بازدید 7560

روسیه از حل موضوع مالکیت قره‌باغ خبر داد

دمیتری پسکوف سخنگوی مطبوعاتی رئیس‌جمهوری روسیه معتقد است که در حال حاضر موضوع اصلی مالکیت قره‌باغ حل و پیشرفت در مسیر پیمان صلح نیز تضمین شده است.
کد خبر: ۱۱۹۴۴۶۴
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۰ 22 September 2023

به گزارش تابناک، ایرنا نوشت: به گزارش اینترفکس، پسکوف روز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران تصریح کرد: «اکنون بعید است که کسی وظیفه اعلام زمان (امضای پیمان صلح) را به دوش بگیرد. اما با توجه به اینکه موضوع اصلی مالکیت قره‌باغ به هر حال حل‌شده، این موضوع با تصمیم ارمنستان برای به رسمیت شناختن مالکیت قره‌باغ حل و فصل شده است، می‌توان گفت که پیشرفت قابل‌توجهی تضمین شده است.»

به گفته وی، «دوره آتش بس پایدار» در قره باغ کوهستانی در حال آغاز است و جمهوری آذربایجان این درک را دارد که منافع مشروع و امنیت اهالی ارمنی در منطقه باید تضمین شود.

دمیتری پسکوف افزود: «تا نهایی شدن کار بر روی این پیمان بسیاری از مسائل فنی هنوز باقی مانده است.»

پیش از این نشستی بین مقامات جمهوری آذربایجان و نمایندگان ارامنه قره باغ در یولاخ برگزار شده بود. دولت الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان گزارش داد که باکو به نمایندگان ارامنه قره باغ برنامه هایی برای ادغام مجدد آنها ارائه کرده است.

به گزارش اینترفاکس در ۱۹ سپتامبر، جمهوری آذربایجان آغاز "اقدامات ضد تروریستی محلی" در قره باغ کوهستانی را اعلام کرد. به گفته گغام استپانیان، کمیسر حقوق بشر در قره باغ کوهستانی، در نتیجه اقدامات ارتش جمهوری آذربایجان در منطقه، حداقل ۲۰۰ نفر کشته و ۴۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

با میانجیگری نیروهای حافظ صلح روسیه، جمعیت ارمنی قره باغ و آذربایجان بر سر آتش بس توافق کردند. ارمنستان در این مذاکرات شرکت نکرد. الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان، شامگاه ۲۰ سپتامبر( ۲۹ شهریور)، گفت که تمام وظایف «عملیات ضد تروریستی» در قره باغ کوهستانی ظرف ۲۴ ساعت تکمیل شده است.

در دوران اتحاد جماهیر شوروی، قره باغ متعلق به جمهوری آذربایجان بود. در سپتامبر ۱۹۹۱، مقامات قره باغ کوهستانی استقلال خود را اعلام کردند. مقامات جمهوری آذربایجان، قره باغ را بخشی از خاک خود می دانند. نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان نیز در ماه می ۲۰۲۳ از آمادگی خود برای به رسمیت شناختن قره باغ به عنوان آذربایجانی صحبت کرد.

سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۰
اسم این کار رو گذاشته حل و فصل
خدا به داد آینده منطقه قفقاز برسه با این کوتوله های سیاسی که الان باد پیروزی کاذب هم تو دماغ دارن
مرگ بر روسیه
روسیه باید این سرزمین‌ها را به ایران واگذار می‌کرد چون آنها را بهروز گرفته بود وقراردادش هم پاین یافته بود اگر به مالکیت بود آنها مالکیتش با ایرانه نه باکس دیگر بای به ایران برگردنند
خدارو شکر تمام شد و خاک آذربایجان به وطن بازگشت ... یاشا وطن
چطور میشه قره باغ بعد ۳۰سال به آذربایجان داده بشه نخجوان خود آذربایجان که متعلق به ایران برای ما شاخ و شونه بکشم وترکیه بیاد تمام ذخایر نفت و گاز این کشور چپاول کن خیلی خوب ترکیه چه ... مگه باید سرزمین ما برگرد به کشور ایران
خدایا شکرت قره باغ به صاحب اصلیش بازگشت و روسیاهی به زغال ماند
روسیه اگه راست می گوید اول مسئله خودش با اکراین را حل کند
بااین حال افراد منتظر درصف گوشت قربانی خاک آزربایجان دیگر چه خواهند کرد
الن قره باغ فردا ادعای زنگزور خیلی دیر نیست هرچی تروریسته اومده شمال غرب ایران.داعش النصره طالبان و اسرائیل...بعد به ما میگن تحرک زمستانه هست وما هم باور کردیم بابا یه مانوری چیزی
روسیه غاصب به چه حقی در خصوص سرزمین های متعلق به ایران نظر میدهد؟
این سرزمین ها با انفعال جمهوری اسلامی از اصل خود دور مانده است. این همه دم از قدرت میزنید چرا در خصوص سرزمینهای متعلق به ایران کوتاهی میکنید؟
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # مجلس خبرگان
وب گردی