بازدید 59666
عضو شورای روابط خارجی آمریکا با تابناک مطرح کرد:

پولهای ایران در قطر بلوکه مانده است | تردید دارم بایدن به دنبال توافق هسته ای با ایران باشد

«شیرین هانتر» با اشاره به اینکه پولهای ایران در قطر بلوکه مانده است گفت: تردید دارم بایدن به دنبال توافق هسته ای با ایران باشد.
کد خبر: ۱۲۳۷۸۸۸
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۱ 18 May 2024

پولهای ایران در قطر بلوکه مانده است | تردید دارم بایدن به دنبال توافق هسته ای با ایران باشد

بین الملل تابناک: رافائل گروسی چند روز قبل برای شرکت در کنفرانس علوم و فنون هسته‌ای به ایران سفر و با مقام‌های جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

مدیر کل آژانس اتمی به فایننشال‌تایمز گفته است که جمهوری اسلامی ایران آماده گفت‌وگو بر سر «مسائل ملموس» است.

او گفت: «من در آنها شناختی مبنی بر این می‌بینم که تعامل بهتر از حرکت در مسیری کاملاً واگرایانه است که باعث تنش‌های بیشتر و حتی خطرات بیشتر از جمله جنگ می‌شود.»

وی اضافه کرد: «این مسئله خیلی مهم است چون ما بعد از چندین ماه عدم تعامل دوباره به هم وصل شدیم.»

گروسی اضافه کرد که ایران از زمان حمله ۷ اکتبر به این سو بر سرعت یا وسعت فعالیت‌های هسته‌ای خود اضافه نکرده است.

مدیر کل آژانس همچنین گفت: «شواهدی دال بر اینکه ایران در حال حرکت به سمت برنامه تسلیحاتی است یا به سمت آن حرکت کرده و یا قصد دارد حرکت کند.»

او گفت: «اما برنامه هسته‌ای آنها رو به رشد است. دارد بزرگتر می‌شود، وسیع‌تر می‌شود و قوی‌تر می‌شود. شکی در این نیست.»

در تحولی دیگر در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای با عنوان «قانون تحریم‌های انرژی ایران و چین ۲۰۲۳» را با ۳۸۳ رأی موافق در مقابل ۱۱ رأی مخالف برای تحریم بیشتر فروش نفت تصویب کرد. هدف این قانون جلوگیری از فروش نفت ایران به چین است. این لایحه در پی اصلاح «بخش ۱۲۴۵ (d) قانون اختیارات دفاع ملی (NDAA) برای سال مالی ۲۰۱۲» و اضافه کردن بندی به این بخش از قانون است. این قانون برای اجرا شدن نیاز به تصویب سنا نیز دارد و باید فرآیندی طولانی را طی کند. به خصوص که لوایحی شبیه این لایحه در پیچ و تاب کنگره آمریکا زیاد است و تا تصویب شدن فاصله دارد.

اگر این لایحه توسط دولت بایدن اجرایی شود آسیب جدی به توافق ماه می2023 که با ایران حاصل کرد وارد خواهد شد.

در خصوص این موضوع خبرنگار تابناک گفتگویی با پروفسور شیرین هانتر عضو شورای روابط خارجی آمریکا انجام داده است که در ادامه می آید.

هانتر متخصص مسائل سیاسی ایران، خاورمیانه و اسلام سیاسی است. تا پیش از انقلاب ۵۷ ایران، هانتر عضو وزارت امور خارجه ایران بوده‌است و پس از آن به ایالات متحده مهاجرت نمود. وی به زبان‌های فارسی، انگلیسی، فرانسه و ترکی مسلط است. وی همچنین عضو شورای روابط خارجی امریکاست. کتاب «روابط ایرانی-عربی، فرایندهای تنش و سازگاری» از جمله کتابهای متأخر هانتر است. این کتاب تلاشی برای فهم و درک بهتر تاثیرات رقابت‌های فرهنگی، مدرنیزاسیون (نوگرایی)، اختلافات قومی و مذهبی، دولت‌سازی، نقش قدرت‌های بزرگ و سیستم سیاسی بین‌المللی بر روابط ایرانیان و اعراب طی هفت دهۀ گذشته است.

*وضعیت هسته ای ایران و آمریکا مبتنی بر تفاهم ماه می ۲۰۲۳ است. با این وجود ایران نتوانسته به پولهای بلوکه شده خود دست یابد. آیا این تفاهم می تواند ادامه داشته باشد؟

توافق مه 2023 بیشتر درباره آزادی برخی از شهروندان آمریکایی از جمله سیامک نمازی بود. در مقابل، قرار بود آمریکا اجازه دسترسی ایران به منابع مالی خود را که توسط کره جنوبی و چند کشور دیگر مسدود شده بود، بدهد.

  با این حال، به محض افشای این تفاهم، مخالفان هرگونه کاهش تنش‌های آمریکا و ایران به مبارزه علیه آن پرداختند. در نتیجه، ابتدا ایالات متحده اعلام کرد که این بودجه فقط برای خریدهای بشردوستانه قابل استفاده است و بعداً استفاده از آن را به طور کلی متوقف کرد. این اولین موردی نیست که ایران از توافق با واشنگتن از آن صرف نظر می کند. همین واقعیت که وجوه مسدود شده به جای بازگرداندن مستقیم به ایران، در بانک قطری نگهداری می شد، نشان از جدی نبودن آمریکا در انعقاد این قرارداد داشت. در واقع، تا زمانی که مشکلات اساسی با آمریکا حل نشود، موفقیت هر گونه تفاهم آینده مورد تردید باقی خواهد ماند.

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه ای را تصویب کرده که فروش نفت ایران به چین را محدود می کند. آیا دولت بایدن به این لایحه عمل خواهد کرد؟ اگر چنین شود تسهیل فروش نفت ایران به چین که گفته می شود بخشی از تفاهم ماه می ۲۰۲۳ بوده نقص خواهد شد. اگر دولت بایدن به لایحه عمل کند آیا چارچوب اصلی این تفاهم از بین نخواهد رفت؟

پس از بحران غزه و تنش های متعاقب آن میان آمریکا و اسرائیل، ایالات متحده با وعده حمایت همه جانبه از آن در مقابله با ایران، سعی کرده اسراییل را متقاعد کند که در قبال مسئله فلسطین جلوتر باشد. لایحه اخیر نمونه ای از چنین سیاستی است. سوال مهم این است که آیا چین تحریم های آمریکا را نادیده می گیرد؟ تصمیم چین به محاسباتش در مورد تأثیر بالقوه نادیده گرفتن تحریم های ایالات متحده بر روابط کلی این کشور با واشنگتن بستگی دارد.

بر اساس برخی اخبار ایران آمریکا در حال مذاکرات غیر مستقیم هستند. به نظر شما چرا این گفتگوها بعد از درگیری مستقیم ایران و اسرائیل شکل گرفته است؟

هدف اصلی ایالات متحده از این تماس ها جلوگیری از درگیری مستقیم بین ایران و اسرائیل بوده است که تقریباً به طور قطع به دخالت آمریکا در سمت اسرائیل منجر می شود. موضوع هسته ای در درجه دوم اهمیت قرار گرفته است.

به نظر می رسد تفاهم ماه می نتوانسته است انتظارات ایران را برآورده کند. آیا ممکن است دولت بایدن در دور دوم به توافقی جدید بایرام دست یابد؟ در این راستا افرادی چون رودز معاون شورای امنیت ملی در دوره اوباما معتقد هستند دولت بایدن باید به توافقی با ایران در دوره دوم دست یابد. ارزیابی شما چیست؟

من شک دارم که بایدن خواهان توافق با ایران در مورد موضوع هسته ای باشد. با جنگ در غزه و افزایش احساسات ضد اسرائیلی در ایالات متحده، بایدن می خواهد به اسرائیل اطمینان دهد. این شامل حفظ ایران به عنوان یک دشمن دائمی است. واقعیت این است که ایالات متحده می داند که ایران برای آینده قابل پیش بینی قادر نیست تهدیدی جدی هسته ای برای آمریکا و یا متحدان منطقه ای آن ایجاد کند. موضوع هسته ای همواره بهانه ای برای فشار بر ایران و ضعیف و توسعه نیافته نگه داشتن آن و به طور بالقوه تغییر رژیم بوده است. تا زمانی که مشکلات دیگر در روابط ایران و آمریکا حل نشود، موضوع هسته ای حل نخواهد شد.

رافایل گروسی در گفتگوی اخیر خود با فایننشیال تعمیر اعلام کرده که ایران برای انجام گفتگوهای جدی با آژانس بین المللی انرژی اتمی آمادگی نشان داده است. آیا این روند می تواند منجر به آغاز  گفتگوهای هسته ای شود؟

اگر آمریکا تصمیم بگیرد که خواهان یک توافق جدید با ایران است، فعالیت های مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی می تواند به این روند کمک کند. در غیر این صورت، مشارکت آنها در یک معامله آتی محدود باقی می ماند.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۳۴
اگر ۵ درصد هم احتمال توافق با بایدن وجود داشته باشه که نداره . دوباره تاریخ تکرار میشه و ترامپ میاد توافق رو پاره میکنه .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
همانجا بهتر
و جایش امن تر
تا آینده چه شود
صداقت در منطق غرب جایی ندارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
در منطق شرق چطور دارد؟
در منطق خودمون چطور؟ همین مسئولین بانک مرکزی چند بار ادعا کردن پولای کره آزاد شد؟ بعد گفتن پولای قطر آزاد شد؟ نهایتا مشخص شد هیچ کدوم آزاد نشده
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
یعنی محاله کسی اسمی از غرب بیاره و یکی سریع نپره برای دفاع از غرب مقابل شرق !!!
11:39 :
الان این فرد اصلا حرفی از شرق زد؟! شماها نیاز مبرمی به روانشناس دارید
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
حتما
دردارو دست احمدی نژاد صداقت وجود دارد
که پلمپ آژانس بین المللی هسته ای را جلو دوربین
باز کرد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
ببین چکار نکردی که اونا هم به قولشون عمل نکردن
ناشناس
| Germany |
۱۸:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
در منطق سوریه چطور؟ خبر داری بشار از تعلق جزایر سه گانه به امارات حمایت کرد. روسیه و چین هم که قبلا حمایت کردند.
در پاسخ به 12:33
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۳۰
اتفاقا دوستمون شما رو خوب می‌شناسه که خودتونوپاکی مطلق میدونید،ضمنا پاسخ 17:34 هم قشنگ بود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۳۰
سانسور تو تابناک تشدید شده
خیلی جالبه تا یه کم دلار به دلیل خبرهای مذاکرات پایین میاد. تابناک خبرهای اینجوری میزنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
دلار زیاد خریده نگرانه بیاد پایین
راه ما سیستم تبادل مالی بریکس . آمریکا و غرب تحریم را ابزار شکنجه و کنترل می دانند
واقعیت این است که ایالات متحده می داند که ایران برای آینده قابل پیش بینی قادر نیست تهدیدی جدی هسته ای برای آمریکا و یا متحدان منطقه ای آن ایجاد کند. موضوع هسته ای همواره بهانه ای برای فشار بر ایران و ضعیف و توسعه نیافته نگه داشتن آن است
خیلی واضح گفت که هسته ای بهانه است و هدف اصلی ضعیف نگداشتن ایران است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
دانش انرژی هسته ای که دنبال آن بودیم باید ارزش این همه هزینه را داشته باشد و گرنه باختیم ....
هدف آمریکا و غرب و شرق که روشن یا تضعیف و تسلط بر ایران یا تامین منافعشان. مشکل اینجاست که هدف ما مشخص نیست .نه سیاست بلند مدتی نه برنامه ریزی درازمدت. نه واقع بینی فقط بگذرونیم روزانه ببینیم چی میشه.
دولت بسیار روی کاهش دلار با دست یابی به منابع خود در قطر مانور داد. حقیقت این است که خیر دولت فقط خبر وعده می فروشد. هند برای ساخت در بندر چابهار پول داده! توافق در راه است! ِِو ... وعده های متعدد. مردم چند روز دیگر از خواب پا می شوند یکدفعه دلار ۸۰ شده است. دولت زیر ۶۰ دلار را جمع کرده. ۸۰ می فروشه.
به نظرم کشورهای شرقی مثل چین ایران کره جنوبی هند ژاپن کشور های عربی و کلا مجموعه آسیا باید به طور جدی اتحادیه کشورهای آسیایی تشکیل بدن تا بقیه برای همکاریشون تصمیم نگیرن و حتی تحریم علیه آمریکا و اسراییل تدوین کنند
پس چی شد؟! مسئولا که می گفتن این پول دیگه آزاد شده و آمریکا نمی تونه اونو توقیف کنه!
با مقصر نشان دادن آمریکا هیچ مشکلی حل نمیشه : فقط زبان زور است که میتونیم به حق مون برسیم
با وجود تندروهای داخلی و افراطیون آمریکا و اسرائیل توافقی در کار نخواهد بود
حالا اگر پولا از قطر آزاد شد دولتی گاز و نفت دزدید شده توسط آل ثانی را از قطر نامرد بگیرید..همان برداشت بی رویه قطر از میادین مشترک کنید شمالی آرش ..پارس جنوبی..و.باز هم بگم ..
یه روزی برای ۳/۵درصد بازی درآوردن رسید به ۲۰٪ باز فکر کردن داره جواب میده رسید به ۶۰٪ بعدش هم که الکی شد ۸۰٪ حالا هم که میگن دنبال یه بهانه میگردیم که قدم آخر رو برداریم!! حالا معلوم نیست متضرر این ماجرا کیه!!!
آمریکا بارها در ارتباط با برجام و سایر مسائل با ایران بجز نیرنگ و دوروغ و تحریم و تهدید کردن کار دیگری انجام نداده و دلیل ندارد که باز هم ایران مجدد‌ا با آمریکا در مورد مسئله برجام مذاکره کند زبان آمریکا و ازنابش زبان زور است و باید با زبان خودشان با آنها صحبت کرد و ایران باید از هر نظر قوی شود انشاالله۹
حرف راست را هنوز هم مردم ایران باید از بیگانه بشنوند.
هنوز پولهای ایران در بانکهای قطر بلوکه است ولی رئیس جمهور ما و فرمانده سپاه بارها گفتند و وزیر امور خارجه هم تائید کرد که ایران دارد از پولهای موجود در قطر استفاده می کند(جهت خرید دارو و اقلام ضروری )
استوار نامه
بزرگوار کاملا حرف شما بدون واکاوی سیاسی در عرصه جهانی گفته میشه اتفاقا ایران با وجود حداقل ورود ارز جهانی به داخل دارای بازی سیاسی در حد توان سیاسی. اقتصادی. نظامی خودش.باچشم انداز ی بر پایه رشد همه جانه بسوی اینده در حرکت است..هر چند کند اما منطقی..کافیه کارتها ی ایرانرو کنار هم بذارید تا متوجه اینده بشید
یکی از قانون های به شدت نیاز این مملکت این که اگر سایتی یا هرصنفی محصول بی کیفیت یا خبر دروغی یا خبر بی موردی نشر یا تولید کرد دیگه حق فعالیت نداشته باشه
توافق کیلو چند !؟ کشور باید راه خودش و کار خودش رو انجام بده شد شد نشد نشد ، هر از چند گاهی که قیمتها مسیر درست می‌گیرد با عنوان کردن توافق و برجام چرت و تاریخ گذشته دوباره بازار رو ملتهب می‌کنند نکنید جان مادرتان
بهتر . وقتی چیزیش گیر ما ملت نمیاد ، بلوک بشه بهتره .
کاملا محرز وثابت شده که امریکا وانگلیس و اروپا توهیچ توافقی باایران امتیازی نمیدندفقط یکطرفه ازایران امتیازمیگرندومیزنندزیرقول شان
امریکا قلدربازی درمیاره
ایران هم نبایدامتیازی بده
لعنت خدابردولت آمریکاوطرفدارانش که جزدروغ وچپال دیگرملت هاکارخیری انجام نمی دهند.
قطر پارس جنوبی حوزه های مشترک خوردن حق این ملت توسط قطر امارات بیانیه اجلاس سران و جزایر سه‌گانه. افغانستان حق آبه هیرمند. ترکیه سد سازی بر روی سرچشمه‌های ارس خیانت روس‌ها در مسایل نظامی هم صدائ چین با اعراب امضای بیانه شورای همکاری‌های خلیج فارس توسط عراق و سوریه بر علیه ایران بقیه اش رو شما بگید تا کی باید این شرایط خسارت بار به این سرزمین تحمیل بشه کو اقتدار کو
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم