بازدید 6480
بسته ویدیویی «تابناک»

تصاویر رنگی عملیات بارباروسا، بزرگ‌ترین نبرد تاریخ / حال و هوای هنگ کنگ از دهه ۳۰ تا ۸۰ میلادی / خلیج فارس از پنجره ایستگاه بین المللی / سیستم تشخیص چهره چگونه کار می‌کند؟

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیوها عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.
کد خبر: ۱۲۳۷۰۰۳
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۵۷ 12 May 2024

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیوها عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.

 

 

تصاویر رنگی عملیات بارباروسا، بزرگ‌ترین نبرد تاریخ

عملیات بارباروسا | Operation Barbarossa | Unternehmen Barbarossa که با نام تهاجم آلمان به اتحاد جماهیر شوروی نیز شناخته می‌شود، اسم رمز یورش ورماخت (نیرو‌های مسلح آلمان) و برخی متحدانش در نیرو‌های محور به اتحاد جماهیر شوروی در جریان جنگ جهانی دوم بود که به‌عنوان بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین یورش نظامی تاریخ در روز یکشنبه ۲۲ ژوئن ۱۹۴۱ آغاز شد. این عملیات قصد داشت هدف ایدئولوژیک آلمان برای تصرف سرزمین‌های غربی شوروی به‌عنوان فضای حیاتی و جای دادن نژاد آلمانی در آن را به منصه اجرا بگذارد.

هدف آلمانی‌ها از طرح جامع برای شرق، به‌ دست آوردن منابع نفتی قفقاز و همچنین اراضی کشاورزی شوروی بود. در طول عملیات بارباروسا، حدود سه میلیون نیروی مهاجم (بزرگ‌ترین نیروی تهاجمی در تاریخ نظامی) در جبهه‌ای به‌طول ۲۹۰۰ کیلومتر با نزدیک به ۶۰۰ هزار خودرو و ۶۲۵ هزار اسب، به شوروی حمله بردند. این تهاجم نقطه اوج جنگ جهانی دوم به‌ لحاظ جغرافیایی و نظامی بود.

آغاز این عملیات موجب گشوده شدن جبهه شرقی جنگ برای آلمان شد؛ جبهه‌ای که بیشترین شمار نیرو‌ها نسبت به هر جبهه دیگری در تاریخ را به خود دید و تأثیر بسزایی بر سیر جنگ جهانی دوم و تاریخ سده بیستم داشت. در جریان این عملیات، نیرو‌های آلمانی با جلوداری چهار گروه زرهی زیر چتر پشتیبانی هوایی لوفت‌وافه، با غافلگیر کردن ارتش سرخ در مجموعه‌ای از حملات متوالی، در مدتی کوتاه یعنی کمتر از شش ماه، پیشروی سریعی در سه محور راهبردی شمالی، مرکزی و جنوبی در عمق ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتری تا حومه لنینگراد، مسکو و روستوف-نا-دونو صورت دادند.

نیرو‌های آلمانی با اجرای تاکتیک جنگ برق‌آسا در اعماق خطوط دفاعی دشمن در مجموع بیش از سه میلیون سرباز ارتش سرخ شوروی را به اسارت گرفتند. با وجود موفقیت‌های اولیه، تهاجم آلمان به مشکلات عدیده‌ای همچون معضلات ترابری و تدارکاتی، کاستی‌های طراحی عملیاتی و زمستان روسیه گرفتار شد. در پایان این عملیات در دسامبر ۱۹۴۱، نیرو‌های آلمانی با شکست در نبرد مسکو و ضدحمله زمستانی شوروی از حومه پایتخت به عقب رانده شدند. آلمانی‌ها با اطمینان بالایی انتظار فروپاشی سریع ساختار حاکمیت و مقاومت در شوروی همانند لهستان و فرانسه را داشتند، اما حکومت شوروی و ارتش سرخ با نجات از تهاجم اولیه، دشمن را وارد یک جنگ فرسایشی کردند؛ جنگی که آلمان با محدودیت در منابع مادی و انسانی آماده آن نبود. نیرو‌های فرسوده ورماخت با از دست دادن ابتکار عمل، دیگر قادر به رسوخ در عمق سرزمین‌های شوروی نبودند و در نهایت متحمل شکست قطعی شدند. تصاویر رنگی عملیات بارباروسا را در تابناک می‌بینید.  

 

 

حال و هوای هنگ کنگ از دهه 30 تا 80 میلادی

«هنگ کنگ /香港/ Hong Kong» ناحیه ای در غرب دلتای رود مروارید و دریای جنوبی کشور جمهوری خلق چین است که در پیمان نانجینگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ با نام هنگ کنگ بریتانیا، جزو مستعمرات امپراتوری بریتانیا شد. البته در نبرد هنگ کنگ، امپراتوری ژاپن توانست هنگ کنگ را در سال ۱۹۴۱ تسخیر کند؛ اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین به جمهوری خلق چین پیوست. هنگ کنگ در حال حاضر از مهم‌ترین بازار‌های مالی و تجاری آسیا و جهان به‌ شمار می‌رود. حال و هوای هنگ کنگ از ابتدای دهه ۱۹۳۰ تا انتهای دهه ۱۹۸۰ را در تابناک می‌بینید.  

 

 

خلیج فارس از پنجره ایستگاه بین المللی

ایستگاه فضایی بین المللی | International Space Station در ارتفاع ۳۳۰ تا ۴۳۵ کیلومتری از زمین با سرعت ۲۷۶۰۰ کیلومتر در سرعت و ۱۵.۵ دور در هر ۲۴ و یک بار در هر ۹۳ دقیقه دور زمین می‌گردد. این ایستگاه همچنان در حال تکمیل است و تا پایان دهه کنونی میلادی به ۴۵۰ تن و ۱۲۰۰ متر مکعب فضا خواهد رسید. ایستگاه فضایی بین‌المللی در ماه چندین بار بر فراز ایران حرکت می‌کند و با چشم غیر مسلح نیز به صورت یک ستاره پرنور دیده می‌شود. خلیج فارس را از پنجره ایستگاه بین المللی از جمله تازه‌ترین و واضح‌ترین آن‌ها در تابناک می‌بینید.  

 

 

سیستم تشخیص چهره چگونه کار می‌کند؟

ویدیویی جالب که توضیح می دهد، سیستم های تشخیص چهره کامپیوتری چگونه کار کرده و از چه روشی برای شناسایی چهره اشخاص از زوایای مختلف استفاده می‌کنند. برای این کار سیستم تشخیص چهره کامپیوتری از روش تشخیص چهره انسانی بهره می‌برد، با شناسایی و مقایسه نقاط گره سیستم‌های کامپیوتری می‌توانند ترکیب بندی چهره را تشخیص دهند و برای آن کدی اختصاصی تعریف کنند. با این حال این به خودی خود کافی نبوده و با توجه به سه بعدی بودن چهره و تاثیر زاویه در شکل چهره، این نرم افزار ها می‌توانند با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته، تصویر دو بعدی چهره را به یک مدل سه بعدی تبدیل کنند و سپس از آن برای مقایسه حالات مختلف چهره در دو تصویر استفاده کرده و موفق به تشخیص آن چهره در فیلم یا عکس شوند. 

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری