نیستند و فقط کار علمی می کنند و دلشون با ایرانه استفاده کنید. مردم گناه دارنند به خدا.
تنها راه شنیدن و عمل کردن به نظرات کارشناسان اقتصادی بدون درنظرگرفتن سمت وسوی سیاسی انها هست.
یه کاری شه وضعیت اشتغال و اقتصاد مملکت درست شه، حالا چه تومان چه ریال چه پارسی.
اقا این تومن خودمون مگه چه ایرادی داره؟ سری که درد نمی کنه نمی بندن.
نظرسنجی طراحی شده میگویدآش خاله اته بخوری پاته نخوری پاته ونحوه عمل مسئولین نیزبیشتربه ادای تکلیف میماندقبل ازهمه میبایست درتورم وگرانی کنترل باشدوپس ازآرامش واعتدال درقیمتهابانظرمردم وخبرگان جامعه عمل کنند
سلام
آقا یکی به اینا بگه آخه اسم زبان هم میشه واحد پول؟؟؟؟؟
کجای دنیا دیدید اینطور باشه؟؟؟؟
ایران کشوری با چند زبان و گویش متفاوت
این نژاد پرستی نیست که اسم پول بشه پارسی
این توهین به سایر قومیتها نیست؟؟؟
چرا نشه عربی؟؟؟
چرا اصلا نشه ترکی؟؟
چرا نشه کردی؟؟؟
چرا نشه بلوچی؟؟؟
این کار باعث دلخوری سایر اقوام ایرانی خواهد شد
چرا که تیشه بر ریشه هویت آنها میزنید
اول حذف تورم بعد حذف صفرها وتعریف پول ملی به دو قسم جزء و کل مثل تومن وریال که هر یک تومن مساوی یکصد ریال باشد مثل دلار و سنت که هریک دلار مساوی یکصد سنت است ازاینطریق میتوان جلوی بسیاری از تورم ها را گرفت.
مطرح کردن این موضوع اونم زمانی که مردم به شدت درگیر هدفمندی یارانه ها هستن فقط یه جور منحرف کردن فکر مردمه.
حذف صفر به اقتصاد و معیشت مردم کمک میکنه یا ضرر میرسونه؟
منظور از مردم تو نیستی که بی سوادی و چیزی نمی فهمی مردم یعنی 50 سال مبارزه و فهم و شعور سیاسی و اقتصادی.این هنه دکتر و مهندس و تحصیل کرده در ایران می شوند مردم. بنابراین نظر مردم لازم است . تازه ان بی سوادش هم تحت تاثیر عواقب تمامی قوانین کشور قرار می گیرد. وقتی چیزی به زندگی مردم ربط دارد پس همه باید نظر بدهند.
كلمه تومان انقدر تكرار شده است كه جزئي از زبان فارسي شده است وطبق گفته زبانشناسان هر كلمه اي كه زياد تكرار شود جزو ان زبان ميشود مهم نيست كه تومان ريشهاي مغولي دارد هرچه كه هست الان بين مردم جا افتاده است چند بار تا حالا اين مطلب را فرستادم چرا چاب نميشود
به نظر من کسی که توان استفاده از اینترنت رونداره صلاحیت نظر دادن در باره چنین طرح بزرگی رو نداره
حتی خودم
جون مادرتون دست بردارید و اینکار رو نکنید پدر مردم که در آمده از این تورم بیشتر مردم رو عذاب ندید
واحد پول که از کلمات ترکی آذری است از خیلی وقت پیش در ایران رواج داشته حالا نمی شد بجای تغییرواحد پول به فکر اقتصاد مریض وتورم کشور عزیزتر از جان ایران باشید چرا همیشه دنبال تشنج آفرینی ایجاد اختلاف هستید.
حالا چی شد که به بهانه حذف صفر. واحد پول( تومان)که یکی از کلمات ترکی باید تغییر کنددرحالی که الگوی آن که مال کشور ترکیه است وضمنا مگر ایران تنها متعلق به پارسهاست شاید هم این طرح می خواهد جنگ اقوام راه بیاندازد .مردم ایران هوشیارند
حذف صفرها يك بحث كارشناسي و تخصصي است.معناي رجوع با‌ آراء مردم اين نيست
خدا بخیر بگذرونه بازم به طرح دیگه!!!!!!!!!!!
خاک بر سر ملتی بشه که این گونه قبیله ای فکر می کنند شما تر ک ها یا شما فارس ها می خواهید سر باز امام زمان باشید خدا رو شکر که امام زمان ظهور نمی کند وگرنه ننگ کشتن امام زمان بر پیشانی مردم این دو قوم می نشست برید ازهند یاد بگیرد که هراز فرقه هستن ولی با این که گرسنه هستن به حق دیگر ی تجاوز نمی کنند بهتر این نوع حرف ها رو در زبان انگلیسها جستجو کند دست از این طایفه گری بردارید که رهبر ما از آذری زبان هاست ولی من فارس جانم را برایش نثار می کنم
از مردم عامی نظر سنجی میخواهیدتا بگویید مردم خودشان خواستند.
خودکرده را تدبیر نیست
گردن ما نندازید
در نظر سنجی طرح اصلاح پول ملی کشور مادر شهرهای ترک زبان هروز سعی میکنیم تو نظر سنجی شرکت کنیم که نمیشه فقط شهرهای فارسی زبون که که اکثرابه پارسی ری میدن میتونن شرکت کنن اخه کدوم کشوره که اسم نژادرو روی پول بزاره بغیراز افغانستان

چرا از بعضي استانها نمي شه تو نظر سنجر شركت كرد؟؟؟!!!!!!!!!
میخوان با این نظر سنجی غیر کار شناسی مجلس رو مجبور کنند رای به این کار بده و برنامه خود را اجرا كنند و اگر مجلس قبول نکنه بگن مردم ما خواستیم کار کنیم اما مجلس با ما بده و نمیذاره ما کار کنیم......!؟
دوستان راست میگن اسم پارسی یاترکی اختلاف برانگیزه لطفاتجدیدنظربفرمایید
اگر که با حذف کردن چهار صفر کارتون راه میفته خب، حذفشان کنید کی به کیه..
همیشه ملت ها هستند بدبخت میشن از کار دولت ها این هم یه بدبختی دیگه
وقتی کارشناسا بیان یارانه رو که اینقد کارشناسی شده بود هر دفعه یه کاکل بسرش بزنند وای به حال صفر پول که از قدیم گفتن صفرش بی ارزشه
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم