بازدید 4636
۱
بسته ویدیویی «تابناک»

تحریم کالا توسط مردم در دوره پهلوی / وقتی کار از دست شاه در رفته بود / وقتی اسلحه به دست مردم افتاد / تهران در کنترل انقلابیون / فیلم کامل بازگشت امام خمینی به ایران

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیو‌ها عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.
کد خبر: ۱۲۲۰۸۳۹
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۳ 09 February 2024

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیوها عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که دیدنش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.

 


تحریم کالا توسط مردم در دوره پهلوی

پس از اوج گیری مشکلات اقتصادی در سال‌های پایانی حکومت پهلوی ـ که منجر به نزول چشمگیر قدرت پول ملی در آن سال‌ها و افزایش چشمگیر قیمت اجناس شد ـ جنبش‌هایی برای تحریم خرید کالا شکل گرفت. تصاویری که می‌بینید از این حرکت‌های مردمی در آن دوران ثبت شده است.

 


وقتی اسلحه به دست مردم افتاد

روز یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، تقریباً تمامی خیابان‌های تهران به کنترل مردم درآمده بود. همزمان با سقوط کلانتری‌ها به دست نیرو‌های انقلاب، روز سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۵۷، ستاد ژاندارمری در میدان بیست‌وچهار اسفند (انقلاب) به دست افراد نیروی هوایی، دریایی و مردم افتاده بود و همین خبر انگیزه بیشتری به مردم داد تا از اطراف پادگان متفرق نشوند. پس از ساعت‌ها زد و خورد، پادگان عشرت‌آباد نیز به تصرف مردم درآمد و بر اثر حمله مردمی به تسلیحات ارتش، کارخانه‌ها و انبار‌های اسلحه نیز به دست مردم افتاد. در این شرایط برخیو مشخصاً گروه‌های مسلح تروریستی همچون منافقین اقدام به غارت مهمات کردند و از این سلاح‌ها در جریان حملات تروریستی که پس از انقلاب اسلامی انجام دادند، سوءاستفاده کردند. در این میان، شماری از مردم نیز از این سلاح‌ها در قالب کمیته‌ها برای برقراری امنیت استفاده کردند. با توجه به آنکه اغلب این مردم آموزش نظامی ندیده بودند، همافران و سایر نظامیانی که به مردم پیوسته بودند، به مردم آموزش استفاده از سلاح و خلع سلاح دیگران را می‌دادند. این مجموعه تصاویر که در تابناک می‌بینید، از حمله به پادگان عشرت آباد تا مسلح شدن مردم را شامل می‌شود.

 


وقتی کار از دست شاه در رفته بود

در نیمه دوم سال ۱۳۵۷، کار از دست شاه در رفته بود و نیرو‌های انقلابی هر روز در حال رویارویی با عناصر رژیم وقت بودند. بخشی از تصاویر این تجمعات را در تابناک می‌بینید.

 

 

تهران در کنترل انقلابیون

در بهمن ۱۳۵۷ آهسته آهسته کنترل کشور از دست دولت و نیروی نظامی و انتظامی خارج شد و حتی عبور و مرور نیز توسط نیرو‌های مردمی انقلاب صورت می‌پذیرفت. این تصاویر که متعلق به روز‌های منتهی به انقلاب است و این حال و هوا را نشان می‌دهد، در تابناک می‌بینید.

 

 

فیلم کامل بازگشت امام خمینی به ایران

امام خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران در ۱۲ بهمن سال ۱۳۵۷ پس از ۱۴ سال تبعید، از فرانسه به ایران بازگشت و در تهران مورد استقبال نزدیک سه میلیون ایرانی قرار گرفت. فیلم کامل بازگشت امام خمینی به ایران از ورود به فرودگاه مهرآباد تا حضور در بهشت زهرا با هلی کوپتر و سخنرانی تاریخی را در تابناک می‌بینید.

 

 

رونق روزنامه خوانی در اوج انقلاب اسلامی

همزمان با انقلاب اسلامی ایران، روزنامه خوانی بی‌سابقه‌ای رونق یافته بود. سلسله حوادث و اهمیت رویدادها که در حجم وسیع در هر روز رخ می‌داد و همچنین تمرکز رسانه‌ها بر اخبار، باعث شده بود، تیراژ روزنامه‌ها کفاف نیاز جامعه را ندهد و گاهی مردم گروهی روزنامه می خواندند. تصاویری کوتاهی که می‌بینید، از رونق روزنامه خوانی در اوج انقلاب اسلامی و حال و هوای آن ایام توسط آسوشتیدپرس ثبت شده است.

 

 

تصویر امام خمینی بر همه اشیای تزئینی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، عموم مردم نه تنها به دنبال تصاویر با کیفیت از امام خمینی برای نصب بر در و دیوار بودند، بلکه از جاسوئیچی تا قالیچه با طرح بنیانگذار انقلاب اسلامی به فروش می‌رفت. تصاویری که اکنون مشاهده می‌کنید، توسط فیلمبردار آسوشتیدپرس در نخستین ماه‌های ۱۳۵۸ ثبت شده و این شرایط را نشان می‌دهد. این تصاویر کوتاه و صامت که در بازار تهران ثبت شده را در تابناک می‌بینید.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
مگه ملت ایران تحریم خرید کالاهای گران قیمت رو بلدند؟
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل