بازدید 2102

جولان گروهی پهپادها، کابوس جدید دشمنان

اجرای عملیات پرواز گروهی پهپادها یکی از عملیات‌هایی بود که در رزمایش اخیر پهپادی ارتش برگزار شد. جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش می‌گوید این عملیات، فناوری به روزی دارد و نیروی زمینی نمونه آن را ارائه داده است.
کد خبر: ۱۱۹۷۵۶۰
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۲ 09 October 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲  ارتش در روز ۱۱ مهر با حضور نیروی زمینی، هوایی، پدافندی،  دریایی و جنگ الکترونیکی ارتش در بیش از نیمی جغرافیای کشور و شمال اقیانوس هند اجرا برگزار شد. امیر دریادار سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش درباره قدرت پهپادی ارتش تاکید کرد:« یکی از قدرت‌های برتر پهپادی در جهان هستیم و با نگاه به آینده پهپادهای مورد نیاز را تأمین کنیم. پهپادهای ما کاملاً بومی است.»

امیر سرتیپ نوذر نعمتی جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش در گفت وگو با ایسنا درباره توان پهپادی نیروی زمینی ارتش گفت:«در فناوری های روز دنیا، نیروی مسلح هر کشوری در لبه فناوری قرار می‌گیرند و تحقیق و تولید بیشتر محصولات ابتدا در سازمان‌های تحقیقاتی نیروهای مسلح  انجام می‌شود و وقتی زمان عملیاتی آن به پایان می‌رسد، مصرف تجاری و عمومی آن محصول آغاز می‌شود. سامانه‌های بدون سرنشین و پهپادها هم از این مساله مستثنا نیستند. سال‌هاست که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در این زمینه تحقیقات گسترده‌ای انجام داده و ما امروز در جایگاه بالایی در صنعت پهپادی در میان کشورهای دنیا هستیم.»

وی ادامه داد: «نیروی زمینی با توجه به نوع ماموریتی که دارد، از تنوع تجهیزات برخوردار است که پهپاد هم یکی از این تجهیزات است. پهپاد در همه رده‌های نیروی زمینی از گروهان و گردان تا بالاترین رده از پهپاد استفاده می کنند. در آینده حتی تیم‌های عملیاتی نیروی زمینی که اولین رده رزم ما هستند هم با برگزاری رزمایشی به توان پهپادی مجهز خواهند شد.»

امیر نعمتی درباره نوع پهپادهایی به کار  رفته در نیروی زمینی ارتش، خاطرنشان کرد:« ما در نیروی زمینی از همه ماموریت‌های پهپادها از جمله ماموریت مراقبت، شناسایی، تهاجمی و رزمی استفاده می‌کنیم.

در  رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش عملیات اخلال هواپایه و اقدامات جنگ الکترونیک، تمرین‏ عبور پهپادها از سپرهای دفاعی و جنگالی، ارتقای توان درگیری از سکوی زمینی به سکوی هوایی، رویارویی پهپادی،  پرواز از عرشه یگان‌های سطحی نیروی دریایی ارتش و شلیک موفق به اهداف اجرا شد. همچنین سامانه راداری میان‌برد شهید جلیلوند جزو تجهیزاتی بود که برای نخستین‌بار در رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش مورد استفاده قرار گرفت و وارد فاز عملیاتی شد.

در این رزمایش پهپاد کمان ۱۹ برای نخستین بار با انجام پرواز به چرخه عملیاتی ارتش وارد شد . پهپادهای آرش و ابابیل ارتش از جمله پهپادهایی بودند که در این رزمایش حداکثر برد مدنظر را به دست آورده‌اند. در بخشی از این رزمایش، پهپادهای مهاجر ۶، کرار، کمان ۱۲، باور ۵، ابابیل ۴ و ابابیل ۵ با استفاده از تسلیحات دقیق و نقطه‌زن بومی از جمله بمب‌های قائم، موشک‌های الماس ۱ و بمب‌های MK-۸۲ اهداف در نظر گرفته شده در منطقه عمومی رزمایش که شامل اهدافی شبیه‌سازی شده از مراکز فرماندهی و کنترل دشمن، مخازن سوخت، زاغه‌های مهمات، سامانه‌های راداری و موشکی، زیر ساخت های بندری و اماکن تجمع نفرات بود را با دقت مورد اصابت قرار دادند.

جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش درباره عملکرد پهپادهای به کار رفته در رزمایش اخیر ارتش، گفت:« در نیروهای مسلح به طور کلی و در ارتش به طور خاص هیچ محصولی تا مراحل ارزیابی عملیاتی خود را طی نکرده باشد، در رزمایش به کار نمی‌رود. آن محصول ابتدا باید مراحل ارزیابی عملیاتی خود را طی کند و همچنین آموزش اپراتورها انجام شود.  به طور مثال رزمایش پهپادها ابتدا در سطح تیپ و گردان‌ها برگزار می‌شود تا در نهایت در رزمایش اصلی مورد ارزیابی قرار بگیرد. ماموریت نیروی زمینی در این رزمایش متنوع بود و ما نمره بسیار بالایی در این رزمایش از سوی داوران دریافت کردیم. ارزیابی خیلی خوبی از عملیات همه پهپادهای نیروی زمینی بدست آمد.»

اجرای عملیات پرواز گروهی تعداد زیادی پهپاد یکی دیگر از مراحل رزمایش پهپادی ارتش بود که بوسیله هوش مصنوعی انجام شد. انجام ماموریت‌های شناسایی، مراقبت و انهدام اهداف زمینی و پروازی دشمن، برد عملیاتی و مداومت پروازی مناسب، قابلیت شبکه شدن از سه تا چند فروند بر روی انواع پهپادهای داخلی، دارای لینک امن و سیستم هدایت کنترل کاملاً بومی از  قابلیت‌های پرواز گروهی است. امیر سرتیپ علیرضا شیخ سخنگوی رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲  ارتش گفته بود که «پرواز انبوه این تعداد پهپاد از پایگاه‌های مختلف زمینی، زیرزمینی و دریایی و اجرای عملیات در این حجم تاکنون سابقه نداشته است.»

امیر نوذری درباره اجرای عملیات پرواز گروهی پهپادها بیان کرد: «ما در حال طی این مسیر هستیم که به توان پرواز جمعی پهپادها را هم دست یابیم. تاکنون پرواز گروهی جنگنده‌های باسرنشین انجام شده است اما پرواز جمعی پهپادها در واقع یک فناوری به روزی است که ما از مدتی قبل در نیروی زمینی، ارزیابی داخلی برای دستیابی به این توانایی را آغاز کرده که در این رزمایش نمونه‌ای را ارائه دادیم و در رزمایش های بعدی نمونه‌های دیگری به کار خواهیم گرفت. »

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# نمایشگاه کتاب # خداداد افشاریان # سد قیز قلعه سی # جلفا # ورزقان
وب گردی