بازدید 1169

کره شمالی درصدد پرتاب یک موشک ماهواره‌بر

گارد ساحلی ژاپن یکشنبه شب اعلام کرد، کره شمالی به توکیو اطلاع داده است که قصد دارد در فاصله روزهای ۲۷ می تا چهارم ژوئن (۷ تا ۱۵ خرداد) یک موشک حامل ماهواره فضایی پرتاب کند.
کد خبر: ۱۲۳۹۴۵۸
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۴۰ 27 May 2024

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از رویترز، پیونگ یانگ اعلام کرده است که این پرتاب به سمت دریای زرد و شرق جزیره «لوزون» انجام خواهد شد.

وزارت خارجه ژاپن گفت که مقام‌های آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در تماس‌های تلفنی در این باره رایزنی کرده‌اند و بر این باورند که پرتاب موشکی کره شمالی با استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک ممکن است که ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل باشد.

وزارت خارجه ژاپن افزود که مقام‌های این سه کشور توافق کردند تا از کره شمالی بخواهند که پرتاب موشکی خود را لغو کند.

کره جنوبی جمعه اعلام کرده بود که مقام‌های اطلاعاتی این کشور و آمریکا آمادگی احتمالی یپونگ یانگ برای شلیک یک ماهواره نظامی شناسایی دیگر را «از نزدیک رصد می‌کنند.»

سئول گفت که آماده‌سازی‌های مشکوکی در منطقه «تونچانگ ری» کره شمالی که محل «مرکز پرتاب ماهواره‌ای سوهائه» است، مشاهده شده است.

گفته می‌شود که کره شمالی سال گذشته میلادی سه پرتاب ماهواره‌ای در سوهائه انجام داد اما فقط یک مورد آن موفقیت‌آمیز بود.

کره جنوبی ادعا کرده که روسیه برای پرتاب ماهواره‌ها به کره شمالی کمک کرده و پیونگ یانگ نیز در عوض، موافقت کرده است که به روس‌ها سلاح بدهد تا در جنگ اوکراین از آنها استفاده شود.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم