بازدید 2450

واکنش ایران به بیانیه شورای همکاری خلیج فارس

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه اخیر شورای وزیران شورای همکاری خلیج فارس، اظهار داشت: جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک جز لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران است.
کد خبر: ۱۱۹۱۹۷۱
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۹ 08 September 2023


به گزارش تابناک، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه اخیر شورای وزیران شورای همکاری خلیج فارس، اظهار داشت: جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک جز لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران است و اشاره به آنها در بیانیه اخیر نشست شورای وزیران شورای همکاری خلیج فارس فاقد هرگونه ارزش سیاسی و حقوقی است.

کنعانی افزود: جمهوری اسلامی ایران بارها بر تمامیت سرزمینی خود تاکید نموده و بر حاکمیت خود بر جزایر ایرانی بر اساس اصول و قواعد پذیرفته شده حقوق بین‌الملل تصریح کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص بهره‌برداری از منابع مشترک در خلیج فارس افزود: جمهوری اسلامی ایران، بر اساس مذاکرات دوجانبه خود با دولت کویت و سوابق مذاکراتی، همواره بر همکاری دوستانه و سازنده در حوزه انرژی از جمله در منطقه آرش تاکید کرده است. بدون تردید، رفتارهای مبتنی بر توجه به منافع و مصالح مشترک، می‌تواند زمینه‌های مناسب همکاری‌های منطقه‌ای را فراهم کند.

کنعانی افزود: کشورهای حوزه خلیج فارس باید بر اساس حسن‌نیت و حقوق تاریخی از منابع بستر و زیر بستر خلیج فارس در راستای منافع مشترک ملت‌ها بهره‌برداری کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص ادعاهای مربوط به برنامه هسته‌ای صلح آمیز کشورمان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به پیشبرد برنامه صلح آمیز هسته‌ای خود و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وفق حقوق و تکالیف ذیل معاهده عدم اشاعه و موافقت نامه جامع پادمان بصورتی سازنده ادامه داده و تحت تأثیر مداخلات و فشارهای سیاسی و تبلیغاتی قرار نمی‌گیرد.

کنعانی با اشاره به ضرورت حفاظت همه طرف‌ها از فضای مثبت جدید حاکم بر فضای منطقه‌ای و لزوم تقویت روند هم‌افزایی و همگرایی منطقه‌ای در مسیر تأمین منافع و مصالح مشترک ملت‌های منطقه، افزود: جمهوری اسلامی ایران از همسایگان انتظار دارد با رویکردی واقع‌بینانه، از طرح ادعاهای غیرواقعی پرهیز کرده تا زمینه برای ارتقا و تعمیق مناسبات منطقه‌ای فراهم شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه