درخواست جمعی از نمایندگان از رئیس قوه قضائیه؛
جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه خواستار ورود وی به پرونده نرگس محمدی و اعمال رأفت اسلامی در این پرونده شدند.
مطهری با اشاره به مصوبه امروز مجلس مطرح کرد؛
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مصوبه امروز نمایندگان در مورد استفساریه قانون انتخابات مجلس، احتمالا زمینه ورود مینو خالقی را به مجلس فراهم می‌کند.
درخواست تحقیق و تفحص عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان که از سوی کمیسیون آموزش و تحقیقات و فناوری که در جلسه علنی امروز مطرح شد با موافقت نمایندگان تصویب شد.
نمایندگان مجلس تصویب کردند؛
نمایندگان مجلس با رأی مثبت به استفساریه‌ای، مصوب کردند که شورای نگهبان نمی‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه مربوطه، صلاحیت منتخب را رد و به این وسیله آرای او را باطل کند.
دولت اعتقاد دارد که حقوق و مزایا در کشور شبیه لانه زنبور است و اگر کسی دست در داخل آن کند، کل سیستم به هم خواهد ریخت؛ اما این دلیلی نمی شود که کسی کاری نکند و همه دست روی دست بگذارند و منتظر بنشینند.
در رژیم گذشته، همه عناصر فساد وجود داشت و حتی برای آن ها تبلیغ هم می شد. در آن زمان صدا و سیما بی بند و باری را ترویج می کرد و در بیرون کاباره ها مشغول کار بودند. از طرف دیگر، خواننده و رقاص هم وجود داشت و به عبارت دیگر، همه چیز برای فساد فراهم بود، ولی چرا جوانان ما سراغ آنها نرفتند و انقلاب کردند؟!
هرچند در این گزارش به نحوه پرداخت حقوق و مزایا، پرداخت برخی وام های کلان به مدیران و دیگر موارد تخلفات مدیران اشاره هایی شده و در پاره ای از موارد نیز برخی افراد به گونه ای متخلف شناخته شده بودند، برخی از ایرادات به این گزارش وارد شده که اگر درست باشد، اساس گزارش را زیر سؤال خواهد برد.
اصلاح طلبان، یکی از گروه‌هایی که بعد از دوری هشت ساله از صحنه سیاسی کشور، با قدرت وارد این عرصه شده‌اند. آنان با توجه به تغییر قدرت در ایران و روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان یک سیاستمدار میانه رو و نزدیک به این جریان، توانستند انتخابات مجلس را تا حدی تحت کنترل خود درآورند.
یکی از ایراداتی که همواره به قانون هدفمند کردن یارانه ها وارد بوده، کاهش ارزش ریالی یارانه نقدی بوده است. اکنون بیش از شش سال از آغاز پرداخت نقدی به مردم می گذرد، حال آنکه یارانه پرداختی برای مردم در این مدت تغییر پیدا نکرده و با اینکه در این سال ها ارزش ریالی این مبلغ کاهش یافته، تغییری در میزان پرداختی به مردم ایجاد نشده است.
به نظر می رسد، پرداخت یارانه به این شکل، کار درستی نباشد. اگر مقرر شده این مبالغ در یک مقطع خاص پرداخت شود، اکنون زمان آن رسیده که متوقف شود؛ اما اگر قرار است تا ابد این کار انجام شود، قطعا باید متناسب با تورم و انتظاراتی که مردم از یک حقوق مادام العمر دارند، تغییراتی در آن صورت گیرد.
در قانون آمده است، باید 30 درصد از درآمد به تولید اختصاص یابد، ولی این کار نه در دولت قبل و نه این دولت اجرا شد و حاصل آن بیکاری و بدبختی بود که دامنگیر جوانان کشور شد. در سال گذشته، مصوب شد که 4000 میلیارد تومان از یارانه ها به اشتغال اختصاص یابد، ولی اجرا نشد.
وزیر نفت اعتقاد دارد که برندسازی، باعث نظارت بهتر بر جایگاه های کشور می شود و مانع از کم فروشی جایگاه ها خواهد شد؛ اما جایگاهداران مخالف این نظرند و بر این باورند که برندسازی، زمانی امکان اجرایی شدن دارد که واحدهای تولیدی بنزین مختلف باشد؛ بنابراین، زمانی که قرار است بنزین تنها از طریق شرکت پخش فراورده های نفتی ارائه شود، برندسازی یک واژه بی مفهومی خواهد بود.
گزارش دیوان نشان می دهد که تا کنون دولت 5 میلیارد تومان از پرداختی ها را از مدیران بازپس گرفته است؛ اما محاسبات نشان می دهد، مبالغ دریافتی باید بیش از این باشد، به گونه ای که با توجه به میزان پرداختی ها، اگر به هر مدیر به طور متوسط 30 میلیون تومان پرداخت شده باشد، میزان پرداختی به این مدیران، تنها برای یک سال چیزی حدود 143 میلیارد تومان بوده که از این میزان، حدود 95 میلیارد آن قانونی بوده و حدود 48 میلیارد تومان غیر قانونی به مدیران پرداخت شده است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت و گو با «تابناک»؛
موضوع تلفن های امن در کمیته دایمی پدافند غیر عامل تصویب شده و قرار بر این است که یک تلفن همراه ایمن ملی ساخته شود.
لاریجانی:
جلسه علی لاریجانی ریاست مجلس با وزیر و معاونان وزارت آموزش و پرورش
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv