بازدید 3033

جنایت در هاله ای از ادعای جنون!

کد خبر: ۱۲۲۲۷۹۹
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۹ 19 February 2024

با اعلام نظر پزشکی قانونی درباره سلامت روانی متهم به قتل 50 ساله ای که مدعی بود برای مبارزه با اعتیاد به پا خاسته است،تحقیقات در این پرونده جنایی با صدرو کیفر خواست تکمیل شد و عامل این جنایت به زودی پای میز محاکمه می نشیند.

به گزارش خراسان، عصر یازدهم مرداد گذشته بود که ولوله وحشتناکی در پارک لاله انتهای خیابان وحید 21 به راه افتاد. مردی که دسته کارد بزرگی را در دست می فشرد، فریادزنان به سوی نیمکت نشینان پارک هجوم برد و صحنه دلهره‌آوری را به راه انداخت. پارک‌نشینان با چهره ای وحشت زده هر کدام به سویی می گریختند و مرد مهاجم که بسیار خشمگین به نظر می‌رسید عربده کشان به طرف جوانی حمله‌ور شد که مقابل کارد هولناک وی قرار گرفته بود؛ اما جوان  مذکور با حرکتی سریع از چنگ مهاجم گریخت و خودش را به داخل حیاط یک منزل مسکونی انداخت. مرد عصبانی که فهمید دیگر به آن جوان دسترسی ندارد با چهره ای ترسناک به سوی مرد جوان دیگری هجوم برد که در یک مغازه غیرتجاری مشغول خرید و فروش ضایعات و نان خشک بود.

در حالی که هنوز اهالی محل و رهگذران در بهت و حیرت از رفتارهای وحشتناک مرد چاقو کش بودند، او تیغه کارد را بر پیکر جوان 37 ساله ضایعات فروش فرود آورد و هنگامی از مغازه 12متری خارج شد که قطرات خون از تیغه چاقویش روی زمین می چکید. برخی از پارک نشینان و رهگذران با دیدن این صحنه هولناک، به سوی مرد مهاجم دویدند و او را در همان چهارراه سوم خیابان وحید به دام انداختند.

طولی نکشید که نیروهای کلانتری میرزا کوچک خان و امدادگران اورژانس از راه رسیدند؛ اما جوان ضایعات فروش جان خود را بر اثر عوارض ناشی از اصابت کارد از دست داد و ضارب نیز به کلانتری انتقال یافت. دقایقی بعد با گزارش ماجرای  این جنایت وحشتناک به قاضی ویژه قتل عمد،تحقیقات قضایی با حضور قاضی دکتر صادق صفری در محل وقوع قتل آغاز شد.

اما رفتار های غیرمتعارف و اظهارات شبهه‌آمیز غلامرضا(متهم به قتل) حکایت از بروز علایمی از بیماری روانی داشت چراکه تحقیقات میدانی مقام قضایی نشان داد او حدود یک ساعت قبل از جنایت، در میان جمعیتی که برای عزاداری محرم حاضر می‌شدند، فریاد زده بود «برایم دعا کنید. می‌خواهم یک نفر را بکشم!» در واقع ادعا می کرد به مبارزه با اعتیاد برخاسته است و به دنبال  افراد معتاد می گشت تا آن ها را از روی زمین حذف کند . او حتی شعارهایی را که به قول خودش شعارهای کاندیدایی است، روی دیوارهای محله می‌نوشت و گاهی نیز رفتارهای خارج از عرف داشت.

در همین حال یکی از شاهدان این صحنه دلهره‌آور به قاضی صفری گفت: وقتی به محل رسیدم، محمدرمضانی (مقتول) دست روی شکمش گذاشته بود و از مغازه بیرون آمد که مردم نیز به دنبال مهاجم دویدند. یکی دیگر از شاهدان هم اظهار داشت: مرد مهاجم گاهی لباس های رزمی تکواندوکاران را می‌پوشید و از نیروهای تکاوری پلیس تقلید و ادعا می کرد که یک کماندو است!

این متهم که در جلسات بازپرسی نیز بیان می کرد: به بچه های محل هم گفتم من برای مبارزه با قاچاقچیان بین المللی می روم که ماموران کلانتری میرزا کوچک خان هم آن ها را می‌شناسند! چنین وانمود می کرد که به نوشتن شعارهای کماندویی علاقه دارد و بدین ترتیب خود را مبتلا به بیماری روانی جلوه می داد.

این گونه بود که قاضی شعبه 208 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، با صدور دستوری ویژه «غلامرضا-الف» را به پزشکی قانونی معرفی کرد تا متخصصان روان‌پزشکی نظر خود را درباره رفتارهای شبهه آمیز وی به دادسرا اعلام کنند.

مدتی بعد کارشناسان و متخصصان پزشکی قانونی به ریاست دکتر نادریان(رئیس واحد روان‌پزشکی مشهد) به بررسی سوابق پزشکی متهم پرداختند و معاینات و مصاحبه های تخصصی را ادامه دادند اما درنهایت پزشکان قانونی، سلامت روانی وی را در ارتکاب جنایت مذکور تایید کردند.

در همین حال بنا بر نظر متخصصان روان‌پزشکی، این متهم دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی است و علایم خُلقی دارد اما شواهدی محرز نشد که موید سلب قوه تمیز و اراده وی در ارتکاب جنایت باشد.

با اعلام این نظر کارشناسی، مقدمات بازسازی صحنه قتل با نظارت سرهنگ نجفی (رئیس اداره قتل عمد آگاهی) فراهم شد و متهم مذکور به تشریح جزئیات قتل جوان37 ساله پرداخت و در ادامه چگونگی وارد کردن ضربات کارد را در حضور قاضی دکتر قاضی صفری بیان کرد. در همین حال و با تکمیل تحقیقات قضایی،کیفر خواست این پرونده با تایید نماینده دادستان مرکز خراسان رضوی صادر شد و بدین ترتیب «غلامرضا-الف» به‌زودی در دادگاه کیفری یک خراسان رضوی پای میز محاکمه می نشیند.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی