بازدید 7865
۲

درخواست ایران برای خروج فوری نظامیان خارجی از سوریه

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد گفت: جمهوری اسلامی ایران بار دیگر درخواست خود را برای خروج فوری همه نیروهای خارجی ناخوانده از سوریه تکرار می‌کند.
کد خبر: ۱۲۲۸۱۹۵
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۵ 22 March 2024

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت خاورمیانه و سوریه افزود: این ماه سیزدهمین سالگرد آغاز درگیری در سوریه است. در خلال این ۱۳ سال، مردم سوریه آسیب‌های زیادی دیده‌اند و این درگیری پیامدهای نامطلوبی بر صلح، امنیت و ثبات سرتاسر منطقه داشته است.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اضافه کرد: از زمان آغاز درگیری در سال ۲۰۱۱، برخی کشورها برنامه سیاسی خود را در سوریه از طریق راه حل‌های نظامی دنبال کرده‌اند. آنها با نادیده انگاشتن اصول اساسی منشور سازمان ملل متحد، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را نقض و از گروه‌های تروریستی و جدایی طلب حمایت کرده‌اند.

ایروانی تصریح کرد: متأسفانه پس از ۱۳ سال، این کشورها به تحریم به‌عنوان ابزاری برای دستیابی به اهدافی که از طریق مجاری نظامی یا دیپلماتیک نتوانسته‌اند دست یابند، متوسل می‌شوند.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: پرداختن به علل ریشه‌ای بحران در سوریه مستلزم اقدامات اساسی برای تضمین صلح، امنیت و ثبات پایدار است. چندین اصل کلیدی باید به‌طور کامل توسط تمامی طرف‌های درگیر رعایت شود.

ایروانی افزود: اولاً باید پذیرفت که راه حل نظامی برای این بحران وجود ندارد. به همین ترتیب، اقداماتی مانند سیاسی کردن کمک‌های بشردوستانه، ممانعت از بازگشت آوارگان و بی‌جاشدگان و به‌ویژه اعمال تحریم‌های یکجانبه، تنها منتهی به تطویل بحران و تشدید آلام مردم سوریه می‌شود.

او اضافه کرد: ثانیاً، مناقشه بدون حمایت کامل از حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه قابل حل نیست. تحت هیچ شرایطی نمی‌توان چنین عناصر اساسی را نادیده انگاشت.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل تصریح کرد: مردم سوریه ادامه اشغال سرزمین خود یا هرگونه نقض حاکمیت‌شان را بر نمی‌تابند. جامعه بین‌المللی باید درمقابل این گونه اقدامات بایستد، زیرا چنین اقداماتی با اصول اساسی حقوق بین‌الملل در تعارض است.

ایروانی گفت: جمهوری اسلامی ایران بار دیگر درخواست خود را برای خروج فوری تمامی نیروهای خارجی ناخوانده از سوریه تکرار می‌کند. به طور خاص، ما بر ضرورت خروج نیروهای آمریکایی که بخش‌هایی از خاک سوریه را اشغال کرده‌اند، تاکید می‌کنیم. علاوه بر این، احیای تمامیت ارضی سوریه مستلزم تلاش برای مبارزه بی‌وقفه با تمامی گروه‌های تروریستی است.

سفیر ایران در سازمان ملل افزود: هرگونه توقف در این عملیات فرصت را برای این گروه‌ها فراهم می‌کند تا موقعیت خود را مستحکم کرده و جنایات بیشتری مرتکب شوند. چنین توقفی موجب طولانی‌تر شدن درگیری و دشوارتر شدن دستیابی به راه‌حل سیاسی می‌گردد. با این حال، ضروری است که حفاظت از غیرنظامیان در خلال تلاش‌های ضدتروریسم مورد توجه ویژه باشد.

ایروانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حملات نظامی و غیرقانونی رژیم اسرائیل در سوریه را تحریک‌آمیز دانسته و به شدت محکوم می‌کند. چنین حملات غیرقانونی‌ای تنها به تشدید تنش‌ها و تضعیف ثبات کمک می‌کند. رژیم صهیونیستی باید مسئولیت این اقدامات تهاجمی را بپذیرد و فوراً آنان خاتمه دهد.

او گفت: درحالی‌که ارائه کمک‌های فوری بسیار مهم است، اما این امر به‌عنوان راه‌حلی پایدار و درازمدت قابل اتکا نیست. تلاش‌ها باید بر بازسازی زیرساخت‌های حیاتی، ایجاد شرایط برای بازگشت امن پناهندگان و آوارگان داخلی و پیشبرد روند سیاسی متمرکز شود.

سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرد: لذا، جمهوری اسلامی ایران خواستار لغو فوری تحریم‌های یکجانبه است. تداوم چنین اقدامات غیرانسانی موجب نقض حقوق اولیه مردم سوریه می‌شود، کل مردم سوریه را مجازات می‌کند و وضعیت اسفبار آسیب پذیرترین اقشار جامعه را تشدید می‌نماید. علاوه بر این، با توجه به ماهیت پیچیده و گسترده این تحریم‌ها، معافیت‌های به‌اصطلاح بشردوستانه اغلب ناکارآمد هستند.

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: جمهوری اسلامی ایران به نوبه خود متعهد به حل این بحران از طریق راه حل سیاسی است. ما به حمایت از فرآیند سیاسی تحت رهبری و مالکیت سوریه و با تسهیل‌گری سازمان ملل متحد، و همچنین کمک به مردم و دولت سوریه برای بازگرداندن وحدت و تمامیت ارضی کشورشان ادامه خواهیم داد.

ایروانی افزود: ما از تلاش‌های آقای پدرسون، فرستاده ویژه و نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در امور جمهوری عربی سوریه، برای از سرگیری جلسات کمیته قانون اساسی به‌عنوان سازوکاری مؤثر برای پیشبرد روند سیاسی حمایت می‌کنیم. در این راستا، تهران از سفر اخیر وی به دمشق و تعامل با مقامات سوریه استقبال می‌کند.

او ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همراه با شرکای خود در چارچوب مذاکرات آستانه متعهد به تلاش در راستای عادی‌سازی طولانی‌مدت و پایدار در داخل و اطراف سوریه است. ما از ادامه گفتگوی سوریه و ترکیه به‌عنوان بخشی از این تلاش حمایت می‌کنیم.

سفیر ایران در سازمان ملل اضافه کرد: ما همچنین از تلاش و همکاری در چارچوب مذاکرات آستانه برای اطلاع از سرنوشت افراد ناپدید شده حمایت می‌کنیم.

او در پایان گفت: در نهایت، بسیار مهم است که تمام تلاش ممکن برای تسهیل بازگشت امن و با عزت آوارگان سوری به وطن خود و رفع نیازهای بشردوستانه آن‌ها بکار گرفته شود.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۶
انتشار یافته: ۲
روسیه گفت چشم!! چرا زودتر نگفتید!!
درخواست ایران برای خروج فوری نظامیان خارجی از سوریه
؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!! مگه سوریه خودش صاحب نداره
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی