بازدید 3207

شمخانی مخالف احیای برجام بود؟

رئیس دفتر رئیس جمهوری در دولت دوازدهم  گفت: اواخر دولت دوازدهم، خط دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در دوره شمخانی، عدم احیای برجام بود.
کد خبر: ۱۲۳۹۸۶۳
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۲ 29 May 2024

به گزارش «تابناک»، اهم گفتگوی محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری در دولت دوازدهم با سالنامه اعتماد را در ادامه می خوانید؛

*مشخص است؛ چه در داخل و چه در خارج وقتی می‌فهمند اطلاعاتی که خیلی از روزنامه‌ها و رسانه‌های دیگر و حتی صداوسیما ندارد، اما این رسانه دارد و روی آن کار می‌کند، خب مشخص است که برد دارد. روی این حساب بالاخره یکسری کارها انجام می‌شد. در حقیقت در ارتباط با برجام این‌ها خطی داشتند که برجام اتفاق نیفتد. در عمل نمی‌گفتند ولی رفتار همین بود.

*وقتی یک جا مقداری گروهی و جناحی بشود، همینطور خواهد شد.

*من در جلسه‌ای مفصل با ایشان (شمخانی) صحبت کردم و گفتم منافع کشور در این است که بالاخره یک روابط شفاف و روشنی بین دبیر و رئیس‌جمهوری باشد، اما نشد و تا روز آخر هم نشد. ایشان می‌گفت من قبول دارم. در صحبت قبول می‌کردند، ولی در عمل چیز دیگری بود.

*البته آقای روحانی شخصاً مسأله برجام را دنبال می‌کرد و خیلی مشخص بود، اما اگر دبیرخانه همسو بود، می‌توانست به راحتی حل شود؛ چه بسا می‌توانم بگویم اگر دبیرخانه همسو بود، در دولت دوازدهم امضا می‌شد.

*خب عوض کردن دبیر همیشه یک توافق بین رئیس‌جمهوری و مقام معظم رهبری است. این توافق حاصل نشد. آقای روحانی چند بار اقدام کردند.

*حدود ۵-۶ بار در طول چهار سال آقای روحانی این کار را کردند.

*اول که سال ۹۲ آقای روحانی، آقای شمخانی را معرفی کرد، مقام معظم رهبری گفتند شما اگر کسی دیگر را دارید بگذارید؛ یعنی یکی، دو بارایشان تأیید نکردند البته نه به عنوان اینکه اختلاف است؛ ‌ایشان ملاحظاتی داشتند که نمی‌دانم ملاحظاتشان چه بود که تأیید نکردند، اما بعدش تأیید کردند.

*اواخر دولت دوازدهم، خط دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در دوره شمخانی، عدم احیای برجام بود؛ اگر دبیرخانه همسو بود، همان زمان احیا می‌شد.

*دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس شورای عالی امنیت ملی باید بتوانند با هم از نزدیک تبادل نظر داشته باشند و کار کنند؛ ولی اصلاً اتفاق عجیبی در همین فضایی که شما نسبت به دولت ترسیم کردید از طرف مخالفین، صداوسیما و برخی نهادها رخ داده بود. به تدریج برخی افراد و دبیر در دبیرخانه یک روش‌های دیگری را پیش گرفتند. مثلاً برخی سیاست‌هایی را دنبال می‌کردند که حتی در جلسه شورا مطرح هم نمی‌شد.

*یک رسانه درست کرده بودند و یکسری مطالب در آن می‌گذاشتند که وقتی حرفی میزدیم، می‌گفتند این رسانه دبیرخانه نیست و رسانه یکی از افرادی است که اینجا کار می‌کند.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۴
چه کسی جوابگوی این عقبگرد 7 ساله است؟
پاسخ ها
مجتبی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
به نظر من کسانی که بچه هایشان از تحریم سود می برند را باید کنار گذاشت چون بیشتر دنبال منافع خودشون هستند تا مردم.از انقلابیون تند رو هم نباشند .فقط یه ادم متعادل فکری و مذهبی می تونه باعث پیشرفت کشور شود .
برای جواب دادن به این سوال اول باید بدانیم که آیا تحریم ها برای ایشان سود داشته یا ضرر!؟
جوابیه یک مدیر امنیتی را هم بخوانید اگر باز شود ماموران ام آی 6 و سیا در دولت روحانی بهتر معرفی می شوند
وقتی سرنوشت و منافع کشور فدای منافع کاسبان تحریم میشود، عاقبتش میشود همین وضعیتی که در کشور حکمفرما هست. آنوقت امثال بابک زنجانی چگونه از یک دلار فروشی به یک کارتل عظیم تبدیل شود که آقازاده هایشان با پورسانت های عجیب و غریب در آمریکا و کانادا براحتی زندگی کنند.
برجام زمانی معنی میداد که تحریم ها کامل رفع میشد نه این که با کیف پول بیاریم مثل کشورهای دیگه همه چی از حالت ترحیم خارج میشد در صورتی که میتونستیم از ایران خرید کنیم شرکت های خارجی بیان اینجا دفتر بزنن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
چرا نگاه شما صفر و صدی است در سال ۹۵ حداقل ۸۰ درصد اهداف برجام برای ایران محقق شده بود ولی باز عده ای با آن دشمنی می‌کردند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
اون 4سالی که تورم تک رقمی بود کور بودی ندیدی؟ فقط یه عده ای دوست نداشتن آمریکایی ها تو ایران سرمایه گذاری کنن. بیشترین کشوری که از حضور امریکا در ایران ضربه میخورد کی بود؟
این افراد می بینند از هر که حمایت کنند با توجه به سابقه خرابی که دارند بلافاصله آن شخص مورد تنفر مردم قرار می گیرد پس تصمیم گرفته اند با مخالف نشان دادن افراد مورد نظرشان با اعمالی که آن هم مورد تنفر مردم است مهره های خودشان را سفیدشویی کرده و بنوعی آنها را برای گرفتن پستهای کلیدی مطرح کنند.
ما مردم فقیری هستیم شما خیلی خوبید پولدار و مومن
باید صحبتهای دو طرف را شنید نمیشود همینطوری گفت کل برجام بخاطر یک نفر پذیرفته نشد ما خوبیم بقیه بد اینها دعوای رسانه ای و سفید و سیاه کردن است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
صحبت‌های طرف مقابل که ۲۴ ساعته از رسانه ملی منتشر میشود
کاسبی بعضی ها تعطیل میشد
شرکت کشتیرانی وکشتیهایش سودش کم میشه اگر برجام امضا میشد
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم