بازدید 29300
کد خبر: ۱۲۸۲۷۸
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۸۹ - ۱۵:۲۸ 31 October 2010
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: با ادامه روند فعلی بحران زیست محیطی دریاچه ارومیه تا سه سال آینده کاملا خشک و نابود می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر در ارومیه، حسن عباس نژاد پیش از ظهر یکشنبه با اشاره به پیش بینی کارشناسان در سال 78  مبنی بر خشک شدن دریاچه ارومیه تا 15 آینده افزود: متاسفانه این پیش بینی در حال تحقق است و با وضعیت فعلی باید تا سه سال آینده و در حالت خوش بین تا پنج سال آینده شاهد نابودی این زیست بوم با ارزش خواهیم بود.

وی با هشدار جدی نسبت به مرگ دریاچه ارومیه افزود: هم اکنون این تالاب ارزشمند روزهای بسیار بحرانی را طی می‌کند و ادامه این روند مشکلات زیست محیطی زیادی را برای منطقه به ارمغان خواهد آورد.

60 درصد دریاچه ارومیه به شوره زار تبدیل شده است

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از خشک شدن کامل 60 درصد دریاچه ارومیه خبرداد و گفت: در  حال حاضر به دلیل بالا بودن تبخیر بالای آب 60 درصد از مساحت این دریاچه شامل سه هزار هکتار خشک و تبدیل به شوره زار شده است.

عباس نژاد میزان غلظت نمک دریاچه ارومیه را بالای 360 گرم بر لیتر عنوان کرد و بیان داشت: متاسفانه عمیق ترین نقطه دریاچه ارومیه در حال حاضر دو متر آب دارد.

آرتمیای دریاچه ارومیه از بین رفته است

وی با بیان اینکه اکسیژن محلول در آب دریاچه ارومیه به شدت کاهش یافته است اظهار داشت: این امر موجب شده است حیات تنها موجود زنده این تالاب آرتمیا ارومیانا با خطر جدی مواجه شود به گونه‌ای در حال حاضر میزان آرتمیا در آب دریاچه ارومیه به صفر رسیده است.عباس نژاد با اشاره به اینکه تمامی جزایر دریاچه ارومیه به هم چسبیده‌اند گفت: سواحل این دریاچه نیز به خشکی متصل شده است.

میزان آب ورودی به دریاچه ارومیه به صفر رسید

این مسئول تبخیر بسیار بالای آب، کاهش شدید آب ورودی به دریاچه، شرایط اقیلمی منطقه، کاهش نزولات آسمانی، عدم استفاده اصولی از منابع آب زیرزمینی به همراه عوامل انسان ساز را از اهم دلایل بحرانی شدن دریاچه ارومیه دانست و افزود: براساس پیش بینی کارشناسان و با توجه به افزایش شش تا پنج درجه‌ای دمای هوا در سالجاری دریاچه ارومیه تا سه یا پنج سال آینده کاملا نابود و از بین خواهد رفت.

عباس نژاد در خصوص اقدامات صورت گرفته توسط مسئولان استانی و کشوری برای نجات این تالاب ارزشمند خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه و حساسیت ویژه رئیس جمهوری کشورمان قوی ترین کارگروه نجات دریاچه ارومیه و مدیریت بحران در کشور تشکیل شده است.

وی اضافه کرد: بر اساس برنامه ریزی‌های این کارگروه مصوب شد ستاد مدیریت بحران دریاچه ارومیه تشکیل و اقدامات عملی برای برون رفت از این بحران تدوین و اجرایی شود.


اعتبار 40 هزار میلیارد ریال دریاچه ارومیه  به 18 هزار میلیارد ریال کاهش یافت

وی یادآور شد: در این راستا سند مدیریت راهبردی برای دریاچه ارومیه امضا و پروژه‌های زیادی با صرف اعتباری بالغ بر 40 هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی (ماده 10) با همکاری وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست تعریف شد.

عباس نژاد خاطرنشان کرد: بر اساس ارزیابی اولیه مشخص شد برخی پروژه‌های تعریف شده از سالهای قبل دارای کد و ردیف اعتباری از محل اعتبارات ملی و استانی بودند که در نهایت مقرر شد این طرح‌ها با تزریق و افزایش اعتبارات روند قبلی خود را طی و از میان طرح‌های این ستاد حذف شوند که این امر منجر شد اعتبار 40 هزار میلیارد ریال به 18 هزار میلیارد ریال کاهش یابد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در ادامه گفت: طرح‌های پیش بینی شده توسط کارگروه ویژه نجات دریاچه ارومیه در سه محور شامل صرفه جویی دو میلیارد مترمکعب آب در سال و تزریق این آب طی مدت زمان پنج ساله به دریاچه ارومیه، افزایش آب در سطح حوزه آبریز دریاچه ارومیه از طریق اجرای طرح‌های مختلف از جمله بارور کردن ابرها، انتقال آب بین حوزه ای، افزایش راندمان آبیاری، تغییر الگوی کشت وافزایش آب‌های زیرزمینی بحث و به تصویب رسید.

عباس نژاد طرح بارور کردن ابرها را یکی از بهترین گزینه‌ها برای نجات دریاچه ارومیه از وضعیت بحرانی دانست و اظهارداشت: با اجرای این طرح راندمان بارش 15 تا 20 درصد افزایش می‌یابد.

سالانه 3.1 میلیارد مترمکعب آب به دریاچه ارومیه منتقل شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دریاچه ارومیه برای رسیدن به تراز اکولوژیک سالانه به 3.1 میلیارد مترمکعب آب نیازدارد اظهارداشت: هم اکنون میزان آب تولیدی حوزه آبریز دریاچه ارومیه هفت میلیارد مترمکعب است که نهادهای متولی نجات دریاچه ارومیه موظف شده‌اند این آب را مدیریت کرده و سالانه 3.1 میلیارد مترمکعب از این آب را به دریاچه ارومیه منتقل کنند.وی اجرایی شدن این امر را مسنلزم نرمال بودن شرایط اقلیمی و میزان بارندگی در منطقه دانست و افزود: اجرای این طرح‌ها تنها می‌تواند دریاچه ارومیه را به تراز اکولوژیک 1274.1 برساند و برای نجات دریاچه ارومیه از وضعیت فعلی طرح‌های دیگری نیز در دستور کار قرار دارد.

عباس نژاد یادآورشد: در این راستا این طرح براساس میزان توسعه، جمعیت و اراضی کشاورزی استانهای حوزه آبریز دریاچه ارومیه میزان حق آبه هر استان مشخص و براساس دستورالعمل خاص به مرحله اجرا در می‌آید.

متولی اصلی دریاچه ارومیه آذربایجان غربی است

عباس نژاد متولی اصلی دریاچه ارومیه را استان آذربایجان غربی اعلام کرد و گفت: سهم آذربایجان غربی از تامین 3.1 میلیارد مترمکعب آب یک میلیارد و 900 مترمکعب است.

وی با بیان اینکه متاسفانه بحران فعلی دریاچه ارومیه در طی 15 سال گذشته رخ داده است گفت: طرح‌های مذکور به محض ابلاغ از سوی ستاد و کارگروه نجات دریاچه ارومیه اجرایی می‌شود ولی نباید انتظار داشت این تالاب ارزشمند در عرض یک یا دو سال از حالت بحرانی خارج شود.

کاهش 20 میلیارد مترمکعب آب دریاچه ارومیه

این مقام مسئول کل آب موجود دریاچه ارومیه را در شرایط نرمال 34 میلیارد مترمکعب عنوان و خاطرنشان کرد: در این مدت 20 میلیارد مترممکعب آب دریاچه ارومیه از بین رفته است و برای جبران کم آبی به همان میزان آب نیاز است.مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی کاهش نزولات آسمانی را مهمترین دلیل خشک شدن دریاچه ارومیه دانست و افزود: عوامل انسان ساز 30 درصد در بروز بحران خشک شدن دریاچه ارومیه تاثیر دارد.

توسعه استان باید با اولویت حفظ محیط زیست صورت گیرد

عباس نژاد در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر صنعت سد سازی در بروز شرایط بحرانی دریاچه ارومیه جواب داد: ظرفیت سد‌های استان یک میلیارد و 700 مترمکعب است و در سالهای آینده این میزان به چهار میلیارد مترمعکب افزایش می‌یابد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در نشست تخصصی خود با خبرنگاران در خصوص وضعیت دریاچه ارومیه به تغییر رنگ و قرمز شدن دریاچه ارومیه نیز اشاره کرد و علت بروز این پدیده را رشد جلبک دونالیلا سالینا و تشرح ماده قرمز رنگ کاروتن اعلام کرد.

اظهارات این مقام مسئول و هشدارهای جدی در خصوص بحران دریاچه ارومیه در حالی عنوان می‌شود که این تالاب ارزشمند از سال 76 روند خشک شدن را سپری می‌کند.

ازسال آبی 75 – 74 تا کنون رقوم ارتفاعی سطح تراز آب دریاچه ارومیه سیر نزولی پیدا کرده و در طول سالهای اخیر آب دریاچه بالاتر از شش متر کاهش داشته است که نیاز به یک عزم ملی و منطقه‌ای برای نجات این اکوسیستم با ارزش و بحران زده است.

بنا بر تحقیقات انجام شده از 12 سال پیش تاکنون نمودار تراز آب پارک ملی دریاچه ارومیه رو به پایین است و مطالعات مدیریت زیست بوم حوضه آبریز دریاچه ارومیه که با همکاری بانک جهانی به اتمام رسیده، نشان می‌دهد دریاچه ارومیه به عنوان دومین دریاچه شور جهان تا کمتر از 20 سال آینده با بحران شدیدی مواجه خواهد شد.

پارک ملی دریاچه ارومیه با ویژگی‌های خاص خود بعد از دریاچه شور بحرالمیت در دنیا به عنوان دومین دریاچه شور و بزرگ در جهان به شمار می‌رود، این دریاچه به عنوان بزرگترین تالاب دایمی با دارا بودن 102 جزیره بزرگ و کوچک در استان قابلیت‌های زیادی را در دل خود جای داده است.

مساحت این دریاچه بیش از 570 هزار هکتار است. با به خطر افتادن وضعیت این دریاچه علاوه بر تهدیدات زیست محیطی استان، حیات گونه‌های با ارزش و نادر کشور از جمله گوزن زرد ایرانی و... نیز به خطر خواهد افتاد.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۲
انتشار یافته: ۲۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
ايران تا چند سال ديگر بزگترين صادكننده نمك در جهان خواهد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
خوشبحال شما با چه آّب وتابی هم عنوان می کنید - دولت - مسئولان محیط زیست چه تصمیمی برای این دریاچه گرفته اند نکنه به این دریاچه هم یارانه می خواهید بدهید
از شوخی گذشته به داد این دریاچه برسید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
بدبخت دریاچه ارومیه، اگه توی اصفهان یزد یا سمنان بودی خیلی وقت پیش بود که آب هم برات می کشیدند.
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
خوب دولت محترم یه عالمه زمین برای فروش گیرش می یاد چرا ناراحت باشه از بابت خشک شدنش!!!
ای کاش عقلمان می رسید که این معضل یکی از اصلی ترین و اساسی ترین مسائل حال حاضر کشور بوده و تمام امکانات کشوری را برای این موضوع بسیج می کردیم، اما دریغ!!!
سپی.ه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
وای به ماازاین مصیبت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
toro khda ye kari boknin.agwe az beyn bere dige jobranesh sakhte haaaaaa.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
عوامل انسان ساز يكي از مهمترين عوامل مرگ درياچه اروميه ميباشد( چراعاقل كند كاري كه باز آردپشيماني)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
حالا کو تا سه سال دیگه...
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
خوبه دیگه راحت میشه روش 20 تا بزرگراه زد بدون نیاز به پل!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
خوب به سلامتي تا سه سال ديگر يكي ديگر از افتخارات را در نابودي درياچه اروميه جشن خواهيم گرفت. مي تونن در زمينهايي كه از طريق خشكاندن درياچه اروميه عايد كشورمون ميشه دستور ساخت چندين هزار مسكن مهر الكي رو صادر بفرمايند
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
چ
شم شما و ما و دولت محترم و صدرا و... روشن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
چرا گوش شنوايي نيست، فردا با هيچ قيمتي نمي‌توان اين سهل‌انگاري و سوء مديريت را جبران كرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
ما کارهای مهمتری مانند مدیریت جهان داریم...
ثنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
خدایش رحمت کند!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
چك ليست فعاليت هاي روزانه كار گروه براي نجات درياچه اروميه ، مي بايست از طريق امكانات وب و به شكل پرتال اطلاع رساني عمومي شود تا معلوم شود آيا كاري صورت مي پذيرد يا فقط حرف و حرف زده مي شود !!
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
دلم میسوزه برا ارومو.چه روزایی پیش این دریاچه بودیم.حالا با بی کفایتی مدیران داره خشک میشه.چرا از کارون میشه اب کشید به یزد و کرمان اما نمیشه از خزر به دریاچه ارومیه آب رساند؟اونقدر مال دنیا خوش اومده به دهن بعضیا که اگه جای دریاچه ارومیه آدم ها اینطور میمردن اصلا توجه نمیکردن.خدا ازشون نگذره.کاش این بلا سر بچه های اینجور آدما بیاد تا بفهمن که از دست رفتن عشق یعنی چی
دکتر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
چنان از خشک شدن دریاچه به این مهمی حرف می زند که انگار از مرگ پدر بی ارزشش حرف می زند!
این فاجعه است آقا، فاجعه!
بهتر است دولت به جای هزینه کردهای آبیاری تحت فشار در استان تهران، کمی در کشاورزی آن مناطق هزینه کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
نمیدونم چرا این فاجعه به این بزرگی به همین سادگی رها شده و فقط در موردش حرف زده میشه، اگر این دریاچه خشک بشه، کتکش رو همه مون خواهیم خورد و نه آذربایجان شرقی و غربی
s
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
آقایان مسئول فقط شعار ندهند عمل کنند
پیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
سواحل این دریاچه نیز به خشکی متصل شده است!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
دریاچه>>>> تو را خدا به دادم برسید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه رابرت مک ایر محمدرضا پهلوی تمساح گاندو سردار حاجی زاده زینب ابوطالبی شهاب حسینی سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر