بازدید 8783
اختصاصی/ دغدغه های کارشناسان بازار سرمایه

فرش سبز بورس برای دولت مسعود/ نسخه ای برای سیاست ارزی تجویز کنید

بازار سرمایه امروز در فضای اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، بازدهی مثبت ۴.۲ درصدی برای سهامداران داشت. فعالان بازار ضمن ابراز خرسندی، معتقدند تداوم این روند نیازمند رفع چالش‌های جدی است.
کد خبر: ۱۲۴۶۵۷۱
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۲ 06 July 2024

به گزارش تابناک اقتصادی؛ در اولین روز کاری پس از برگزاری مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم و برنده شدن مسعود پزشکیان در رقابت با سعید جلیلی، ویترین بورس تهران به رنگ سبز در آمد. رشد قابل توجه ۸۸ هزار و ۱۷۹ واحدی شاخص کل بورس که بعد از مدت ها، برای سهامداران خبر خوشی بود و نماگر کل بورس در یک روز کاری با بازدهی  ۴.۲ درصدی به سطح ۲ میلیون و ۱۸۸ هزار واحد رسید. حال سوال اینجاست که روند امروز بازار که در حال و هوای نتیجه انتخابات رقم خورد، تداوم خواهد داشت یا خیر؛ پرسشی که از دو کارشناس بازار سرمایه داشتیم.

واکنش سبز بورس به دولت مسعود/ نگاه مثبت تیم پزشکیان، خوب اما کافی نیست/ حال بوری با اصلاح سیاست ارزی خوب می‌شود

بهادر برهان؛ کارشناس و تحلیل گر بازار سرمایه در این باره به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: واقعیت این است که بازار حدود یک ماه-چهل روز منتظر است تا ببیند نتیجه انتخابات ریاست جمهوری چه می‌شود. این در حالی است که اتفاقات مثبتی که در طول این مدت اتفاق افتاده بود، در بورس خودنمایی نکرد و نگاه‌ها به نتیجه انتخابات بود؛ اما در نهایت امروز با مشخص شدن مسعود پزشکیان به عنوان رئیس جمهور جدید، تاثیر آن اتفاقات را در بازار سهام می‌بینیم. از سوی دیگر؛ سهامداران ریسک یک سری اتفاقات منفی که مد نظر رقیب رئیس جمهور منتخب بود را مشاهده نمی‌کنند؛ از جمله آن‌ها می‌توان به ریسک تعطیلی بورس کالا، قیمت گذاری کاملا دستوری، تداوم تحریم‌ها برای حداقل یک دوره چهار ساله اشاره کرد که در نهایت این فضای بدبینی را امروز با انتخاب رئیس جمهور جدید شاهد نیستیم و نتیجه آن را در تابلوی بازار سهام می‌بینیم.

وی در خصوص روند بورس طی روز‌ها و هفته‌های آتی نیز گفت: احتمالا در یک بازه زمانی کوتاه، روند مثبتی را شاهد باشیم. اما تداوم آن نیازمند اعلام برنامه‌ها و مصاحبه‌های مسئولان اقتصادی و بورسی دولت جدید است. به عنوان نمونه باید ببینیم با تغییرات آینده در مدیریت بانک مرکزی و سیاست‌های ارزی، چه برنامه‌های اجرایی برای تک نرخی شدن ارز خواهند داشت و قرار است در چه بازه زمانی به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت شود.  

برهان در خصوص مهم‌ترین اولویت بورسی رئیس جمهور منتخب در شروع به کار دولت جدید اظهار داشت: سیاست ارزی باید اصلاح شود؛ به بیان دیگر با سیاست‌های ارزی فعلی، حاشیه سود شرکت‌های بورسی حدود ۸ درصد کاهش داشته و در نتیجه تاثیر منفی بر بورس گذاشته است. هرچند می‌دانیم که برای این کار نیازمند بازه زمانی و فرصت به دولت هستیم و منطقی نیست که طی یک هفته آینده تکلیف یک سری از سیاست‌ها نظیر ارز تک نرخی معلوم و روشن شود. ولی همین که دولت به سمتی حرکت کند که فاصله نرخ دلار نیما با بازار کمتر شود، تاثیرات مثبتی بر بورس خواهد داشت.  

این کارشناس بورس در خصوص نگاه تیم اقتصادی دولت چهاردهم نیز گفت: معتقدم نگاهشان به بازار سرمایه مثبت است، اما صرفا با نگاه مثبت کاری درست و حل نمی‌شود. باید اقدام اجرایی و استراتژی را در نظر بگیریم و با توجه به اقدامات افراد جدیدی که در بازار سرمایه منصوب می‌شوند، ببینیم که نگاه مثبت دولت در زمینه بورس، به عمل و اجرا هم تبدیل می‌شود یا خیر! مسلما فقط با در نظر داشتن نگاه مثبت، ۱۰ تا ۱۵ درصد بازار مثبت می‌شود، اما فراتر از آن نیازمند اقدامات عملی هستیم.

واکنش سبز بورس به دولت مسعود/ نگاه مثبت تیم پزشکیان، خوب اما کافی نیست/ حال بوری با اصلاح سیاست ارزی خوب می‌شود


فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه نیز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی تابناک اظهار داشت: امروز شاهد استقبال بازار و سهامداران از صحبت‌های پیشین و پیروزی نهایی دکتر پزشکیان به عنوان رئیس جمهور بودیم. همچنین توجه فعالان بازار سرمایه به تیم اقتصادی و مشاوران رئیس جمهور منتخب بوده است؛ مشاوران اقتصادی و بورسی که دارای دانش و تجربه بیشتری نسبت به سایر رقبا هستند.

وی افزود: انتظار بر این است که دغدغه‌ها و مشکلاتی که بازار سرمایه را به این روز انداخته، مورد توجه دولتمردان قرار گیرد؛ از جمله قیمت گذاری دستوری، افزایش نرخ بهره بانکی و انتشار بی حد و حصر و بی رویه اوراق در بازار سهام و رسیدن نرخ بهره آن تا سطح ۴۰ درصد، به عنوان چالش‌های اساسی بازار بود که در نهایت بورس را از اولویت‌های دولت سیزدهم خارج کرد. به گونه‌ای که دولت سیزدهم ناچارا، برای تامین نقدینگی و کسری بودجه، به اجبار چشم خود را بر این چالش‌ها و نکات بسته بود و یا حداقل از عهده بر طرف کردن این دغدغه‌ها و مسائل بر نیامدند؛ بنابراین در کنار رسیدگی به این نکات و مشکلات، باید دولت جدید برای حل اختلاف و فاصله نرخ دلار نیما و بازار و قیمت گذاری نرخ خوراک صنایع پتروشیمی و پالایشی و فولادی، چاره اندیشی و اقدام کند.

از سوی دیگر؛ انتظار بر این است که دولت پزشکیان ضمن توجه به اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی یعنی کوچک سازی دولت و کاهش تصدی گری و واگذاری دارایی‌های مازاد، در میان مدت و بلندمدت به سمت اصلاح ساختار اقتصادی حرکت کند. چراکه در صورت پیاده سازی این اصلاح ساختار اقتصادی، مطمئنا بازار سرمایه هم به طور پایدار از این نکات مثبت بهره خواهد برد و تحت تاثیر قرار می‌گیرد و در نهایت اثرات مثبت خودش را در آینده شاهد خواهیم بود.

آقابزرگی در خصوص روند امروز بورس نیز گفت: جهش امروز بورس و سبزپوشی بازار، به این معنا نیست که دغدغه‌ای بازار را تهدید کرده باشد، اما خیلی بیش از اندازه خوش بینانه است که این وضعیت در روز‌های آینده تداوم داشته باشد و بدون برطرف کردن چالش‌های اشاره شده، منطقا نباید انتظار ماندگاری بازار در التهاب و هیجان مثبت را داشته باشیم. همچنین چالش‌هایی که در مجلس با معرفی وزرا و کابینه دولت و تیم اقتصادی و رای اعتماد به وجود خواهد آمد، مسائل موثر بر بورس است که البته زمان بر خواهد بود.

این کارشناس بازار سهام در ادامه تاکید کرد: پیش بینی می‌کنم بورس طی دو تا سه روز آینده، به تعادل نسبی خواهد رسید. یعنی از التهاب و اشتیاق مثبتی که امروز در بازار سهام داریم، کاسته خواهد شد.  

 

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲۴
دیدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۶
بورس پیشانی اقتصادی کشور است باید دائما درخشان باشد

سرمایه های خرد را از کانال بورس به کار و تولید تبدیل می کنند

دست دولت نباید در صندوقهای بورس باشد

اعتماد مردم را جلب کنید .
بورس خیلی مهمه مهم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
آخ آخ
آزموده رو آزمودن خطاست
شما رو به خدا گول این چیزها رو نخورید
بورس در دوران روحانی رو به خاطر داشته باشید
همه رو به خاک سیاه نشوند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
چیو دیدی؟ مملکت هنوز دست دولت رئیسیه
اندکی صبر، تحلیف نزدیک است
جلیلی چیکار کرد با این مملکت که حتی اسمش بازارهارو به آتش میکشه
هفته پیش بعد از اعلام نتایج اولیه دور اول بورس مقداری سبز شد
به محض اعلام حمایت قالیباف از جلیلی و بالا رفتن شانس جلیلی بورس یک دست قرمز شد

واقعا نمیدونم فاز اونایی که بهش رای دادن چی بود؟ طرفدار تحریم و تورم و اوضاع خراب اقتصادی بودن؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
جوجه رو آخر پاییز می شمارند
سال 97 تا 1400 رو فراموش نکن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
شب دراز هست و قلندر ...
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
۰۸:۵۸
والا بدترین دورانی ک من در بورس تجربه کردم 1400 تا 1403 بود
با وجود تورم 600 درصدی قیمت سهام تو این مدت ثابت لبود و حتی ریزش هم داشت
من بیشتر از آنکه بخاطر رای ۱۶ میلیونی پزشکیان خوشحال باشم از بابت رای ۱۳ میلیونی جلیلی ناراحتم جامعه ای با این همه ادعا چطور می تواند در تشخیص واضحات هم راه بیراهه برود؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
آره تو راست می گی
تشخیص خیلی سخت بود که الان روزگارمون اینه
تا 1400 با روحانی رو شما راه انداختید
چوبش رو همه ملت خوردند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
فردی با این همه ادعا چطور می تواند 13 میلیون نفر را به عدم درک صحیح متهم کند ؟ به نظر میرسه اینکه شما توانایی فهم این رو داشته باشی که افرادی با نظر شما مخالف باشند نشان از توانایی ذهنی پایین شما باشد.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
دلار زمان روحانی از سه به سی رسید
خدا کنه اون دوران هیچ وقت تکرار نشه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
هردو یکی کارنامه نداشت یکی نه کارنامه داشت نه برنامه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
4 سال دیگه میبینمت
مهدی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
۱۰:۲۰
چرا مثل جلیلی اعداد ارقام روی هوا میدین و واقعیت رو پنهان یا تحریف میکنید.
روحانی دلار رو 3850 تحویل گرفت 24800 تحویل داد. یعنی حدودا 6 برابر و نیم برابر طی 8 سال
دولت 13 دلار 24800 تحویل گرفت و 62000 تحویل داد یعنی دو برابر و نیم طی 3 سال

بدون شک همین روند ادامه پیدا میکرد دلار طی 8 سال بیش از 10 برابر هم میشد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
۱۰:۴۷
نداشتن کارنامه خیلی از کارنامه سیاه و تباه بهتره
این دولت و اون دولت نداره وایسا ببین چجوری دلار 100 هزار تومان میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۳:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
دلار فکر کنم همین الان 100 هزار تومن هست و دولت با زور روی 60 نگه داشته و تا آخر سال اگه منبع درآمدی نداشته باشه از دستش درمیره
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
چطور قبلا میگفتن دلار صد تومن میشه همتون مثبت میزدید نکنه فکر کردی این دولت از مریخ اومد رشد نقدینگی ببین بعد بگید نمیشه
سی ساله گلوگاههای اقتصادی دست اصلاح طالبان هست و پاشونو از خرخره ملت برنمیدارند وقتی شخصی خارج از دایره اونها در مسند قدرت باشه
مگه داری با بچه حرف می‌زنی می‌گیرد مسعود باید بگی مسعود خان.به ما ترکا برمیخوره.افتاد
امیدوارم در آمریکا هم ترامپ رای نیاورد
چه سیاستی فکر کردی از تک نرخی میکنند زمان همین روحانی چند نرخی شد مثل هموندولت ارز ترجیحی میدن به راننخوارن
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم