بازدید 5433

صدور رای بدوی متهمان پرونده قتل مهرجویی و همسرش/ متهم ردیف اول به قصاص محکوم شد و باقی متهمان به حبس

بر اساس کیفرخواست صادره، برای چهار متهم پرونده مجازات قانونی متناسب صادر شده است و بدین ترتیب متهم ردیف اول به اتهام «قتل عمدی» مرحوم مهرجویی و مرحومه محمدی‌فر و بر اساس مطالبه قصاص از سوی اولیای دم به «قصاص نفس» محکوم شد. این پرونده سه متهم دیگر نیز دارد که برای آنان نیز آرایی صادر شده است؛ آرایی که قطعی نیست و در صورت فرجام‌خواهی، پرونده به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد.
کد خبر: ۱۲۲۱۲۶۹
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۷ 12 February 2024

بر اساس رای صادره در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان البرز، متهمان به قصاص و حبس‌های بلندمدت محکوم شده‌اند.

به گزارش «تابناک»؛ حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز با اعلام صدور حکم پرونده قتل مرحوم مهرجویی و همسر وی که مهرماه سال جاری رخ داد، گفت: در ساعات پایانی ۲۲ مهرماه، خبر وقوع قتل مرحوم داریوش مهرجویی و مرحومه رقیه (وحیده) محمدی‌فر در حوزه قضایی شهرستان فردیس افکار عمومی و جامعه هنری و سینمایی کشورمان را در بهت فرو برد و مردم و دوستداران هنر را متاثر کرد.

وی با اشاره به اینکه دقایقی پس از گزارش وقوع این قتل، بلافاصله دادستان فردیس، بازپرس ویژه قتل، عوامل پلیس آگاهی شهرستان فردیس و استان البرز به همراه تیم بررسی صحنه قتل در محل حاضر و موضوع را بررسی کردند، افزود: در نتیجه پیگیری‌ها و رهنمود‌های رئیس قوه قضائیه و دستورهایی که بلافاصله در خصوص تسریع در شناسایی و دستگیری متهمان و رسیدگی به پرونده صادر کرد، با تلاش‌شبانه روزی انجام شده و در کمتر از پنج روز از وقوع قتل، متهمان شناسایی و دستگیر شدند.

هریکندی در ادامه گفت: با توجه به ادله متقن و کافی علیه چهار متهم حاضر در صحنه قتل، ضمن بازسازی صحنه جرم، این متهمان به جرایم ارتکابی و نحوه وقوع قتل‌ها اقرار کردند. پس از تکمیل بازجویی‌ها و با اعلام ختم تحقیقات، دادسرای عمومی و انقلاب فردیس مبادرت به صدور کیفرخواست چهار متهم این پرونده کرد.

وی افزود: پس از ارجاع پرونده به شعبه اول دادگاه کیفری یک استان البرز و طی تشریفات قانونی، جلسات رسیدگی علنی در تاریخ‌های ۲۷ و ۲۸ دی ماه، در دو نوبت صبح و بعدازظهر در قالب سه جلسه با حضور وکلای متهمان و اولیای دم برگزار و نهایتا پس از اعلام ختم رسیدگی، رای پرونده صادر شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز با تبیین برخی جزئیات رای صادره در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان البرز اضافه کرد: بر اساس کیفرخواست صادره، برای چهار متهم پرونده مجازات قانونی متناسب صادر شده است و بدین ترتیب، متهم ردیف اول به اتهام «قتل عمدی» مرحوم مهرجویی و مرحومه محمدی‌فر و بر اساس مطالبه قصاص از سوی اولیای دم به «قصاص نفس» محکوم شد.

وی افزود: علاوه بر قصاص نفس، متهم ردیف اول در مورد سایر جرایم ارتکابی همزمان با قتل از قبیل «سرقت» به بیست سال حبس تعزیری، شلاق و دیه محکوم شد؛ همچنین بابت جرایم قبل از ارتکاب قتل، که ناظر بر یک هفته قبل از این اقدام است، از جمله به اتهام «ورود به منزل به صورت غیرقانونی» و «تهدید با چاقو» مجموعا به هشت سال حبس تعزیری و شلاق محکوم شده است که البته طبق مقررات در مجازات‌ تعزیری، مجازات اشد قابل اجرا خواهد بود.

فاضلی هریکندی با یادآوری اینکه این پرونده سه متهم دیگر نیز دارد، یادآور شد: در رای صادره، متهمان ردیف دوم و سوم نیز به اتهام جرایمی نظیر «شروع به قتل» و «سرقت» مجموعا هر یک به ۳۶ سال حبس تعزیری، شلاق و دیه محکوم شده‌اند. در مورد متهم ردیف چهارم هم به جهت ارتکاب جرایمی نظیر «معاونت در شروع به قتل» و «سرقت» و با لحاظ نقش وی در جرایم ارتکابی، دادگاه وی را مجموعا به هشت سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

رئیس کل دادگستری استان البرز، با تاکید بر اینکه رای صادره به طرفین ابلاغ شده است، تصریح کرد: آرای صادره قطعی نبوده و در صورت فرجام‌خواهی، پرونده به دیوان عالی کشور ارسال و در صورت تایید رای و قطعیت آن، اجرا خواهد شد.

وی در پایان از همکاران خود در دادگستری کل استان البرز، نیروی انتظامی به ویژه پلیس آگاهی استان و همچنین اداره کل پزشکی قانونی استان البرز به جهت تلاش شبانه روزی که منتهی به شناسایی و دستگیری متهمان و کشف ابعاد مختلف پرونده و نهایتا صدور حکم در حدود چهار ماه پس از وقوع جرم شد، تقدیر کرد.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۲۹
چرا دادگاه علنی برگزار نشد؟
این ماجرا که دیگر سیاسی، امنیتی نبود.
پاسخ ها
متخصص مغز
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۴ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۳
آقای تابناک
چه وضعیتیه؟!؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۳
چون خوبیت نداره
آخر معلوم نشد که متهمان افغانی بودند یا نه.
انگیزه متهمان چه بوده و چرا هنوز ابهاماتی در این ماجرا وجود دارد. از جمله خرابی دوربین های امنیتی.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۴۴ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۳
نمی دونم این دوربین های امنیتی در این چند وقت و بزنگاه کار نمی کنند ؟؟؟
چرا نام و مشخصات و تصاویر متهمان آشکار و منتشر نمی شود؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۴۴ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۳
شفافیت ؟؟؟؟؟
آیا این درست است که متهم ردیف اول فردی کم سن وسال است؟
ایجاد باند و گروه و تیم برای جنایت و اقدام باندی به قتل و جنایت، آنهم از سوی اتباع بیگانه باید برای مجرمین را با مجازاتی سنگین تر از این روبرو کند. حداقل متهم ردیف دوم که واضح است در قتل خانم محمدی فر مباشر بوده است باید با مجازات قصاص روبرو شود.
واقعاً جالب است.

2 قتل انفاق افتاده است. متهمان شناسایی و دستگیر و محاکمه شده و حکم هم اعلام می شود.

اما نام و تصاویر متهمان همچنان فاش نمی شود!!!
چطور می توان باور کرد که شخصی یا اشخاصی به خاطر طلب پول، فردی مسن و شناخته شده در کل ایران را همراه با همسرش سرببرد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۴ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۳
خوب باور نکن تا به سر خودت هم بیاد تو این دنیا مجانی هم آدم میکشن عده شیطان صفت تو از‌آدم کشی طلبکار تعجب کردی
یعنی راحت دوباره میان بیرون؟؟
یعنی فرقی بین قتل فجیع با قتل عادی و قتل بین یه فرد مشهور با یه شهروند عادی نیست؟؟
فقط تنها چیزی که به ذهن خطور میکنه قصاصه؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۳
قتل فرد مشهور با ی فرد عادی چرا باید فرق کنه ؟؟ نکنه خونش رنگین تره ما نمیدونستیم ضمنا قتل فجیع وغیر فجیع نداره حکمش قصاصه در هرصورت اگر همراهش جرم دیگه ای باشه حکمش مثل شلاق یا دیه اضافه میشه
عاقیت تماشای برنامه ها و سریالهای مبتذل ماهواره ای که مروج اصلی فساد خشونت و قتل در جامعه است همین است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۳
سالهاست خود و اطرافیان سریالها ماهواره میبینیم نه فاسد شدیم نه خیانتکار که مبتذل نه خشن نه قاتل
قتل انگیزه میخواد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۵ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۳
ناشناس مطمئنی؟ اخه کسی فساد داشته باشه نمیاد بگه که
ناشناس
| United States of America |
۲۲:۰۴ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۳
کسی نمی تواند منکر مفسده انگیز بودن برنامه های ازاد ماهواره بشود که هیچ نظارت صالحه ای بر انها نیست بی برو برگرد نمام کسانی که دست در هر نوع خلافی دارند در منازلشان گیرنده ماهواره داشته اند و مشتری برنامه هایش بوده اند این دیگر احتیاج به امار و اثبات ندارد قطعا قاتلین این پرونده هم همیجور بوده اند
این قتل ها برنامه ریزی شده بوده و با قتل یهویی مثل قتل در دعوا و خیابان فرق داره.
همه کسانی که اون شب این قتل ها رو انجام دادن باید اعدام کرد.
تصویر قاتلین؟؟
لطفا مردم را کودن فرض نکنید به قول وکیل مقتولین هنوز به خیلی موارد و سوالها پاسخ داده نشده است. این قتل های فجیع صرفا به خاطر مقداری پول و طلا نبوده والا می شد بدون سربریدن یا حتی قتل انجام داد و سریع از مرز خارج شد همانطور که سریع وارد مرزها می شوند. برای روشن شدن قضایا لطفا نام متهمین و چهره آنهارا منتشر کنید تا خدای نکرده شبهه ای ایجاد نشود و ساحت عدالت مخدوش نشود. ممنون

در ضمن ....... ولش کن بیخیال
ما هم باور کردیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۳
کی به باور تو نیاز داره آخه
هر کدام از متهمین باید به چند بار اعدام محکوم می شدند
زحمت کشیدید
رضایت بدید، جوون بوده یه کاری کرده حالا
باید همشونو اعدام کنن تا درس عبرت بشه برا بقیه، و دیگه تو جامعه از اینجور قتل های فجیع نداشته باشیم؛ دو نفرو به قتل رسوندن، اونوقت فقط یه نفر میخاد اعدام بشه!! واقعا زحمت کشیدید!!
بقیه شون هم بعدِ دو سه سال(بعدِ اینکه آبها از آسیاب افتاد) یا عفو میخورن یا با پارتی آزاد میشن و ول ول تو جامعه میچرخن و به قتل و کشتارشون ادامه میدن!
چرا باید تصویر اینها دیده نشود ؟
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل
آخرین اخبار