بازدید 10888

کاهش نرخ سود سپرده بانکی

بانک مرکزی تمامی بانک‌ها را الزام کرد نرخ سود ۲۰.۵درصد سالانه را رعایت کنند، سود صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد‌ثابت نیز ۲۷ درصد است.
کد خبر: ۱۲۴۱۷۰۹
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۱ 09 June 2024

کاهش نرخ سود سپرده بانکی

بانک مرکزی طی ابلاغیه‌ای تمامی بانک‌ها را ملزم به پرداخت سود به سپرده‌ها مطابق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار به شرح زیر کرده است:

  • سپرده کوتاه‌مدت عادی: ۵ درصد
  • سپرده کوتاه‌مدت ویژه شش‌ماهه: ۱۷ درصد
  • سپرده بلندمدت با سررسید یک‌سال: ۲۰.۵ درصد
  • سپرده بلندمدت با سررسید ۳ سال: ۲۲.۵ درصد

هم‌اکنون «صندوق‌ سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد‌ثابت افران» سود یا بازدهی ۲۷ درصد و روزشمار را به سپرده‌گذاران ارائه می‌دهد که این سود در صورت سپرده‌گذاری به مدت یک‌سال و عدم برداشت از سپرده به ۳۱ درصد نیز می‌رسد. علاقه‌مندان برای سپرده‌گذاری می‌بایست از طریق کارگزاری‌های بورسی با جستجوی نماد «افران» اقدام کنند و یا با شماره ۰۲۱۷۹۳۲۶ تماس بگیرید.

مقایسه صندوق اوراق بهادار با درآمد ثابت با سپرده بانکی 

صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت و بانک دو مسیر برای سرمایه‌ گذاری و دریافت سود ثابت ماهانه می باشند، مهم ترین تفاوت این دو سود پرداختی است که در صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت به ۲۷ درصد هم می رسد. روزشمار بودن سود، نقدشوندگی و نرخ شکست از دیگر تفاوت های بانک و صندوق درآمد ثابت است.

مقایسه سود

سود صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت حدود ۸ درصد بالاتر از بانک است، صندوق های درآمد ثابت انعطاف پذیری بالایی در مدیریت دارایی دارند و می‌توانند همزمان در بانک، اوراق و سهام سرمایه‌ گذاری کنند.

صندوق های درآمد ثابت می‌ توانند ۴۰ درصد دارایی‌ صندوق را در بانک، ۵۰ درصد در اوراق مشارکت(بویژه دولتی) و ۱۰ درصد در سهام شرکت‌ های بورسی سرمایه‌ گذاری کنند و بدین جهت است که می‌ توانند سود بالاتری به سرمایه‌ گذاران اختصاص دهند.

روزشمار بودن سود

نحوه محاسبه سود سپرده بانکی ماه شمار و سود صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت روزشمار است، صندوق‌‌های درآمد‌ثابت هر روز میزان مشخصی سود می سازند که این سود به اصل سرمایه اضافه شده و به اصطلاح سود مرکب می شود.

نقدشوندگی بانک و صندوق اوراق بهادار با درآمد ثابت

 بانک و صندوق درآمد ثابت هر دو نقدشوندگی بالایی دارند ولی نقد کردن مبالغ کلان از طریق شعب بانکی شاید چند روز زمان ببرد ولی برخی صندوق های درآمد ثابت مانند افران که حجم دارایی تحت مدیریت بالایی دارند قدرت نقد شوندگی آنی تا ۵۰۰ میلیارد تومان نیز دارند.

مقایسه نرخ شکست

صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت برخلاف بانک نرخ شکست ندارد، نرخ شکست به زبان ساده یعنی اگر سپرده گذار بخواهد پیش از مدت زمان تعیین شده مثلا یک سال پول خود را برداشت کند، درصدی از سود سالانه کسر می‌ شود.

این‌ صندوق‌ها نرخ شکست ندارند و همانطور که اشاره شد به حتی یک روز سرمایه گذاری در صندوق هم سود تعلق می گیرد.

نحوه سپرده گذاری در صندوق اوراق بهادار با درآمد ثابت و بانک

افتتاح سپرده بانکی از طریق شعب بانک ها قابل انجام است، برای سرمایه‌ گذاری در صندوق درآمد ثابت می توان به صورت غیرحضوری از طریق زیر قابل انجام است:

افرادی که کد‌بورسی دارند: 

  • رفتن به سامانه معاملاتی کارگزاری
  • وارد کردن کلمه «افران» در قسمت جستجو
  • خرید واحد‌های صندوق به میزان دلخواه

افرادی که کد‌بورسی ندارند و یا فراموش کردند:

  • تماس با شماره ۰۲۱۷۹۳۲۶
  • دریافت کد‌بورسی از طریق بانک پاسارگاد
  • خرید واحد‌های صندوق به میزان دلخواه

 

*این مطلب توسط کارشناسان سرمایه‌گذاری تهیه شده و علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانند به سایت مشاور سرمایه گذاری ترنج مراجعه کنند یا با شماره ۰۲۱۷۹۳۲۶ تماس بگیرند.

 

انتهای رپرتاژ آگهی/ 

 

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم