بازدید 1690

افزایش فرار مردان اوکراینی از کشور

درخواست وزیر خارجه لهستان برای نشان دادن قدرت غرب به روسیه، هشدار درباره عواقب کشاندن اروپا به درگیری اوکراین، اعتراف به تقویت اقتصاد روسیه به دلیل تحریم آمریکا، گفتگوی کوله‌با با نماینده چین و تقویت مرزهای بلاروس، از رویدادهای مهم پیرموان جنگ هستند.
کد خبر: ۱۲۴۵۳۵۹
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۷ 30 June 2024

افزایش فرار مردان اوکراینی از کشور

به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، روزنامه "گاردین" روز شنبه گزارش داد که در اوکراین هر روز که می‌گذرد، مردان بیشتری برای اجتناب از بسیج اجباری تلاش می‌کنند تا از این کشور فرار کنند.

به گزارش این نشریه انگلیسی، علیرغم ممنوعیت سراسری خروج مردان از سن 18 تا 60 سالگی از کشور، هزاران شهروند اوکراینی سعی دارند به طور غیرقانونی و به هر طریق ممکن از مرزهای کشور عبور کنند تا از اعزام به ارتش اجتناب کنند.

یک مرد عکاس 31 ساله از خارکوف که مجبور شده هفته‌ها در آپارتمان خود پنهان شود تا از خدمت سربازی اجباری فرار کند، به خبرنگار گاردین گفت: «تا زمانی که قوانین بسیج وضع نشده بود، هرگز به خروج از کشورم فکر نمی‌کردم. ولی اکنون تنها فکر من این است که چگونه از کشور خارج شوم.»

به گفته او، دوستانش که قبلاً از کشور فرار کرده‌اند، گروهی را به او معرفی کردند که قول کمک به فرار با هزینه 8000 یورویی را به او دادند و این مرد اوکراینی هرچند می‌داند آنها قابل اطمینان نیستند، ولی چاره دیگری نمی‌بیند.

مرد دیگری به گزینه‌های خروج با استفاده از پاسپورت جعلی یا مجوز تقلبی اجازه خروج اشاره کرد و یادآور شد: «فرار از اوکراین روز به روز سخت‌تر می‌شود و مرزبانان به دلیل ترس از گیر افتادن کمتر و کمتر به گرفتن رشوه تمایل دارند.»

گاردین یادآور شد که حتی قبل از اعلام آخرین موج بسیج، بیش از 20 هزار نفر برای فرار از خدمت اجباری اوکراین را ترک کردند، برخی از آنها هنگام تلاش برای عبور با شنا از رودخانه مرزی با رومانی جان خود را از دست دادند.

هفته گذشته یکی از مقامات سرویس مرزبانی اوکراین گفت که هر روز بیش از 100 نفر در سن خدمت سربازی اجباری سعی می‌کنند به طور غیرقانونی از مرزهای دولتی عبور کرده و خود را به کشورهای اروپایی همسایه برسانند که بسیاری از آنها بازداشت می‌شوند.

پیش از این نیز گزارش شده بود که در اوکراین شهروندان مرد از ترس بسیج خانه‌های خود را ترک نکرده و از تردد در خیابان‌ها پرهیز می‌کنند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به هشتصد و پنجاه و هشتمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

وزیر خارجه لهستان از اروپا خواست نحوه «زورآزمایی» با روسیه را دوباره بیاموزد

رادوسلاو سیکورسکی، وزیر امور خارجه لهستان شب گذشته، شنبه، در یک سخنرانی عمومی اعلام کرد که اروپا باید دوباره بیاموزد که چگونه باید "قدرتنمایی" را به روسیه نشان دهد و دارایی‌های مسدود شده این کشور را مصادره کند.

او گفت: «ما باید دوباره یاد بگیریم که چگونه روی زور بازو نشان دادن به مسکو سرمایه گذاری کنیم. به عنوان مثال، باید دارایی‌های مسدود شده روسیه را که در مجموع حدود 300 میلیارد یورو است، مصادره کرد تا  مسکو تنبیه شود.»

سیکورسکی در عین حال افزود: «اگرچه مسکو انتظار بازگرداندن اموالش را ندارد، ولی باز هم معتقد است که اتحادیه اروپا تصمیمی برای مصادره آنها نخواهد گرفت. رونالد ریگان زمانی گفته بود که استراتژی او در قبال اتحاد جماهیر شوروی ساده است: "ما برنده هستیم و آنها بازنده"، من این رویکرد را دوست دارم.»

چند روز قبل شارل میشل، رئیس شورای اروپا اعلام کرد که اتحادیه اروپا نمی‌تواند در مورد اتخاذ تدابیری برای اعطای وام 50 میلیارد دلاری به گروه 7 با استفاده از درآمدهای حاصل از دارایی‌های مسدود شده روسیه تصمیم گرفته و به توافق برسد. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، نیز به نوبه خود ابراز امیدواری که تا پایان سال جاری این موضوع مورد تحقق یابد.

همزمان، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه هشدار داد که در صورت استفاده از دارایی‌های این کشور برای کمک به اوکراین، مسکو پاسخ بسیار دردناکی به اتحادیه اروپا خواهد داد.

لهستان به‌زودی با اوکراین توافقنامه امنیتی امضا خواهد کرد

خبرگزاری ریانووستی به نقل از یک مقام دیپلماتیک آگاه گزارش داد که هفته آینده، در دهه نخست ماه جولای، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به ورشو  سفر خواهد کرد.به گفته وی، "اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود"، در این سفر توافقنامه امنیتی بین اوکراین و لهستان امضا خواهد شد.

این خبرگزاری یادآور شدکه نشست سران ناتو قرار است از 9 تا 11 جولای در واشنگتن برگزار شود. بنابراین، امضای توافقنامه امنیتی با اوکراین قبل از شروع این نشست برای لهستان اهمیت دارد.

دولت لهستان که در خط مقدم حمایت از اوکراین قرار دارد، می‌خواهد این سیگنال را به شرکت‌کنندگان در نشست ناتو ارسال کند مبنی بر اینکه اوکراین نیاز به کمک نظامی و مالی بیشتر دارد و دیگر اعضای ناتو هم باید تلاش بیشتری انجام دهند.

روز جمعه دونالد تاسک، نخست وزیر لهستان،  پس از نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل، گفته بود که "توافق امنیتی تقریباً آماده است"، البته هنوز لازم است بر روی "محتوای برخی جملات" با کی‌یف به توافق رسید. او ابراز اطمینان کرد که این سند قبل از نشست سران ناتو در واشنگتن امضا خواهد شد.

در همان روز  توافقنامه امنیتی بین اوکراین و اتحادیه اروپا امضا شد. همانطور که بلومبرگ نوشته، این سند شامل یک سری ابتکارات اتحادیه اروپا برای حمایت بیشتر از کی‌یف است. صحبت بر سر تامین سلاح، آموزش نیروهای اوکراینی، پاکسازی مناطق مین گذاری شده، همکاری در مبارزه با تهدیدات سایبری و ترکیبی و غیره ... است.

کندی جونیور: اقتصاد روسیه به دلیل تحریم‌های آمریکا قوی‌تر از قبل شده است

رابرت کندی جونیور، نامزد مستقل ریاست جمهوری آمریکا شب گذشته در مصاحبه‌ای ابراز عقیده کرد که تحریم‌های اعمال شده از سوی ایالات متحده علیه روسیه کارآمد نبوده و این اقدامات حتی اقتصاد روسیه را بیشتر از قبل تقویت کرده است. 

این سیاستمدار آمریکایی گفت: این یک توهم است که ما تنها ابرقدرت در جهان هستیم. و می دانید، این شعار دیگر کار نمی‌کند. وقتی تحریم می‌کنیم مردم به ما می‌خندند. روسیه به دلیل تحریم‌های ما اکنون قوی‌ترین اقتصادی خود را دارد و بسیار قدرتمندتر از گذشته شده است.

به عقیده کندی جونیور، روسیه با اتخاذ تدابیر منطقی، در برابر تحریم‌ها مصونیت پیدا کرده است. باید این واقعیت را بپذیریم زمانی که کشوری مورد حمله قرار می‌گیرد و مجبور است روی پای خود بایستد، قویتر خواهد شد و این یک فاجعه برای سیاست واشنگتن است.

پیش از این، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه یادآور شد که تمام تحریم‌های ضد روسیه که توسط اتحادیه اروپا اعمال شده، بر خلاف نقشه‌های غرب، نتوانستند اقتصاد روسیه را تضعیف کنند و این کشور با وجود موانع ایجاد شده، به تامین منابع انرژی، کود و مواد غذایی به بازارهای جهانی ادامه خواهد داد.

پیش از این، آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه نیز گفت که تحریم‌های غربی یکی از عوامل کلیدی است که به توسعه اقتصاد روسیه کمک کرده است.

اوربان: اروپا در حال درگیر شدن در درگیری اوکراین است و ممکن است همه چیز را از دست بدهد

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان روز شنبه در مقاله‌ای برای روزنامه Magyar Nemzet ابراز عقیده کرد که کشورهای اروپایی به طور فزاینده‌ای وارد درگیری نظامی در اوکراین می‌شوند که در آن چیزی برای به دست آوردن نیست و در عین حال ممکن است همه چیز خود را از دست بدهند.

به گفته وی، اتحادیه اروپا در حال افول است و نظم حاکم بر اروپا در شرایط تهدید دائمی تروریسم "در مقابل چشمان همه در حال تبخیر شدن است".

اوربان نوشت: «وضعیت با این واقعیت تشدید می‌شود که بوروکراسی مقامات بروکسل که در یک حباب زندگی می‌کنند، در سال‌های اخیر تصمیم‌های سیاسی اشتباه زیادی گرفتند. اروپا به طور فزاینده‌ای درگیر "تضاد" شده که در آن قاره چیزی برای به دست آوردن ندارد و می تواند به راحتی همه ارزش‌های اروپایی را بر باد بدهد.»

نخست وزیر مجارستان افزود: تجربه روزانه نشان داده که در موضوع درگیری نظامی در اوکراین "هیچ چیز برای رهبران کنونی اروپا گران نیست" و آنها خواهان تشدید این درگیری هستند زیرا آن را متعلق به خود دانسته و رویای شکست دادن روسیه را در سر می پرورانند. 

او در پایان خلاصه کرد: «در همین راستا، پول مردم اروپایی صرف جنگ در اوکراین می‌شود، شرکتهای اروپایی از تحریم‌ها رنج می برند، تورم در حال افزایش است و میلیون‌ها شهروند سرگردان هستند. این وضعیت نمی تواند ادامه پیدا کند و واقعیت بحران و تشدید وضعیت نظامی مدت‌ها قبل از انتخابات پارلمان اروپا به وضوح نشان داد که  تغییراتی در اروپا لازم است.»

مقامات بوداپست بارها در مورد نیاز به حل دیپلماتیک بحران اوکران صحبت کرده‌اند. چندی پیش وزیر امور خارجه مجارستان، پیتر سییارتو، در اجلاس سوئیس در مورد اوکراین تاکید کرد که این کشور آماده کمک به ارائه خدمات میانجیگری در برقراری ارتباط بین اتحادیه اروپا، کی‌یف و مسکو به منظور حل و فصل مشکلات است.

خود اوربان در اوایل ژوئن یادآور شد که رهبری اتحادیه اروپا اگر بخواهد می تواند ظرف یک روز درگیری در اوکراین را متوقف کند، اما خواهان درگیری مستقیم با روسیه است و  متاسفانه به سمت آن حرکت می‌کند.

گفتگوی وزیر خارجه اوکراین با نماینده چین درباره حل مناقشه

دیمیتری کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین  روز شنبه با او هونگ‌بو، نماینده ویژه دولت جمهوری خلق چین در امور اروپا در خصوص چشم انداز حل و فصل مناقشه اوکراین گفتگو کرد.

کوله‌با خود در شبکه ایکس (توئیتر سابق) در این باره نوشت که این دیدار دوجانبه در حاشیه مجمع دوبرونیک در کرواسی انجام شد. موضوع این مذاکرات ابتدا بررسی نتیجه کنفرانس اخیر صلح در بورگنستاک سوئیس بود و  پس از آن، طرفین "درباره تلاش‌های بیشتر برای دستیابی به صلح عادلانه و پایدار در اوکراین تبادل نظر کردند".

انتقاد از مواضع زلنسکی در مورد نحوه پایان دادن به درگیری 

سارا واگن‌کنشت، نماینده بوندستاگ (پارلمان جمهوری فدرال آلمان) معتقد است که دیدگاه ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در خصوص  پایان دادن به درگیری نظامی با روسیه اشتباه و دور از واقعیت است.

این مقام پارلمانی آلمان یادآور شد که زلنسکی در اجلاس بوندستاگ مدعی شد که درگیری در کشورش "بر اساس شروط اوکراین پایان خواهد یافت"، ولی چنین نظری با واقعیت ارتباط ندارد، ارتش اوکراین در جبهه نبرد هر روز موقعیت خود را از دست داده و ضعیف‌تر میشود و با وجود کمکهای غرب، برتری نظامی روسیه در جنگ کاملاً مشخص است. 

واگن‌کنشت گفت: «تا زمانی که اوکراین مواضع خود را تغییر ندهد، درگیری ادامه خواهد داشت. و اگر اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند، ما به یک جنگ بزرگ در اروپا نزدیک‌تر خواهیم شد».

این سیاستمدار آلمانی افزود: « رهبران اروپایی معقولانه با این درگیری برخورد نمی‌کنند. ما باید با حمایت از  مواضع کشورهایی مانند چین یا برزیل که می‌گویند ما باید تلاش کنیم در خط مقدم جبهه آتش بس برقرار کنیم و سپس مذاکرات صلح را آغاز کنیم، به این جنگ پایان دهیم.ما با عدم واردات گاز روسیه نخواهیم توانست این جنگ را متوقف کنیم.»

بلاروس امنیت مرزهای خود با اوکراین را تقویت کرده است

وزارت دفاع بلاروس روز شنبه اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور، در پس زمینه افزایش فعالیت پهپادها در بخش شمالی اوکراین، نیروهای مضاعف و تجهیزات دفاع هوایی بیشتری را در منطقه مرزی با اوکراین مستقر کردند تا زیرساخت‌های نظامی و غیرنظامی حیاتی را پوشش دهند.

آندری سه‌ورنچیک، فرمانده نیروهای موشکی ضد هوایی بلاروس در این باره توضیح داد: در روزهای اخیر افزایش شدید پرواز هواپیماهای بدون سرنشین اوکراین که در مناطق مرزی کشور ما شناسایی انجام می‌دهند، افزایش یافته است. تمرکز تجهیزات دفاع هوایی نیز در منطقه ژیتومیر مشاهده شده است. نقض مداوم مرزهای ملی بلاروس در حریم هوایی کشور ما نیز وجود دارد و مسلماً این موارد بدون پاسخ باقی نخواهد ماند. 

این مقام نظامی افزود: در چنین شرایطی نیروهای مسلح بلاروس نیز نیروهای شناسایی و ابزارهای تخصصی خود برای شناسایی پهپادها را افزایش داده‌اند. نیروهای فنی-رادیویی به همراه واحدهای جنگ الکترونیکی اقدامات لازم برای شناسایی راداری انجام میدهند.

سه‌ورنچیک تاکید کرد: علاوه بر این، ارتش بلاروس سیستم پست‌های رصد مرزی را گسترش داده است. پروازهای خدمه هواپیماهای وظیفه به منظور گشت زنی در خطوط مرزی و انجام عملیات شناسایی به صورت شبانه روزی در حال انجام است تا از امنیت کشور اطمینان حاصل شود.

فرمانده نیروهای ضد هوایی موشکی بلاروس هشدار داد که نیروهای مسلح این کشور آماده استفاده از تمامی نیروها و ابزارهای موجود برای حفاظت از خاک خود هستند.

کمک‌های خارجی به کی‌یف به پایین‌ترین سطح خود از فوریه 2022 رسیده است

خبرگزاری ریانووستی با استناد به داده‌های منتشره از سوی وزارت دارایی اوکراین، گزارش داده است که حمایت مالی کشورهای غرب از کی‌یف  از زمان آغاز درگیری نظامی در فوریه 2022 به حداقل خود رسیده است. بدین ترتیب، طبق این اطلاعات، در نیمه نخست سال 2022، میانگین کمک دریافتی ماهانه حدود 1.9 میلیارد یورو بوده است.

در سال 2022، بودجه کی‌یف توسط 17 کشور و اعضای اتحادیه اروپا تامین می‌شد. مشخص شده که اوکراین به طور متوسط ​​2.9 میلیارد یورو در ماه دریافت می‌کرد. حمایت مالی اصلی توسط ایالات متحده، 11.4 میلیارد یورو، اتحادیه اروپا - 7.6 میلیارد یورو و کانادا - 1.8 میلیارد یورو ارائه می‌شد. 

در سال 2024 تنها اتحادیه اروپا، ژاپن، کانادا، بریتانیا، نروژ و اسپانیا به بودجه این کشور کمک کردند و در  عین حال سهم کمک ماهانه آنها به 1.9 میلیارد یورو کاهش یافت.در ماه مه، این کشورها برای اولین بار وجوهی را به اوکراین منتقل نکردند. 

اکنون مشخص شده که کمیسیون اروپا قصد دارد در ماه جولای 1.5 میلیارد یورو درآمد حاصل از دارایی های روسیه را در اختیار اوکراین قرار بدهد. 

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم