بازدید 8020
انتخابات ریاست جمهوری از دیدگاه فعالان مجازی

رد صلاحیت لاریجانی نخبگان را سردرگم کرد/ رئیس جمهور یا قالیباف است یا پزشکیان

یک فعال رسانه‌ای سیاسی گفت: هر چه میزان مشارکت افزایش یابد احتمال پیروزی پزشکیان بیشتر می شود.
کد خبر: ۱۲۴۲۲۷۵
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۰ 12 June 2024

به گزارش تابناک، پیام برازجانی روزنامه نگار و فعال سیاسی در گفتگو با خبرنگار سیاسی تابناک در خصوص فضای انتخابات و نحوه تصمیم گیری شورای نگهبان، گفت: فضای این دوره از انتخابات فضای سردی است به دلیل اینکه بخش زیادی از مردم هنوز با سوالات اساسی مانند نقش انتخابات ، نقش روسای جمهور و اساسا این مدل برگزاری انتخابات و رد صلاحیت ها درگیر هستند.

پیام برازجانی
وی افزود: رد صلاحیت لاریجانی باعث شد آن گروه نخبگان جامعه که خودشان را آماده کرده بودند از آقای لاریجانی حمایت کنند در موقعیت بلاتکلیفی قرار بگیرند. اما از طرفی تایید صلاحیت پزشکیان که یکی از افراد معرفی شده جبهه اصلاحات بود باعث شد که علیرغم رفتار های قبلی یعنی از ۱۴۰۰ به این طرف اصلاح طلبان فعال شوند و با معرفی اعضای ستاد انتخابات پزشکیان مشخص شد که بدنه اصلی اصلاح طلبان وارد انتخابات شدند اما اینکه بتوانند فضای انتخابات را تغییر دهند مخصوصا نسل جوان را یعنی اواخر دهه ۷۰ و ۸۰  را هنوز جای سوال است.


این فعال سیاسی در ادامه بیان کرد: بطور کلی این شرایط سیاسی نسبت به شرایط سیاسی ۱۴۰۰ بهتر است ولی اگر لاریجانی تایید صلاحیت می شد یک فضای دو قطبی مانند سال ۱۳۸۸ و ۱۳۹۲ تکرار می شد. پزشکیان از افراد پیشرو در جبهه اصلاحات نیست یک فرد میانه رو در جبهه اصلاحات است.


برازجانی در خصوص تفاوت عملکرد شورای نگهبان نسبت به دوره قبل گفت: عملکرد شورای نگهبان نسبت به دوره قبل تفاوتی نداشته است اما این موضوع که چگونه پزشکیان در سال ۱۴۰۰ رد صلاحیت شد و در این دوره تایید صلاحیت شد یا حتی همتی در ۱۴۰۰ تایید صلاحیت شد و در این دوره رد صلاحیت شد برای مردم سوال ایجاد کرده که نحوه قضاوت و تصمیم گیری شورای نگهبان چگونه است ؟ و بهتراست که شورای نگهبان در این زمینه شفاف سازی کند.

وی ادامه داد: چیزی که اهمیت دارد این است که در این انتخابات اصلاح طلبان گزینه ای دارند که از قبل پیش بینی می شد و دوست داشتند که در انتخابات باشد و تعهد کردند که اگر این فرد در انتخابات باشد شرکت خواهند کرد.

این فعال سیاسی در ادامه با اشاره به میزان رای اصلاح طلبان گفت: در حال حاضر مشکل اصلاح طلبان این نیست که نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند بلکه مشکلشان این است که آیا می‌توانند بدنه اجتماعی خود را فعال کنند و سبد رای را برای پزشکیان بیاورند.
برازجانی میزان مشارکت در انتخابات را اینگونه پیش بینی کرد: میزان مشارکت بین ۵۰ تا ۵۵ درصد است اما با شروع مناظرات امکان دارد تا ۶۰ درصد هم برود.

وی در پایان در خصوص نتیجه انتخابات عنوان کرد: بین قالیباف و پزشکیان یک نفر پیروز می شود اما ترجیح بنده این است پزشکیان پیروز شود. هر چقدر مشارکت افزایش یابد به نفر پزشکیان است و امیدوارم اتفاقی در کشور رخ ندهد که این شور انتخاباتی کم شود.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم