بازدید 21564

کریدور جدید هند ـ خاورمیانه ـ اروپا چه بازیگران و اهدافی دارد؟ / ایران دور زده می‌شود؟

در خصوص این کریدور، بحث‌های بسیاری مطرح شده است. برخی آن را دور زدن چین، روسیه، ایران و ترکیه می‌دانند. برخی آن را جایگزین ابتکار «یک کمربند، یک جاده» می‌دانند و برخی نیز از آن با نام پروژه‌ای یاد می‌کنند که مدت‌هاست ریاض، واشنگتن و دهلی‌نو و برخی کشور‌های دیگر به دنبال توافقی زیرساختی هستند که بتوانند هند را از طریق خاک کشور‌های عربی خاورمیانه و اسرائیل به اروپا متصل کنند.
کد خبر: ۱۱۹۲۵۶۳
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۵ 11 September 2023

کریدور جدید هند تا اروپا چه بازیگران و اهدافی دارد؟/ ایران دور زده می شود؟

بین الملل تابناک: پایگاه خبری تحلیلی اکسیوس آمریکا، روز هفتم ماه سپتامبر طی گزارشی اعلام کرد، چهار کشور آمریکا، هند، عربستان سعودی و امارات متحده عربی در حال هماهنگی برای اعلام یک طرح زیرساختی مشترک در مقیاس وسیع از جمله توسعه شبکه ریلی هستند. دولت بایدن در نظر دارد، خاورمیانه را از راه مسیرهای ریلی و دریایی به هند متصل کند. گفته می شود دولت بایدن درصدد مقابله با طرح بزرگ منطقه اقتصادی چین به نام «‌ یک کمربند، یک جاده »‌ است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اکسیوس، قرار است که برنامه‌های زیرساختی چهار کشور، روز نهم ماه سپتامبر، همزمان با نشست سران گروه بیست ـ که روز‌های نهم و دهم سپتامبر در هند برگزار می‌شود ـ اعلام شود. سران چهار کشور در این نشست، با امضای یادداشت تفاهمی طرح کلی را مشخص خواهند کرد. انتظار می‌رود، نشست گروه بیست، نتیجه مهمی برای دولت بایدن به همراه داشته باشد، ولی دولتمردان آمریکا بر این باورند که هنوز تصمیم نهایی در این زمینه گرفته نشده است.

دولت بایدن، فعالانه میانجیگری برای عادی سازی روابط دیپلماتیک میان اسراییل و عربستان سعودی را دنبال می‌کند؛ هر چند موانع زیادی در عادی سازی روابط دیپماتیک اسراییل و عربستان سعودی دیده می‌شود، امکان دارد که پس از عادی سازی روابط بین دو کشور، اسراییل نیز در طرح احداث زیرساخت‌ها شرکت کند. ایده این طرح که در سال ۲۰۲۱ مطرح شده، در چارچوب همکاری آمریکا، هند، اسراییل و امارات متحده عربی تعریف شده است. اسراییل سال گذشته، طرح استفاده از شبکه ریلی که هند را به خاورمیانه متصل می‌کند، پیشنهاد داد و در این میان دولت بایدن، عربستان سعودی را به مشارکت در این طرح ترغیب کرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ماه می امسال به عربستان سعوی سفر کرد. بر اساس گزارش‌هایی که پس از این سفر منتشر شده است، مشاوره امنیت ملی کاخ سفید در این سفر درباره احداث زیرساخت‌ها با مقامات امنیتی عربستان سعودی، هند و امارات متحده عربی گفت‌وگو کرده است. مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز هفتم ماه سپتامبر در همین زمینه به خبرنگاران گفت: «ما به همراه متحدان خود درباره پروژه احداث زیرساخت‌ها سخت کار کردیم. اتصال هند به خاورمیانه از طریق شبکه ریلی و مسیر دریایی بسیار مهم است و منافع اقتصادی راهبردی برای کشور‌های ذینفع به همراه خواهد داشت.» اما در عین حال مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به پرسشی دایر بر اینکه چه زمانی اجرای این طرح بزرگ اعلام خواهد شد، هیچ پاسخی نداده است.

کریدور جدید چه اهمیتی دارد؟  

در این رابطه، دکتر ابراهیم باقری، کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با تابناک درباره اهمیت و اهداف این کریدور اظهار داشت: زیرساخت‌های تجاری و کریدور‌های تجارت بین‌الملل، یکی از محور‌های مهم قدرت بوده و هست و از زمانی که چین را برای احیای راه باستانی ابریشم مطرح کرد، درصدد بود سه مسیر تجاری از چین به سمت اروپا را بازگشایی کند. در خصوص این کریدور بحث‌های زیادی مطرح شده است. برخی آن را دور زدن چین، روسیه، ایران و ترکیه و برخی آن را جایگزین ابتکار «یک کمربند، یک جاده» می‌دانند و برخی نیز از آن تحت عنوان پروژه‌ای یاد می‌کنند که مدت‌هاست ریاض، واشنگتن و دهلی‌نو و برخی کشور‌های دیگر به دنبال توافقی زیرساختی از طریق خطوط حمل‌ونقل دریایی، راه‌آهن و خطوط لوله انتقال انرژی هستند که در نهایت بتوانند هند را از طریق خاک کشور‌های عربی خاورمیانه و اسرائیل به اروپا متصل کنند. در هر صورت، این پروژه در صورت عملی شدن تجارت بین کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس و جنوب آسیا را متحول و کشور‌های خاورمیانه را با شبکه ریلی به هم متصل می‌کند و آن‌ها را از راه بندر به هند پیوند می‌دهد.  

وی افزود: از طرف دیگر، این توافق در حالی صورت می‌گیرد که دولت بایدن به دنبال تکمیل تلاش دیپلماتیک خود برای یک «توافق بزرگ» با عربستان سعودی است که می‌تواند شامل توافق عادی‌سازی روابط میان عربستان و اسرائیل باشد؛ لذا از منظر برخی تحلیلگران، این طرح به‌عنوان بخشی از عادی‌سازی بزرگ میان عربستان و اسرائیل نیز شمرده می‌شود. آمریکا در ماه‌های گذشته تلاش کرده است تا امتیازات ویژه‌ای به عربستان سعودی بدهد تا شاید رابطه سرد‌ شده دو کشور از زمان روی کار آمدن بایدن اندکی بهبود یابد. آمریکا همچنین نگران است، کشور‌های همسو با واشنگتن در خاورمیانه به چین نزدیک‌تر شوند و از این طریق آمریکا به بازیگری فرعی در منطقه مهم خاورمیانه بدل شود.

باقری درباره اهمیت این کریدور برای اروپا نیز عنوان کرد: از منظر اروپا نیز با توجه به ظرفیت‌های سرمایه گذاری و تجاری کشور‌های حاشیه خلیج فارس و هند از یک طرف و نفوذ اقتصادی و امنیتی چین در حوزه سرمایه گذاری و در نظم امنیتی خاورمیانه از طرف دیگر، این منطقه در آینده، نقطه ثقل رقابت‌های ژئوپلیتیک و ژئواکونومیکی خواهد بود. در واقع ورود چین به تعاملات اقتصادی و تجاری و جایگزینی شورای همکاری خلیج فارس به جای اتحادیه اروپا به عنوان شریک اول تجاری چین و متعاقب آن ورود چین به نظم امنیتی منطقه‌ای خاورمیانه، رهبران اروپایی را بر آن داشته که به رشد ژئوپلیتیکی و ژئواکونومیکی پادشاهی در خلیج فارس و خاورمیانه و شمال آفریقا واکنش موثر نشان داده و از فرصت ایجاد شده برای پیشبرد منافع خود به ویژه در حوزه تجاری وسرمایه گذاری در حوزه‌های انرژی، اقتصاد نوآورانه و توافقات اقلیمی و اقتصاد سبز استفاده کنند؛ لذا کریدور هند، خاورمیانه و اروپا به بهترین شکل ممکن می‌تواند اروپا را به هدف خود نزدیک کند.

اشپیگل: پروژه عظیم کشتی و قطار برای اتصال هند به اروپا

در همین رابطه، هفته نامه آلمانی اشپیگل در مطلبی نوشت: ناظران مدت زیادی منتظر بودند تا غرب به طرح «جاده ابریشم جدید» چین پاسخ دهد. اکنون اتحادیه اروپا، آمریکا و سایر شرکا پروژه مربوطه را در قالب یک پروژه بزرگ راه آهن و کشتیرانی اعلام کرده اند. در اجلاس G۲۰ در دهلی نو اعلام شد که این پروژه با هدف ارتباط بهتر اروپا، خاورمیانه و هند انجام می‌شود.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت: «این رخدادی تاریخی است»؛ اشاره او به مستقیم‌ترین ارتباط بین هند، خلیج فارس و اروپا از طریق اتصال ریلی است که تجارت بین هند و اروپا را تا ۴۰ درصد سرعت می‌بخشد.

جو بایدن نیز از یک "کریدور اقتصادی تاریخی" صحبت کرد. آمریکا، هند، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اتحادیه اروپا در یک اعلامیه توافق خود با این موضوع را اعلام کردند. این پروژه قرار است از طریق ابتکار دروازه جهانی اتحادیه اروپا تامین مالی شود که قصد دارد در چند سال آینده تا ۳۰۰ میلیارد یورو در زیرساخت‌های کشور‌های نوظهور و در حال توسعه سرمایه گذاری کند.  

بخشی از پروژه اعلام شده، شامل توسعه شبکه‌های برق و پروژه‌های انرژی است. کابل‌های داده پرسرعت نیز بخشی از این طرح هستند. بر اساس این اطلاعات، تجارت انرژی پاک بین آسیا، خاورمیانه و اروپا با کابل‌های برق و خط لوله هیدروژن پاک نیز تقویت خواهد شد. به گفته کاخ سفید، خطوط لوله‌ای که از اسرائیل به اروپا کشیده می‌شود، هیدروژن پاک را به اروپا می‌رساند.

این واقعیت که اسرائیل بخشی از ابتکار عمل بوده، قابل توجه است. به تازگی گزارش‌هایی از نزدیکی احتمالی عربستان سعودی و اسرائیل منتشر شده بود.

ایران دور زده می‌شود؟  

زورآزمایی دو ابرقدرت اقتصادی شرق و غرب در خاورمیانه درست در حالی رقم می‌خورد که گویا ایران نقش معناداری در این معادلات ندارد. هند از طریق انعقاد قرارداد یکی از شرکت‌های خصوصی خود و با تعهد سرمایه‌گذاری به میزان ۸۵ میلیون دلار برای خرید تجهیزات مورد نیاز بندر چابهار، از سال ۱۳۹۷ وارد طرح توسعه فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار شد که به دلیل مشکلات ثانویه ایجادشده، این قرارداد کامل اجرا نشد.

سال گذشته، سازمان بنادر و دریانوردی ایران اعلام کرد، از روند سرمایه‌گذاری هندی‌ها در بندر چابهار رضایت ندارد و آن‌ها که بنا بود ۸۵ میلیون دلار سرمایه به ایران بیاورند، فقط ۲۵ میلیون دلار سرمایه آورده‌اند و آن‌هم تنها شامل جرثقیل‌هایی می‌شود که با کشتی به بندر چابهار آورده‌اند. مقامات سازمان بنادر ایران به معافیت تحریمی بندر چابهار اشاره کرده و گفتند، هند تلاشی برای استفاده از این فرصت نکرده است.

در همین حال، به نظر می‌رسد ایران با وجود موقعیت استراتژیک، از فرصت‌ها در حوزه ترانزیت بین المللی به خوبی استفاده نکرده و از تجارت موجود در منطقه بی‌نصیب مانده و می‌توان بجد از دور زدن ایران در این پروژه گفت.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳۳
در انتظار بررسی: ۱۰
انتشار یافته: ۱۳۸
روسیه و چین از شاهراه جهانی تجارت کنار گذاشته شدند!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
تصمیم گیران اصلی استراتژی‌های ایران برآی شکستها و منزوی
شدن هر روزه ایران به مردم پاسخ دهند .
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۴:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
این مسیر بیشتر سیاسی است تا اقتصادی .در آینده و با تغییر شرایط کشورها قطعا مسیر اقتصادی تر در اولویت هست.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
آن همه سرمایه گذاری در بندر چابهار سوخت و نابود شد.
اکنون تنها مشتری استفاده از بندر چابهار، طالبان افغانستان است!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
در طی چند دهه، سیاست داخلی و خارجی ایران و در نتیجه عقب گرد در همه عرصه ها، حاصل این تفکر اشتباه و اساسی بوده است:

دفع حداکثری، جذب حداقلی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
چه بهتر. اينها براي نظام بركت است. علي بركت ا...
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
بجایش موشک هایپر سونیک می سازیم حال امریکا را
میگیریم ..
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
كريدور كه سهله. اينها جايي در انباري هم ندارند
ایرانی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
تا زمانی که تصمیم گیران ما این آقایان هستند هر روز بدبخت تر می شویم
ممد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
بریکس رفت رو هوا
هند و چین هرگز مشترک امنافع نیستن و نخواهند شد.
بریکس پوشالی
حسین
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
و به تبع آن ایران
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
علی رغم اظهارات گروسی، فضای حاکم بر نشست کنونی شورای حکام که به نظر می رسد تا حدود زیادی متاثر از مذاکرات پشت پرده و محرمانه ایران و آمریکا قرار دارد، به احتمال فراوان از هرگونه قطعنامه شورا علیه ایران ممانعت خواهد کرد و انتظار می رود این دور از جلسه شورای حکام بدون صدور قطعنامه علیه ایران به کار خود پایان دهد.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
ما مانده ایم و کله خوشک خودمان
عربستان سعودی به مرکز ثقل خاور میانه تبدیل شده است.
با رهیری داهیانه محمد بن سلمان، تمام راهها به عربستان ختم می شود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
پیشرفتهای شگرف عربستان امروز، مدیون تفکرات صحیح، واقع بینی، میهن پرستی، تعامل صحیح با همه قدرتهای دنیا، برنامه ریزی، استفاده از همه ابزارها و در نهایت اصلاحات اساسی توسط رهبر جوان این کشور است.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
جالب است که متلک «گاو شیرده» را هم به این کشور نسبت می دهند!!!!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
در اینده ایران به سومالی فلک زده تبدیل خواهد شد شما هی شعار مرگ بر امریکا بدیهید و نماز باران بخوانید
ناشناس
| Canada |
۰۸:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
بزرگترین وپرقدرت ترین دشمن هرکشوری خودهمان کشورهست باسیاستهای غلط وسربسردنیاگذاشتن چون هیچ کشوری نه میتواندونه قادرخواهدبود که کشورر دیگری رابخاک سیاه بنشاند مگرخودهمان‌کشور وقتی همه کشورهافکر وذکرشان رونق وترقی کشورخودشان باشد کشوری بازنده است که فکرش ان باشد که برای دیگران دردسردرست کند این معضل بطورکلی دردنیا بسیار مشاهده شده وموقعی رفع میشودکه سیاستمداران کاری بکار دیگران نداشته باشند وتلاششان رافقط برای بهبود وضع مردم خودشان معطوف دارند
مهدی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
۰۸:۰۴
گاو شیرده کشوری هست که بزگرتین و ارزشمندترین شرکت نفتی دنیاررو داره و نفتش رو به بالاترین قیمت ممکن به دنیا میفروشه و خرج ملکت و مردمش میکنه؟
یا کشوری که نفتش رو با 50 درصد تخفیف اجباری میفروشه و حتی نمیتونه پولش رو وصول کنه؟
الان کی داره شیر میده؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
لیاقتشا دارد نوش جونش
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
مهدی جان این نفت دادنه نه شیر دادن .شیررا نباید داد نفت که مهم نیست .
می گفتند، بلکه وعده می دادند تا سال 1402 ایران سرامد کشورهای منطقه شود.

اکنون شاهدیم که رتبه ایران در منطقه آخر بوده و همه کشورها از لحاظ مسیرهای ترانزیت و انرژی ایران را دور می زنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۰۶:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
منظورت ان شعار تاريخي ايران را ژاپن أسلامي ميكنيم أست؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
کدام موفقیت را برای ایران کسب کرده اند؟ کدام پیشرفت؟ کدام آبادانی؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
حاصل اقتصاد مقاومتی بیشتر از این نیست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
امروز ایران، تبدیل شده به یک جزیره متروکه.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
عوضش ملت شريف هستيم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
سند 1404 بود
هنوز 2 سال دیگه فرصت داریم
البته برای بدبخت تر شدن
فکر کنید با مدیریت لوکوموتیری میخوایم پیشرفت هم بکنیم!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
شاید یه دوتا گروگان دیگه بگیرن. بلکه استکبار سر عقل بیاد !!!!
در سالب 2022، درآمد سرانه کشور اردن که فاقد نفت و گاز و صنایع .... است، 4050 دلار بوده است. در همین سال درآمد سرانه ایران با آن همه ذخایر زیرزمینی، 4030 دلار یوده است!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
این یعنی فاجعه!
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
در آمد سرانه هر ایرانی 4030 دلار است یعنی هر ایرانی 200 میلیون یعنی یک خانوانده 4 نفره 800 میایون در سال
خیر رقم خیلی پایین تر از این حرفهاست اگر به صورت میانگین همه کشور را حساب کنیم حتی فدرت خرید را ملاک قرار دهیم درآمد سرامه ایرانییان کمتر از 2000 دلار است
دنیا مدتها است که از کشورهای که به عرف و قوانین جهانی پایبند نیستند، دوری جسته و آنها را در طرح ها ی بین المللی مشارکت نمی دهند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
درستش هم همينه. دنيا را نمي شه به سبك هزار سال قبل اداره كرد. هر كس نمي تواند خود را با نظم نوين جهاني تطبيق بدهد خود بخود حذف خواهد شد
جاده ابریشم در نطفه نابود شد! بدا به حال چین و روسیه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
نگران نباش. این دقیقاً همون مسیره. با پول چینی ها ساخته میشه و به اسم هند و اروپا تموم میشه. صد البته بهانه خوبی هم برای دوستی عربستان و اسرائیل خواهد بود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
00:42
چین و رقیب و دشمن یک دیگر هستند.
کنار گذاشتن چین از مسیر تجارت جهانی، حاصل پیشنهاد هند و پشتیبانی آمریکا و غرب از پیشنهاد بود.

جاده ابریشم چین برای همیشه مُرد!
ارتباط استراتژیک عربستان و اسراییل نظم نوین خاورمیانه را شکل می دهد.
به دنبال برقراری روابط سیاسی عربستان و اسراییل در آینده نزدیک، کشورهای دیگر عربی نظیر کویت، قطر، عمان حتی سوریه و لبنان و عراق هم با اسراییل روابط سیاسی برقرار خواهند کرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
مطمئناً آینده اش دور نخواهد بود و ما اندر خم روس خواهیم ماند
مسئولان دلشان را به شانگهای، اوراسیا و بریکس خوش کرده اند. تشکیلاتی که روسیه و چین اعضای مهم آن هستند. دو کشوری که امروز خود به مانند جمهوری اسلامی مورد تحریم و انزوا قرار گرفته اند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
بيا سوته دلان گرد هم آييم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
حرف درستی هست. کنار امدن و تفاهم امریکا با ما خوش خیالیست. امریکا سخت در تلاش است هژمونی خود را بر کل دنیا شامل ایران باز سازی کند . و از قدرتمند شدن ایران سخت نگران است.پس یقینا به دنبال سرنگونی جمهوری اسلامی هست. البته زهی خیال باطل. خوابش را ببیند..
به لطف سیاستگذاری های اشتباه، ایران بی کلاه و بی بهره از تجارت و همه امتیازات جهانی است!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
عوضش استقلال داریم!!!!
ایران فعلا مشغول چنگ و دندان نشان دادن به همسایگانش هست فرصت این جنگولک بازیا رو نداره.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
شما مریضی ، حتما خودتو به دکتر نشون بده .
هر چه هست از اهمیت خلیج فارس و تنگه هرمز که هرروز حاج حسین می خواهد آنرا ببندد می کاهد .
حاصل درگیری بیمورد با غرب فقط همین نیست. مثلا خط لوله گاز آسیای میانه هم که قراربود از ایران ردبشه از جمهوری اذربایجان رد شد.این خط لوله اگر از ایران رد میشد صرف نظر از سود مالی سرشارش باعث ایجادموقعیت دست برتر ایران براین کشورها وهمچنین کشورهای مقصد گاز میشد.ولی.....اینها مهم نیست مهم اینه که اسرائیل تا 7138 روز دیگرنابود خواهدشد یا خواهیم کرد.
سال ها به لطف تصمیمات و سیاست های مسئولان ایران بزرگترین خدمت را در جهت منافع کشورهای عربی خلیج فارس کرده و حالا با موقعیت و منابع و تاریخ و .... بسیار بهتر از آنها ولی کاملا محروم از استفاده و بهره برداری
کریدور جدید هند تا اروپا اهداف سیاسی و اقتصادی دارد، آمریکا برای تضعیف قدرت اقتصادی چین چنین طرح هایی را برنامه ریزی می کند و با چنین طرح هایی منطقه خاورمیانه و اکثر کشورهای آسیایی در نهایت متضرر می شوند و از سوی دیگر هدف سیاسی آمریکا از چنین مدل کریدوری رسمیت بخشیدن به رژیم نامشروع اسرائیل در بین کشورهای مسلمان منطقه است ولی اگرچه سران امارات و عربستان سعودی کما بیش در دام چنین تله سیاسی ای گرفتار شده اند ولی باید بدانند اولا مردم عربستان و امارات بیدار هستند و جنایات رژیم اسرائیل را در فلسطین اشغالی از کودک کشی گرفته تا جنایات جنگی صبرا و شتیلا و شهرک سازی های بی قانون که همگی در آینده نزدیک باید تخریب شوند، را به یاد دارند و چنین اجازه ای نمی دهند در ثانی اگر پای این رژیم منحوس در منطقه باز شود اولین تبعات آن برای ملت عربستان و امارات و بتدریج برای کل مسلمانان منطقه خواهد بود پس بهتر آن است که اسرائیل در همان منطقه خود محدود بماند.
در یک جمله سیاست های آمریکا در آسیا و آفریقا تنها تامین منافع اقتصادی خود و وصله های اروپایی اش است و اگر کشورهای آسیایی و آفریقایی می خواهند در آینده مستقل باشند و آسیای واحد را در برابر اروپای واحد و آمریکا شکل دهند باید از سیاست های منفعت طلبانه آمریکا فاصله گرفته و به پیمان های آسیایی - آفریقایی از قبیل شانگها، بریکس و ... نگاه بیشتری داشته باشند.
پاسخ ها
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
نه عزیز
سران این کشورها عاقلتر از این حرفا هستن که کشورشونو در گیر احساسات بیمورد بکنن همشون دنبال استفاده از همه فرصتها برای رشد اقتصادی خود و رفاه بیشتر هستن
بهتره خودمونو قول نزنیم و تو رویا زندگی نکنیم و واقعیتها و آمارها رو ببینیم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
درود بر شما تحلیل بسیار عالی و منطقی است.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
ناشناس 09:02 خودت به خودت 20 دادی !!!!
من موندم و سالهاست به این فکر می کنم وقتی اعراب با اسرائیل مشکلی ندارند منِ آریائی چه شکلی باید باهاش داشته باشم؟
کریدور هند-ایران-ترکیه بهترین مسیر ممکن بود ولی الان به موازات این کریدور طرح کریدور توسعه ترکیه- عراق و هند - عرب-اروپا داره جایگزین میشه کوتوله های قومی سیاسی که به علت وجود ترکیه در مسیر از این فرصت استثنایی استفاده نکردند باید پاسخگو باشن
زمان حکومت ساسانیان راهی به نام راه ابریشم معروف بود و هر وقت ایرانیان با کشورهایی مثل روم و ...به مشکل میخورد اولین کاری که میکرد بستن راه ابریشم بود تا زمانی که مشکلش را حل کنه!!!!!هر وقت با مشکل کمبود بودجه مواجه میشدند رسم بر این بود که در اولین اقدام به هند لشکرکشی کنند مانند نادرشاه افشار که دوبار این رسم به جا آورد!!!!!بعضی وقت ها تحریم بود مثلا وقتی شاه عباس صفوی در جنگ چالدران از ترکان عثمانی به خاطر نداشتن سلاح گرم شکست خورد تا وقتی که انگلیس را مجبور به ساخت کارخانه مهمات سازی در ایران نکرد صادرات ابریشم و گلاب به انگلیس را ممنوع و تحریم کرد!!!!!
حالا دارن ما رو دور میزنن!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
.جنگ چالدران شاه اسماعیل شکست خورد
بقیه مطالب هم در ناریخ نیست شما از کجا آوردید؟
سیدعلی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
جناب تاریخدان جاده ابریشم هیچگاه بسته نشد فقط عوارض گمرکی کم و زیاد میشد. این یعنی نبض اقتصاد و دوم حمله به هند برای تامین کسری بودجه نبود، هند دشمنان ایران را پناه داده بود. سومین مسئله جنگ چالدران در زمان شاه اسماعیل بود. ایران با اکتشافات دریایی از عرصه بین المللی کنار رفت و جاده ابریشم شرق به غرب کارایی خویش را به خاطر مسیرهای دریایی از دست داد بنابراین هیچ تحریمی در کار نبود. که انگلیس با نداشتن ابرایشم و گلاب متضرر بشود. این لوازم را میتوانست از هند و چین تامین کند. جناب تاریخدان اگر ممکن است مطالعات تاریخی را به اهلش بسپارید
ایران دور زده میشود؟ ما از سالها قبل تو بازی نبودیم..چی میگی..خوابی
دوردور عباسی خدا منو نندازی
چرا ما هیچ نقشی در این کریدور نداریم؟!
خوب معلومه دور میزنن ؟! وقتیکه مدیران ما فقط حرف میزنند و در عمل بسیار ضعیف هستند نتیجه میشود این. نمونه مثلا اقای زنگه وزیر نفت در دوران چندین ده مدیریت خود چه کار مفیدی انجام داد انزمان که میشد پالایشگاه زد ایشان داشتند در نخیلات سیر میکردند مشاوران ایشان هم یکی از دیکری وامانده تر ، خوب اینگونه مدیران متصدی امور بودن که نتیجه شد این؟!!!
این پروژه ها عاقبتی نداره بعد سه چهار سال پیمانکارش اختلاسی میکنه در میره یا بودجه اش جای دیگه مصرف میشه و به پروژه تزریق نمیشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
چقد اشناست این ادرس و مشخصات.
فرصتها در پس سومدیریت ناکارآمد مدیران یک ب یک از دس میروند،جوانان دیروز ب میانسالی رسیدن و ناامیدی شد جزیی از زندگی سراسر غمشان.کشوری با این همه منابع و امکانات و موهبتهای طبیعی بالاترین نرخ بیکاری و تورم را باید بدوش بکشد؟؟
برادر چراجو میدی این کریدور باکریدور چاه بهارفرق دارد. هرکدام مسیرمتفاوت دارد.
صرفا ما استاد از بین بردن فرصت ها هستیم و باید امتیازات بزرگ دهیم تا دیگر کشورها با منت و تخفیفات ویژه برایشان ما را برای یرمایه گذاری قبول کنند
داستان دارسی اینبار از سوی چین و هند و عربستان و .....
هنوز هم باید سر را در برف فرو کرد ؟ هنوز هم فکر می شود که اقتصاد و رقابت اقتصادی حرف اول منطقه نیست ؟ ما داریم در صحنه جهانی گم می شویم و همان راه شوروی در تکیه به تسلیحات در قرن بیستم را جلو می بریم فکر می کنیم فقط مرزهای زمینی کشور مهم است یادمان رفته مرزهای اقتصادی مرزهای زمانی و بسیاری مرزها راهم باید پاس داشت در حالی که پس از حدود نیم قرن هنوز فقط شعار مبارزه با آمریکا را می دهیم به نفت در برابر غذا عملا قانع شده ایم وپولهایمان در خارج فقط در برابر دارو وغذا یا با تهاتر فروش نفت به چین در برابر صنایع بنجل چینی قابل وصول است نمی فمیم با کشور چه می کنیم دقیقا آمریکا می خواهد در همین شرایط ایران را نگه دارد و با ترس از ایران منطقه را بچاپد آِا ما می دانیم چه می کنیم آیا مهم است که ما فقط تحصیلکرده برای مهاجرت می سازیم آیا مهم است که مردم روزبروز فقیر تر می شوند؟
ایران مگه تو بازی بوده که دور زده شه ؟! اروپا گاز میخواست که شما دنبال زمستان سخت بودید..... الان خاورمیانه و هند برا انرژی و تولید کالا و....به اروپا وصل میشند !! شمام بشینید شاید یه روز زمستان سخت اروپا اتفاق افتاد ،
معافیت تحریمی بندر چابهار!!!!!!!!!!!!
.........................................

....................................

کار به کجا رسیده که این شده افتخار !!!!!
پس چرا میگین تحریم هیچ اثری ندارد
تا زمانی که سر ناسازگاری با دنیا و قواعد و قوانین بین المللی را دارید و در دشمنی با آمریکا و غرب به همه موازین منطقی پشت پا می زنید این داستان دردناک ادامه خواهد یافت. فاصله ایران نه تنها با کشورهای پیشرفته که حتی با کشورهای همسایه روز بروز در حال عمیق تر شدن است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
بله درسته
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
مهم اینه که فقط مردم ایران زیان می بینند و به فلاکت می رسند آقازاده ها در سرزمین کفر عشق و حالشون را می برند
حالا هی حاج‌حسین پایداری تهدید کنه بگه تنگه رو می بندیم!!!!!!!!
ما هم دلمان را خوش می کنیم‌ به این که غرب به زودی افول خواهد کرد!!!! چقدر خوب است که به جای افکار منفی تفکرات مثبت را در ذهنمان پرورش دهیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
مسئول کاملا ملتفند که در چه منجلابی گیر کرده اند این کلمات مصرف داخلی داره و شعاری بیش نیست
کشورهای جهان برای توسعه اقتصادی ، از دولتهایی که تنش زا هستند دوری می کنند تا سرمایه گذاریهای آنها با رفتارهای هیجانی آن دولت‌ها به خطر نیفتد .
و متاسفانه هزینه این رفتارهای تنش زای دولت‌ها را مردمانش پرداخت می کنند .
چه باید کرد ؟
بهترین‌موقعیت جغرافیایی رو در تمام خاورمیانه داریم اما همه دارن دورمون میزنن.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
خیلی ناراحت نباش فعلآ همه چیز روی کاغذ است تا اجرائ خیلی مانده انشالله تا موقع اسرائیل از صحنه روزگار محو خواهد شد.
کسانی که تنگه هرمز را می بستند و برای جلوگیری از دالان زنگه زور نیروی نظامی به مرزهای امن شمالغرب می فرستادند و مرگ بر آمریکا و مرگ بر انگلیس و مرگ بر همه دنیا سر می دادند امروز باید پاسخگوی کنار گذاشته شدن ایران از همه کریدورهای منطقه ای و جهانی باشند. بدون تعامل با تمام کشورهای دنیا هیچ پیشرفتی صورت نخواهد گرفت و ایران در دنیا منزوی خواهد شد. تا دیر نشده سیاست خارجی را باید بر مبنای دوستی و تعامل با همه کشورهای دنیا قرار داد. به قول معروف: آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است با دوستان مروت با دشمنان مدارا.
مشکلات ثانویه چی هست؟
کاملا مشخصه که ایران رو دور زدن و میزنن. بعد مسوولین ما در بریکس و شانگهای غرق شدن فکر میکنن مرکز دنیا هستن
مثل همیشه
بله این یک واقعیت تلخ و گزنده است که بخاطر تحریم های جهانی همه همسایگان ما را دور زده اند و ما در ته لیست و جدول قرار گرفتیم

الف ) ترکیه میخواست خط لوله گاز ما را به اروپا برساند که روسیه ما را دور زد و خط دوم که جایگزین اوکراین است را از مسیر استانبول منعقد کرده

ب ) ترکمنستان و قرقیزستان میخواستند از مسیر ایران نفت خود دا به ایران و ترمینال جنوبی و جایگزی روسیه کنند که روسیه اجازه نداد

ج) پس از ۲۵ سال هزینه و کار سنگین و تخصصی خودمان میدان نفت و گاز چالوس را کشف و چاه زده و اماده بهره برداری ایت ولی ظاهرا باز روسیه نمیخواهد !!

د) قرار بود ما با قطر از مسیر عراق و سوریه با خط لوله گاز مان را به اروپا برسانیم‌ که جنگ داخلی در سوریه !!!؟ و تسلط روسیه در سوریه شد تا این امکان جایگزین بازار انحصاری خودش را از ما بگیرد که گرفت !!؟؟

ح ) قرار بود تا طبق قرار داد کرسنت گاز ترش و بی کیفیتی که در جزیره سیری و از ۳۵ سال پیش در حال سوختن بود را به شارجه بفروشیم و سالی چند میلیارد دلار دریافت کنیم ولی بخاطر رقابت جناحی و سیاسی و امدن احمدی نزاد و با هدف زدن اصلاح طلبان و زنگنه !!! قرار داد را یکجانبه لغو کردند و در دادگاه های بین المللی بازنده شدیم و باید خسارت چند میلیارد دلاری بدهیم !!! و گاز همچنان میسوزد !؟

و ) قرار بود با خط لوله صلح گاز را از عسلویه به مرز شرقی به پاکستان و هند برسانیم که باز ترکمنستان ما را دور زد و جای ما را گرفت و هیچی به هیچی شد !؟

ز ) الان صنایع نفت و گازمان نیاز به تعمیرات و نگهداری برای حفظ و افزایس تولید داریم و دچار افت فشار در پارس جنوبی هستیم و هیچ کشوری حاضر به عقد قرار داد و سرمایه گزاری با ما نیست چون تحریم جهانی هستیم

اینها گوسه های کوچک و ساید فقط چند درصد تک رقمی از مشکلات متعدد مان در زمینه های مختلف صنعتی اقتصادی است و دود آن به چشم کشور و مردم فلکزده میرود و از قافله کشورهای منطقه و جهان باز هم عقب تر مانده و می مانیم
چقدر بعضی تحلیل ها آبکیه.اتفاقا اجرای این کریدور به شدت بنفع ایرانه.با اجرای این کریدور چین بدون درخواست ما میاد خودش جاده ابریشمو احداث میکنه.حتی بهترین کریدرو هند با عربستان افتتاح کنه تا همیشه این جاده ابریشمه که از همه اینها سریعتره.بابا یه کم نقشه بز کنید ببینید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
آره بابا عمو چین میاد خودش واسه ما احداث میکنه!
ایران از چه فرصتی استفاده کرده که این دومی باشه
باخت اینجا باخت آنجا
نتیجه گیری : نبود متخصصان اقتصادی
چی شد؟ این کارشناسان مسائل استراتژیک که گوش ما را به خاطر کریدور زنگزور کر کرده بودند که این کریدور برای بایکوت کردن ایرانه!
با این کریدور چی کار می کنید؟ این که دیگه کریدور تورانی نیست.
من هم بودم همين كارو ميكردم
همیشه و همه ایران رو دارن دور میزنن !!!! حتی یک مورد هم پیدا نمیشه ایران دور نزده باشن تو این 40 سال اخیر !!!
زمامداران آنقدر در رویای خود غرق هستن که نمی بینن واقعا هیچ نقشی نه در منطقه و نه در جهان نداریم.
نه اونا منتظر اجازه شماها هستن....
فکر می کنم هر چقدر این کشور از نظر معادن، انرژی و ژئوپولتیک کم اهمیت تر باشد، «مردم» راحت تر زندگی می کنند. دقیقا مثل سوئد و فنلاند و دانمارک و نیوزلند و کشورهای دیگری که نه معادن دارند، نه نفت، نه توی کریدور هستند.
یک جوری مگن ایران را دور زدند. آخر ایران چه پتانسیلی دارد که باید جزو این مسیر باشد. زیر ساخت که نداریم. انرژی که نداریم. ارتباط با جهان که نداریم. جاده که نداریم. اگر یک طرح بخواهیم راه اندازی کنیم اینقدر کشش می دهیم که توجیه اقتصادی آن از بین می رود. یک نمونه برای شما نام می برم تا نگویید سیاه نمای می کنی میدان میوه وتره بار جدید شهریار چند سال است معطل مانده قرار بود سال 97 افتتاح شود ولی کسی در دولت حتی سراغ آن را هم نمی گیرد شهرداری شهریار که امیدی به آن نیست. خوب ببین چقدر سرمایه مردم خوابیده در این طرح. 17 سال پیش شهرک کارگاهی داشلیجه محمد شهرکرج قرار بوده شهرک صنعتی شود ولی هنوز همانطور مانده ووقتی به شهرک‌های صنعتی مراجعه می کنیم می گویند طرحش را برای دولت فرستاده ایم ولی خبری نیست. متاسفانه مسئولان ما فقط خوب حرف می زنند. وهمچنین تفکری دارند که دیگی که برای من نجوشد. می خواهم سر سگ در آن بجوشد. خارجی‌ها هم این را فهمیدن برای همین از کنار ما ردمی شوند. اگر این مطالب را در هر کشور مترقی توسط مردم آن گفته می شد وزیر مربوطه اخراج ویا خودکشی می کرد. ولی اینجا ایران است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
کاملا درسته برادر ،یه چیز دیگر واسه تون بیگم بزرگراه رودبار به رشت 8 کیلومترش تو 10 سال نتنستند تمومش کنند یعنی اکه هر سال فقط یک کیلومتر میزدند الان می بایست سال 1400 افتتاح میشد.
به ایران ربطی نداره . چون نزدیکترین مسیر به اروپا از هند است . به اسرائیل هم نیازی نیست چون عربستان و مصر با احداث یه پل بیست کیلومتری به هم وصل می شن از طریق دریای سرخ . مسیر هند به روسیه و آسیای مرکزی ایران بهترین مسیر است .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
بيسوادان سكوت بهتر است
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
چشم عباس عاقا
این چنین فرصت‌های ناب و عالی از دست میره!
از فرار سرمایه گرفته تا نخبگان و ... از دریاچه ارومیه و تالاب‌های خشکیده، روستاهای متروکه، باغات تشنه و خشک، غرب کشور تا خوزستان در چنگال خاک و مرگ، افزایش خودکشی، موج موج مهاجرت فرزندان ایران، کاهش نرخ زاد و ولد، افزایش سن ازدواج، افزایش طلاق، افزایش فقر و فلاکت، افزایش بیکاری، تورم‌های افسار گسیخته، تمسخر کردن به هر عنوان(از پول ملی بی‌ارزش گرفته تا صفوف مرغ و ... از استادیوم گرفته تا بی‌سوادی مسئولین) و ....
این هم از هند که عضو بریکس بود! چابهار هم به لیست بالا اضافه شد!
چطور جرات کردن قدرت اول منطقه رو بازی ندن!!!
قدرت اول یه تکونی به خودت بده دیگه.خخخخخخ.بدبختمون کردید بخدا.خدایا دیگه نمیتونم
دور زده شد و باز هم باهتيد حالا بچيبيد به بريكس خخخخخ
زميتان سرد ديديد؟؟ دلار هم كه حذف شد
اخي بچسبيد به حجاب بدويد
ایران که تا به حال تصور می کرد جاده ابریشم تنها جاده استراتژیک منطقه است، برای راه اندازی آن تعلل می کرد ولی به نظر من این کریدور جدید خیلی خوب شد که مطرح شده است، تا ایران با دانستن یک رقیب جدی، برای اجرای سریع جاده ابریشم اقدام کند و با کمی ابتکار و خلاقیت می توان جاده ابریشم را نسبت به کریدور اخیر ، اقتصادی تر نمود.
ناديده گرفتن ايران در معاهدات بين المللي و به اصطلاح دور زدن به هر طريقي تمامي نتيجه سياستهاي غلط داخلي و خارجي و عدم توجه به منافع ملي است و اين انزوا دست پخت اشخاصي مثل حاج حسين و دوستان گرامي آنها در اتاق فكر مخرب ايشان ميباشد ببخشيد اسم پايداري را نياوردم چرا كه اينها احزابي هستند كه شبهاي انتخابات سر و كلشان پيدا ميشود وگر نه خصوصيات يك حزب كه طرفداراني را داشته باشند ندارند
نمیدونم چرا ولی همیشه آمریکا بین ایران و عربستان دومی رو انتخاب کرده. نه حالا که مشکل وجود داره اون زمان که رفیق بودیم هم عربستان اولویت داشت .
ما مردم ایران باید چقدر تاوان ندانم کاریها و سیاستهای غلط و اشتباهات مسئولین کشورمان را بدهیم مسئولین کشور ما بجای دوستی با کشورها می روند از این گروه و از آن گروه حمایت می کنند و کل دنیا کشور ایران را از هر لحاظ تحریم میکنند و مردم ایران به مشقت و ضلالت و به زحمت می افتند و آقازاده های مسئولین کشور هم میروند در کشورهای اروپایی به عیش و نوش می پردازند و مردم ایران هم به نون شبشان محتاجند این کجاش عدالت و حکومت اسلامیست
اگر چین در این کریدور نیست پس چه کالایی قراره با قطار از آسیا به اروپا بره . هند خودش از بزرگترین واردکنندگان کالای چینی هست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
اصلا این کریدور صرفه اقتصادی هم نداره. مگه چقدر نزدیکتر میشه؟ فقط شبه جزیره رو دور زده تازه اونم با یکبار خالی کردن و یکبار بار زدن مجدد . این کریدور همان پیمان صلح ابراهیم است. هدف ارتباط عربستان و اسرائیلهو کریدور کشکه.
ناشناس
| United States of America |
۲۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
هند و دارند جایگزین چین می‌کنند ، خیلی از سرمایه گذاران غربی ، سیاست های چین و نامناسب می‌بینند و فکر می‌کنند سرمایه گذاری دیگه تو اون کشور منفعت نداره!! یعنی اینو نفهمیدی که چین و هم دارند حذف می‌کنند ؟! چین بازار مسکنش ام نابود شده ، جاده اش ام ورشکسته میشه اگر این کریدور احداث بشه! راهی که چین طراحی کرده اروپا بیشترین نقش و داره توش ، اروپا نخوات اونو به هیچ درد نمیخوره
ایا وقت بیدار شدن دولتیان نیامده
واقعا نیازی به توضیح هست؟ با ادعاهایی که گوش فلک را کر کرده بعد از 4 دهه کجای عالم قرار داریم؟
ترمز همه اینها دست ایرانه :)
آرامکو - تنگه هرمز و ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
خیلی ساده ای
ناشناس
| United States of America |
۲۲:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
این کریدور احداث شه ، منطقه پر میشه از سربازان هندیخ، آمریکایی ، اروپایی و.... جرأت داری برو لات در بیار
وقتی مسئولین ما آشکارا اذعان می کنند که ما فقط داریم آمریکا و انگلیس و... رو تهدید میکنیم باید هم منتظر عواقب این تهدید ها باشیم هر چند مدتهاست مردم سر سفره های خود میوه این تهدید ها را می بینند ولی دور زدن ایران در ترانزید و بسیاری از مشکلات دیگر ناشی از این تهدید ها رفته رفته نمایان خواهد شد هر چند این تهدید ها ظاهری بوده و فرزندان بسیاری از بزرگان با دهها ملیارد دلار پول بی زبان ایران در همان آمریکایی ساکنند که مسئولان ظاهرا تهدیدش میکنند ولی در هر حال نتیجه تهدید و دشمنی با غرب سر سفره مردم مدتهاست نمایان شده و حالا با دور زدن ایران در ترانزید ادامه خواهد یافت و ... هر چند به گفته عده ای مسئول نما تحریم تاثیری ندارد راست هم میگویند چرا که بچه های خودشان با دلارها زیاد در آمریکا ساکنند و تحریم را اصلا حس نمی کنند
لایحه حجاب و عفاف چی شد،این لایحه درست شه همه چیز درست میشه!
به نظر من مسئولین سفت و سخت به همان مسأله حجاب و تعقیب زنان و دختران توسط نیروی انتظامی بچسبند. اینها که از مسائل بین المللی و منافع کلان ملی بطور کلی بی خبرند.
سایت تابناک !
سعی کن خبرها رو جوری منتشر کنی و تیتر بزنی که حداکثر تخریب روحیه را برای مخاطبینت رقم بزنی ، تو خوبی !!!!
ایران دور زده می‌شود؟ ..........

سوال مضحك و خنده داري كرده نگارنده
ايران خيلي وقت دور زده شده
ايران در انزواي كامل جهاني قرار داره
حتي به جرات ميشه گفت از كره شمالي هم منزوي تره............................
تاریخ چطورشماراقضاوت خواهدکردشماداعیه حمایت ازاعراب روداریدخودشان بااسراییل قراردادمی بندندوشمارابه گوشه راندندکی سرعقل بیایید خداداند
یعنی هیچ کشوری ایران را به عنوان مسیری با ثبات و امن قبول ندارد!!!!!
من نمی‌دانم چرا شما اینقدر اصرار دارید هر مهملی را به عنوان خبر درج کنید عربستان حتی مرز زمینی با هند ندارد تولید کننده کالا در دنیا جین است اسرائیل ۲۰ هزار کیلومتر مربعی از خوک نجس تر است حالا کریدور با این ترکیب حتی ارزش فکر کردن ندارد اصلا در سال‌های آینده قطب اقتصاد جهان شرق است و انتقال به غرب از توجیه اقتصادی چندانی برخوردار نیست کریدور چین هم تا ترکیه اش توجیه اقتصادی دارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
دقیقا کریدور چین تقریبا همه کشورها رو به هم متصل می کند. اصلا بخاطر این کریدور هست که مباحث اتصال ایران به آسیای مرکزی هم مطرح شده و در نهایت هم مسیرها به اروپا ختم می شود. این کریدور اما خیلی عجیبه. نقطه ضعف بزرگی هم دارد و آن هم عبور از تنگه هرمز می باشد که آن را مهمتر از قبل می کند. دوم اینکه هند همین مسیر را اگر از دریا تا اروپا برود قطعا خیلی ارزانتر برایش تمام می شود و نیازی هم به پیاده و سوار کردن کانتینرها در خاک نیست. در ضمن کریدوری که از بندر چابهار می آید برای انتقال کالا به آسیای مرکزی و روسیه است. ایران قول استفاده از چابهار برای صادرات و واردات را به روسیه و کشورهای آسیای مرکزی هم داده است. هند اگر چابهار را از دست بدهد کلا آسیای مرکزی را از دست می دهد.
چرا در نوشتار فارسی را پاس نداشته اید / مثال بسیار است . کریدور یعنی چه ؟
از هند به اروپا. مسخره بازی و ابلهانه است مگر هند با هشتصد میلیون فقیر و کمبود منابع میخواد چیکار بکنه. مگر الان صادرات ندارد به بقیه کشورها و اروپا. اقتصاد نوظهور هند باشه طلبت.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
مطمئن باش چه الان و چه ۲۰ سال بعد وضعیت اقتصادی هند از ژاپن اسلامی ما خیلی بهتره
ناشناس
| United States of America |
۲۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
پس چرا ما ناراحتيم ؟
ناشناس
| United States of America |
۲۲:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
همون کسی که گشنه های چین و به کار گرفته ، گشنه های هندم به کار میگیره!! انتقال سرمایه از چین به هند ، هند و پولدار میکنه و چین و بی پول
این طرح شدنی نیست فقط سیاسی چون اقتصادی نیست وسط بیابان‌های عربستان با کرمای بالای ۵۰ درجه وطوفان شن ونه درختی ونه جاذبه گردشگری به نظر شما شدنی ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۱:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۱
داداش بیابون های عربستان مال زمان سندباد بود. بعد انگار ایران همش سبزه زاره
هند زیر نظر و کنترل انگلیس بوده و همیشه خواهد بود. اتحادیه اروپا شامل انگلیس نمیشود. چین زیر ساخت و تولیدات ساخته در سطح جهانی به مدت پنجاه سال و صادرات داره به همه کشورها. مگر هند میخواهد چکار کند که الان توسط چین و بقیه همپیمانان های چین انجام نمیگیرد. انگلیس و آمریکا میخواهند به نفع خودشان کاری انجام دهند. بریکس عملی خواهد بود واین کریدور هند و اروپا هنوز زیر ساخت ندارد و دهها سال طول میکشد.
جاده ابریشم چین روسیه اروپا در مقابل هند اروپا....چین صنعتی اقتصادی توسعه یافته در مقابل هند در حال صتعتی و اقتصادی شدن.... کدام موفق تر هست معلومه جناح غربی...ما کجاییم معلومه مهار شده و بلاتکلیف....پس بهتره تا دیر نشده که البته شده برویم اونور....در صورت این تغییر سیاست داخلی و خارجی ما تمام معادلات منطقه عوض میشه و....
التماس جمهوری اسلامی ایران به دیگر کشورهای دنیا :
توروخدا ؛ توروخدا ؛ بیایید منو بازی بدید ....
هنگامی که آنها به جای شعار عملگرایی را اتخاذ می کنند ما هم دنبال شعار و حرف های دهن پرکن هستیم

در سیاست خارجی هم به جای تمرکز روی منافع و رشد فرهنگی کشور و تلاش و کوشش و منظم کردن ساختارها دنبال دشمن تراشی و حرف های بی سر و ته هستیم و ایدوئولوژی غلط پدر کشور و پدر دین و معنویت را درآورده است
یه جوری بعضی کامنت گذاشتن انگار فاجعه قرن رخ داده تو یه کریدور با چین ما هستیم و در کریدور دیگری عربستان و هند مگه همه کریدور ها باید از ایران رد بشه واقعا بعضی فقط میخوان بگن ما بدبختیم ضمن اینکه هند وارد کننده از اروپا است و چین صادر کننده از طرفی همیشه مسیر اقتصادی در اولویت سرمایه گذاران است اگر چابهار واقعا اقتصادی باشد هزار تا کریدور هم دولتها بزنن کالا ها از مسیر اقتصادی عبور خواهند کرد
ضمنا این موضوع بیشتر یه پروژه سیاسی هست تا اقتصادی کاملا مشخص است و البته زمان ان هم بسیار طولانی و ثبات سیاسی آن نیز احتمالا در اینده نزدیک مناقشه برانگیز خواهد بود
رئیس و بزرگتر کشور هند همان انگلیس مکار و حیله گر است و همه رقم سرمایه گذاری در هند دارند و بی دون اجازه آنها آب از آب تکان نمیخورد.
اونهايى كه ميگويند اين مسير فقط سياسى است فقط يك نگاه به كوه هاى ايران و تركيه بكنند تا متوجه سخت و پر خرج بودنش بشوند
حالا کریدور چی راه انداختی مگر اونا تابه امروز کی جلوشونو گرفته تک کشوری که بصورت خام مانده وجای سرمایه گذاری هست ایرانه نه کشور مدکور ایران معادنش وصنایعش وانرژی وکشاورزیش قابل سرماایه گذاریهست اامارات وعربستان بیان کجاشون سرمایه گداری کنند تاتوجیه اقتصادی داشته باشه پس موش وگربه ببازی امریکا هست
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری