بازدید 15816

جلسه شورای‌عالی‌کار بدون تعیین دستمزد پایان یافت

جلسه امروز شورای عالی کار باز هم به دلیل عدم توافق دولت و کارگر و کارفرما در مبلغ و عدد دستمزد ۱۴۰۳ بدون نتیجه پایان یافت و ادامه مذاکرات به فردا دوشنبه ۲۸ اسفند ماه موکول شد.
کد خبر: ۱۲۲۷۵۹۱
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۶ 17 March 2024

به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم، جلسه شورای عالی کار امروز هم با حضور شرکای اجتماعی از ساعاتی پیش آغاز به کار کرده است، اما همچنان چانه زنی‌ها برای دستمزد ۱۴۰۳ کارگران وجود دارد.

مباحث مطرح شده در جلسه امروز تقریباً‌ادامه مباحث شب گذشته است. اختلاف اصلی کارگران با دولت و کارفرما در جلسات امسال شورای عالی کار بحث هزینه‌های سبد معیشت است که با ارائه سبد غذایی انیستیتو تغذیه کارگران اعتقاد دارند که ارزان سازی سبد معیشت در دستور کار بوده است.

طبق ماده ۴۱ قانون کار شورای عالی کار همه ساله موظف است میزان حداقل حقوق کارگران را مطابق با تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی و هزینه سبد معیشت تعیین کند. هنوز شرکای اجتماعی بر دستمزد به نتیجه قطعی نرسیده اند.

یکی از دغدغه‌های کارگران در سال جاری تعیین مزد مطابق با عدد و رقم سبد معیشت است. وزیر کار ساعاتی پیش در این خصوص گفت: درصدی از سبد معیشت را برای دستمزد سال آینده در نظر می‌گیریم و در سال‌های آینده تصمیم بهتری برای دستمزد خواهیم گرفت.

وزیر کار هنگام ورود خود به جلسه صحبت‌های شب گذشته را مجدد تکرار کرد. توجه به آمار‌های مراجع رسمی کشور و مورد بعدی در مورد افزایش حقوق کارگران بود که عنوان کردند هر آنچه برای کارمندان در نظر گرفته شده برای کارگران بخاطر سختی کار با درصدی بالاتر مشخص شود.

وزیر کار در ادامه گفتند یک جلسه در روز دوشنبه هم برگزار می‌شود. با توجه به این صحبت‌ها و نزدیک نشدن نظارت گروه‌ها پیش بینی می‌شود حقوق کارگران فردا دوشنبه مشخص شود.

سیدصولت مرتضوی در جلسه روز گذشته تعیین مزد ۱۴۰۳ پیشنهاد کرد؛ برای نخستین‌بار در کنار افزایش دستمزد سالیانه، کارگران نیز مانند کارمندان از حق تاهل و عائله‌مندی بهره‌مند شوند که این پیشنهاد به درخواست نمایندگان گارگران فعلاً مسکوت گذاشته شد.

وزیرکار گفت: عقب ماندگی تاریخی با یک سال قابل جبران نیست باید چند سال بگذرد. یک برنامه دو تا سه ساله داریم. قول می‌دهیم پرداختی‌ها از نرخ تورم بالاتر برود.

آیت اسدی، نمایندهٔ کارگران در شورای عالی کار می‌گوید:کارگر امنیت شغلی ندارد، در حالی که کارمند رسمی است. کارمندان در دوره‌ٔ کرونا با ۵۰ درصد نیرو کار می‌کردند و حقوق کامل می‌گرفتند، اما در کارگر چنین چیزی نیست.

وی بیان کرد: کارمندان ماهانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ ساعت اضافه کار نکرده می‌گیرند، اما کارگر یک ساعت اضافه کار تشویقی هم ندارد. کارمند انواع سبد معیشت و بن می‌گیرد، اما کارگر چنین چیزی ندارد و فقط حقوق دارد.

اسدی گفت: تصویب کارگروه مسکن کارگری هم مثل مزد منطقه‌ای برای انحراف افکار است؛ زیرا ۶ ماه قبل آن را تصویب کردیم و وزیر کار قول داد همهٔ امکانات وزارتخانه برای مسکن کارگر در اختیار قرار گیرد، اما کاری از پیش نرفت و دوباره می‌خواهند مصوبهٔ قبلی را تصویب کنند.

علیرضا میرغفاری، نماینده کارگری در جلسات شورای عالی کار بیان کرد: دوستان کارفرمایی حداقل سبد معیشتی ۱۵.۲۰۰ میلیون تومانی را مطرح کردند که از سمت دولت و نماینده کارفرما به ۱۶.۱۰۰ میلیون تومان رسید. دهک مبنا را ۴ قرار داده اند که ما مخالف هستیم و معتقدیم باید دهک ۵-۶ مبنا باشد. عدد استخراجی ما ۲۱.۶۶۸ میلیون تومان بود. بانک مرکزی تورم انتظاری سال آینده را ۳۰ درصد اعلام کرده است. تورم انتظاری که ما در نظر گرفتیم ۲۵ درصد است. با توجه به تورم ۲۵ درصدی ما به عدد ۲۷ میلیون و ۸۰ هزار تومان رسیدیم.

جلسه روز گذشته شورای‌عالی‌کار، در حالی بدون نتیجه به اتمام رسید که دولت و گروه کارفرمایی با ارزان سازی سبد معیشت، در صدد متنوع سازی آن بودند و در نظر داشتند به ۲۰ ٪ افزایش حقوق کارمندان، ۲ ٪ اضافه کنند و این میزان افزایش دستمزد کارگران برای سال آینده باشد! اما نمایندگان کارگران با تأکید بر اینکه باید نسبت به حفظ قدرت خرید کارگران اقدام کنیم و تلاشمان این باشد که کارگران از پس هزینه‌های زندگی بربیایند مصوبه را امضا نکردند. از همین رو ادامه جلسه و چانه زنی در خصوص دستمزد کارگران به جلسه امروز موکول شده‌است.

به گزارش تسنیم؛ جلسه امروز هم بدون تعیین دستمزد ۱۴۰۳ به پایان رسید. جلسه بعدی شورای عالی کار به فردا دوشنبه ساعت ۲ موکول شد. چرا که گروه‌های کارگری و کارفرمایی به نتیجه نرسیدند.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۱۹
انتشار یافته: ۱۲
سال دیگه
تورم ۵۰ درصد
افزایش مالیات ۵۰ درصد
افزایش تعرفه های پزشکی ۴۶ درصد
افزایش حقوق کارمند و کارگر ۲۰ درصد
واقعا باعث تاسفه
چرا د شهریور یا مهر ماه یا بهمن جلسات تشکیل ندادن چرا لحظه های آخر سال و در ثانیه اخری دقیقه نود ، منظورشان چیه
مثل روز روشن بود که جلسه امروز هم به نتیجه نخواهد رسید
همیشه میذارن اخرین ساعت اخرین روز کاری سال میزان افزایش حقوق را اعلام میکنن که کارگران به تعطیلات برن واعتراضی صورت نگیره
وزیر کار ساعاتی پیش در این خصوص گفت: درصدی از سبد معیشت را برای دستمزد سال آینده در نظر می‌گیریم و در سال‌های آینده !!!!!!! تصمیم بهتری برای دستمزد خواهیم گرفت
آقای وزیر سال آینده شاید شما تشریف نداشته باشید ،،پس بهتر است افزایش حقوق کارگران زحمتکش را به آینده موکول نکنید قانون را اجرا کنید.
حقوق‌ کارمند را دولت می‌دهد . خقوق‌ کارگر را من کارفرما باید‌بدهم. اگر نتوانم ، دیگر با کارگر تمدید قرارداد نمی کنم می روم دنبال اتوماسیون‌تا نیازم‌به‌کارگر کمتر شود . این‌خوب است .؟
مسخره بازیا چی
آقا چیز سختی نیست سبد معیشت پایه حقوق دارین مارو با کارمندا مقایسه میکنین کارمندا ماهی ۱۵۰ساعت اضافه کار نکرده پولشو میگیرن
رای گیرنده خودش کارمند دولت است. باید جدی تر و با اعتصابات پیش رفت
کمتر از پنجاه درصد افزایش دهید دیگه پشت انقلاب ول میکنیم
همیشه همین بوده !! آخرش هم وزیر میاد دستور میده نظر من اینه و جمعش کنید قضیه رو!!
نظرشون هم نهایت 25 درصد افزایش حقوق ثابت ، حق مسکن و خواروبار و حق اولاد هم جمعا 1میلیون و پانصد افزایش و تمام. و آخرش هم میگه ایشاالله سال بعد جبران میکنیم واسه کارگرا !!!
یعنی جمعا 3 تومن افزایش
نتیجه از6ماه پیش توسط وزیززجروبدبختی مشخص شده 20درصداینهاجلسات فرمالیته است شب آخرسارهم امضاواعلام میشه
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل # کنکور # حماس