طرح ارائه تسهیلات به نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دوره های مختلف اجرا شده است؛ اما این موضوع از زمان افشاگری حسن کامران، نماینده مردم اصفهان در مجلس هشتم وارد فاز جدیدی شد.
هر کس کمی با سیاست و نیز کار مجلس آشنا باشد، می داند که عوامل سیاسی و جناحی هم در این زمینه تأثیر دارد؛ همچنان که نقش کاریزمای فردی و ارتباطات و لابی های بیرون از مجلس را هم نمی توان نادیده گرفت. ضمن اینکه جناح بندی های سیاسی داخل مجلس هم قطعاً بر این انتخاب ها اثر گذاشته است.
روز گذشته، خبری با عنوان «شبی یک و نیم میلیون تومان، هزینه اسکان هر نمایندگان در هتل استقلال!»در خروجی تابناک قرار گرفت که به گفته یکی از نمایندگان مجلس نهم مجلس شورای اسلامی برخی از نمایندگان را با هزینه هنگفت در هتل های چند ستاره اسکان داده است. این خبر با واکنش مدیر روابط عمومی مجلس مواجهه شد که تابناک این واکنش را به همراه هزینه های هتل های محل اسکان نماینده های محترم را منتشر می کند.
لیست کامل هیأت رئیسه ۱۳ کمیسیون‌ تخصصی مجلس دهم
هیات رئیسه ۱۳ کمیسیون‌ تخصصی مجلس شورای اسلامی در نشست‌های امروز (یکشنبه) این کمیسیون‌ها انتخاب شدند./ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز بالاخره بعد از گذشت حدود یک ماه از تشکیل مجلس دهم تکلیف کمیسیون های تخصصی را روشن ردند.
کاندیداهای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی برای ریاست این کمیسیون مشخص شدند.
در شرايطى كه مردم در شرايط سخت اقتصادى هستند و كمتر از ده روز از فرمايش رهبرى در باب خود نظارتى و رعايت نمايندگان مجلس نگذشته است، هزينه هاى اقامت نمايندگان در هتل استقلال تهران و ساير هتل هاى مجلل شبى بيش از يك و نیم ميليون تومان به بيت المال تحميل كردن، پاسخ مناسبى به فرمايشات رهبری و شرايط اقتصادى كشور و مردم نبود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سرعت ایجاد بحران‌ها در منطقه از سرعت حل آ‌ن‌ها بیشتر است، گفت: نفع اصلی بحران‌های ایجاد شده در منطقه نصیب صهیونیست‌ها می‌شود.
اعضای کمیسیونهای امنیت ملی، صنایع و معادن، انرژی، برنامه و بودجه، عمران، آموزش و تحقیقات، اقتصادی و اصل ۹۰ مشخص شدند.
حضرتی در گفت و گو با «تابناک»؛
تا کنون تکلیف هشت کمیسیون در مجلس مشخص شده، ولی انتخاب اعضای این کمیسیون ها در روزهای گذشته، یکی از چالشی ترین بحث های مجلس دهم تا به این روز بوده است، به گونه ای که بسیاری از نمایندگان مجلس بر این باورند که در انتخاب اعضا عدالت رعایت نشده و یک سیستم زیر پوستی در حال هدایت افراد برای تعیین اعضای کمیسیون هاست.
آشنایی با اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس؛
بررسی های آماری نشان می دهد از میان این بیست و سه نفر، پنج نفر دارای مدرک دکترای علوم سیاسی، چهار نفر مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی، چهار نفر مدارک نامرتبط با این حوزه، دو نفر تحصیلات حوزوی و دو نفر مدرک حقوق بین الملل دارند؛ دو نماینده نیز در رشته مدیریت تحصیل کرده و تنها خانم حاضر در این جمع، فوق لیسانس جامعه شناسی دارد و البته سه تن نیز مشخص نیست در چه سطح و چه رشته ای تحصیلات دارند!
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تاکید بر تغییر در رویکرد سیاست‌گذاری کشور گفت: سیاست‌گذاری مبنی بر افزایش سرمایه‌گذاری جهت رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی بی‌ثمر بوده لذا باید تغییر کند.
آخوندی در صحن علنی؛
وزیر راه و شهرسازی قرار گرفتن مجدد ایران در کانون شبکه ارتباطی و دالان‌های هوایی را از بزرگ‌ترین سیاست‌های حمل و نقل این وزارتخانه دانست.
در جریان نشست، پس از آن‌که خلیل آقایی، معاون پارلمانی وزارت کشاورزی و عزت‌الله یوسفیان‌ملا، نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با یکدیگر درگیر شدند، آقایی با عصبانیت فریاد می زد و یوسفیان ملا در سوی دیگر با فریادهای خود پاسخ وی را می داد.
از هشتم خرداد که مجلس شورای اسلامی کار خود را آغاز کرده، تا کنون پنج جلسه برگزار شده است. در این مدت، تنها کار مفید نمایندگان، انتخاب هیأت رئیسه بوده و به عبارت دیگر، می توان گفت وکلای ملی با صرف هزینه ای بالغ بر 22 میلیارد تومان از هزینه های عمومی کشور، دوازده تن را در هیأت رئیسه مجلس انتخاب کرده اند.
در کشور ما بانک ها از سازمان هایی هستتند که شمول قانون برای آنها مستلزم ذکر نام است؛ بنابراین با توجه به اینکه قانون حاضر این عبارت را ندارد، پس با این نوع نگارش بانک ها مشمول این قانون نخواهند بود/این موضوع از مجلس هفتم پیگیری شده و از همان زمان بانک ها کارشکنی خود را در خصوص این گونه قوانین آغاز کرده اند.