بازدید 17451
تعطیلات تابستانه دانشگاهها با اتمام روزهای پرتنش پایان ترم آغاز شد اما هنوز هستند استادانی که در کش و قوس تصحیح اوراق امتحانی دانشجویانشان قرار دارند و در این میان با حاشیه هایی هم روبه رو می شوند.
کد خبر: ۱۷۸۰۹۳
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۰ - ۰۹:۰۸ 20 July 2011
با پایان یافتن امتحانات پایان ترم برخی استادان هنوز در مراحل تصحیح اوراق امتحانی هستند که در این میان به نامه‌هایی از دانشجویان خود برخورد می کنند که تنها طلب نمره 10 را دارند تا درس مورد نظر را پاس کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، تعطیلات تابستانه دانشگاهها با اتمام روزهای پرتنش پایان ترم آغاز شد اما هنوز هستند استادانی که در کش و قوس تصحیح اوراق امتحانی دانشجویانشان قرار دارند و در این میان با حاشیه هایی هم روبه رو می شوند.

برخی دانشجویان که یک ترم را با اندک زحمتی به اتمام می رسانند تا با امتحانات پایان ترم دست و پنجه نرم کنند، بیشتر اوقات با این امید در جلسه امتحان حاضر می شوند تا با نوشتن عریضه ای و با کمک گرفتن از کلماتی شاید عاطفی و تاثر برانگیز و حتی خودمانی برای گرفتن تنها یک نمره 10 دل استاد را به دست آورند.زرنگ بازی نداریم!

محمدرضا فهمیزی - استاد رشته ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با مهر با این برداشت که نامه نوشتن دانشجو برای استاد در هنگام برگزاری امتحانات پایان ترم به مسائل فرهنگی مربوط می شود و هر استاد یا معلمی که تدریس می کند با این حاشیه ها روبه رو است بر این باور است که این دانشجویان عریضه نویس تنها با زرنگ بازی می خواهند از یک درس نمره قبولی بیاورند.

وی می گوید تنها در یک صورت به دانشجویانش بر اساس این نامه ها حاضر است کمک کند و آن هم در شرایطی است که بداند دانشجویش بدون زرنگ بازی و میان بر زدن واقعاً مشکلی داشته و به دلیل این مشکل بدون آمادگی قبلی در جلسه امتحان شرکت کرده است.

این استاد دانشگاه که معمولاً این نامه ها را میان اوراق امتحانی دانشجویان می بیند در ارتباط با عمده ترین دلایل نامه نوشتن دانشجویان به تاثربرانگیزترین قسمت آن اشاره کرد و گفت: بیشتر آنها پای مسائل عاطفی را به میان می کشند و درست مثل متکدیان دروغین خیابانها که نامه می نویسند و می گویند مادر یا پدرش در بیمارستان است و احتیاج به کمک دارد، این دانشجویان هم برای گرفتن نمره به شیوه های مختلف نامه می نویسند.نمونه ای از یک عریضه دانشجویی در برگه امتحانی

دانشجویان با به کار بردن تمام احساساتشان در نوشتن این جملات سعی می کنند به نوعی دل استادشان را به دست آورده و نمره ای دریافت کنند تا به قول خودشان از درسی راحت شوند که در طول ترم هم حتی یک خط از آن درس را مرور نکرده اند و چند ترم متوالی هم نمی توانند آن را پاس کنند.

اعتقاد یک استاد دست و دلباز

استادان در شیوه برخورد با این گونه نامه ها به دو دسته تقسیم می شوند. دسته نخست آنهایی که حتی غلط املایی هم از این نامه دانشجویان می گیرند و توجهی به محتوای آن نمی کنند و دسته دوم استادانی که فقط در برخی شرایط خاص به این نامه ها ترتیب اثر می دهند.

علیرضا رهایی رئیس دانشگاه امیرکبیر در گفتگو با خبرنگار مهر دست و دلبازی خود را نشان داد و گفت: من اگر شرایط دانشجو را واقعا نامساعد ببینم به این نامه ها توجه می کنم و کمک می کنم تا حداقل درس را پاس کند.

البته مهدی صادقی شاهدانی رئیس و استاد دانشگاه علوم اقتصادی در این زمینه می گوید سیستم آموزشی این دانشگاه به گونه ای طراحی شده که هیچ دانشجویی مجبور به نوشتن نامه نباشد و البته اگر استادان هم در این شرایط بخواهند به دانشجویان کمک کنند، برابر مقررات با آنان رفتار می شود.دانشجویان چه می گویند

به گزارش مهر، سالهاست باب شده دانشجویان از این شیوه نمره گرفتن دست برنمی دارند و این ماجرا همچنان ادامه دارد. البته خودشان هم می دانند که استادان در 99 درصد مواقع نه تنها توجهی به این نامه ها ندارند بلکه شاید تنها با یک لبخند ساده یا تکان دادن سری از روی تاسف از کنار این نامه ها بی توجه بگذرند و تنها بر اساس پاسخهای سئوالات به دانشجویان نمره بدهند.

دانشجوی ترم 5 یک دانشکده غیرانتفاعی که مدعی است درس روش تحقیق را سه ترم است به خاطر استاد سخت گیرش نمی تواند پاس کند، اظهار گله مندی می کند که چرا استادان فکر می کنند دانشجو تنها باید بیاید دانشگاه و فقط درس بخواند. چرا استادان فکر می کنند زمان تحصیل نباید کار کرد و فقط درس خواند و حتی شرایط سخت ما را که مجبوریم کار کنیم درک نمی کنند.

وی افزود: در این مدت فقط یک بار مجبور شدم به استادم نامه بنویسم. اما حتماً بی اثر بوده که مجبورم در ترم آینده هم این درس را بگذرانم.

دانشجویی که نخستین سال تحصیلی دانشگاهی خود را در یکی از واحدهای دانشگاهی به اتمام رسانده می گوید هنوز به مرحله ای نرسیده که مجبور به نامه نوشتن در انتهای کاغذ سئوالات یا پاسخنامه باشد.

وی اضافه کرد: شاید در ترمهای بعدی که شاغل می شوم مجبور باشم این کار را انجام دهم!تلاش یک دانشجو برای گرفتن نمره 10

 در حالیکه بیشتر دانشجویان دلیل عمده این عریضه نویسی ها را اشتغال همراه با تحصیل می دانند، اساتید دانشگاه چندان به این موضوع اعتقادی ندارند و این موضوع را تنها یک بهانه می دانند.

دانشجو به نمره کمکی استاد نیاز ندارد

احمد جزایری استاد دروس سیاستگزاری و ارتباطات که معمولاً با گروه خاصی از دانشجویان شاغل سروکار دارد به موارد متفاوتی در این زمینه اشاره کرد.

وی تاکید کرد به علت شیوه خاصی که در یادگیری دانشجویان به کار می بندد اکثر دانشجویانش نیاز به نوشتن این نامه ها ندارند اما اگر هم موقعیتی پیش آمده که با چنین عریضه هایی روبه رو شود، کمکی نمی کند.این استاد دانشگاه گفت: این دانشجویان پایین اوراق امتحانی یا هر قسمت از اوراق سوالات و جوابها را که سفید پیدا می کنند، نوشتن را از سر می گیرند و همیشه هم سعی می کنند نهایت زیبا نوشتن را به کار ببندند اما برای من بی تاثیر است و نمره ای اضافه نمی کنم.

به گزارش مهر، نامه نگاری دانشجویان برای استادان این روزها در برخی موارد در دبیرستانها هم شیوع پیدا کرده است. به راستی دلیل شیوع این التماسهای بی پاسخ چه می تواند باشد؟ تنبلی تحصیلی که بیماری مسری در میان دانشجویان است، اشتغال همزمان با تحصیل، ظهور پدیده "شب امتحانی"، افزایش مشکلات و دغدغه های دانشجویان نسبت به گذشته، مدرک گرایی و اعتقاد به این موضوع که تنها مدرک مهم است و یا از همه اینها مهمتر کاهش انگیزه برای کسب نمرات بالا پیشرفت یا موفقیت تحصیلی؟


اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۲
ميلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
روند دادن نمره در دانشگاه ها اينقدر بي حساب كتاب است كه بعضي دانشجويان به اين روشها متوسل ميشوند بنده با سه تا از دوستانم درس رياضي 2 كار كردم و انه قبول شدند اما خودم با يه استاد خيلي بي منطقي در س برداشتم و ايشون به من 6 داد هنوز باورم نميشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
من نیم نمره میخواستم که مشروط نشم اما استاد گرامی با اینکه موافقت کرد نیم نمره را بده یادش رفت نیم نمره را بده و مشروط شدم. استادان ما دلسوز نیستند
محمد
|
United States
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
خدایا ما چطور درس خواندیم و قبول شدیم و این دانشجویان عزیز چطور؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
واقعاً برای این دانشگاه و دانشجو متاسفم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
مدرک گرایی. مردم فکر میکنن اگه لیسانس نگیرن آدم حساب نمیشن. به نظر من کل اون لیسانس ارزش چنین تملق و التماسی رو نداره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
من خودم به استاد نامه نوشتم و مشکلم رو به اون صورتی که بود مطرح کردم ، استاد هم ازم دلیلش رو پرسید من هم دلیل قانع کننده اوردم ، مثلا دانشجویی که برای پرداحت هزینه سنگین شهریه کار می کنه استاد هم باید شرایط روز جامعه رو درک کنه البته اگر اساتید هم خوب تدریس کنن دانشجو کافیه یه بار جزوش رو بخونه ، تمومه و با یه نمره 12 یا 13 پاس میشه.
مجید
|
-
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
سلام
این نظام آموزشی ماست:
دیپلم الکی
کنکور زورکی
درس شب امتحانی
لیسانس ناپلونی
در صورت خوش شانسی اشتغال با مخ خالی
آخرشم میشه این وضعی که می بینید.
مهندس کارنابلد
پزشک بی مسئولیت پر مدعا و پولکی
و...
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
این نامه های جعلی رو به پای همه دانشجویان ننویسید.
تابناک ! مگر از زحمت دانشجویان گزارش تهیه کردی که میری سراغ این نامه های جعلی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
یادش بخیر، با همین نامه ها 2نمره اضاف میگرفتم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
بايد به حال نظام آموزش عالي ايران گريست گرچه خروجي بهتر از اين مورد انتظار نيست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
سابقا فقط افراد باسواد و مستعد وارد دانشگاه مي شدند الان اينطور نيست ورود دانشجويان ديگر براساس معيار هاي علمي نمي باشد كنكور نقش خود را ازدست داده و دانشگاهها براي ادامه حيات از هر شيوه اي جهت جذب دانشجو استفاده مي كند نتيجه آن ناهمگني سطح تحصيل دانشجويان ، پايين آمدن سطح كيفيت آموزش ، بي ارزش شدن سطح علمي و اينگونه هامش نويسي دانشجويان براي كسب نمره است بنابراين بايد دروازه ورودي اصلاح شود تا خروجي بهبود بيابد گرچه اينها ديگر براي همه شعار شده اما اميداورم كه مسئولين ذيربط فكر اساسي براي اصلاح اين وضعيت بنمايند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
قول می دم همشون پسر بودن
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
الهام چرخنده نادر مختاری مکانیسم ماشه علیرضا رزم حسینی هفته دفاع مقدس