بازدید 21887

عملیات پهپادهای ایرانی در عمق اقیانوس

در رزمایش اخیر پهپادی ارتش، برای نخستین‌بار پهپادهای انتحاری، اهداف شناوری را در شمال اقیانوس هند مورد اصابت قرار دادند.  
کد خبر: ۱۱۹۷۲۹۸
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۴ 07 October 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه وطن امروز، این عملیات با به‌کارگیری ۲ پهپاد آرش و ابابیل ۲ انجام شد که از مهم‌ترین پهپاد‌های انتحاری ایران هستند.  

جمهوری اسلامی ایران در سال‌های گذشته تمرکز زیادی روی حوزه پهپادی کرده به طوری که امروز طیف متنوعی از این پرنده‌های بدون سرنشین به یکی از بازو‌های اصلی بازدارندگی ایران تبدیل شده است.  

این پهپاد‌ها که به گفته ژنرال مک کنزی فرمانده سابق سنتکام، استیلای آمریکا در آسمان منطقه را پس از جنگ کره به چالش کشیده‌اند، در حوزه‌های مختلف شناسایی، رزمی و انتحاری به‌کارگیری می‌شوند که نمونه آخر یعنی پهپاد‌های انتحاری، بویژه در چند سال اخیر یکی از چالش‌برانگیزترین و مشهورترین پهپاد‌های ایرانی بودند که شاهد ۱۳۶ از جمله آنهاست.  

در این میان، ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در سال‌های گذشته برخی پهپاد‌ها را طراحی و تولید کرده که مشهورترین آن‌ها پهپاد انتحاری و برد بلند «آرش» با برد ۲ هزار کیلومتر است که در رزمایش اخیر برای نخستین بار تصاویر به‌کارگیری آن علیه اهداف شناوری در دریا منتشر شد.  


پهپاد آرش در حقیقت مدل انتحاری شده پهپاد‌های خانواده کیان است که توانایی سرکوب سامانه‌های پدافندی را نیز دارد.  
این پهپاد پیش از این، در جریان یکی از رزمایش‌های ارتش با پرتاب از سواحل مکران، توانسته بود هدفی در فاصله ۱۴۰۰ کیلومتری را در کویر مرکزی ایران مورد اصابت قرار دهد.  

همچنین به‌کارگیری آرش انتحاری علیه هدف شبیه‌سازی شده یکی از پایگاه‌های دریایی رژیم صهیونیستی، بازتاب زیادی در رسانه‌های دنیا داشت، چرا که این پهپاد به عنوان دوربردترین پهپاد انتحاری ایران و جهان، می‌تواند به اهداف مورد نظر در سرزمین‌های اشغالی برسد.  

عدد ۲ هزار کیلومتر در موشک‌ها و پهپاد‌های ایرانی دارای پیام‌های بسیار بزرگ و خاصی برای دوستان و دشمنان است. به زبان ساده حداقل هر هدف ثابت و هر رادار ثابت، از جمله سیستم‌های راداری سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت، ارو و تاد در منطقه، حالا با یک دشمن جدید، با الگوریتم پروازی متفاوت و تعداد قابل توجه روبه‌رو هستند.  


در رزمایش ارتش، علاوه بر پهپاد آرش، پهپاد ابابیل ۲ نیز در تمرین حمله به شناور‌ها در شمال اقیانوس هند شرکت داشت.  
این پهپاد که از خانواده پرتیراژترین پهپاد‌های ایران است، در انواع مختلف شناسایی، رزمی و انتحاری به‌کارگیری می‌شود و علاوه بر این، یکی از اصلی‌ترین محصولات نظامی ایران در سبد صادراتی کشور محسوب می‌شود.  

چند ماه قبل خط تولید همین پهپاد با حضور سرلشکر باقری، رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح در تاجیکستان افتتاح شد.  

البته شهرت ابابیل در ایران به علت این است که نخستین فیلم از پرواز پهپاد‌های ایرانی بر فراز ناو‌های هواپیمابر و رزمی آمریکایی در منطقه خلیج‌فارس و تنگه هرمز که ۱۰ سال پیش منتشر شد مربوط به پرواز گونه‌ای از پهپاد‌های ابابیل بود. ماجرایی که یکی از شاهکار‌های عملیاتی این پرنده بوده و باعث معروفیت بیش از پیش آن در محافل رسانه‌ای دنیا شد، تصویر‌برداری از ناو هواپیمابر آمریکایی در آب‌های نزدیک ایران بود.  

در رزمایش اخیر ارتش نیز این پهپاد با پرواز بر فراز  رزم‌ناو اورلیبرک آمریکا از این شناور تصویربرداری کرد.  

هر دوی این پهپاد‌ها یعنی آرش و ابابیل ۲ برای پرتاب از یک موتور شتاب‌دهنده بهره می‌گیرند که این امکان را به پرنده‌ها می‌دهد تا از روی سکو‌هایی نظیر شناور‌های دریایی نیز به پرواز درآیند؛ امکانی که در ماه‌های اخیر با الحاق ناو‌های پهپادبر به ناوگان دریایی ارتش عملیاتی شده و با این تفاسیر می‌توان پهپاد‌های مورد اشاره را از عمق دریا‌های آزاد به سمت اهداف شناوری به‌کار گرفت.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل # کنکور # حماس
آخرین اخبار