میثم فدائی واحد در گفت‌وگو با بورس تابناک گفت:

بند س تبصره ۶ کاملا در تناقض با شعار سال است | مالیات یک ابزار سیاستگذاری است، نه درآمدزایی | رویکرد اخیر موجب افزایش ریسک سرمایه گذاری است

بند س تبصره ۶ بودجه ۱۴۰۳ در مدت اخیر با انتقادات فراوانی رو به رو بوده و احتمالا قرار است این بند فردا در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد. میثم فدائی، واحد کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس تابناک گفت: در صورت عدم اصلاح بند س تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۳، شاهد زیان‌ده شدن بسیاری از بنگاه‌ها، مشکلات اشتغال برای بخش کارگری، تشدید ناترازی صندوق‌های بازنشستگی سهامدار این بنگاه‌ها، کاهش شدید سود و افت ارزش دارایی سهام عدالت خواهیم بود.
کد خبر: ۱۲۳۷۳۱۳
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۳ 14 May 2024

به گزارش بورس تابناک، بند س تبصره ۶ بودجه ۱۴۰۳ در مدت اخیر با انتقادات فراوانی رو به رو بوده و قرار است این بند احتمالا فردا در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد. به همین منظور گفت‌وگویی با میثم فدائی واحد کارشناس بازار سرمایه و مدیرعامل تامین سرمایه دماوند داشتیم تا اثرات این بند را بر اقتصاد کشور بدانیم. 

در سال‌های اخیر، سیاست‌گذاری‌ها فاصله زیادی با شعار‌های سال داشته است

میثم فدائی واحد گفت: از سال ۱۳۹۶ تاکنون، رهبر معظم انقلاب با توجه به شرایط کشور و اهمیت تقویت تولید، تمامی شعار‌های سال را بر محور تولید نام‌گذاری کرده است. در سال ۹۶، شعار سال، اقتصاد مقاومتی، تولید – اشتغال و در سال‌های بعد به ترتیب حمایت از کالای ایرانی، رونق تولید، جهش تولید بوده است. 

در دهه ۱۴۰۰ با توجه به شرایط حاد اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه و اهمیت تقویت تولید داخلی در جهت اقتصاد مقاومتی و افزایش توان کشور در برابر فشار‌های خارجی، شعار‌های سال در راستای افزایش تولید و کنترل تورم از محل عرضه بوده است، به نحوی که در سال ۱۴۰۰، تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌هایی‌ها و در ۱۴۰۱ با تمرکز دانش بنیان و در سال ۱۴۰۲، مهار تورم، رشد و تولید نام‌گذاری شده است. 

او افزود: اما در سال‌های اخیر، سیاست‌گذاری‌ها فاصله زیادی با شعار‌های سال، که با محوریت تولید و مشارکت آحاد جامعه بوده، داشته است. در سال ۱۴۰۲، رویکرد کنترل تورم از طریق تقویت عرضه بوده که متاسفانه بخشی از سیاست‌ها مبتنی بر قیمت گذاری دستوری و سیاست‌های انقباضی با رویکرد فشار بر بخش خصوصی کشور بوده که در حال حاضر شاهد کاهش شدید سرمایه گذاری در کشور هستیم.

در سال جاری با توجه به عدم سرمایه گذاری و مشارکت نداشتن مردم در اقتصاد، شعار "جهش تولید با مشارکت مردم" نام‌گذاری شد که با تصویب بودجه ۱۴۰۳ و لوایح آن، شاهد رویکرد کاملا مخالف سیاست گذاری در دستگاه‌های اجرایی هستیم به نحوی که ابزار‌های مشارکت مردمی بشدت تضعیف شده و بخش خصوصی کامل در حال حذف شدن از اقتصاد است و باید گفت، این امر در سال‌های آتی، منجر به کاهش شدید تولید خواهد شد و کشور در پرتگاه قرار خواهد گرفت.

بند س تبصره ۶ کاملا در تناقض با شعار سال است | مالیات یک ابزار سیاستگذاری است نه درآمدزایی

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بند س تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۳، از مواردی است که کامل در تناقص با شعار سال و سیاست گذاری مقام معظم رهبری است. رویکرد این بند مبتنی بر اخذ مالیات حداکثری بدون توجه به تبعات و پیامد‌های آتی آن از بخش مولد و شفاف اقتصاد و تولید کشور است و نتیجه این بند، جریمه بخش شفاف و مولد و تشویق بخش تاریک اقتصاد بوده و موجب خواهد شد که سرمایه کشور به سمت بخش‌های غیرمولد و سفته بازی حرکت کند که روند حرکت سرمایه از ابتدای دهه ۱۴۰۰ نیز موید این موضوع است.

فدائی واحد اظهار داشت: ذکر این نکته ضروری است که مالیات در وهله نخست، ابزار سیاستگذاری است نه ابزار درآمدزایی و مشوق‌های مالیاتی که در سالیان گذشته برای تولید در نظر گرفته شده همه با فلسفه رشد سرمایه گذاری و در ادامه رشد تولید ناخالص داخلی بوده است، برای نمونه معافیت‌های مالیاتی مناطق محروم در ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقیم، موجب سرمایه گذاری عظیم در این مناطق و کاهش فقر و شکاف طبقاتی و ایجاد فرصت‌های شغلی در آن مناطق شده است.

مدیرعامل تامین سرمایه دماوند گفت: شرکت‌هایی که به موجب این مشوق‌ها در مناطق آزاد و محروم فعالیت کردند، ارز مورد نیاز کشور در شرایط تحریم‌های ظالمانه را ـ که فروش نفت در اواخر دهه ۹۰ به کمترین حد خود رسیده بود ـ تامین و هدف دشمن را ـ که فلج کردن نظام اقتصادی کشور بود ـ خنثی کردند.

رویکرد اخیر موجب افزایش ریسک سرمایه گذاری است

فدائی واحد اظهار داشت: مقایسه مالیات پرداختی شرکت‌های بورسی و غیر بورسی نشان می دهد که بخش اعظمی از مالیات کشور توسط شرکت‌های پذیرفته شده در بورس پرداخت شده که این امر ناشی از اعطای مشوق‌های مالیاتی به شرکت‌ها در جهت پذیرش در بورس بوده و با توجه به الزامات بورس در جهت شفافیت، فرار مالیاتی در شرکت‌های بورسی امکان پذیر نبوده که این امر موجب افزایش درآمد‌های دولت و اتکای کمتر به نفت شده است. در صورتی که مشوق‌های بند ماده ۱۴۳ و ۱۴۳ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم حذف گردد، شاهد عدم تمایل شرکت‌ها در پذیرش در بورس خواهیم بود. اثر این تصمیم رشد شدید فرار‌های مالیاتی و کاهش درآمد‌های دولت از مالیات خواهد بود. از طرف دیگر، مسیر مشارکت مردم در واحد‌های تولیدی بزرگ و استفاده از صرفه به مقیاس در سطح کلان اقتصادی به طور کلی بسته خواهد شد.

او افزود: برای رشد کشور و افزایش توان آن، نیاز به سرمایه گذاری وجود دارد. نقص قوانین بلندمدت توسط قوانین سالیانه موجب افزایش ریسک اقتصاد و کاهش سرمایه گذاری می شود. سرمایه گذار باید اطمینان داشته باشد که قوانین دستخوش تغییر قرار نمی گیرد تا به موجب آن سرمایه گذاری کند؛ اما متاسفانه رویکرد اخیر موجب افزایش ریسک سرمایه گذاری در کشور شده و با شعار سال کاملا در تناقض است.

فدائی واحد در پایان گفت: در صورت عدم اصلاح بند س تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۳، شاهد زیان‌ده شدن بسیاری از بنگاه‌ها، مشکلات اشتغال برای بخش کارگری، تشدید ناترازی صندوق‌های بازنشستگی سهامدار این بنگاه‌ها، کاهش شدید سود و افت ارزش دارایی سهام عدالت و در نهایت کاهش شدید درآمد دولت و اتکای بیشتر به نفت و افزایش آسیب پذیری آن خواهیم بود.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲۷
در فامیل ما چند خانواده قرض الحسنه خانوادگی تشکیل دادند ولی میتزسند پولشان را هر ماه به بانک واریز کنند از ترس مالیات و یا قطع یارانه یا داشتن حساب تجارتی و ... همین موضوع باعث شده با روشهای خنده دار و ابتدایی کار قرض الحسنه را دنبال کنند که لازم است امنیت سرمایه گذاریهای کوچک تضمین شود الخصوص قرض الحسنه خانوادگی...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۵
بهترین کار را شما میکنید . گوشت را دست گربه نباید داد.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۵
من با اینکه درامد زیادی ندارم و خودرو هم ندارم ولی در دهک 8 قرار گرفتم. اعتراض هم زدم ولی باز هم دهک همان 8 ماند و تغییری نکرد/. الان از جابجا شدن پول در حسابم ترس دارم به نحوی که دوستم مبلغ 20 میلیون تومان از من قرض خواست با اینکه داشتم ولی از پرداخت امتنا کردم چون رفت و برگشت این پول یعنی 40 میلیون تومان تراکنش مالی

کاری دارید میکنید ک دیگه برادر به برادرش کمک نکنه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۵
کاری می کنید خیلی وقته که کاری کرده اند خوابی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۵
دقیقا کاری کردن، که آدم نمی تونه قرض بده به دوست و برادر ش ، خدا ازشون نگذره به خصوص کارمندان و کارکنان امور مالیاتی رو
کو گوش شنوا؟؟؟
امنیت اقتصادی و سرمایه گذاری نیست
متاسفانه دولت با سیاست های غلط و در تناقض با شعارهای انتخاباتی سرمایه های مردم عادی در بورس را نابود کرد
دهک بندی یارانه واقعا عجیبه
من کسی رو میشناسم که زن و شوهر ماهی 40 تومن به بالا حقوق میگیرن خانه بزرگ دارن و 2 خودروی سواری ولی دهک 7 هستن و در مقابل فردی بازنشسته آموزش و پرورش با ماهی 11 میلیون حقوق دهک 10 قرار گرفته و یارانه قطع شده! واقعا معلوم نیست اینا دارن چیکار میکنن
میاسای از آموختن یک زمان

به دانش میفکن دل اندر گمان

روز بزرگداشت فردوسی مبارک باد
متاسفانه رویکرد اخیر موجب افزایش ریسک سرمایه گذاری در کشور شده و با شعار سال بطور کامل در تناقض است
متاسفانه عده‌ای هستند که هر کاری میکنند علیه نظام و به ضرر مردم هست
من با افزایش مالیاتها مخالفم اما با عدالت مالیاتی و عدالت اقتصادی موافقم متاسفانه مجلس نمی تواند یا نمی خواهد قوانینی را بنویسد که عدالت برقرار شود و با نوشتن قانون بد صدای همه را در می آورد مثلا در همین بند نوشته است همه معافیتها لغو است به جای بستن سوراخهای مالیاتی همه را با یک چوب زد در حالیکه آیا فولاد مبارکه یا کارخانه اسنوا در اصفهان بر چه اساسی مالیات نمی دهند این سوراخ را ببندد مادیران و اسنوا هر دو تولید کننده لوازم خانگی هستند مادیران در کرج 20 درصد سودش را مالیات می دهد ولی اسنوا در اصفهان مالیات نمی دهد صورتهای مالیشان هم در کدال موجود است علت این تبعیض مالیاتی در اصفهان چیست آیا اصفهان یا یزد منطقه مخروم هستند که شرکتهای بزرگ مستقر در آنجا مالیات نمی دهند
یه عده ای کمر به نابودی اقتصاد بسته اند،انگیزه ای برای شرکتهای بزرگ وبی انکیزی برای شرکتهای کوچک برای سرمایه گذاری میکند.
وقتی معلوم نیست مالیات چگونه هزینه می شود نباید مالیات داد .
این دولت ضد تولید و توسعه است ابایی هم ندارد هر هفته یک قانون من در آورده ضدبورس را تصویب و یا عملا اجرا کند.
با این گشایش اقتصادی که راه انداختن مالیات از بازار سرمایه برای پر کردن جیب بودجه چطوری میخوان سال بعد ریسی دوباره رای بیاره این مملکت اقتصادش به چالش کشیده شده هیچ کس هم به فکر چاره نیست.
جالبه هیچ کس زیر بار این بند س تبصره ۶ که کاملا در تناقض با هر نوع اقتصاد اسلامی و غیر اسلامی هست نمیره. شک
ندارم کار عوامل نفوذی باید باشه و دستگاه های امنیتی باید ورود کنند. همه جای دنیا در شرایط سخت اقتصادی مالیات رو کم میکنند تا بخش تولید تقویت بشه اینجا ترمز ایجاد کردند. اصن حیرانم کار کدوم شیر پاک خورده ای باید باشه
این دولت نمیتواند با رونق کسب و کار و تولید شب آرامی به خواب رود و آرامش اش به هم ریختن اقتصاد و بورس و تولید و تجارت کشور است
در وضعیت مطلوب جامعه و در حد معقول میشه گفت مالیات باید باشه و خرج زیر ساختها بشه اما در وضعیت فعلی دست تو جیب دیگران کردن به هر نحوی نه فقط مالیات و خارج از توانایی اصناف و گارگران معنی خوبی نداره کما اینکه هنوز دانه درشتها مطابق روال در امنیت کامل به سر می برند.
سوزاندن سرمایه مردم در بورس کاملا عامدانه صورت می گیرد. حدود 15 درصد در ده روز گذشته، کاهش ارزش در بیشتر سهم ها داشتیم. سرمایه مردم در بورس داره به صفر میرسه.
دولت می خواد مالیات در مالیات بگیره از مردم نگون بخت تورم زده ...
به حقوق ها مالیات بستن که این مالیات اوله، برای خرید لوازم خانگی و مصرفی همیشه مالیات پرداخت شده که این دومین مالیاته، برای بی ارزش کردن پول ملی نیز مالیات بستن و مردم رو مجبور به خرید اقسام مختلف جهت جلوگیری از کاهش ارزش پول می کنن، بعد مجددا از افزایش ارزش ریالی همان کالا ها می خوان مالیات بگیرن ...
تورم هم که مالیات مخفی ست، با این اوصاف مردم ایران دارن بیشتر از مردم اروپا مالیات می دن و با خدمات کمتر و از طرفی برای خرید خودرو چندین برابر قیمت همان خودرو در اروپا رو باید پرداخت کنن
وزیر صمت صحبت از اهمیت دریا می کند
اما به این نکته توجه ندارد که دریا برای کشوری خوب است که دچار کساد ارتباطات خارجی نباشد و عقلانیت و تدبیر و هوشمندی در سیاست خارجی وجود داشته باشد
البته اگر منظور ایشان فقط استفاده از آب دریا برای شیرین سازی و شرب نباشد
یارانه هم کم کم پررررررررررررر.
قسم می خورم که اگر این دولت همچون دولت احمدی نژاد پولدار بود نتیجه اقتصاد همین بود که می بینیم.
دولت باید هزینه های خود را کاهش دهد که نمی خواهد اگر هم بخواهد مجلس نمی گذارد.
اقتصاد ما گرفتار هزینه است نه درآمد
هزینه ادارات و نهاد های موازی ، هزینه های تحمیل شده به بانک ها ، هزینه های نهاد های کاملا اضافه که بود و نبودشان فرقی نمی کنه و ...
ما در حال نزدیک شدن به قله هستیم در قله همه درامدهای دولت باید از مالیات تامین شود رسیدن به قله سخت است و باید همت همگان این باشد که تا با کار و تلاش بیشتر مالیات کافی برای دولت را فراهم کنند تا دولت محترم از مردم خشنود باشد
من کارمند نگون بختم امسال مالیات حقوقنم 4 برابر شده. 17 تومن کل درامد م در ماه هست که 3میلیونش رو امسال دولت مالیات میگیره. بعد جار میزنه حقوق رو 20 درصد زیاد کردم کدوم زیادکردنی؟؟؟؟ مارا به خیر توامید نیست شر نرسان
کارمندان رو شرمنده خانواده هاشون کردین
مالیات روی مالیات
از هفت هشتاد شارژ ایرانسل می خرم مالیات 10 درصد میدم بعد که میخوام شارژ رو تبدیل به بسته کنم دوباره 10 درصد مالیات میگیرند
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # انتخابات ریاست جمهوری # انتخابات
وب گردی