بازدید 9947
عضو هیأت تحقیق و تفحص سیستم بانکی:
افرادی به راحتی تسهیلاتی را با پرداخت برخی وجوه به برخی افراد دریافت می کنند، در حالی که شرایط دریافت چنین تسهیلاتی را نداشته اند و متأسفانه، سرپوش گذاشتن بر اشتباهات و خطاها در برخی بانک‌ها متداول شده است و البته به نوعی، فساد در برخی از بخش های سیستم بانکی وجود دارد.
کد خبر: ۱۴۱۱۰۳
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۴ 08 January 2011

سرویس مجلس «تابناک» ـ در هر حوزه‌ای امکان انحراف هست و در حوزه بانکی نیز در بخش کارشناسی و کارمندی و در بخش وصول مطالبات، مواردی از انحراف دیده می شود.

فرهاد دلق پوش در گفت وگو با «تابناک» گفت: همه مطالبات بانک‌ها به دلیل بی دقتی در پرداخت تسهیلات بوده است. کارشناسان بانک باید طرح‌ها را بموقع ارزیابی کنند؛ از دیدن کار گرفته تا تخصیص مرحله به مرحله تسهیلات، که متأسفانه به این بخش کمتر توجه شده است.

وی اظهار داشت: متأسفانه، سیستم دلالی در بانک ها هست و این سیستم در پرداخت تسهیلات و دریافت تقاضاها و حتی نحوه بازپرداخت بدهی دخالت دارد.

عضو هیأت تحقیق و تفحص سیستم بانکی افزود: متأسفانه، در سیستم بانکی فساد هست و مدیران بانک‌ها و نهادهای مسئول، باید اعمال نظارت کنند و دست دلال‌ها و واسطه‌ها کوتاه شود و این امری ضروری در مبارزه با فساد و انحراف است.
 
وی تصریح کرد: افرادی به راحتی تسهیلاتی را با پرداخت برخی وجوه به برخی افراد دریافت می کنند، در صورتی که شرایط دریافت چنین تسهیلاتی را نداشته اند و متاسفانه، سرپوش گذاشتن بر اشتباهات و خطاها در برخی بانک‌ها متداول شده است و به نوعی، فساد در برخی از بخشهای سیستم بانکی وجود دارد.
 
دلق پوش خاطرنشان کرد: باید به مبارزه با پول شویی و فساد مالی اهمیت داده شود، چرا که در سیستم اقتصادی کشور، مشکلات عدیده ای را به بار خواهد آورد. رانت‌ها و دلالی‌ها باید کنار گذاشته شود و سیستم بانکی به اینها تن ندهد و دستگاه‌های نظارتی و اجرایی و قضایی باید با آن به شدت مبارزه کنند.
همچنین باید جلوی کوچکترین موردی که به سیستم مالی و بانکی کشور لطمه می‌زند، گرفته شود و آسیب‌ها را از پیش شناسایی و پیشگیری کرد.

وی گفت: وجود بخش های نظارت و ارزیابی برای این است که حوزه های کاری به دقت مدیریت و از ایجاد انحراف جلوگیری شود.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که بانک‌ها از پرداخت تسهیلات به مردم خودداری می‌کنند و برای دریافت تسهیلات باید به دنبال واسطه بود، گفت: مواردی از این قبیل به وفور دیده شده است، ولی متأسقانه، برخی مدیران به این تخلفات توجهی نمی کنند و به نوعی، فساد در سیستم بانکی در حال نهادینه شدن است که باید جلوی این کار را گرفت.

وی تأکید کرد: قانون در این گونه موارد روشن و شفاف است، اما در امر اجرا مسئولین اجرایی باید جلوی انحراف را بگیرند.

تازه ترین اخبار مجلس شورا ی اسلامی را در صفحه سرویس مجلس تابناک بخوانید.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مذاکرات وین سیل جنگ یمن بودجه 1401 روابط ایران و روسیه