بازدید 2574

پیش‌بینی بورس چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۳

مطابق انتظاراتی که در روز سه‌شنبه از بازار سرمایه می‌رفت، بازار سهام تفاوت چندانی با جریان معاملات روز دوشنبه نداشت؛ جز کاهش بیشتر ارزش و حجم معاملات. در سنتیمنت حاکم بر بازار سرمایه، به‌وضوح می‌توان کاهش ترس و ابهام اهالی تالار شیشه‌ای را مشاهده کرد. حتی اکثریت کارشناسان بر این گزاره اجماع دارند که بازار سرمایه بالاترین بازدهی را تا پایان سال در بین بازارهای موازی خواهد داشت، اما در فریم کوتاه‌مدت به واسطه خسته شدن بازار از وعده‌ها، برنامه‌ها و ادعاهای متناقض با عمل، ترجیح می‌دهد به آنچه واقعیت روز صنایع است بپردازد.
کد خبر: ۱۲۴۷۱۹۸
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۵۱ 09 July 2024

به گزارش «تابناک» به نقل از تجارت‌نیوز، در پایان معاملات روز سه شنبه، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با افت ۰.۱۹ درصدی، معادل چهار هزار و ۲۷۸ واحد از ارتفاع این شاخص، در سطح دو میلیون و ۲۱۷ هزار واحدی قرار گرفت.  

افت ارتفاع نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن به عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن با کاهش ۰.۰۵ درصدی (معادل چهار ۳۲۸ واحد) تا پله ۷۰۹ هزار و ۷۰۴ واحدی تنزل یافت.

معاملات بورس تهران در آینه آمار و ارقام

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی را در روز سه شنبه، سه هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان نشان می‌داد. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات سه‌شنبه را نیز هفت میلیارد و ۱۰۰ میلیون برگه سهم نشان می‌دهد.

همچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز حکایت از خروج سرمایه آن‌ها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه حقیقی در پایان معاملات روز سه شنبه بورس، خبر از خروج ۴۲۱ میلیارد تومانی پول حقیقی از سهام و حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

پیش بینی بورس چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۳

همان‌گونه که پیش‌بینی شده بود، بازار روز سه‌شنبه، تفاوت چندانی با جریان معاملات روز میانی این هفته معاملاتی نداشت. تنها تفاوت این دو روز معاملاتی، کاهش چشمگیر ارزش معاملات در روز سه‌شنبه بود. با توجه به تعطیلات میان‌هفته‌ای در روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه هفته آینده، به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به روز‌های پایانی این هفته، حجم و ارزش معاملات در حال کاهش بوده و خروج پول شدت گرفته است.  

در نیمه دوم بازار، موج تقاضا در حال شکل‌گیری بود، اما عرضه‌ها به قدری زیاد بود که مجال نفس کشیدن به تابلو‌های بورسی نداد. نمودار خروج پول از سهام، حق تقدم‌ها و صندوق‌های سهامی، نشان از آن دارد که پس از گشایش معاملات، خروج پول با شیبی یکنواخت تا انتهای بازار ادامه داشته است.  

همین موضوع نشان می‌دهد اهالی تالار شیشه‌ای امیدی به تغییر روند معاملات در روز پایانی هفته ندارند. کارشناسان معتقدند با وجود مشخص بودن برنامه‌های دولت چهاردهم، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ترجیح می‌دهند، توجه خود را به شرایط فعلی صنایع و بازار معطوف کنند.  

در واقع بازار به نقطه‌ای رسیده که از ایده‌های روی کاغذ و تئوریک استقبال نمی‌کند و تا زمان اجرای تصمیمات و عملی شدن آن‌ها صبر می‌کند. با وجود این، می‌توان کاهش ترس سرمایه‌گذاران و اهالی تالار شیشه‌ای را به‌وضوح در سنتیمنت بازار سرمایه دید. مشخصاً بازار سهام تا پایان سال، چشم‌انداز روشنی دارد و بالاتر از بازار‌های موازی، به سهامداران خود بازدهی خواهد داد.  

اما آنچه در شرایط شرایط کوتاه‌مدت بازار مشاهده می‌شود، خروج پول به دلیل تعطیلات هفته آینده است. بر همین اساس و در راستای پیش بینی بورس چهارشنبه، نمی‌توان انتظار افزایش ارزش معاملات و یا تحول نقشه بازار را داشت.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم